آزمون EPT دانشگاه آزاد چیست ؟

آزمون EPT چیست؟ EPT آزمونی معتبر است که توسط دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۸۶ برای دانشجویان و متقاضیان دکتری این دانشگاه برگزار می‌گردد.
EPT یا English Proficiency Test برای آن دسته از متقاضیانی است که مدرک بین‌المللی با نمره‌ی تعیین شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی را نداشته و می‌بایست نمره‌ی قبولی در آزمون ای پی تی را به عنوان جایگزین آن نمره جهت ورود به دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی کسب نمایند.
تا اردیبهشت سال۱۳۹۲، این آزمون به صورت فصلی برگزار می‌شد اما پس از آن هر ماه برگزار می‌شود. در ابتدای برگزاری این آزمون، مدرک آن تنها برای داوطلبان ورود به مقطع دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد ملزومی بود اما مدتی بعد، ارائه این مدرک برای کلیه متقاضیان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی ضروری شد.
در مقایسه آزمون ای پی تی با آزمون بین‌المللی تافل، درمیابیم که تنها تفاوت آنان این است که آزمون EPT بخش شنیداری و نگارش ندارد. از لحاظ سطحی نیز آزمون ای پی تی با تافل دکتری یا همان آزمون زبان عمومی دکتری برابر است.

ساختار سوالات آزمون EPT به چه شکل است ؟

واژگان:۲۵ تست

این بخش در آزمون EPT  شامل ۲۵ سوال می‌باشد که بصورت چهارگزینه ای شرکت کننده را مورد سنجش قرار می‌دهد به نحوی که فرد می‌بایست از بین گزینه ها گزینه ی صحیح را مشخص نماید.

گرامر: ۴۰ تست (در دو بخش)

قسمت اول از سوالات گرامر دارای ۲۵ سوال تستی بوده و از داوطلب درباره دانش گرامری او سوال می‌پرسد. پیش از آذرماه ۹۷ سوالات گرامر بصورتی طراحی می‌شد که در هر سوال، زیر چهار عبارت خط کشیده بود که می‌بایست کلمه یا عباراتی که از لحاظ گرامری دارای اشکال بودند انتخاب می‌شدند.

بخش دوم گرامر این آزمون که دارای ۱۵ سوال است به نحوی که جملاتی کامل به عنوان گزینه‌ها به شما ارائه می‌گردد که یکی از این جمله ها از نظر ساختاری نادرست می‌باشد و داوطلب این گزینه را به عنوان گزینه مربوطه انتخاب می‌کند.

درک مطلب: ۲۰ تست

در بخش سوم که دارای ۲۰ سوال است لازم است داوطلب با مطالعه ۳ الی ۴ متن به سوالات مربوط به هر متن پاسخ صحیح دهد و موضوع این متون غالبا پیرامون مباحث علمی و متنوعی مطرح می‌شود. پرواضح است داشتن دایره لغات گستره‌تر، می‌توانند در این بخش از آزمون، تعیین کننده باشد.

درک مطلب متن با کلمات حذف شده : ۱۵ تست

آخرین بخش از آزمون بصورتی است که متن داده شده دارای ۱۵ الی ۲۰ جای خالی است که می‌بایست متناسب با گزینه‌های داده شده مفهوم جملات را به درستی کامل کنید. لازم به ذکر است این بخش صرفا به مهارت خواندن متن مرتبط نیست و لازم است برای پاسخگویی به بعضی از سوالات این بخش از دانش لغات و گرامر نیز استفاده کنید.

جند نکته :
۱) مدت زمان برگزاری آزمون ای پی تی ۱۴۰ دقیقه معادل ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه است.
۲) ازمون ای پی تی نمره منفی نداره، بدین معنی که به داوطلبان توصیه می شود به تمام سوالات پاسخ دهند حتی اگر پاسخ سوالات را نمی دانند.

منابع اصلی آزمون EPT دانشگاه آزاد چیست ؟

۱- Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)
۲- Barron’s Essential Words for TOEFL
۳- ۱۱۰۰ Words You Need to Know
۴- ۵۰۴ Essential Words
۵- TOEFL Reading Flash (۲۰۰۱)

محل برگزاری آزمون EPT در چه شهرهایی می باشد ؟

شهرهای تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، رشت، یزد و همدان در حال برگزاری این آزمون می‌باشند.

جدول زمان بندی ازمون EPT در سال ۹۹ به چه شکل است ؟

در سال با توجه به شرایطی که کرونا برای کشور رقم زد، آزمون های فروردین و اردیبهشت ماه لغو شدند. ولی قرار است که اولین ازمون ای پی تی در سال ۹۹ در تاریخ ۱۶ ام خرداد ماه برگزار شود . هنوز جدول دقیقی از برگزاری ازمون های بعدی ept در سال ۹۹ از طرف مرکز ای پی تی دانشگاه ازاد اعلام نشده است. اما دواطلبان برای اگاهی از اخرین اخبار مربوط به این ازمون می توانند به ادرس http://english.iau.ac.ir/ept/ مراجعه کنند.

اگر سوالی در رابطه با ازمون EPT داشتید  ،می توانید در بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

2 نظرات
  1. حسن فتحی می گوید

    محتوای عالیست . ممنون

  2. محمدعلی سخاوت می گوید

    ممنون از بابت محتوای عالی تان در رابطه با ازمون ای پی تی که نوشته اید . شما خبر دارید که جدیدا چه زمانی ازمون EPT برگزار خواهد شد ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.