آشنایی با انواع مدارک خودرو و چگونگی پیگیری کارت و سند خودرو

هر راننده‌ای برای رانندگی در مناطق درون‌شهری و برون‌شهری، خرید و فروش خودرو، تعویض پلاک یا حتی ترخیص خودرو از پارکینگ نیاز به مدارک خودرو دارد. کارت ماشین و سند مالکیت خودرو یکی از مهم‌ترین مدارک وسیله‌ نقلیه‌ای هستند که زمان خرید و فروش خودرو از فروشنده درخواست می‌شود. البته این مدارک تنها در اینجا به کار شما نمی‌آیند؛ بلکه گاهی اوقات افسر پلیس راهنمایی و رانندگی به دلیل تخلفاتی مانند رانندگی با سرعت بیش از حد مجاز به شما دستور توقف می‌دهد؛ در این شرایط هم نیاز است این مدارک را به صورت کامل ارائه کنید. در غیر این صورت به دلیل همراه نداشتن هر یک از مدارک رانندگی، جریمه به شما تعلق خواهد گرفت.

بسیاری از افراد به دنبال راهی هستند تا بتوانند فروش خودرو بدون مدارک خودرو را انجام دهند اما آیا واقعا چنین چیزی ممکن است؟ برای اینکه به جواب این سوال برسید ابتدا نیاز است با انواع مدارک ماشین به صورت کامل آشنا شوید.

۱. برگ سبز سند وسیله نقلیه‌ شما

احتمالا مدت زمان کوتاهی از یکی شدن برگ سبز و سند مالکیت خودرو نمی‌گذرد. با این حال بسیاری از افراد این دو مدرک را مثل سابق یکسان نمی‌دانند. سند مالکیت خودرو در واقع سند تک برگی است که برای مالک خودرو صادر می‌شود. بدون ارائه این سند، امکان خرید و فروش و تعویض پلاک وجود ندارد؛ پس خرید خودرو یا فروش ماشین بدون سند قطعی کار غیر قانونی است پس بهتر است این کار را انجام ندهید. شاید این سوال پیش آمده باشد که روی این برگ سبز چه اطلاعاتی درج شده است یا آیا باید همیشه این سند مالکیت خودرو را همراه خود داشته باشیم؟

اطلاعات شخصی مالک اصلی خودرو، مشخصات موتور، کد vin وسیله نقلیه و وضعیت رهن خودرو از مواردی هستند که روی برگ سبز درج شده‌اند. در حین رانندگی هم نیاز به همراه داشتن سند مالکیت یا برگ سبز نیست؛ چراکه اگر برگ سببز گم شود باید اقدامات زیادی از سوی شما انجام شود.

۲. کارت خودرو

هر فردی برای مشخص کردن هویت خود در هر کشوری به یک شناسنامه نیاز دارد. کارت خودرو نیز شناسنامه خودرو است که باید آن را همیشه و همه جا حتی زمان خرید و فروش خودرو نیز همراه خود داشته باشید. اطلاعات درج شده روی کارت خودرو عبارت‌اند از:

  • مشخصات مالک خودرو: نام و نام خانوادگی صاحب خودرو، نام پدر، شماره ملی یا کد شناسایی، شناسه vin و شماره پلاک
  • مشخصات کارت خودرو: نوع خودرو، سیستم، تیپ، مدل، ظرفیت، تعداد چرخ، رنگ و تعداد سیلندر

شاید این‌طور فکر کنید که مدارک ماشین فقط همین چند مورد است اما در واقع اینطور نیست. حتی زمان رانندگی هم مدارک خودرو به این دو مورد خلاصه نمی‌شود، بلکه افسر راهنمایی و رانندگی مدارک دیگری مانند بیمه شخص ثالث را نیز از شما درخواست می‌کند که باید ارائه کنید.

۳. کارت سوخت

این روزها برای زدن بنزین دولتی به کارت سوخت نیاز دارید. کمتر راننده‌ای است که متوجه اهمیت به‌ سزای کارت سوخت نباشد. اگر به هر دلیلی کارت سوخت خود را گم کرده‌اید باید درخواست صدور مجدد کارت سوخت المثنی را دهید. توجه داشته باشید در این مدت یعنی تا زمان صدور کارت المثنی نیز امکان استفاده از بنزین برای مالک خودرو وجود ندارد.

۴. بیمه شخص ثالث

خرید و فروش خودرو بدون همراه داشتن بیمه نامه شخص ثالث کار غیر قانونی است. قبل از فروش خودرو به مالک جدید (خریدار)، باید نسبت به تمدید بیمه‌نامه اقدام کنید. در غیر این صورت خریدار جدید می‌تواند بابت این مورد از فروشنده اصلی تخفیف ویژه‌ای دریافت کند؛ چراکه این موضوع برای تمام خریداران از اهمیت زیادی برخوردار است.

۵. برگه معاینه فنی

امروزه تمام خودروهایی که در شهر تردد دارند باید برگه معاینه فنی داشته باشند. اگر تاکنون موفق به دریافت برگه معاینه فنی نشده‌اید باید برای گرفتن آن به سامانه سیمفا به نشانی symfa.ir مراجعه کنید. داشتن این برگه برای فروش خودرو الزامی است. در غیر این صورت، مراحل تعویض پلاک یا انجام کار‌های اداری به درستی انجام نمی‌شود.

در صورت مفقودی کارت خودرو باید چه کاری انجام دهیم؟

معمولاً بعد از خرید خودرو، کارت خودرو همراه با سند مالکیت برای مالک خودر صادر و ارسال می‌شود. اما گاهی اوقات به دلایل مختلف مانند غفلت راننده، مدارک ماشین گم می‌شود. در این زمان باید برای دریافت مجدد کارت ماشین المثنی، مدارکی مانند گواهی عدم خلافی، اصل سند فروش کارخانه، مدارک احراز هویت، مدارک شناسایی مالک، سند مالکیت و بیمه‌ نامه را آماده کنید و سپس به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. در نهایت مراحل دریافت کارت المثنی خودرو به شرح زیر است.

  • در قدم اول نیاز است مالک خودرو یا نماینده حقوقی وی به همراه شناسنامه و مدارکی مانند سند مالکیت خودرو به مرکز تعویض پلاک مراجعه کند.
  • سپس باید آگهی مفقودی کارت خودرو را در روزنامه کثیرالانتشار قرار دهید و البته باید از نشر این آگهی حداقل ۱۰ روز گذشته باشد.
  • پیش از ارائه رسید عدم خلافی خودرو فرم را تکمیل کنید.
  • با ارائه مدارک و پرداخت هزینه صدور کارت المثنی می‌توانید منتظر صدور کارت المثنی بمانید.

برای پیگیری کارت المثنی خودرو نیز می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند شماره‌گیری کد USSD و تماس با تلفن اداره پست استفاده کنید.

چطور از آخرین وضعیت مدارک خودرو مطلع شویم؟

اگر جز کسانی هستید که خودرو صفر یا دست دوم خریداری کردید یا بعد از درخواست صدور دوباره مدارک خودرو با این سوال روبرو شده‌اید که چرا تا همین حالا کارت سند مالکیت یا کارت خودرو ارسال نشده است. احتمالا شما هم مثل ۹۰ درصد کاربران دیگر از آخرین وضعیت مدارک ماشین اطلاعی ندارید. برای پیگیری کارت خودرو و اطلاع از آخرین وضعیت کارت خودرو یا سند مالکیت خودرو خود می‌توانید از سرویس پیگیری مدارک خودرو قبضینو استفاده کنید.

روش‌های استعلام کارت و سند مالکیت خودرو

نحوه پیگیری کارت خودرو و سند مالکیت خودرو با قبضینو

قبضینو یکی از روش‌هایی است که می‌توانید به کمک آن متوجه شوید سند مالکیت خودرو به نام شما ثبت شده است یا خیر.

تا پیش از این تنها روش پیگیری سند مالکیت خودرو مراجعه به ارگان‌های دولتی بود، حالا می‌توانید جزئیات استعلام را در قبضینو مشاهده کنید. برای نمایش جزئیات استعلام نیز کافی است اطلاعاتی مانند شماره موبایل، کد ملی و شماره پلاک را وارد کنید.

توجه داشته باشید که شماره پلاک، شماره موبایل و کد ملی باید به نام یک شخص باشد وگرنه امکان استعلام وضعیت سند مالکیت خودرو وجود ندارد.

این روش هم برای پیگیری کارت ماشین صفر و هم برای پیگیری کارت ماشین دست دوم خریداری شده در دسترس است و به‌روزترین اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

استعلام سند مالکیت خودرو با کد ملی

یکی از روش‌هایی که شما می‌توانید مطمئن شوید که سند مالکیت خودرو به نام شما زده شده، استعلام سند مالکیت با کد ملی است. برای پیگیری نیاز است به‌ صورت حضوری و با داشتن کارت ملی و مدارک شناسایی خودرو به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید.

اگر خودرو به نام شخص دیگری باشد، حضور او در دفترخانه برای استعلام ثبت سند مالکیت خودرو ضروری است. در غیر این صورت اطلاعاتی از سوی اداره ثبت در اختیار شما قرار داده نمی‌شود؛ مگر اینکه حکم قضایی در دست داشته باشید.

پیگیری کارت خودرو با کد ملی

علاوه بر استعلام سند خودرو، امکان پیگیری کارت ماشین با کد ملی نیز از طریق سامانه قبضینو در اختیار شما قرار گرفته است و می‌توانید جزئیاتی مانند بارکد پستی کارت خودرو و ضعیت کارت خودرو را مشاهده کنید.

استعلام کارت خودرو با پلاک از جمله اولین نیازهای خریداران خودروهاست. بعد از فک پلاک و انتقال مالکیت خودرو، استعلام کارت خودرو انجام می‌شود. سامانه قبضینو با فراهم کردن این امکان، تجربه ساده‌ای از استعلام را برای شما به همراه دارد.

استعلام کارت خودرو با کد ملی در سامانه پیشخوان ۲۴

پیشخوان ۲۴ این امکان را در اختیار کاربران قرار داده است تا بتوانید برای پیگیری کارت خودرو از سرویس استعلام کارت خودرو با کد ملی استفاده کنید. شما با این سرویس می‌توانید علاوه بر مشاهده وضعیت سند، از وضعیت کارت خودرو، تاریخ چاپ کارت و بارکد پستی کارت خودرو نیز باخبر شوید.

استعلام کارت ماشین از راهور ۱۲۰

پیگیری کارت خودرو از طریق سایت rahvar120 نیز یکی از روش‌های استعلام است. برای این کار کافیست به سایت پلیس راهور مراجعه کنید و گزینه رهگیری مرسولات سازمانی را از بین خدمات انتخاب کنید. سپس به صفحه پیگیری مرسولات پستی سازمانی منتقل می‌شوید و با وارد کردن پلاک خودرو خود می‌توانید استعلام را انجام دهید. کد مرسوله به شما نمایش داده می‌شود و با وارد کردن کد مرسوله در سایت Post.ir کارت خودرو خود را استعلام بگیرید.‌

پیگیری کارت ماشین از پست

اداره پست نیز امکان پیگیری کارت خودرو و دیگر مرسولات پستی را از طریق سایت خود فراهم کرده است. کافیست شماره پلاک خود را برای پیگیری کارت ماشین وارد کنید. کد مرسوله به شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید با وارد کردن کد مرسوله در سایت اداره پست می‌توانید وضعیت ارسال را پیگیری کنید.

پیگیری کارت ماشین از طریق کد دستوری USSD

استفاده از کد USSD نیز یکی دیگر از روش‌های پیگیری وضعیت کارت خودرو است. کد دستوری #۱۱۰*، برای استفاده از خدمات غیرحضوری پلیس +۱۰ در اختیار هموطنان قرار گرفته است. لازم به ذکر است که بسیاری از خدمات این سامانه در دست راه اندازی هستند و به زودی به صورت کامل در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت.

پیگیری سند خودرو

سامانه قبضینو با در نظر گرفتن این نیاز، امکان پیگیری صدور سند خودرو را نیز فراهم کرده است تا هم وضعیت صدور سند و هم تاریخ صدور سند را به راحتی مشاهده کنید.

پیگیری سند خودرو از سایت پست

اداره پست امکان پیگیری وضعیت ارسال سند یا شناسنامه خودرو را نیز از طریق سایت پیگیری مرسولات پستی فراهم کرده است. با مراجعه به سایت و وارد کردن شماره پلاک خودرو خود می‌توانید استعلام را انجام دهید. البته این سرویس اغلب اوقات اطلاعاتی به کاربران ارائه نمی‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − دو =