آشنایی با تجهیزات آشپزخانه صنعتی

آشنایی با تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی در رستوران ها، هتل ها و بیمارستان ها کاربرد دارند و این تجهیزات سه برابر ساختمان های مسکونی و تجاری انرژی مصرف می کنند.

آشپزخانه صنعتی همانند آشپزخانه های معمولی نیاز به سیستم های سرمایشی، لوازم برای پخت و پز و وسایل نظافتی نیاز دارد.

موارد مهم برای داشتن آشپزخانه صنعتی

 1. آماده سازی محلی برای طبخ و پخت غذا
 2. اجزای یک آشپزخانه صنعتی
 3. بهداشت رستوران
 4. نحوه چیدمان
 5. خط تولید آشپزخانه صنعتی
 6. طراحی آشپزخانه صنعتی
 7. مقدمات راه اندازی

انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی

از جمله مهم ترین تجهیزات مورد نیاز برای آشپزخانه های صنعتی می توان از تجهیزات سرمایشی، تجهیزات نظافتی، تجهیزات پخت و پز، تجهیزات آماده سازی، تجهیزات انبار آشپزخانه و تجهیزات سرو نام برد.

 

۱.تجهیزات سرمایشی:

دستگاه ها و سیستم های سرمایشی در مکان هایی مانند هتل ها و رستوران ها جهت نگهداری مایعات و مواد خوراکی فسادپذیر بسیار ضروری می باشد.

لیست تجهیزات سرمایشی ضروری:

 • سردخانه های زیر صفر و بالای صفر
 • انواع فریز ها (مانند فریزر زیر گریلی و فریز صندوقی)
 • یخچال/فریزر های ایستاده تمام استیل/شیشه‌ای دو درب یا چهار درب
 • یخساز ها

۲.تجهیزات نظافتی

یکی از لوازم مهم در آشپزخانه های صنعتی دستگاه های نظافتی است که کاربرد مهمی دارند. زیرا در آشپزخانه های بزرگ شست و شو و نظافت بسیار مهم است ولی در عین حال کاری دشوار و زمان بر می باشد.

انواع تجهیزات نظافتی برای استفاده در آشپزخانه های صنعتی وجود دارد که نقش مهمی را تامین بهداشت محیط و وسایل این مکان ها بر عهده دارند.

 

لیست تجهیزات نظافتی صنعتی ضروری:

 • بخار شوی ها
 • جارو های ماشینی یا اسکرابر صنعتی
 • ماشین های ظرفشویی صنعتی
 • فرش شوی ها
 • پلیشر/زمین شوی
 • انواع جاروبرقی (وکیوم)
چه تجهیزات نظافتی صنعتی ای خریداری کنیم؟

چهار عامل مهم برای خرید تجهیزات نظافتی آشپزخانه صنعتی باید مدنظر قرار داد که شامل، برند، کاربرد، کیفیت و مدل آن می باشد. البته به هنگام انتخاب و خرید این تجهیزات باید از نوع و حجم کار قابل انجام را مطلع باشید.

 

۳. تجهیزات انبار آشپزخانه صنعتی

از مهم ترین قسمت های مکان هایی چون هتل و رستوان، بخش انبار و نگهداری آشپزخانه های آن ها است. این بخش به سه قسمت مواد غیر غذایی، بخش نگهداری مواد غذایی خشک و بخش نگهداری مواد غذایی سرد تقسیم بندی می شود.

۴. تجهیزات سرو

از آنجایی که هدف هر آشپزخانه صنعتی تحویل و سرو غذا به مشتری است، بنابراین تجهیزات سرو از جمله مهم ترین لوازم این آشپزخانه ها محسوب می گردد.

تجهیزات سرو در معرض دید مشتری می باشد بنابراین باید از لحاظ ظاهری بسیار جذاب و با کیفیت باشد.

لیست تجهیزات سرو ضروری

 • انواع سینی های سلف سرویس
 • انواع ترولی ها ( دو/سه طبقه )
 • خط کامل سلف سرویس
 • سوپ گرم کن

۵.تجهیزات پخت:

به منظور پخت انواع غذاها در آشپزخانه هتل و رستوران ها باید از تجهیزات مدرنی که انجام کارها را سرعت می دهند استفاده کرد.

انواع تجهیزات پخت و پز:

دستگاه هایی که به منظور پخت و پز در آشپزخانه های بزرگ به کار می رود بسیار متنوع هستند. این تجهیزات کاربردهای جداگانه داشته و می توانند در انواع آشپزخانه های صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

از جمله متداول ترین این لوازم پخت و پز می توان از گاز ۴ شعله فر دار، انواع اجاق گاز رو میزی، دیگ های پلوپز و خورش پز، فر های ترکیبی، کباب پز ها نام برد.

۶.تجهیزات آماده سازی

این تجهیزات از کاربردی ترین لوازم مخصوص آشپزخانه های صنعتی است. برای اطمینان از درست بودن کار انجام شده، از این تجهیزات قبل از شروع پخت و پز استفاده می شود.

با توجه به اندازه فضای کار و نوع کاری که می خواهید انجام دهید باید تجهیزات آماده سازی مناسبی را انتخاب کنید.

لیست تجهیزات آماده سازی ضروری

از جمله مهم ترین تجهیزات و لوازم مورد نیاز در مرحله آماده سازی غذا در آشپزخانه های صنعتی می توان به وسایل زیر اشاره کرد.

 • انواع میز کار های استیل وسط/کنار
 • ظروف خیس کردن برنج
 • آبچکان ها
 • کالباس بر

بسته به اینکه از نوع غذایی شامل فست فوت، سنتی و رستورانی که پخت می شود و نوع فضای کاری باید برای انتخاب لوازم و تجهیزات آماده سازی تحلیل صحیحی صورت گیرد.

جمع بندی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

آشپزخانه صنعتی بیشترین استفاده را در انواع رستوران ها، هتل ها، آشپزخانه های بیمارستان ها، آشپزخانه دانشگاه ها و… دارند. برای پخت انواع غذاها در این مکان ها باید آشپزخانه های این محل ها دارای امکانات کاربردی باشند تا بتوان کارها را به سرعت و بدون اتلاف وقت انجام داد.

در این مقاله به برخی از تجهیزات مورد نیاز برای آشپزخانه های صنعتی اشاره کردیم و لیست مورد نیاز برای هریک از تجهیزات را بیان کردیم.

از جمله کاربردی ترین تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای آشپزخانه های بزرگ و صنعتی در این مقاله به دستگاه های سرمایشی، سیستم های نظافتی، تجهیزات نظافتی، تجهیزات پخت و پز و سرو اشاره نمودیم.

درباره گروه صنعتی تیام

شرکت تیام در زمینه تولید و تجهیز آشپزخانه هاي صنعتی : اعم از رستوران ، کافی شاپ و قنادي ها و همچنين تجهيزات مورد نياز هتلها ، بيمارستان ها و موسسات فعالیت دارد .این شرکت مدت ۱۵ سال است که با نام تجاری متین استیل ایرانیان به شماره ثبت ۴۰۵۹۷۶ تاسیس شده است .

و در زمینه تولید و اجرا آشپزخانه های صنعتی اقدام به اجرا و تجهیز موارد کثیری در سطح کشور نموده است .
اکنون با گذشت زمان امروز با کسب تجربه و استفاده از نیروی ماهر فنی و مهندسی اماده ارائه هرگونه مشاوره و اجرا برای کلیه رستورانها _ فست فود ها و هتلینگ می باشد .

تجربه حضور در صحنه از سال ۱۳۸۰ :

آمار نشان می دهد بیش از ۸۰% شرکت های تازه تأسیس در دو سال اول و ۱۵% در دو سال دوم ورشکست می شوند و از این رو نمی توانند شریک دراز مدت خوبی به حساب آیند. سابقۀ فعالیت پایدار ما از سال ۱۳۸۰ این اطمینان را به شما می دهد که ما قدم های استواری در این راه برداشته ایم و روند رو به رشد خود را ادامه خواهیم داد و در همکاری مان همراه و پشتیبان شما خواهیم بود.

سبد کامل محصولات :

گروه صنعتی تیام از واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور در زمینه تولید و تجهیزات آشپزخانه هاي صنعتی : اعم از رستوران ، کافی شاپ ، قنادي ها و همچنين تجهيزات مورد نياز هتلها ، بيمارستان ها و موسسات بوده که دارای کاملترین سبد محصول در بین شرکت ها و صنایع تولیدی مرتبط می باشد.

کیفیت، وجه تمایز بارز:

در آماده سازی هر یک از محصولات و خدمات به کار رفته در دستگاه ها و تجهیزات آشپزخانه های صنعتی ، زمان بسیار زیادی صرف شده است و کاستی های محصولات از بین رفته یا به پایین ترین حد ممکن رسیده است تا کیفیت محصولات ما مهمترین وجه تمایز ما از سایر شرکت های رقیب باشد.

داشتن تجربه راه اندازی و پشتیبانی آشپزخانه صنعتی و رستوران و فست فود:

گروه صنعتی تیام با داشتن تجربه راه اندازی و پشتیبانی آشپزخانه های صنعتی ، رستوران ، فست فود ، هتل ، بیمارستان و دیگر اماکن ، تدارکات لازم برای ورود موفق کسب و کارها به دنیای صنعتی را از قبل دیده و از همین رو، دستگاه ها و تجهیزات عمومی و یا سفارشی و اختصاصی شما در کوتاه ترین زمان و حرفه ای ترین شکل ممکن طراحی و راه اندازی شده و در ادامه پشتیبانی و حمایت می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 10 =