آشنایی با دکوراسیون سبک اسکاندیناوی

در ابتدا به نام کلی و خاستگاه دکوراسیون اسکاندیناوی می پردازیم.دکوراسیون اسکاندیناوی در آغاز قرن بیستم شکل گرفت و به عنوان یک جنبش در طراحی ظاهر شد. دلیل این شهرت، سادگی و کاربردی بودن آن بود.

این سبک دکوراسیون با رشد آهسته در پنج کشور رونق گرفت: دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد. اوج شکوفایی این مجموعه طراحان از سال ۱۹۵۰ آغاز شد و تاثیر آن پس از جنگ جهانی دوم دیده شد.

تاریخچه سبک اسکاندیناوی

اگر بخواهیم به جزئیات خاستگاه این نوع طراحی بپردازیم، باید بدانید که در سال ۱۹۱۴، یک طراح دانمارکی که یک شرکت هنری و دکوراسیون را اداره می کرد، مجله ای به نام «True Art Style» را تأسیس کرد. این نامگذاری و حرکت در مسیر نوظهور، سرآغاز مسیری بود برای رسیدن به صنعت دانمارکی و ایجاد سبک هنری جدید در صنعت دکوراسیون و همچنین رقابت با هنرهای جدید موجود در آن دوره.

از اوایل دهه ۱۹۳۰ طراحان دیگری وارد این عرصه شدند و سعی کردند سبک خود را در این زمینه تکامل دهند و وارد کنند. از طرح‌های صندلی و مبلمان گرفته تا لامپ‌ها و پارچه‌های طرح‌دار، همه تحت تأثیر سبک طراحی که هنوز اسکاندیناوی نامیده نشده بود، بودند. پس از آن بود که عصر طلایی طراحی اسکاندیناوی شروع به رشد و بلوغ کرد.

لوازم دکوری سبک اسکاندیناوی

در ضمن برای خرید لوازم خواب و ست اتاق مطابق با دکوراسیون سبک اسکاندیناوی شما می توانید از فروشگاههایی نظیر اتاق و نیلادکور و یا آف دکور سفارش دهید.

پیشنهاد ما خرید مدل جدید پرده اتاق پسرانه و روتختی و سایر لوازم خواب از مراکز معتبر مذکور می باشد تا هم از کیفیت آنها اطمینان داشته و هم در سریع ترین زمان ممکن سفارش خود را تحویل بگیرید.

سبک اسکاندیناوی در دهه کلاسیک

با فراگیری این جایگاه، از اوایل دهه پنجاه تا اواخر دهه هفتاد، تمامی جوایز طراحی به طراحان سبک دکوراسیون اسکاندیناوی تعلق گرفت و محصولات ساخته شده با ویژگی های این سبک به سرعت در بین عموم شناخته شد. در سال ۱۹۵۴ نمایشگاهی با عنوان “طراحی در اسکاندیناوی” در زمینه مد و دکوراسیون مدرن برگزار شد.

هدف از برگزاری این نمایشگاه که در آمریکا نیز تشکیل شد، معرفی این سبک در بخش مبلمان به مردم آمریکا بود. و بر خلاف نام نمایشگاه که در زمینه مبلمان بود، این نمایشگاه محدود به یک محصول خاص مانند مبلمان نبود و تمامی موارد استفاده شده در دوره خود را بررسی و پیشنهاداتی ارائه کرد.

تلفن های همراه، الکترونیک، خودرو و بسیاری از این انواع در بخش طراحی صنعتی این نمایشگاه معرفی و مورد بحث قرار گرفت.

هدف از برگزاری این نمایشگاه ها در دهه پنجاه، آشنایی عموم مردم با این سبک بازاریابی در حوزه مربوطه بود که به نظر می رسد موفقیتی بیش از حد انتظار داشته است.

در این میان تمام نقوشی که دکوراسیون اسکاندیناوی در دل خود دارد و با سبک خود به جهان صادر می کند بر اساس اسطوره سازی و سیاست نژادی انسانی شکل گرفته و طراحی شده است. این سوال ما را به این نتیجه می رساند که سبکی که برای تلطیف روحیه انسان شکل می گیرد بسیار موثر است و ویژگی های آن کاربردی تر از طراحی تمیز و خشک است.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی را اثر تقلید یا شبیه سازی نیز می نامند. زیرا این سبک به نوعی توسط مینیمالیسم و ​​سایر شاخه های دکوراسیون شکل گرفته است. حال می خواهیم جنبه های مختلف این دکوراسیون را برای شما شرح دهیم تا در مورد دکوراسیون اسکاندیناوی به یک اجماع کلی برسید.

یکی از ویژگی هایی که در بالا به طور ضمنی به آن اشاره کردیم، سادگی این تزیینات است. برای اینکه این سادگی را با سبک دکوراسیون مینیمالیستی و مینیمالیستی اشتباه نگیریم، سبک اسکاندیناوی اصولی را برای خود در نظر گرفته است.

اگرچه ممکن است این اصول نیز در محدوده حداقل قرار گیرند، اما گریزی از این موضوع نیست و این قسمت از داستان را باید وجه اشتراک این دو سبک دانست.

تفاوت بین سبک مینیمال و دکوراسیون اسکاندیناوی

دلیل اینکه ما این دو را با یکدیگر مقایسه می کنیم این است که آنها از یک خانواده در زمینه هایی هستند که این دو سبک را در اجرا بسیار شبیه به هم می کند. از طرفی تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که تفاوت این دو سبک را نشان می دهد.

رنگ اول در مورد رنگ و استفاده از آن در خانه های مینیمال، راحتی و گرمای محیط را فدای اصول سبک خود می کنند و هیچ چیز مانع اجرای المان های آنها در طراحی مینیمال نمی شود.

در عوض، دکوراسیون اسکاندیناوی بر راحتی و دلپذیری محیط تمرکز دارد. یکی از دلایل این موضوع شرایط آب و هوایی کشورهایی است که این سبک در آنها شکل گرفته است.

برای مثال به دلیل سردی و سرمایه طولانی در این کشورها (منظور کشورهای اسکاندیناوی است) گرمتر بودن محیط داخلی خانه برای افراد و در برابر سرمای طولانی مدت بیرون از اهمیت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل است که بر خلاف مینیمالیست ها دست به استفاده از رنگ های متنوع می زنند و خود و خانه را محدود نمی کنند.

در قسمت رنگ، نکته دیگری که می توان در تفاوت این دو سبک بیان کرد، استفاده از مبلمان و دکوراسیون رنگارنگ است که در مینیمال ها دیده نمی شود. برای مینیمالیست ها سردی و بی روحی محیط دلنشین است اما گرما و راحتی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی برعکس این است.

در سبک اسکاندیناوی برای طراحی هر قسمت قالب هایی را پیشنهاد می کنیم و در مورد آن ها به شما توضیحاتی می دهیم. اگرچه استفاده از رنگ آزاد در مینیمال قابل قبول است، اما اندازه و مرزبندی آن را از دکوراسیون اسکاندیناوی متمایز می کند.

در قسمت دیگر مقایسه این دو سبک دکوراسیون، فردی که از محیط مینیمال وارد دکوراسیون سبک اسکاندیناوی می شود، احساس آرامش بیشتری می کند و سریعتر به آن عادت می کند. عکس این مقاله نیز صادق است، جدا شدن از اسکاندیناوی و ورود به حداقل ها، آدم را کمی ناراحت می کند.

بنابراین، او به مدتی نیاز دارد تا خود را با شرایط وفق دهد. لطافت در سبک دکوراسیون و مینیمال را می توان به لطافت بین دو پارچه تشبیه کرد که یکی از آنها مخمل درشت و دیگری ساتن است. صافی، اما در Velvet اگر دست خود را در جهت پارچه حرکت دهید نرم و صاف است و اگر دست خود را بر خلاف جهت پارچه یا جهت پارچه حرکت دهید با کمی ناهمواری مواجه خواهید شد.

این مثال دقیقاً تفاوت بین نرمی محیط اسکاندیناوی و حداقلی است. اسکاندیناوی همیشه شما را به آغوش گرم و آرامش بخش خود می کشاند، اما مینیمال ممکن است زیبایی منحصر به فردی را برای شما ایجاد کرده باشد، اما با آرامش و ملایم بودن در اطراف سر و گردن، از سبک های دیگر پایین تر خواهد بود.

اتاق نشیمن در دکوراسیون اسکاندیناوی

بررسی این موضوع که دکوراسیون اسکاندیناوی زیرمجموعه ای از دکوراسیون در سبک مینیمال است، اما الزامی به رعایت قوانین آن نیست، به عبارت دیگر، انعطاف پذیری آن باعث می شود تا بنا به خواست مالک و صاحب خانه تغییر کند.

خانه. به عنوان مثال نیازی به رنگ آمیزی اتاق با رنگ های سرد و بی روح و ایجاد محیطی تک دست و یکنواخت نیست، هرچند که خللی در داستان، آرامش و آسایش این سبک ایجاد نمی کند.

نیازی به برهنه کردن اتاق نشیمن و تزئین آن با یک مبل ساده نیست، اگرچه یک فرش و چند تزئین بلافاصله توجه را از مینیمالیسم دکور اسکاندیناوی منحرف می کند. لازم نیست کتابخانه خود را بر اساس رنگ یا ارتفاع جلد کتاب سازماندهی کنید. برعکس وجود یک کتابخانه مینیمال برای این دکور کافی خواهد بود.

دکوراسیون اتاق خواب اسکاندیناوی

در یک اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی، فراموش می کنید که مینیمالیست باشید و می توانید هر آنچه را که می خواهید در اتاق سازماندهی کنید. نکات برجسته این اتاق ابتدا در متریال به کار رفته، سپس رنگ بندی و در نهایت چیدمان آنهاست.

با گسترش این سبک از کشورهای نسبتاً سرد به جهان، آنها از لباس های چرمی ساخته شده از پوست و پشم حیوانات برای پوشاندن خود در خارج از خانه استفاده می کنند. همین الگو در دکوراسیون داخلی و متریال برخی از لوازم خانگی مشهود است و قابل لمس است. به عنوان مثال بالشتک های فوق به شکل کمان هستند و حس پوست حیواناتی مانند روباه یا خرس را بر می انگیزند.

دفتر کار به سبک اسکاندیناوی

چرا که این محیط گاهی با محدودیت هایی که مواجه می شویم با اتاق خواب ترکیب می شود. دکوراسیون اسکاندیناوی سبک و گرایش متفاوتی نسبت به دکور مینیمال ندارد و به همین دلیل برای این بخش به این نکته اکتفا می کنیم

چه اتاق مطالعه شیک و ساده شما طرحی مینیمال داشته باشد و چه طرح اسکاندیناوی، هر دو در نهایت به یک طرح ختم می شوند. این همان سادگی ناب در این فضا است که در اتاق کار مینیمال دیدیم.

توالت و حمام به سبک دکوراسیون اسکاندیناویایی

این قسمت که جای تغییر بسیار کمی دارد، شما را به سمت یک دکور خاص سوق می دهد. آینه؛ این وسیله پرکاربرد و ابتدایی معمولا در سرویس و سرویس بهداشتی حضور دائمی و همیشگی دارد اما در دکوراسیون اسکاندیناوی کار کمی متفاوت خواهد بود.

تا جایی که فضا اجازه می دهد آینه های بزرگ را در حمام قرار دهید. حتی حمام بدون آینه نداشته باشید. سفید و خاکستری بهترین انتخاب برای سرویس های بهداشتی و سرویس های بهداشتی هستند، اما امکان استفاده از رنگ های روشن از طیف های رنگی دیگر نیز بدون مانع است، البته اگر به طراحی کلی محیط آسیب نرساند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما دوستان را با دکوراسیون سبک اسکاندیناوی آشنا سازیم تا شما بتوانید در صورت لزوم آن را در منزل خود پیاده کنید. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − دوازده =