آشنایی با مشارکت در ساخت و ساز در اصفهان

امروزه در همه شهرها از جمله اصفهان مشارکت در ساخت و ساز ساختمان رواج زیادی پیدا کرده است و اکثر فعالان صنعت ساختمان تمایل زیادی به عقد قرارداد مشارکت در ساخت دارند. شرکت در ساخت و ساز اغلب بهترین گزینه برای افرادی است که قصد فروش ملک قدیمی خود را دارند زیرا اگر با یک سازنده معتبر و قابل اعتماد شریک شوند، می توانند انتظار سرمایه گذاری سودآوری داشته باشند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با شرکت مشارکت در ساخت و ساز در اصفهان بیشتر آشنا شوید.

مشارکت در ساخت و ساز روشی برای اجرای پروژه های ساختمانی است که در یک طرف مالک یا صاحبان یک ملک قدیمی و قدیمی و در طرف دیگر مجری پروژه قرار دارد. سرمایه پروژه زمین (به عنوان سهم مالک) و نقد (به عنوان سهم سازنده) است. در پایان پروژه هر یک از طرفین سهم خود را از پروژه ساخته شده طبق شرایط مشارکت دریافت می کنند.

تعهدات سازنده ملک در مشارکت در ساخت و ساز در اصفهان چیست؟

وظیفه اصلی سازنده املاک در ساخت و ساز در اصفهان این است که عملیات ساختمانی را با توجه به مشخصات و مندرجات قرارداد مشارکت شروع و در موعد مقرر به اتمام برساند. این تعهدات شامل پرداخت کلیه هزینه های ساخت، مجوزها و پرداخت اجاره بها به مالک در حین ساخت می باشد. رعایت نکات استانداردسازی املاک و ضوابط نظام مهندسی و سایر مراجع قانونی مرتبط، ارائه گزارش کار ساختمانی به مالک در بازه های زمانی مشخص و اخذ پایان کار و تشریفات دریافت اسناد و همچنین پرداخت جرائم شهرداری از جمله تعهدات املاک تعاونی می باشد. توسعه دهنده

تعیین سهم مشارکت در ساخت‌ و ساز در اصفهان یکی از اصلی ترین مواردی است که مالک و سازنده باید در مورد آن به توافق برسند. اگر طرفین در این کار حرفه ای باشند می توانند کل هزینه ها را از ابتدا پیش بینی کنند و سهم نهایی هر یک از طرفین را بر اساس آن تقسیم کنند. درآمد خود را دارند، اما عموماً مالکان تنها یک بار در طول عمر خود زمین را برای ساخت و ساز در اختیار سازنده قرار می دهند. به همین دلیل مشاوران املاک از یک سری نسبت های مرسوم برای تعیین سهم مشارکت استفاده می کنند. قیمت زمین و تعداد طبقات ساخته شده ملاک اصلی در تعیین سهم مشارکت است. یک آپارتمان به طور معمول با حداقل چهار طبقه ساخته می شود. با افزایش تعداد طبقات، سهم مالک برای چهار طبقه اول بیشتر و سازنده برای طبقات بالاتر یعنی پنجم، ششم و … سهم بیشتری خواهد داشت. از جمله مواردی که سازنده ندارد. تعهد به پرداخت بدهی اموالی از قبیل عوارض پرداخت نشده شهرداری، پلاک ثبتی، یا عوارض اجاره و غیره است که همگی باید در قرارداد مشارکت در ساخت ذکر شود.

انواع مشارکت در ساخت و ساز در اصفهان چیست؟

در ادامه به توضیح مختصر انواع مشارکت در ساخت و ساز در اصفهان می پردازیم:

مشارکت عادی

در این نوع مشارکت معمولا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد ارزش سهام در قرارداد مشارکت ساختمانی تعیین می شود و طرفین در این مورد توافق می کنند. این نوع مشارکت در ساخت و ساز بسیار مفید است.

سهامداری

در این نوع مشارکت، سازنده ملک به عنوان یکی از طرفین قرارداد مشارکت ساختمانی، قسمتی از زمین یا ساختمان فرسوده را خریداری می کند و با احتساب سهم زمین خریداری شده، قرارداد مشارکت امضا می شود.

 مشارکت تهاتری

در این نوع قرارداد نمونه مشارکت در ساخت کامل ملک، علاوه بر پرداخت کلیه هزینه های اداری و تاسیساتی ساختمان، بخشی از سهم یا مبلغ بلاعوض به عنوان اقلام غیر ریالی در اختیار طرف مقابل قرار می گیرد. مشارکت مکمل
ممکن است قبل از عقد قرارداد بین مالک زمین و سازنده، پروژه مراحل ساخت را طی کرده و نیمه تمام باشد. در این صورت مالک میزان کار انجام شده را محاسبه می کند و متقاضی ساخت قسمت های باقیمانده ساختمان مالک بخشی از ارزش ملک خواهد بود.

مشارکت تبادل

در این نوع نمونه قرارداد مشارکت ساختمانی، بخشی از سهم با توجه به ارزش سهم محاسبه و پرداخت می شود و سپس نمونه قرارداد مشارکت ساختمانی تنظیم و امضا می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 3 =