آشنایی با چند دستکش مهم در حرفه پزشکی

یکی از وسایلی که پزشکان و کادر درمان زیاد استفاده می کنند دستکش است. دستکش هایی که این عزیزان استفاده می کنند به دلیل جلوگیری از آلودگی است. حال آلودگی می تواند آلودگی میکروبی و ویروسی باشد و یا آلودگی به وسیله موارد دیگر. انتخاب یک دستکش مناسب برای کسی که در این حرفه کار می کند خیلی مهم است. با توجه به این که برای چه کاری می خواهید دستکش استفاده کنید می توانید انتخاب های مختلفی داشته باشید. در این مطلب شما را با چند دستکش مهم حرفه ای آشنا می کنیم. آشنایی با این دستکش ها این روزها خالی از لطف نیست. چرا که امروزه ما نیز به خاطر کرونا در یک محیط آلوده ویروسی هستیم. اگر بدانیم هرکدام از این دستکش ها چه ویژگی هایی دارند شاید بتوانیم در مواقع نیاز از آنها استفاده کنیم. به تشریح کامل ویژگی مهم ترین دستکش هایی که در حرفه پزشکی و در این محیط ها استفاده می شوند می پردازیم. هر کدام از این دستکش ها ویژگی ها و خواص خیلی خوبی دارند. اما استفاده از آنها باید در محیط های مناسب انجام شود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

دستکش لاتکس

یکی از دستکش هایی که بیشتر ما با نام آن را شنیده ایم لاتکس است. این دستکش پرکاربردترین دستکش حرفه ای به خصوص برای پزشکان است. دلیل استفاده زیاد از آن هم این است که ویروس و عوامل بیماری زا نمی توانند از آن عبور کنند. پس پزشک در مقابل عوامل آلاینده میکروبی و ویروسی ایمن می شود. این دستکش ها رنگی سفید یا شیری رنگ دارند. به طور معمول در جعبه عرضه می شوند.

ماده اولیه این مدل دستکش ها را از یک درخت می گیرند. این ماده که خود لاتکس نام دارد مهم ترین ماده ای است که برای تولید این دستکش ها لازم است. پس از طی مراحلی این دستکش ها تولید می شوند. کیفیت مواد در ساخت این دستکش ها مهم است. چرا که نفوذ ناپذیری باید از ویژگی های مهم این دستکش ها باشد. نکته جالب دیگر در مورد این دستکش ها این است که دقت لامسه را کمتر نمی کنند. یعنی پزشک می تواند مانند وقتی که دستکش در دستش نیست معاینات دقیق و خیلی کارهای دیگر را انجام دهد. همچنین این دستکش ها به راحتی پاره نمی شوند. کشسانی خیلی بالا از ویژگی های خیلی مهمی است که دستکش های از نوع لاتکس دارند.

دستکش نیتریل

مدل دیگر و مهم در دسته دستکش ها نیتریل است. این دستکش ها از نظر ویژگی های ساختاری و بنیادین شباهت زیادی به لاتکس دارند. یعنی نفوذناپذیر هستند. همچنین به دلیل ساختار یکپارچه ای که دارند عوامل بیماری زای کوچکی چون ویروس و باکتری نمی تواند از آن رد شود. پس یک نوع دستکش ایمن دیگر هستند. استفاده از این دستکش ها نیز توسط پزشکان و کادر درمان رایج است.

این مدل دستکش ها یک تفاوت خیلی خیلی مهم با لاتکس دارند. آن هم این است که می توان آنها را بارها ضدعفونی کرد و مورد استفاده قرار داد. البته که این بدین معنی نیست که این دستکش ها چندبار مصرف هستند. منظور این است که پزشک می تواند مواد الکلی را به دستکش بزند و کارش را ادامه بدهد. پس از این که کارش به اتمام رسید دستکش را دور می اندازد. کاری که با لاتکس نمی توان انجام داد. ساختاری که در دستکش های از نوع لاتکس وجود دارد در مقابل الکل و مواد الکلی ضعیف است. اگر این مواد به این دستکش ها بخورد ساختارشان دچار تغییر شیمیایی می شود. اما نوع نیتریل این گونه نیست.

این دستکش ها را می توان از رنگشان تشخیص داد. نیتریل در رنگ های مختلفی تولید می شود. مثلا رنگ های آبی، سبز، مشکی و خیلی رنگ های دیگر را می توان در نوع نیتریل پیدا کرد. همین یکی از دلایل محبوبیت و جذابیت بیشتر این دستکش ها شده است. دستکش های مدل نیتریل حرفه ای تر از لاتکس هستند. چرا که به مواد الکلی بسیار مقاوم هستند. البته که از نظر قیمت باید هزینه بیشتری برای نیتریل کنید. لاتکس کمی از نیتریل ارزان قیمت تر است.

دستکش وینیل

نوع دیگر و کمی ساده تر در دسته دستکش ها وینیل است. این دستکش یک دستکش راحت و پرکاربرد است. این مدل دستکش ها مانند لاتکس و نیتریل به دست نمی چسبند. بلکه آزاد هستند. افرادی با پوست حساس می توانند از این دستکش ها استفاده کنند. ویژگی دیگر این دستکش ها نیز شفاف بودن آنهاست. یعنی وقتی این دستکش ها را در دست دارید، دست شما دیده می شود. رد و بدل شدن هوا باعث می شود که استفاده کمی طولانی از این دستکش ها راحت تر باشد. دستکش های از نوع وینیل نسبت به لاتکس و نیتریل قیمت کمتری دارند. این هم به دلیل مواد اولیه لازم برای ساخت آنهاست که نسبت به لاتکس و نیتریل ارزان قیمت تر است. همچنین این دستکش ها برای معاینات دقیق پزشکی و خیلی کارهای دیگر استفاده نمی شوند. اما خیلی از افراد همراه پزشک و پرستاران از این دستکش ها استفاده می کنند. این مدل دستکش ها نیز از نظر بسته بندی شبیه به بسته بندی دو نوع دیگر هستند. استفاده از این دستکش ها کمی عمومی تر است. این دستکش در مقایسه با دو نوع دیگری که تشریح کردیم معمولی تر و ساده تر است. برای کارهای حرفه ای و معاینات دقیق هر دو نوع قبل خوب است. اما برای کارهای ساده تر مانند کارهای آزمایشگاهی استفاده از وینیل نیز مفید خواهد بود. چرا که ممکن است محیط خیلی آلوده نباشد و هم این که استفاده از آنها مقرون به صرفه تر خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − ده =