آشنایی با کاربرد surgy fix در پزشکی

در این مطلب می خواهیم به معرفی یکی از کاربردی ترین وسایل در پزشکی بپردازیم. وسیله ای ساده و البته بسیار مهم که کاربرد و کارایی بسیار بالایی دارد. شاید این وسیله را زیاد دیده باشید. اما نام آن را نشنیده باشید. و شاید ندانید که دقیقا در چه مواردی از آستفاده می کنند. می خواهیم در مورد سرجی فیکس صحبت کنیم. وسیله ای مهم که شاید از نامش نیز حدس زده باشید که در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد. کلمه surgy مخفف شده عبارتی لاتین به معنای جراحی و جراحت است. و کلمه فیکس نیز به معنی محکم کردن است. بله این وسیله برای ثابت نگاه داشتن جراحی و زخم استفاده می شود. هم چنین از آن برای محکم کردن پانسمان در برخی نواحی استفاده می کنند. این وسیله با محکم نگاه داشتن این ناحیه به بهبود هر چه بهتر آن کمک می نماید. این وسیله مدل های مختلفی دارد. در واقع با توجه به این که برای چه ناحیه ای قرار است استفاده شود شکل و مدلش فرق دارد.

 

سرجی فیکس مدل های شورتی:

این مدلها به شکل لباس زیر هستند. در واقع برای بستن پانسمان در این ناحیه استفاده می شود. یکی از مهم ترین مواردی از این مدل ها استفاده می شود پس از زایمان است. پزشکان برای محکم کردن پانسمان در این ناحیه و کمک به بهبود هر چه سریع تر زخم در این قسمت کمک می کنند. این مدل ها کشسانی بالایی دارند. هم چنین به صورت یکبار مصرف هستند. مثل تمامی مدل های دیگر از سرجی فیکس که تنها یک بار از آن می شود استفاده کرد.

 

برای استفاده در ناحیه سر:

یکی دیگر از مدل های بسیار مهم این محصول مدلی است که برای بستن پانسمان در ناحیه سر استفاده می شود. این مدل را شاید بیش تر دیده باشید. این مدل از سرجی به شکل یک کلاه توری مانند است. کلاهی که پس از پانسمان در نواحی سر و بخیه در این قسمت روی سر بیمار کشیده می شود. این وسیله از تکان خوردن زخم پیش گیری می کند و کمک می کند که جراحت در ناحیه سر هر چه سریع تر و در زمانی بسیار کوتاه تر بهبود پیدا کند. هم چنین از خونریزی زخم در ناحیه سر بسیار پیش گیری می کند. به دلیل این که روی سر مو می روید و تکان خوردن موها ممکن است باعث شود که زخم باز شود. اما سرجی برای سر کمک می کند که پانسمان به هیچ عنوان تکان نخورد.

 

مدلهای متری:

ممکن است جراحت در قسمت های دیگری از بدن باشد. در واقع پزشک ممکن است بخواهد هر ناحیه ای را پس از این که پانسمان انجام داد فیکس کند. مدل های عمومی تر و ساده تری نیز از این محصول وجود دارد. این مدل ها به شکل یک توری متری هستند. به طور مثال زمانی که پزشک بخواهد پانسمان در ناحیه ای مثل بازو، آرنج و یا ساق دست را فیکس کند از این مدل استفاده می کنند. استفاده نیز بسیار ساده است. کافی است مقداری از آن که نیاز است بریده شود. و دور پانسمان کشیده شود. همچنین برای فیکس کردن پانسمان در نواحی دیگر مثل ساق پا و هر ناحیه دیگری از این مدل سرجی استفاده می شود.

 

این محصول یکبار مصرف است و نباید بیش از یک بار استفاده شود: دقت کنید که این محصول جزو محصولات دسته پانسمان است. محصولی یک بار مصرف که فقط باید توسط یک نفر و تنها یک مرتبه مورد استفاده قرار بگیرد. پس از هر بار استفاده نیز باید دور انداخته شود. پزشک تشخیص می دهد که در چه زمانی سرجی را باز کند و دور بیندازد. اگر مورد آلودگی هایی مثل ترشحات زخم قرار بگیرد باید دور انداخته شود و از یکی دیگر استفاده شود. ممکن است پزشک تشخیص بدهد که دیگر نیازی به بستن آن نیست و پانسمان به تنهایی می تواند به بهبود زخم کمک کند.

 

هرگز نباید بیش از حد کشیده شود: این محصول با کشیدن شدن شکل می گیرد و ناحیه را محکم می کند. اما هرگز نباید بیش از حد کشیده شود. در واقع اگر پانسمان بیش از حد کشیده شود می تواند باعث مشکلات دیگر شود. کشیده شدن بیش از حد و بیش از حد محکم بستن زخم نیز هرگز کار درستی نیست. و می تواند عواقب دیگری را داشته باشد.

 

می توانید از داروخانه ها و یا فروشگاه های پزشکی تهیه کنید: این محصول یک وسیله عمومی است که به راحتی می توانید آن را تهیه نمایید. معمولا در بسیاری از داروخانه ها به فروش می رسد. می توانید با مراجعه به داروخانه های نزدیک به محل سکونت خود این محصول را به راحتی تهیه نمایید. فروش گاه های عرضه کننده کالای پزشکی نیز این محصولات را به فروش می رسانند. با مراجعه به آن ها می توانید به راحتی آن را در تعداد مورد نیاز خود به راحتی تهیه نمایید.

 

به صورت خودسرانه نباید استفاده شود: پزشک تشخیص می دهد که باید پس از جراحی بر روی جراحت و زحم شما سرجی بسته شود یا خیر. پزشک تشخیص می دهد که باید پانسمان شما فیکس شود و یا نیازی به این کار نیست. هرگز به صورت خودسرانه پانسمان خود را محکم و فیکس ننمایید. اگر نیاز باشد خود پزشک به شما خواهد گفت که باید روی زخم خود یک سرجی بکشید. توجه کنید که برخی از زخم ها باید به صورت نرم و سبک بسته شوند. و محکم بستن آن ها ممکن است باعث عود کردن زخم و مشکلاتی دیگر شود. بنابراین هر زخمی را نباید به این صورت بست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 3 =