آشنایی با کیت PCR در تشخیص کووید ۱۹

با توجه به نوع کرونا ویروس، علائم می‌تواند از نشانه‌های سرماخوردگی عادی مثل از کار افتادن بویایی و چشایی تا تب، سرفه، تنگی نفس استشمام بوی تعفن در بینی و مشکلات حاد تنفسی باشد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد. کروناویروس مرس، برخلاف سارس، نه تنها دستگاه تنفس بلکه ارگان‌های حیاتی دیگر بدن مثل کلیه و کبد را نیز درگیر می‌کند. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.

تشخیص RNA ویروس با روش RT-PCR (آزمایش مولکولی):

شاید جالب باشد بخوانید :

رایج ترین و قابل اعتمادترین آزمایش برای تشخیص بیماری کرونا آزمایش PCR است، که با استفاده از نمونه سواب های بینی و حلق صورت می گیرد.
در اکثر افراد مبتلا به عفونت علامت دار کووید ۱۹، RNA ویروس در سواب حلق و بینی از روز اول ظهور علائم قابل تشخیص می باشد و در هفته اول شروع علائم به نقطه اوج می رسد.البته تست فوق منفی کاذب نیز دارد،و در صورت بروز علائم تیپیک بیماری، تکرار تست با کیت PCR توصیه می شود.

اساس PCR(Polymerase Chain Reaction) بر كپيبرداري از سكانس RNA يا DNA نمونه مورد نظر مي باشد كه بر اين اساس ميتوان بيماري هاي مختلفي از جمله بيماري هاي خوني و ژنتيكي مانند بتا تالاسمي، آنمي سيكل سل و سيستيك فيبروزيس و را تشخيص داد. PCR علاوه بر انسان در حیوانات نیز برای  تشخيص بيماريهاي مختلف از جمله عفوني كاربرد دارد.

انتخاب کیت مناسب همیشه دغدغه ای جدی بوده است. در بازار امروزی ما نیز کیت های مختلفی حضور دارند، از کیتهای هندی، ترکیه ای و روسی گرفته تا کیتهای گران قیمت برند!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.