آموزش آنلاین زبان های خارجی ؛ چرا و چگونه؟

مدت زمان بسیاری است که با بیماری همه گیر و خطرناک کووید ۱۹ درگیر بوده و به همین خاطر اکثر ما ترجی میدهیم تا حتی الامکان در خانه بمانیم و جز در موارد ضروری از خانه خارج نشویم. یکی از موارد که اما مهم است، مسئله آموز و یادگیری است؛ آن هم زمانی که به زبان های خارجی که بسیار ضروری هستند مرتبط می شوند.

در این مطلب میخواهیم اشاره داشته باشیم که یادگیری آنلاین زبان اساسا تا چه اندازه امکان داشته و در چه حالتی می تواند بهترین نتیجه و بازدهی را داشته باشد؟ با ما همراه باشید!

نظریه پرداز برجسته ی کانادایی در حوزه ارتباطات اجتماعی معتقد بود: فناوری گوتنبرگ باعث جدایی افراد جامعه از هم شد وانزوای اجتماعی به همراه داشت ولی عصر تکنولوژی و فن آوری اطلاعات و ارتباطات باعث نزدیکی، دوستی و الفت بین ملل شده است تا جایی که از جهان به عنوان دهکده ی جهانی نام برده است. عصر حاضر قالب های  گفتاری و نوشتاری سنتی جای خود را به وب سایت های مدرن دادند و آموزش آنلاین زبان به جای آموزش سنتی متون الکترونیک جای متون سنتی را گرفتند، که این مساله تغییرات و تحولات بنیادین و اساسی در حوزه ی ارتباطی و یادگیری خصوصا آموزش آنلاین آلمانی ایجاد کرده است.در حوزه ی ارتباطی خصوصا درسطوح ارتباط میان فردی و جمعی کاربرد بسیاری دارد . ارتباط میان فردی ارتباطی است که حداقل دونفردر آن مشارکت داشته باشند ، برای داشتن یک ارتباط میان فردی موثر و خوب طرفین رابطه، زبان مشترک ، کانال یا راه  ارتباطی متناسب با نوع رابطه ، موضوعی در خور و جالب ، فضا و مکانی راحت و آرام و همچنین زمانی مناسب ، نیاز دارند. در دنیای پر مشغله امروز، جمع شدن تمامی مولفه های گفته شده در کنار هم به صورت فیزیکی بسیار سخت وتقریبا غیر ممکن است. تنها از طریق ورود به دنیای مدرن یعنی فضای مجازی و آنلاین و بااستفاده ازابزار چند رسانه ای می توان از حصار مرزهای جغرافیایی و محدوده ی زمان بیرون آمد و ارتباط میان فردی موثری خلق کرد، سپس آن راحفظ و توسعه داد.

همانطور که گفته شد برای داشتن ارتباط میان فردی موثرخصوصا در ارتباط میان فردی بین الملل طرفین رابطه  نیازمند زبانی مشترک هستند، زبانی که طرفین رابطه بدون هیچ دغدغه ای بتوانند با هم در تعامل باشند، بنابراین یاد گیری زبانی بین الملل (مثل آموزش آنلاین انگلیسی) بسیار ضروری است. زبان انگلیسی به دلیل اینکه ساختارجملات و دستور زبان ساده ای دارد، زبانی پر طرفدار و پر مخاطب است بنابراین به عنوان زبان مشترک بین ملل گوناگون برای تبادل فرهنگ و سنن ،عقاید ،نظرات و…برگزیده شد. در حوزه ی یادگیری متخصصین و کارشناسان آموزش به این نتیجه رسیدند که کیفیت آموزش از طریق آموزش الکترونیکی وکلاس های آنلاین نه تنها کمتراز یادگیری از طریق فضای فیزیکی و مجازی نیست بلکه مزایای منحصر به خود را نیزدارد.روشی کاملا پویا وتعاملی است، هم چنین امکان ارتباط جمعی برای زبان آموزان وجود دارد بدین صورت که زبان آموزان می توانند بر اساس تمایل خود کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی یا جمعی را انتخاب کنند. در روش آموزش آنلاین زبان، زبان آموزان همان طور که گفته شد با استفاده از چند رسانه ای ها یعنی استفاده همزمان از نور و تصویر و صدا در محیطی سرشار از آرامش و راحتی می توانند تمامی عناصر ارتباطی و تمامی نشانه های ارتباط کلامی و غیرکلامی را به کارگیرند، تا یک ارتباط موثر و خوب داشته باشند، که در نهایت منتج به یادگیری زبان شود. آموزش آنلاین زبان همچنین یا از میان بردن فاصله ی جغرافیایی این امکان را می دهد که گویشوران از شهرها و کشورهای مختلف با یکدیگر به تبادل زبان بپردازند و عملا فرد زبان آموز بدون قرارگرفتن در یک جغرافیای خاص عملا در محیط آن منطقه قرار گیرد، امری که در شیوه ی آموزش سنتی مستلزم صرف هزینه و وقت بسیاری بود.

امروزه تلاش عمومی اساتید زبان بر آن است تا با به کارگیری همه ی ابزار های آموزش آنلاین زبان بهره وری کلاس ها را افزایش داده تا تعداد بیشتری از زبان آموزان در زمان محدود بتوانند از آموزش های متناسب و استاندارد بهره مند شده و به ارتقای سطح زبان خود در زمینه ی مورد نیازشان بپردازند، امری که در دنیای پرشتاب کنونی بیش از پیش اهمیت یافته است.

باتوجه به توضیحات فوق به نظر نمی رسد که آموزش به شیوه آنلاین خللی جدی به روند یادگیری افراد وارد کرده و بر عکس حتی این احتمال وجود دارد که آموزش مجازی به یک توفیق اجباری بدل شده و خود یک فرصت جدید باشد برای افرادی که مشتاق یادگیری و آموزش هستند. توصیه می کنیم به هیچ وجه فرصت آموزش آنلاین و یادگیری از طریق مجازی را از دست ندهید و از پلتفرم های مرتبط با این حوزه بهترین استفاده را ببرید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + پنج =