آموزش بهینه سازی تصاویر در وردپرس و سئو عکس های سایت

بهینه سازی تصاویر در وردپرس یکی از مهم ترین نکاتی است که باید حتماً به آن توجه داشته باشید. فرقی نمی کند که شما چه نوع سایتی را اداره می کنید، در هرصورت در برخی از قسمت ها نیاز است که از تصاویر مختلف در سایتتان استفاده کنید. عکس ها به جذابیت بیشتر مطالب و همچنین بهبود سئوی سایت کمک می کند. از طرفی اگر شما از تصاویری پر حجم و بهینه نشده استفاده کنید، قطعاً روی سرعت عملکرد وب سایت شما تاثیر منفی ایجاد می کند. به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم شما را با بهینه سازی تصاویر سایت وردپرسی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سئوی تصویر چیست؟

سئوی تصویر که بهینه سازی تصویر نیز نامیده می شود، فرآیند بهینه سازی تصاویر در وردپرس شما است تا گوگل بتواند تصاویر سایت شما را ساده تر پیدا و رتبه بندی کند. به عبارت دیگر، به گوگل و سایر موتورهای جستجوگر کمک می کند تا محتوای شما را درک کنند و تصاویر شما را در نتایج جستجوی تصویر به کاربران نشان دهند.

آموزش بهینه سازی عکس های وردپرس

آیا می خواهید بدانید که چگونه می توانید تصاویر وب سایت خود را در وردپرس بهینه کنید؟ روش های مختلفی برای بهینه سازی تصاویر سایت وردپرسی وجود دارد.

۱- از نام پرونده های تصویری توصیفی استفاده کنید

شاید از خود سوال کنید که اسم و نام فایل عکس چگونه باید انتخاب شود؟ به طور کلی؛ شما همیشه باید تصاویر خود را با نام پرونده های توصیفی در حد امکان نامگذاری کنید. در واقع نامی که شما برای تصاویرتان انتخاب می کنید، می توانند به گوگل کمک کنند تا ساده تر تصاویر شما را در موتورجستجوگر به کاربران نمایش دهند. به عنوان مثال، در تصویر زیر شما یک بچه گربه بازیگوش سیاه را مشاهده می کنید، بنابراین بهتر است به جای اینکه نام این تصویر را مثلا IMG00021.jpg قرار دهید، بهتر است از نام Black-Kitten.jpg که به معنای بچه گربه سیاه بازیگوش می باشد، استفاده شود.

آموزش بهینه سازی تصاویر در وردپرس

۲- از متن alt یا همان متن جایگزین استفاده کنید

متن alt یا متن جایگزین برای بهینه‌ کردن تصاویر در وردپرس بسیار مهم می باشد. متن جایگزین به گوگل کمک می کند تا درک کند که تصویر در مورد چه چیزی می باشد؟ همچنین زمانی که تصویر به صورت کامل برای بازدیدکننده لود نشده است، به جای تصویر، متن جایگزین به کاربر نمایش داده می شود. برای نوشتن متن جایگزین سعی کنید تنها از یک یا دو کلمه استفاده نکنید و سعی کنید یک جمله بنویسید. به عنوان مثال، به جای نوشتن فقط کلمه “سئو” سعی کنید از یک جمله مانند “سئو تصاویر در وردپرس” استفاده کنید. در مجموع می توان گفت؛ این روش بهترین راهکار برای بهینه سازی تصاویر در وردپرس بدون پلاگین می باشد.

۳- صفحات پیوست را غیرفعال کنید

وردپرس به صورت خودکار صفحه ای را برای کلیه تصاویری که شما در پست ها و صفحات سایت خود بارگذاری می کنید، ایجاد می کند. این صفحه پیوست نامیده می شود. تنها کاری که این صفحه انجام می دهد نشان دادن نسخه بزرگتر تصویر شما است که در واقع می تواند به سئو شما آسیب برساند. به همین منظور بهتر است این ویژگی را غیرفعال کنید. خوشبختانه، غیرفعال کردن صفحات پیوست در سایت وردپرس کار بسیار ساده ای می باشد و شما می توانید برای اینکار از افزونه AIOSEO استفاده کنید.

پس از فعال سازی، این افزونه به صورت خودکار صفحات پیوست را غیرفعال می کند. همچنین می توانید خودتان به صورت دستی این ویژگی را غیرفعال نمائید. برای اینکار از بخش ” All in One SEO” روی گزینه ” Search Appearance” کلیک نمائید. سپس وارد تب ” Media” شوید.

بهینه سازی عکس های وردپرس

حال شما باید گزینه Attachment را انتخاب کنید.

۴- ابعاد تصویر خود را وارد کنید

یکی دیگر از روش های بهینه سازی عکس های وردپرس ، تعیین ابعاد تصاویر می باشد. در واقع؛ شما باید تصاویر خود را تناسب با محتوای صفحه خود تغییر انداره دهید. استفاده از تصاویر خیلی بزرگ باعث کاهش سرعت بارگیری صفحه سایت شما می شود و روی سئو سایت شما تأثیر منفی ایجاد می کند.

۵- از فرمت تصویر مناسب استفاده کنید

از مهم ترین روش های دیگر بهینه سازی تصویر در وردپرس ، استفاده از فرمت تصویر مناسب می باشد. بسته به اینکه از چه فرمت تصویری استفاده می کنید، اندازه فایل تصویر شما بزرگتر یا کوچکتر خواهد بود. همچنین بر کیفیت تصاویر شما تأثیر خواهد گذاشت. رایج ترین انواع فایل های تصویری JPG ، PNG  و GIF می باشد. سعی کنید برای هر تصویر از فرمت خاص خودش استفاده کنید. به عنوان مثال:

 • JPG: برای تصاویر باکیفیت که از رنگ بندی های مختلفی تشکیل شده اند، بهترین فرمت JPG می باشد.
 • PNG: اگر می خواهید از تصاویر باکیفیت بالا و ابعاد بزرگ استفاده کنید، PNG فرمت مناسبی می تواند باشد.
 • GIF: همچنین برای انیمیشن ها و تصاویر مترح باید از فرمت GIF استفاده نمائید.

۶- تصاویر خود را فشرده کنید

بی تردید فشرده سازی تصاویر وردپرس یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند به بهینه سازی تصاویر در وردپرس کمک کند. همانطور که می دانید، یکی از مهم ترین بخش های هرسایتی که می تواند روی سئو سایت تاثیر بسزایی داشته باشد، سرعت وب سایت می باشد. اولین قدم برای بهینه سازی تصاویر شما برای افزایش سرعت سایت، فشرده سازی آنهاست. از طرفی ساده ترین روش فشرده سازی تصاویر، استفاده از ابزارهای رایگان می باشد.

هریک از این ابزارها می تواند  اندازه تصاویر شما را تا ۷۰ ٪ و بیشتر کاهش دهند که این موضوع می تواند به شدت روی سرعت وب سایت شما تاثیرگذار باشد.

بهینه سازی تصاویر سایت وردپرسی با فشرده سازی تصاویر

۷- از بارگذاری تنبل استفاده کنید

اگر تصاویر و محتوای زیادی در سایت خود دارید، یکی از گزینه هایی که می تواند به بهینه سازی عکس های وردپرس شما کمک کند، قابلیت بارگذاری تنبل می باشد. در واقع؛ زمانی که کاربر وارد یکی از صفحات سایت شما می شود، تصاویر به آن نشان داده نمی شود و تنها زمانی تصاویر شما بارگذاری می شود که کاربر صفحه را به سمت پایین اسکرول کند که این باعث می شود صفحه شما سریعتر برای کاربران بارگیری شود. ساده ترین روش برای افزودن این قابلیت به سایت، استفاده از افزونه وردپرس WP Rocket می باشد.

۸- از تصاویر ریسپانسیو استفاده کنید

تصاویر ریسپانسیو باعث می شود تا کاربران در هرصفحه نمایشی عکس های شما را با کیفیت و وضوح بهتری مشاهده کنند. اگر از وردپرس استفاده می کنید، لازم نیست نگران این موضوع باشید. وردپرس به طور خودکار تصاویر شما را پس از بارگذاری آنها ریسپانسیو می کند و آنها را در اندازه های مختلف در سایت به کاربران نشان می دهد. همچنین اگر شما می خواهید بدانید که آیا تصاویرتان در سرعت سایت شما چگونه تأثیر می گذارد، می توانید از ابزار آنلاین Pagespeed Insights Google استفاده کنید.

بهترین افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس

آیا به دنبال بهترین افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس برای وب سایت خود هستید؟ افزونه های فشرده سازی تصویر به شما این امکان را می دهند تا به سادگی تصاویر خود را در سایت برای سرعت بهتر و عملکرد مطلوب تر به طور خودکار بهینه کنید. افزونه های مختلفی در این خصوص ارائه شده است، از جمله این افزونه ها عبارت اند از:

 • افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس WP Rocket
 • افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس Smush
 • افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس Optimus
 • افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس Imagify
 • و بسیاری از افزونه های دیگر

سئو تصاویر در وردپرس با استفاده از افزونه وردپرس

حجم تصاویر سایت باید چقدر باشد؟

حجم تصاویر یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. همانطور که مشخص است؛ هرچقدر کیفیت تصاویر شما بالاتر باشد، حجم آن نیز بیشتر می شود. بنابراین می توان گفت حجم عکس های شما رابطه مستقیمی با نوع فعالیت وب سایت شما دارد. به عنوان مثال: اگر وب سایت شما در حوزه عکاسی، گرافیک و نمونه کار می باشد، قطعاً شما باید از تصاویری با کیفیت بالایی استفاده کنید. از طرفی اگر از یک سایت معمولی استفاده می کنید، لزومی ندارد که کیفیت تصاویرتان خیلی بالا باشد. در ادامه بهترین حجم عکس هایی که می توانید استفاده کنید را به شما توضیح می دهیم:

 • تصاویر بزرگ ( با عرض بیش از ۶۰۰ پیکسل): حداکثر حجم بین ۱۰۰ الی ۱۳۰ کیلوبایت باشد.
 • تصاویر متوسط ( با عرضی بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ پیکسل): حداکثر حجم بین ۵۰ الی ۶۰ کیلوبایت باشد.
 • تصاویر کوچک ( با عرض کمتر از ۱۵۰ پیکسل): حداکثر حجم بین ۱۵ الی ۳۰ کیلوبایت باشد.

جمع بندی

بهینه سازی تصاویر در وردپرس یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند به بهبود سئو و رتبه سایت شما کمک کند. ما در این مطلب نحوه بهینه سازی عکس های وردپرس را با استفاده از روش های مختلف به شما عزیزان آموزش دادیم. امیدوارم این مطلب مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.