آموزش تعویض روغن موتور یخچال

ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که کمپرسور یخچال به عنوان قلب تپنده یخچال محسوب می شود که در صورت خرابی یخچال نیز خراب می شود بنابراین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طور کلی عملکرد آن تهویه مطبوع و خنک کننده یخچال است. کمپرسور یکی از قسمت های حساس یخچال است و باید به درستی روغن کاری شود. پس اگر شما دوست عزیزم نیز می خواهید روش روغن گیری این قطعه را یاد بگیرید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.🙂

آشنایی با کمپرسور یخچال و عملکرد آن

شاید جالب باشد بخوانید :

برای این منظور پس از خارج کردن کمپرسور از دستگاه، ابتدا باید روغن را از دستگاه خارج کنیم. کمپرسور را معکوس کنید تا روغن از لوله مکش (لوله برگشت) تخلیه شود، سپس مقدار روغن تخلیه شده را اندازه گیری کنید. گاهی مقدار روغن مصرفی را از روی کاتالوگ یا صفحه کمپرسور مشخص می کنند سپس همان مقدار روغن جدید را در ظرف تمیزی ریخته و آماده شارژ روغن می کنیم.
اجزای یخچال را می توان به سه دسته کلی قطعات مکانیکی، قطعات الکتریکی و گازی (مبرد) تقسیم کرد. از اجزای الکتریکی آن می توان به ترموستات یخچال، چراغ گاز، لوله آبی، فنر، اهرم، لوله مو و موتور برق اشاره کرد که وظیفه جابجایی قسمت مکانیکی را بر عهده دارند. اقلامی مانند کمپرسور، محفظه تولید یخ (اپراتور)، خشک کن و رادیاتور خنک کننده (کندانسور) از جمله اجزای مکانیکی یخچال هستند.
کمپرسور قلب تپنده یخچال محسوب می شود زیرا باعث گردش گاز مبرد در اطراف سیستم می شود و با آن سرمای مورد نیاز یخچال را ایجاد می کند. در واقع در صورت بروز مشکل در کمپرسور یخچال، کل کارکرد یخچال مختل می شود. بنابراین قبل از هر اقدامی برای سرویس یخچال سامسونگ باید از سالم بودن کمپرسور مطمئن شوید. این دستگاه وظیفه تبدیل گاز به مایع و ایجاد سرمای مورد نیاز داخل یخچال را بر عهده دارد. برای اینکه کمپرسور عمر بیشتری داشته باشد باید هر ۶ ماه یکبار روغن آن را تعویض کنید. در واقع از روغن کمپرسور برای روانکاری و جلوگیری از آسیب دیدن قطعات آن استفاده می شود. به طور کلی در کمپرسور یخچال از روغن های زیر استفاده می شود.

انواع روغن موتور یخچال

در این قسمت می خواهیم روغن های مختلفی را که برای تعویض روغن کمپرسور یخچال استفاده می کنیم را شرح دهیم. لیست دو نوع روغن مورد استفاده در صنعت تبرید وجود دارد:
۱_ روغن های معدنی:
از جمله روغن های معدنی می توان به ترکیبات پارافینی، نفتنی و معطر اشاره کرد. لازم به ذکر است که ترکیبات معطر به عنوان مواد پلیمری طبقه بندی می شوند و پارافین جامدی با تنش و نقطه ذوب کم است که به آن الیگومر می گویند. این روغن ها دارای ویژگی هایی هستند که در زیر این ویژگی ها را برای شما در قالب موارد ذکر می کنیم:
• نفتنیک – با ۳GS و ۴GS در صنعت تبرید استفاده می شود.
• پارافین
• معطر
۲- روغن های مصنوعی:
روغن های مصنوعی چیزهایی مانند روغن های آلی، آلکیل بنزن ها و گلیکول ها هستند. روغن های آلی و آلکیل بنزن ها طیف وسیعی از عملکردها در صنعت تبرید دارند. بیشتر زمانی استفاده می شود که از گازهای جدید مانند R134، R410، R407 در یخچال استفاده شود. در زیر به تعدادی از این نوع روغن ها اشاره می کنیم.
• در این صنعت از آلکیل بنزن استفاده می شود.
• گلیکول
• ارگانیک و معدنی – استفاده در تبرید (صنعت تبرید)
برای گازهای قدیمی مانند R11، R12، R22 از روغن های معدنی مانند ۳GS یا ۴GS و برای گازهای جدید مانند R134، R410، R407 از روغن های مصنوعی استفاده می شود.
چرا باید روغن کمپرسور را عوض کنیم؟
یکی از سوالات متداول مشتریان و کاربران در مورد تعویض روغن کمپرسور یخچال این است که چرا و چرا روغن کمپرسور را تعویض کنیم. مهم ترین دلیل آن این است که به مرور زمان و مدت ها پس از شروع به کار یخچال، ذرات و آلودگی هوا حتی اگر اندک باشد باعث فرسایش و کاهش راندمان و کارکرد موتور و کمپرسور می شود. بنابراین لازم است قبل از بروز هرگونه مشکل اساسی روغن را تعویض و با روغن های کمپرسور مناسب یخچال جایگزین کنید. بنابراین توصیه می شود روغن کمپرسور را هر ۶ ماه یکبار تعویض کنید. همچنین اگر کمپرسور شما مشکل دارد می توانید به واحد تخصصی تعمیر یخچال سامسونگ مراجعه کنید.
روغن کمپرسور چه زمانی باید تعویض شود؟
بسیاری از کاربران از ما می پرسند چه زمانی روغن موتور را تعویض کنیم. در این قسمت به مواردی که باید روغن را تعویض کنید اشاره می کنیم.
رسیدن هوا و رطوبت به روغن
تجربه نشان داده است که روغن کمپرسور تا زمانی که هوا و رطوبت وارد آن نشود نیازی به تعویض ندارد و وقتی به هر دلیلی سیکل باز می شود و هوا وارد کمپرسور می شود این ترکیب روغن و اکسیژن باعث خراب شدن روغن می شود و بهترین کار موضوع این است که روغن کمپرسور را جایگزین کنید. در یخچال هایی که تریزون (صفحه خنک کننده) سوراخ شده است ریسک نکنید و پس از شستن مدار گاز روغن کمپرسور را تعویض کنید.
• روغن کم
اگر در مدار گاز یخچال یا کولر گازی نشتی داشت و روغن نشت کرد، پیشنهاد می کنیم به جای اضافه کردن روغن، تمام روغن را تعویض کنید.
• دربندی مدار گاز
در برخی موارد که خوردگی لوله ها باعث مسدود شدن مدار و از کار افتادن مدار می شود، حتما روغن را تعویض کنید تا عمر کمپرسور افزایش یابد.
• تغییر رنگ روغن
اگر متوجه شدید که روغن کمپرسور سیاه شده یا رنگ آن به خاکستری یا سبز تغییر رنگ داده است، روغن باید تعویض شود.
اهمیت تست روغن کمپرسور برای اطمینان از عملکرد صحیح یخچال
روش های مختلفی برای بررسی روغن و اطمینان از صحت آن وجود دارد. به عنوان اولین اولویت، آزمایش اسید توصیه می شود. زیرا این روش قبل از رسیدن به سطوح و غلظت های خطرناک سطح اسیدیته روغن را تشخیص می دهد.
آموزش مراحل تعویض روغن کمپرسور یخچال

در صورت بروز هرگونه مشکل در کمپرسورها، به ویژه کمپرسورهایی که در ابتدا در کارخانه نصب و راه اندازی شده اند، کنترل مقدار روغن وارد شده بسیار مهم است. به عنوان راه حلی برای رفع مشکل کمپرسور یخچال در صورت نشتی اگر مقدار روغن از دست رفته کم باشد با افزودن روغن جبران می شود. اما اگر روغن زیاد است، باید با تکنسین متخصص مشکل را حل کنید. تعویض روغن کمپرسور در واقع پر کردن مجدد آن است که برای این کار باید موارد زیر را انجام دهید:
• پمپ خلاء را به شیر مکش کمپرسور وصل کنید.
• انتهای آزاد لوله یا شلنگ را داخل ظرف روغن جدید قرار دهید.
• سپس پمپ وکیوم را روشن کنید.
سخن آخر
به طور کلی وظایف روغن کمپرسور خنک نگه داشتن قطعات موتور است که به عملکرد موتور کمک می کند. بنابراین در عوض، جایگزینی آن نقش بسیار حیاتی ایفا می کند. روغن موتور باعث می شود قطعات آن راحت تر و بهتر کار کنند. این روغن اصطکاک بین قطعات را کاهش می دهد و همچنین این قطعات را در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم می کند. شما عزیزان می توانید روغن های موتور را در دسته روغن های معدنی و مصنوعی خریداری کنید و بسته به نیاز خود از هر کدام که مناسب می دانید استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =