آموزش جوشکاری با اینورتر

اول از همه برای انجام جوشکاری باید ملزومات جوشکاری مانند سیم جوش و الکترود جوشکاری را برای خود تهیه کنید.

جوشکاری آهن به معنی متصل کردن و جوش زدن دو قطعه آهن به همدیگر است. عملیات جوشکاری یک عملیات بسیار دقیق و پیچیده می باشد، چرا که در بیشتر مواقع جوشکاری اعضای حیاتی یک سازه را به هم متصل می ‌کند و در صورت انجام نا صحیح عملیات، احتمال جدا شدن اعضای آهنی و شکسته شدن یک سازه بسیار زیاد خواهد شد.

جوشکاری برای کاربردهای زیادی به کار گرفته می‌ شود و نه تنها برای متصل کردن دو جسم آهنی به هم، بلکه جهت ترمیم بخش ‌های از بین رفته یا شکسته شده یک سازه نیز از عملیات جوشکاری استفاده می ‌شود. این کارها توسط جوشکار حرفه‌ ای انجام می ‌پذیرد زیرا تنها یک جوشکار خبره از اصول جوشکاری آهن به طرز صحیح عملیات جوشکاری مطلع است. جوشکاری نیز به روش‌ های مختلف و در مراحل مختلف اجرا می‌ شود. در ادامه مطلب با اصول جوشکاری آهن، مراحل اجرا و انواع آن آشنا خواهید شد.
اصول جوشکاری اهن
برای اینکه عملیات جوشکاری به نحو احسن انجام شود بایستی اصول آن به درستی رعایت شود. برخی از اصول جوشکاری آهن طبق استاندارد بین‌ المللی به قرار زیر می باشد.

آهن بایستی در حین جوش زدن و قبل از آن بنا به نوع جوش، گرم یا خنک شود.
استفاده از یک محدوده دمایی به هنگام جوش زدن یعنی بین ۶۵ تا ۲۶۰ ممنوع است و این میزان دما برای آهن خطرناک به شمار رفته و جوشکاری را دشوار می ‌کند.
قبل از اقدام به جوشکاری، آن قسمت ‌هایی که قرار است جوش بخورند را در محدوده دمایی بین ۲۶۰ تا ۶۴۹ درجه سانتیگراد برسانید.
بخش ‌هایی از آهن که نزدیک به محل جوش هستند بایستی خنک باشند. دقت داشته باشید که خنک باشند نه سرد. اگر در حین کار ناگهان آن بخش ‌ها سرد شدند به وسیله دستگاه جوش آن ها را به دمای مورد نظر برسانید.
محلی که به تازگی جوش خورده باید به اندازه‌ ای خنک شود که بتوان به آن دست زد. اگر بیش از حد داغ بماند کار را خراب می‌ کند و اگر خیلی سرد شود نیز ممکن است باعث شکسته شدن محل جوش بشود. هر نوع آهن برای جوش چه قبل، در حین و بعد از کار به یک محدوده دمایی خاص نیاز دارد.
برای گرفتن درزها در آهن از تکه‌ های آهن استفاده کنید و آن ها را در محل درز جوش بزنید.
برای اجتناب از گرم نشدن بیش از حد نواحی نزدیک به محل جوش، قسمت ‌هایی از آهن را که قرار است به هم جوش بخورند را با جوش ‌های ریز به طول ۲.۵ سانتیمتر وصل کنید. به وجود آمدن درزها و شکاف‌ ها در محل جوش امری طبیعی و اجتناب ناپذیر در جوشکاری آهن است. بنابراین می ‌توانید بعد از پایان عملیات جوشکاری از انواع درزگیرها برای نفوذناپذیر شدن محل جوش به آب استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 10 =