آموزش دیجیتال مارکتینگ حرفه ای (digital marketing pro)

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ و چگونه می توانیم به کمک دیجیتال مارکتینگ کسب و کار اینترنتی خود را رشد دهیم؟ اینستاگرام مارکتینگ جزو دیجیتال مارکتینگ حساب می شود؟ چگونه می توانیم با افزایش فالوور ، فروش خود را افزایش دهیم؟

عقیده ی شخصی بنده و رویکردی که در دیجیتال مارکتینگ دنبال می کنم، رویکرد Quant. Marketing یا Data Driven Marketing است یعنی دیجیتال مارکتینگ براساس اعداد. در این رویکرد، ما یک اصل مقدس داریم:

اعداد سخن می گویند

نظرات شخصی افراد جای خود را دارد، ولی عدد و ریاضیات، جانب دارانه نظر نمی دهد و حافظ نظر شخصی افراد نیز نیست از این رو می تواند در کنار تصمیم گیری های شهودی در مارکتینگ ، بسیار به ما کمک کند.

 

گوگل ادوردز (Google Adwords)

⚡️ چگونه از Adwords می توان فهمید که یک ایده‌ی استارتاپی در حال حاضر چه قدر برای مردم جذاب است؟
⚡️ آیا بین شاخص‌های عددی در Adwords و حجم بازار آنلاین یک استارتاپ ارتباطی وجود دارد؟
⚡️فرض کنید بودجه‌ی تبلیغات استارتاپ شما نامحدود است، با توجه به گران بودن تبلیغات Adwords آیا کانال مارکتینگی اصلی شما می‌تواند استفاده از این ابزار باشد؟

 

برای پاسخ به این سوالات، ابتدا بایستی مفهوم CTR را مرور کنیم:

📌 شاخص CTR یا Click Through Rate :
به عدد حاصل از تقسیم تعداد دفعات کلیک شدن بر روی یک تبلیغ بر تعداد دفعات نمایش آن تبلیغ CTR گفته می شود. برای مثال اگر یک بنر ۱۰۰ مرتبه به بازدیدکنندگان یک سایت نشان داده شود و ۱۰ مرتبه توسط بازدیدکنندگان روی آن کلیک شود، CTR آن بنر می شود ۱۰% ( ۱۰ تقسیم بر ۱۰۰).

👈 در دنیای دیجیتال مارکتینگ CTR نشانگر میزان جذابیت تبلیغ یا محتوا برای مخاطبان است. برای مثال تبلیغی که نرخ CTR ای معادل ۲% دارد، از تبلیغی که نرخ CTR آن ۱% است برای مخاطبان آن کانال تبلیغاتی جذاب تر بوده است، چون به ازای هر بار نمایش بیشتر روی آن کلیک کرده اند.

قبلا نیز بیان شده بود که CTR یکی از مهم ترین شاخص‌های رده بندی صفحات در جایگاه‌های گوگل است. اما این بار و در ادامه می خواهیم CTR را در تبلیغات گوگل Adwords یا جدیدا Google Ads ، بررسی کنیم.

 

نرخ تبدیل (CTR)

هر چه قدر نرخ CTR تبلیغات در گوگل در یک صنعت بالاتر باشد، یعنی آن صنعت برای کسانی که بر روی گوگل جست و جو می‌کنند جذاب تر است.

با توجه به اینکه ۷۰% ترافیک اینترنت توسط موتورهای جست و جو هدایت می‌شود و گوگل در کل جهان رهبر بازار موتورهای جست و جو است، می‌توان با تقریب خوبی نتیجه گرفت که هر چه قدر نرخ CTR تبلیغات در گوگل بیشتر باشد آن صنعت برای کسانی که در فضای آنلاین به دنبال کالایی یا خدمتی می‌گردند جذاب‎تر است و این یعنی:👈 آن صنعت حجم بازار آنلاین گسترده‌تری دارد.

🔷 مثال:
صنعت مشاوره حقوقی و وکالت در امریکا در اوایل اجرای تبلیغات بر روی گوگل، نرخ CTR بسیار کمتری نسبت به دیگر صنایع و بنچمارک های متداول داشت و این نشانگری بود از میزان علاقه‌ی کمتر مخاطبان به پیدا کردن وکیل به صورت آنلاین! و معنای مهم‌تر آن :
استارتاپ‌های این حوزه هنوز حجم بازار آنلاین کمی دارند و راه طولانی برای فرهنگ‌سازی در مردم و توسعه‌ی حجم بازار خود دارند؛ با گذر زمان و تبلیغات گسترده که منجر به فرهنگ سازی در بین مردم آن جامعه شد، به تدریج این مانع از سر راه برداشته شد.

 

🎯 در ایران:

🖋 استارتاپ های فعال در زمینه ی ماشین آلات راهسازی و صنایع سنگین نسبت به استارتاپ های خدمات خانگی حجم بازار سرچ آنلاین کنونی به مراتب کمتری دارند.

🖋 استارتاپ‌های حوزه خدمات خانگی(home service)  نسبت استارتاپ‌های بیمه‌ای هنوز حجم بازار آنلاین کمتری دارند، سرچ کلمات کلیدی مرتبط با آنها بر روی گوگل کمتر است و نرخ CTR ادهای این حوزه نیز کمتر است.

🖋 استارتاپ‌های بیمه‌ای نسبت به استارتاپ‌های صنعت مسکن(اجاره و خرید خانه)، حجم بازار کمتری دارند و به همین میزان نرخ CTR ادهای این حوزه نیز کمتر است.

🖋 استارتاپ‌های صنعت مسکن نیز نرخ CTR و حجم بازار آنلاین کمتری نسبت به استارتاپ‌های حوزه‌ی E-commerce  دارند.

 

🎯 چگونه می‌توان جذابیت یک ایده‌ی استارتاپی را با استفاده از تبلیغات در گوگل (Adwords) سنجید؟

✅ قیف را وارونه ببندید: ابتدا ایده ی تان به بازار ارائه دهید سپس آن را بسازید!
یعنی قبل از اینکه وبسایت (یا اپلیکیشن) خود را پس از صرف هزینه ی فراوان زمانی و پولی تکمیل کنید و به بازار ارائه دهید، همان اول آن را در بازار گسترده ی سرچ آنلاین گوگل که ۷۰% کل بازار آنلاین را تشکیل می دهد ارائه دهید.

🔑 برای این کار توصیه می‌شود با بودجه‌ی محدود (زیر ۳ میلیون تومان) و طراحی یک landing page که محصول یا خدمت شما را معرفی می‌کند ایده‌ی خود را بررسی کنید. ابتدا بررسی کنید که مخاطبان چنانچه بخواهند محصول شما را به صورت آنلاین جست و جو کنند احتمالا از چه کلماتی استفاده می‌کنند؟ آنها را لیست کنید. سپس متناسب با این کلمات، ادهای مختلفی را در اکانت ادوردز خود بنویسید و کمپین‌های تبلیغاتی را اجرا کنید.

👈 بنچمارک جذابیت ایده، کسب نرخ CTR بیش از ۲% است. با این کار، حتی می‌توانید حجم بازار آنلاین سرچ بر روی گوگل در صنعت مدنظرتان را با دقت بسیار بالایی بسنجید.

توجه داشته باشید که هزینه ها و تبعات ورود به ایده ای که هنوز جامعه سطح لازم پذیرش برای استفاده از آن را ندارد، به مراتب گسترده تر از این تست تبلیغاتی است.

⚡️ در ادامه، بنچمارک نرخ CTR تبلیغات در گوگل( Google Ads ) را برای صنایع مختلف در سطح بین‌المللی مشاهده خواهید کرد…

 

🎯 میانگین CTR تبلیغات ادوردز بر روی موبایل ۴.۱% است، یعنی حدود ۳۰% بیشتر از تبلیغات بر روی دسکتاپ.

⚡️ بیشترین نرخ CTR مربوط به فروش آنلاین بلیط و اقامتگاه است.

اینستاگرام مارکتینگ بخشی از دیجیتال مارکتینگ

دوستان اینستاگرام مارکتینگ بسیار ارزشمند است و درآمدزایی بسیار زیادی برای دیجیتال مارکترها دارد.

شما در اینستاگرام باید تمامی نکات افزایش فالوور اینستاگرام را بلد باشید و سپس نکات فروش در اینستاگرام را یاد بگیرید.

برای مطالعه بیشتر : ۵ نکته بازاریابی در اینستاگرام برای افزایش فالوور

امیدوارم مطالب برای شما مفید باشد در صورت پسند کردن این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 5 =