آموزش ۵ روش استعلام گوشی از سامانه همتا

با توجه به اهمیت و ضرورت استفاده از گوشی موبایل در دنیای امروز، به دلیل سو استفاده افراد سودجو از ناآگاهی مردم، استعلام گوشی از سامانه همتا تبدیل به یکی از مهم ترین اقدامات پیش از خرید گوشی موبایل (بیش تر گوشی های دست دوم) تبدیل شده است. استعلام اصالت گوشی، به شما کمک می کند تا از اصل بودن دستگاهی که قصد خرید آن را دارید مطمئن شوید.

پس از تصویب طرح ریجستری گوشی و تبلت و اجرایی شدن آن، گوشی هایی که در لیست رجیستری قرار دارند حتما باید در سامانه همتا ثبت شوند و هنگام فروش آن به دیگری نیز باید انتقال مالکیت آن انجام شود، در غیر این صورت دستگاه قابل استفاده نخواهد بود.

دریافت استعلام اصالت گوشی از چند طریق امکان پذیر می باشد که در ادامه این مقاله تمام راه های گرفتن استعلام گوشی از سامانه همتا را برایتان شرح می دهیم. چنانچه قصد دریافت استعلام گوشی موبایل خود را دارید، الو رایانه کمک بستری را برای شما فراهم کرده تا در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید استعلام اصالت دستگاه خود را دریافت نمایید، تنها کافیست با مجموعه ما تماس بگیرید.

هدف از استعلام اصالت گوشی

با توجه به این موضوع که هر گونه گوشی موبایل، هنگامی که وراد کشور می شود در سامانه همتا ثبت می شود؛ هنگام دریافت استعلام اصالت گوشی موبایل، به سادگی متوجه فیک یا اصل بودن آن خواهید شد و این موضوع بیش تر زمانی که قصد خرید یک گوشی دست دوم را دارید به کمک شما می آید.

در وحله بعد متوجه خواهید شد که دستگاهی که قصد خریدن آن را دارید سرقتی بوده و یا خیر، یکی از مزیت های مهم و خوب طرح ریجستری دستگاه های سیم کارت خور این است که، اگر دستگاه شما به سرقت برود می توانید در سامانه ردیابی گوشی سرقتی، شناسه گوشی خود را ثبت کنید تا در سامانه به عنوان گوشی سرقتی ثبت شود و هنگام گرفتن استعلام گوشی از سامانه همتا، به شما اطلاع داده خواهد شد که گوشی سرقتی می باشد.

از دیگر فوایدی که استعلام اصالت گوشی دارد، شما متوجه می شوید که مشخصات ظاهری گوشی با اصالت آن منطبق است و شرکت وارد کننده آن را نیز به شما اطلاع می دهد.

به طور کلی این طرح به منظور اطلاع از قاچاق نبودن دستگاه های سیم کارت خور از جمله گوشی موبایل و اطلاع از اصل بودن آن اجرایی شد و از آن زمان تا کنون هر گوشی خریداری شده باید رجیستری شده و استعلام اصالت در مورد آن صورت گیرد؛ در غیر این صورت گوشی موبایل خریداری شده امکان دریافت سرویس از شبکه داخلی را نخواهد داشت.

همچنین با انجام رجیستری و از طریق دریافت کد IMEI می توان در صورت مفقودی یا سرقت گوشی، آن را پیگیری کرد. علاوه بر این اگر گوشی کارکرده خریداری می کنید از طریق استعلام اصالت گوشی می توانید از سرقتی نبودن آن اطمینان حاصل کرده و ناخواسته مرتکب جرم نشوید.

همچنین برای دریافت اطلاعات بیش تر می توانید مطلب، نحوه فعال سازی گوشی در سامانه همتا را مطالعه نمایید.

استعلام گوشی از سامانه همتا

گرفتن استعلام گوشی از سامانه همتا نیز مانند فعال سازی گوشی در سامانه همتا از طریق کد دستوری، سایت سامانه همتا، اپلیکیشن همتا و سامانه همیاب ۲۴ انجام می شود؛ همچنین از طریق پیامک نیز جواب استعلام اصالت گوشی را می توانید بگیرید.

استعلام اصالت گوشی از طریق پیامک

برای استعلام اصالت از طریق پیامک، شناسه IMEI، گوشی خود را به شماره ۷۷۷۷ پیامک کنید.

پس از مدتی حدود یکی دو دقیقه بعد پیامکی حاوی اطلاعات دستگاه از طرف سامانه همتا برای شما ارسال خواهد شد.

استعلام اصالت گوشی از طریق کد دستوری

۱_ کد دستوری #۷۷۷۷* را توسط گوشی مورد نظر شماره گیری نمایید.

۲_ گزینه استعلام اصالت گوشی را انتخاب نمایید.

۳_ در این مرحله باید ۱۵ رقم ابتدایی شناسه دستگاه را بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و …) وارد کنید. کد IMEI، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرار گیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #۰۶#*، قابل‌رؤیت است.

در نهایت اگر شناسه یا همان کد IMEI را به درستی وارد کرده باشید، پاسخ استعلام به‌صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

استعلام اصالت گوشی از طریق سایت سامانه همتا

۱_ ابتدا وارد سایت hamta.ntsw.ir شده و گزینه استعلام اصالت را انتخاب نمایید.

۲_ پس از آن وارد صفحه ایی می شوید که باید کد IMEI یا شناسه گوشی خود را وارد کنید، برای اطلاع از این کد می توانید پشت کارتن گوشی و یا پشت باطری گوشی را نگاه کنید و یا کد دستوری #۰۶#* را شماره گیری کنید.

در نهایت سامانه همتا جواب استعلام اصالت گوشی را به شما نشان خواهد داد.

نحوه استعلام اصالت گوشی از طریق اپلیکیشن سامانه همتا

اپلیکیشن همتا را می توانید از گوگل پلی و اپ استور دریافت نمایید و یا به لینک https://hamta.ntsw.ir مراجعه و از خود سایت سامانه همتا این برنامه را به صورت مستقیم دانلود کنید.

پس از ورود به این برنامه درصورت نداشتن حساب کاربری، ابتدا باید ثبت نام کنید.

پس از ورود به اپلیکیشن و پنل کاربری خود، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کرده و با استفاده کد IMEI دستگاه خود، جواب استعلام اصالت گوشی موبایلتان را دریافت نمایید.

استعلام رجیستری با سامانه همیاب ۲۴

۱_ وارد سامانه همیاب ۲۴ شوید.

۲_ در کادری به شکل زیر باید شناسه گوشی موبایل و یا همان کد IMEI خود را وارد نمایید.

۳_ در این مرحله عبارت امنیتی نشان داده شده را در فیلد مخصوص وارد نمایید.

۴_ در این صفحه می توانید استعلام گوشی خود را دریافت نمایید.

در آخر

همان طور که می دانید یکی از اقدامات مهم پیش از خرید گوشی های دست دوم، چه به عنوان مصرف کننده و چه فروشنده، استعلام اصالت گوشی موبایل می باشد. زیرا در صورت عدم دریافت اسعتلام اصالت ممکن است شما یک گوشی سرقتی و یا فیک را به جای اصل خریداری نمایید، به همین خاطر ما در این مطلب ۵ روش استعلام اصالت گوشی موبایل را شرح داده ایم، تا با خیالی راحت بتوانید هنگام خرید گوشی موبایل جدید مخصوصا دست دوم از اصالت و سرقتی نبودن گوشی خود مطمئن شوید.

ممکن است هنگام استعلام اصالت گوشی به دلایل گوناگونی مانند خطا از سوی سیستم اصلی با صفحه ای سفید و خطاهای این چنینی رو به رو شوید در نتیجه برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی می توانید با مجموعه الو رایانه کمک تماس گرفته تا کارشناسان ما در کم تر از نیم ساعت فایل استعلام اصالت گوشی شما را برایتان ارسال نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.