آیا از پروتز سینه چیزی می دانید ؟

جراحی بزرگ کردن سینه یا بزرگ کردن سینه که با قرار گیری پروتز داخل بافت سینه همراه می باشد، با عنوان جراحی پروتز سینه شناخته می شود.

در این روش جراحی، از پروتزهای سیلیکونی برای پروتز سینه استفاده خواهد شد. در برخی موارد، می توان از چربی دیگر نواحی بدن نیز کمک گرفت. بسیاری از بیماران از نتایج این روش جراحی رضایت کامل دارند، اما آن چه که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که بیمار آشنایی کاملی با این روش جراحی و باید و نبایدها داشته باشد.

بزرگ کردن سینه ها

تنها روش بزرگ کردن سینه ها انجام جراحی پروتز سینه است و هر کدام از روش ها همچون مصرف پروتئین سویا، ژل یا قرص تنها سبب بروز عوارض و عفونت می گردد.

جراحی زیبایی سینه در حیطه پزشکی یک جراحی بسیار پرطرفدار است. اما پستان زیبا به چه معناست؟ دید جراح سینه از زیبایی پستان چه می تواند باشد و تفاهم آن با خواست افراد چیست؟

بعضی اوقات به تفاوهم رسیدن با بیماران بسیار سخت است ولی تمایل اکثریت افراد به ویژه در جوانان به اشکال سینه های غیر طبیعی و عروسکی است.

زیبایی پستان به چه معناست؟

گاها برخی از جوانان بزرگ بودن سینه را زیبایی تلقی می کنند. در واقع زیبایی پستان بدین معنا نیست که بسیار بزرگ باشد. سینه های بسیار بزرگ تنها در مدت زمان بسیار کوتاهی زیبایی دارند و پس از مدت یک تا دو سال با عوارض بسیار زیادی همراه خواهند بود.

در صورت آنکه تصمیم به جراحی بزرگ کردن سینه دارید بایستی قبل از اقدام به جراحی برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی در این زمینه با جراح سینه مشورت نمایید.

فرم سینه پس از جراحی برای هر فرد متفاوت است، زیرا بستر کاشت پروتز یکسان نمی باشد. به همین خاطر فردی که سینه های کوچک و سفتی دارد پس از جراحی فرم سینه آن با فردی که سابقه شیردهی، افتادگی و پوست شل را دارد متفاوت خواهد بود.

در تمامی افراد سیستم عضلانی، پوست و نسج پستان متفاوت است به همین منظور تعریف زیبایی سینه برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و زیبایی برای اشخاص در یک چهارچوب مشخصی تعریف می گردد.

توضیحاتی در خصوص پروتزها

لایه خارجی پروتز سینه از سیلیکون و در برخی موارد از پلی اتیلن تشکیل شده است. داخل پروتز می تواند ژل سیلیکون و یا سالین وجود داشته باشد. پروتزهای سیلیکونی، ظاهر طبیعی تری را نسبت به پروتزهای سالینی ایجاد می کنند و فرم های مختلفی دارند. پروتزهای مملوء از سالین، ظاهر به نسبت کمتر طبیعی دارند و احتمال پاره شدن آن ها بیشتر می باشد.

محل قرارگیری پروتز سینه

محل قرارگیری پروتز سینه روی عضله یا زیر عضله سینه یک بحث تخصصی و جراحی است و محل قرارگیری آن بسته به بستر پذیرش پروتز مشخص می گردد. عوامل مختلفی در انتخاب محل قرارگیری پروتز نقش دارند که این عوامل عبارت است از:

  • سن
  • وضعیت پوست
  • وضعیت تصمیم گیری آینده (اقدامات بارداری)
  • شغل
  • و …
    هر کدام این پارامتر ها تعیین می کند نوع، سایز و محل قرارگیری پروتز به چه صورت باشد.

چرا افراد به دنبال جراحی پروتز سینه هستند؟

افراد به دلیل داشتن سینه های بزرگ تر و بهبود فرم سینه ها، خواهان جراحی پروتز سینه هستند.
در برخی خانم ها، یکی از سینه ها از دیگری کوچک تر است و انجام جراحی پروتز سینه می تواند به حفظ تعادل اندازه سینه ها کمک کند.

اقدامات قبل از جراحی پروتز سینه

در ابتدا بیمار باید با پزشک در خصوص دلایل انجام جراحی و خواسته های خود صحبت کند. پزشک نیز به بررسی هر گونه بیماری و یا شرایط موجود در زمان حال و گذشته خواهد پرداخت.

سینه ها با دقت توسط پزشک بررسی می شوند و عکس برداری هایی صورت خواهد گرفت.
موردی که قبل از جراحی باید به آن اهمیت داده شود، اندازه گیری وزن و قد بیمار است تا اندازه مناسب پروتز تعیین شود.

خانم هایی که چاق هستند و یا در آینده قصد بارداری دارند، باید انجام این جراحی را به تعویق بیندازند.

جراحی پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

پروتزها می توانند در زیر سینه و یا زیر عضله سینه قرار بگیرند. قرارگیری پروتز زیر سینه، گزینه ساده تری است. در خانم هایی که لاغر هستند، پروتز زیر عضله قرار می گیرد تا سینه فرم بهتری پیدا کند. در خصوص محل مناسب قرار گرفتن پروتز، قبل از جراحی مشاوره خواهید شد.

برش های این روش جراحی زیر چین های طبیعی سینه، زیر بغل و یا هاله قهوه ای رنگ دور سینه زده می شود. در برخی موارد، درنی به بیمار متصل می شود تا خون و مایعات اضافی تخلیه گردد. این درن، یک تا دو روز بعد از جراحی برداشته خواهد شد.

جراحی لیفت سینه و پروتز

در صورتی که میزان افتادگی سینه خفیف باشد، جراحی پروتز سینه می تواند موثر باشد. اگر سینه حالت افتاده ای پیدا کرده باشد و سایز سینه ها مناسب باشد، جراحی بالا کشیدن سینه بدون نیاز به پروتز انجام می شود که اصطلاحا ماستوپکسی نام دارد.

در طول این جراحی، نوک سینه به سمت بالا کشیده می شود و پوست و بافت سینه از طریق ایجاد برشی در اطراف هاله قهوه ای رنگ و زیر سینه ها کشیده خواهد شد. در برخی موارد، نیاز است هر دو روش لیفت و پروتز، به طور همزمان و یا جدا از هم انجام شوند.

آیا من می توانم به موفق آمیز بودن جراحی کمک کنم؟

بله، بیمار باید تا جایی که می تواند باید به سلامت خود اهمیت بدهد. آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار وزن بدنی متعادلی داشته باشد، رژیم غذایی سالمی را دنبال کند و به ورزش اهمیت دهد.

از بیمار خواسته می شود اگر سیگاری است، استعمال سیگار و دخانیات را از شش هفته قبل از جراحی، کنار بگذارد تا احتمال بروز عوارض به حداقل برسد. توصیه می شود بیمار بیست و چهار ساعت قبل از جراحی، استحمام کند تا ناحیه جراحی کاملا تمیز باشد.

برش در جراحی پروتز سینه

برش در طول جراحی پروتز سینه به سه طریق انجام می شود که عبارت است از:

خط برش زیر پستان

این نوع برش در تمامی موارد راحت و بدون عارضه خواهد بود و معمولا پروتز های که از طریق برش زیر سینه قرار می گیرند، با کمترین اسکار همراه خواهند بود.

خط برش دور هاله

این نوع برش در افرادی که هاله بزرگی دارند اما تمایل داشته از پروتز های کوچکی استفاده نمایند، مناسب خواهد بود اما اختلالی همچون کم شدن حس نوک سینه به صورت موقتی برای فرد ایجاد خواهد شد.

خط برش زیر بغل

این نوع برش به نسبت دیگر جراحی ها سخت خواهد بود و نیاز به اسکوپی داشته و برای پروتزهای کوچک مناسب است. در مواردی این نوع برش برای مخفی کردن جدی خطر بخیه برای افراد کلوئید ساز استفاده می شود. همچنین بهتر است بدانید که پروتز های که از طریق برش ناحیه زیر بغل در سینه قرار داده می شوند بایستی اندازه کوچکی داشته باشند.

عوارض پروتز سینه

جراحی پروتز سینه همانند هر یک از اعمال جراحی دیگر بدون عوارض نخواهد بود. تمامی اعمال جراحی با عوارض همچون عفونت و تورم همراه اند اما عوارض خاصی که برای پروتز سینه وجود دارد این است که؛ بدن برخی از افراد پروتز را نمی پذیرند و شروع به پس زدن پروتز می کند.

پس زدن پروتز به دلیل تکنیک جراحی و جراح پستان نخواهد بود و این عارضه خیلی دیر رخ می دهد و فرد حدود شش ماه بعد با سفتی یک طرفه سینه متوجه آن خواهد شد. پس زدن پروتز از عوارض خاص جراحی بزرگ کردن سینه می باشد که در اکثریت موارد درمان آن به صورت طبی است و نیاز به جراحی ندارد.

عوارض نامتناسب بودن سایز پروتز

زمانی که بستر پروتزگذاری آمادگی و پذیرش پروتز بزرگ را نداشته باشد، عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت که این عوارض عبارت است از:

آتروفی نسج پستان

استفاده از پروتز بزرگ سبب فشار آوردن به نسج پستان و در نهایت آتروفی یا از بین رفتن نسج می شود.

ایجاد چین و چروک روی بافت سینه
بزرگی پروتز سبب ایجاد چین های روی بافت سینه می شود که این چین ها روی سینه نمایان و قابل لمس خواهند بود.

افتادگی سینه

استفاده از پروتز بزرگ در یک پوست شل به معنای ایجاد یک پتوز و افتادگی در بافت سینه می باشد.

آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟

پروتزهای مورد تایید FDA امریکا به هیچ عنوان سبب ابتلا به سرطان پستان نخواهد شد. به طور معمول افرادی که پروتز سینه را انجام می دهند، می توانند ماموگرافی انجام دهند اما تشخیص کمی با مشکل همراه خواهد بود و در چنین زمان های می بایست به مراکز خاصی مراجعه نمایید اما قابل توجه است که از دیگر روش های تشخیصی سرطان پستان انجام سونوگرافی و MRI می باشد.

در صورت ابتلا به سرطان وجود پروتز گاها دردسر ساز خواهد بود و هنگام انجام بیوپسی سوزنی امکان سوراخ شدن پروتز وجود دارد، همچنین در صورت نیاز به انجام درمان هایی همچون رادیوتراپی امکان سفت شدن و پس زدن پروتز وجود خواهد داشت.

برخی از افراد بر این باورند که انجام جراحی زیبایی سینه اعم از پروتز و لیفت سینه سبب ایجاد سرطان می گردد. در حقیقت پروتز های مورد استفاده در کشور ایران دارای مجوز های مورد تایید وزارت های ایران و آمریکا است و طبق تحقیقات گسترده ای که انجام شده است استفاده از این نوع پروتزها از لحاظ سرطان زایی مضر نیستند و سبب ایجاد سرطان پستان نمی شوند.

در موارد بسیار نادر در دنیا یک نوع سرطان ناشی از پروتز گزارش شده است که این نوع سرطان تنها به دلیل پروتز سینه و در جدار کپسول پروتز ایجاد می شود و این نوع سرطان به هیچ عنوان کشنده نیست و با برداشتن پروتز و کپسول آن قابل درمان خواهد بود. در نهایت بگوییم، پروتز هایی که دارای مجوز رسمی هستند سبب ابتلا به سرطان نخواهد شد.

شیردهی و حاملگی بعد از پروتز سینه

یکی از سوالات رایج در خصوص بارداری و شیردهی پس از جراحی پروتز سینه می باشد که جالب است بدانید این جراحی زیبایی اختلالی در بارداری و شیردهی برای فرد ایجاد نخواهد کرد ولی در صورتی که در زمان شیردهی عفونت رخ دهد احتمال دارد که این عارضه بر روی پروتز تاثیر بگذارد و موجب سفت تر شدن آن شود.

در حالت کلی پروتز سینه با بارداری ارتباطی ندارد. اما در خصوص شیردهی گفتنی است که انجام جراحی پروتز سینه سبب ایجاد مشکلاتی نظیر از بین رفتن غدد شیری و ترشحات شیری نمی شود.

در صورت آنکه زمان شیردهی با عفونت مواجه نشوید پروتز ایجاد مشکل نخواهد کرد، اما اگر مبتلا به عفونت شیردهی شوید به ویژه در پروتز های که مستقیم زیر نسج پستان قرار گرفته اند، ممکن است پروتز دچار مشکل شود.

عارضه دیگری که احتمال دارد شیردهی روی پروتز سینه تاثیر بگذارد، افتادگی و تغییر فرم سینه خواهد بود. معمولا این نوع عارضه در پروتز های که در زیر نسج پستان قرار گرفته اند بیشتر دیده می شود و یک عارضه طبیعی است.

بنابراین با پروتز می توان شیردهی انجام داد و گاهی ممکن است شیردهی سبب تاثیر سوء روی پروتز شود و سبب تغییر بسیار کمی در فرم سینه ایجاد نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 8 =