آیا شخصیت دون ژوانیسم قابل درمان است؟

سندرم دون ژوانیسم اصطلاحی است غیر بالینی که به تمایل یک مرد برای داشتن روابط جنسی با زنان مختلف اشاره دارد. یک مرد دون ژوان قادر به برقراری روابط اجتماعی بسیار خوب و جذاب با زنان است، اما در پایداری و دوام رابطه عاطفی دچار مشکلات جدی می‌شود. این افراد فاقد توانایی ایجاد یک رابطه صمیمی و نزدیک با زنان بوده و بعد از تجربه رابطه جنسی تغییرات زیادی در خلق و منش آن‌ها اتفاق می‌افتد. شدت این مشکلات در حدی است که در نهایت به رها کردن رابطه ختم می‌شود. دون ژوان اصطلاحی است که از ادبیات و نمایش‌های اپرا گرفته شده است. دون ژوان نام شخصیتی افسانه‌ای است که زنان را اغوا و بعد رها می‌کند و فیلمی به نام Don Jon در سال ۲۰۱۳ با مظمون چنین افرادی ساخته شده است.

 

یک شخصیت دون ژوان قادر به برقراری ارتباط عاطفی عمیق به زنی که با او رابطه جنسی برقرار کرده است، نیست. مرد دون ژوان نه قادر است دوست بدارد و نه دوست داشته شدن را باور دارد. مردان دون ژوان پیام‌های دوست داشته شدن از طرف زنان را نوعی فریب و مورد سوءاستفاده قرار گرفتن تعبیر می‌کنند‌. این مردان نیاز به دوست داشته شدن را در خود انکار کرده و بیشتر ترجیح می‌دهند به جای دوست داشته شدن، مورد تحسین و تمجید قرار بگیرند تا احساس حقارت درونیشان ترمیم پیدا کند. شخصیت‌های دون ژوانیسم در مقابل احساس دوست داشته شدن و دوست داشتن احساس ناامنی و اضطراب می‌کنند و به همین دلیل نمی‌توانند به هیچ زنی اعتماد کنند. در حقيقت اینگونه مردان تنها با بدن زنان نه با شخصیت آنها ارتباط برقرار می‌کنند.

مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی مردان دون ژوان

 • خود ‌بزرگ ‌بینی و مهم بودن در افراد دون ژوان بسیار شایع است.
 • احساس ناامنی، شرم، آسیب ‌پذیری و تحقیر در برابر زنان را عمیقا تجربه می‌کنند.
 • همیشه به دنبال جلب توجه و پیروی بی‌‌چون و چرای دیگران در برابر خواسته‌های خود هستند.
 • افراد دون ژوان در تاریخچه زندگی خود تجربه زیادی از رابطه‌های نا فرجام و کوتاه مدت با زنان دارند. آنها بیشترین مدت ارتباط را می‌توانند با زنان روسپی داشته باشند. چرا که این زنان تلاشی برای رابطه عمیق با آنها ندارند.
 • خود را بیش از اندازه محق می‌دانند و بنابراین به خود اجازه هر نوع بی‌تعهدی را می‌دهند.
 • نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند که نیازها و احساسات دیگران را هم در نظر بگیرند.
 • رفتارهای اغواگرانه و دلفریب در افراد دون ژوان بسیار چشمگیر است.
 • دون ژوان‌ها بر این باورند که خاص و منحصر به فرد هستند و خیال‌ بافی‌های دور از واقعیت درباره موفقیت و قدرت دارند.
 • این افراد فقط می‌خواهند در زندگی چیزهای خوب و زیبا را تجربه کنند و بخش‌های مربوط به ضعف و شکست و ناتوانی شخصیت خود را به زنان زندگی خود نسبت می‌دهند.تعریف و تمجید مداوم از طرف
 • دیگران را به داشتن یک رابطه واقعی ترجیح می‌دهند.
 • برای اینکه خود را برتر از دیگران نشان دهند، با خشم و یا تحقیر نسبت به دیگران رفتار ‌کنند و سعی می‌کنند ‌های دیگران را کوچک جلوه دهند.
 • از دیگران برای رسیدن به اهدافشان سوء استفاده می‌کنند، اما همیشه خاطراتی از مورد سوء استفاده قرار گرفتن توسط زنان دارند.
 • حسادت عمیق به دیگران دارند و مدام در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستند.

ازدواج با فرد دون ژوان و مشکلات آن

ازدواج پایدار با فرد دون ژوان امکان پذیر نیست؛ چرا که او قادر به نگهداری رابطه طولانی مدت نیست. افرادی که رگه‌های دون ژوانیسم را دارند در ابتــدا بسیار جذاب و دلفریب هستند. این افراد در ابتدای رابطه به نوعی ایثار و از خودگذشتگی اغراق آمیز در رفتارهایشان دارند که همین می‌تواند زنگ خطر خوبی برای افراد هشیار و واقع‌بین باشد؛ اما در صورتی که طرف مقابل شیفته همین رفتارهای جذاب و جنتلمن شود، بعد از مدتی این رفتارها تبدیل به بهانه‌گیری و ایراد گرفتن‌های طاقت فرسا در ارتباط می‌شود.

اکثر زنانی که در این رابطه‌ها قرار می‌گیرند این تغییر رفتار را ناشی از اشتباهات و بی‌مهارتی خود در ارتباط با مردان می‌دانند و مدام به اصلاح رفتارها و تذکرات هستند. هر چقدر این زنان بیشتر تلاش می‌کنند بیشتر از طرف مقابل سرزنش و تحقیر می‌شوند. اکثر مواقع این رابطه فرسایشی بعد از مدتی با رها کردن فرد دون ژوان و سرخوردگی و افسردگی طرف مقابل به اتمام می‌رسد.

 

درمان اختلال دون ژوانیسم

در بسیاری موارد درمان چنین افرادی بسیار سخت است؛ چرا که این افراد با نادیده گرفتن حق و حقوق دیگران و درگیر نشدن عمیق با احساسات دیگران از خود محافظت می‌کنند؛ در نتیجه دلیلی برای درمان خود نمی‌بینند و تنها در صورتی که بخش سالم شخصیت آنها از این رفتارها دچار عذاب وجدان و احساس گناه شود، ممکن است برای درمان اقدام کنند. بیشتر مراجعه کنندگان به مراکز مشاوره همسران یا زنانی هستند که از خیانت‌ ها یا رفتارهای خودخواهانه این افراد به ستوه آمده‌اند و برای نجات خود و یا رابطه زناشویی‌شان به مشاور مراجعه می‌کنند.

درمانگر با بررسی میزان بخش سلامت شخصیت این افراد طرح درمانی مشخص می‌کند. اکثرا این افراد به روان درمانی همراه با دارو درمانی خوب جواب داده و تغییرات مهمی در رابطه‌های عاطفی آنها اتفاق می‌افتد. مسلما کار با اطرافیان این افراد بدون حضور دون ژوان‌ها سخت است و بهترین حالت برگزاری جلسات، روان درمانی فردی یا زوج درمانی برای این افراد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.