آیا علاقه مندید در آمریکا تحصیل کنید؟

تحصیل در آمریکا

به جرات می توان گفت که کشور آمریکا بهترین سیستم آموزشی را دارد. اغلب دانشگاه های معروف آمریکا مانند دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا در رده های بالای برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. برای مشاهده رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا می توانید به صفحه رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در ویکی پدیا مراجعه کنید.
از مزایای تحصیل در آمریکا می توان به موارد از جمله امکان یادگیری زبان، موقعیت های تحقیقاتی، پیشرفت علمی دانشجو، تجربه بین المللی و امکان اخذ اقامت اشاره کرد.

بر اساس دسته بندی وزارت امنیت ملی آمریکا که مسئول امور اداری دانشجویان بین المللی است، تحصیل در آمریکا به چهار دسته کلی زیر تقسیم میشود که هریک از آنها را در مقالات مجزا با استفاده از منابع رسمی دولتی آمریکا تحلیل و تشریح کردیم

  1. تحصیل در مهد کودک و مدارس آمریکا با ویزای تحصیلی F1
  2. تحصیل در کالج ها یا دانشگاه های آمریکا با ویزای تحصیلی F1
  3. تحصیل دوره های زبان در مدارس، کالج ها یا دانشگاه های آمریکایی با ویزای F1
  4. تحصیل دوره های فنی حرفه ای در کالج های آمریکا با ویزای M1

ویزای آمریکا برای تحصیل به ۴ دسته بالا تقسیم می شوند.

انواع ویزای تحصیلی در آمریکا

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم برای تحصیل در آمریکا بایستی ویزای تحصیلی دریافت کنید. معروف ترین و بهترین ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای F1 است، دانشجویان خارجی بایستی برای ان ویزا اقدام کنند. دانشجویانی که متاهل هستند می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال ویزای F2 اخذ کنند تا بتوانند در آمریکا اقامت داشته باشند. برای اخذ این ویزا درخواست کننده بایستی پس از دریافت I-20 فرم DS-160 را تکمیل و ارائه کند.

ویزای F1 برای اقامت های تحصیلی بیش از ۶ ماه می باشد. دانشجویانی که ویزای F1 را دارند می توانند در هفته ۲۰ ساعت به یک کار نیمه وقت مشغول شوند و بایستی این کار در محدوده دانشگاه باشد. البته این برای سال اول تحصیل دانشجو می باشد. پس از سال اول با اجازه دانشگاه دانشجو می تواند به کاری خارج از دانشگاه مشغول شود.

ویزای تحصیلی M1

از نظر شرایط می توان گفت ویزای تحصیلی M1 مانند F1 می باشد. تفاوتی که ویزای تحصیلی M1 با ویزای F1 دارد در این است که ویزای M1 تنها برای برخی از رشته های فنی حرفه ای می باشد. در سایر موارد مانند دریافت اقامت همسر و فرزند زیر ۲۱ سال دقیقا مثل ویزای F1 می باشد.

دانشجویان متاهل می توانند با تقاضای ویزای M2 به همراه خانواده خود به آمریکا مهاجرت کنند.

ویزای تحصیلی J1

ویزای تحصیلی J1 برای فرصت های مطالعاتی می باشد. کسانی متقاضی این ویزا هستند که می خواهند تحقیق یا تدریس در دانشگاه های آمریکا را تجربه کنند.

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی J1 بر اساس طول دوره متغیر است. دارنده ویزای تحصیلی J1 بایستی پس از ۲ سال خاک آمریکا را ترک کند و مجددا برای ورود به آمریکا اقدام کند.

برای این نوع ویزای نیز بایستی فرم DS-160 تکمیل و ارائه شود. دارنده ویزای تحصیلی J1، می تواند برای اقامت همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود درخواست ویزای J2 کند.

وضعیت دانشگاه های آمریکا

دانشگاه های آمریکا سیستم آموزشی بسیار متمایزی دارد و امکانات تحصیلی بسیاری در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد، به همین دلیل مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در مراکز معتبر علمی و همه افرادی که متقاضی اخذ اقامت آمریکا و یا گرین کارت آمریکا بوده اند، بوده است.
بهتر است بدانید دانشگاه ها و مراکز آموزشی آمریکا جز بهترین دانشگاه های برتر دنیا می باشند و تقریبا تمامی رشته های دانشگاهی را پوشش می دهند.

تقویم آموزشی آمریکا

تحصیل در آمریکا به طور طبیعی برای ترم های پاییز و بهار و در واقع سالی ۲ بار انجام می گیرد. البته این مورد برای کسانی است که مدرک زبان بین المللی مانند آیلتس یا تافل دارند.
اما برای افرادی که هیچ مدرک زبانی ندارند و می خواهند برای دوره زبان اقدام نمایند، محدودیت زمانی برای ثبت نام وجود ندارد و از آنجایی که این متقاضیان باید قبل از دانشگاه دوره زبان را بگذرانند، در هر موقع از سال می توان برای آنها پذیرش اخذ نمود.

 هزینه سالانه تحصیل در آمریکا

از مهم ترین چیز هایی که شما باید در نظر داشته باشید، مخارج مورد نیاز برای تحصیل در آمریکا می باشد. آمریکا یکی از مهم ترین کشور های دنیا برای ادامه تحصیل می باشد، اما با این حال باید این موضوع را در نظر داشت که این کشور از جمله گران ترین کشور های می باشد.
هزینه تحصیل در آمریکا بستگی به سبک زندگی شما متفاوت است. هزینه های شهریه دانشگاه، هزینه مسکن، هزینه های رفاهی ماهیانه، هزینه خورد و خوراک، هزینه پوشاک و هزینه زندگی در آمریکا ، از جمله هزینه تحصیل در آمریکا می باشند.

شهریه دانشگاه ها در آمریکا

هزینه دانشگاه های مختلف آمریکا از ۵۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ دلار در سال است. متوسط شهریه تحصیل در آمریکا در سال ۲۰۱۶ برابر با ۳۳.۰۰۰ دلار است و اغلب دانشجویان مقطع کارشناسی با مبلغی در حدود ۱۳۰.۰۰۰ دلار بدهی فارغ التحصیل می شوند.
این در حالی است که در برخی کشور های اروپایی بین دانشجویان داخلی و بین المللی تفاوت در قیمت ها وجود دارد، اما در دانشگاه های آمریکا این تفاوت حتی برای دانشجویان داخل و خارج ایالت نیز وجود دارد. دانشگاه میشیگان برای دانشجویان خارج از ایالت شهریه ای بالغ بر ۴۵.۰۰۰ دلار در نظر گرفته است.

هزینه اجاره خانه برای تحصیل در آمریکا

در سال تحصیلی ۲۰۱۷ به طور معمول هزینه خوابگاه برای یک دانشجوی داخلی ایالت برای ۴ سال برابر با ۲۵.۰۰۰ دلار است، اما با این حال برای کالجهای خصوصی این هزینه به ۳۳.۴۸۰ دلار نیز می رسد. برای مثال دانشگاه میشیگان که یکی از معتبر ترین دانشگاه های عمومی در آمریکا است.

برای دانشجویان خارج از ایالت هزینه خوابگاه مبلغ ۱۱.۰۰۰ دلار دریافت می کند. به طور کلی دانشگاه های شهر های غربی آمریکا نیازمند هزینه کمتری برای زندگی هستند.

متوسط قیمت آپارتمان های ۱ خوابه در مرکز شهر از ۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار در ماه می باشد. اقامت داخل دانشگاه درون خوابگاه های دانشجویی همراه با دو یا سه هم اتاقی می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.