آیا لمینت دندان نیاز به ترمیم دارد؟

یکی از راه‌های عالی و ماندگار برای داشتن لبخندی زیبا وماندگار استفاده از لمینت دندان می‌باشد. دندان‌ها برخی از افراد به طور طبیعی از فرم منظمی برخوردار نمی‌باشند و همین امر می‌تواند تاثیر بسزایی در زیبایی لبخند فرد داشته باشد. برای حل این موضوع استفاده از لمینت دندان و کامپوزیت تاثیر ویژه‌ای دارد. در ادامه برای آشنایی بیشتر با لمینت دندان، هزینه لمینت دندان و نحوه ترمیم لمینت دندان با ما همراه باشید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (Dental Laminate) که به نام دیگر(Veneer) نیز شناخته می‌شود، در حقیقت نوعی روکش بسیار نازک و ظریف می‌باشد که مطابق و همرنگ دندان طبیعی فرد جهت بهبود لبخند و ظاهر دندان فرد طراحی و بر روی دندان جاگذاری می‌شود. با قرار گیری لایه‌های لمینت بر روی دندان می‌توان به راحتی شکل، حالت، اندازه و طول دندان را به صورت کاملا دلخواه تغییر داد.

در صورتی که قصد دارید عیوب دندان خود را با روشی مطمئن بپوشانید، استفاده از لمینت به شما کمک بسیار زیادی می‌کند، علاوبر آن خوب است بدانید که استفاده از لمینت دندان سبب مقاوم سازی مینای دندان در برابر عوامل مختلف می‌شود.

کاربردهای لمینت دندان

در صورتی که زیبایی و درخشندگی دندان‌های طبیعی شما به مرور و بر اثر عوامل مختلف از دست می‌رود، استفاده از لمینت و یا ترمیم لمینت دندان (در صورت داشتن لمنیت دندان) می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی لبخند شما بگذارد. به طور معمول کاربردهای لمنیت دندان به شرح زیر می‌باشد.

  1. جهت درمان دیسکول‌های دندانلکه‌های جزئی ایجاد شده بر روی دندان به راحتی با روش‌هایی همانند بلیچینگ دندان در خانه به راحتی رفع می‌شود. با این حال تعداد لکه‌هایی که شدیدتر می‌باشند ممکن است به راحتی از بین نروند. در چنین موقعیتی لمینت دندان بهترین راه‌حل برای از بین بردن لکه و همچنین اصلاح طرح لبخند فرد می‌باشد.نکته حائز اهمیت در مورد لمینت دندان این است که این روش تغییر در مینای دندان ایجاد نمی‌کند و برگشت پذیر می‌باشد، همین دلیل سبب شده تا با گذر زمان نیاز به ترمیم لمینت دندان باشد.
  2. ترمیم آسیب‌های سه گانه و ترمیم‌های جزئی دندانلمینت دندان در موارد جزئی می‌تواند از دندان در برابر آسیب‌هایی همانند ترک و تراشه جلوگیری نماید. در صورتی که دندان فرد قبل از انجام لمینت این مشکلات را داشته باشد با انجام لمینت دندان و داشتن ترکیبات ویژه در ساختار مواد لمینت از بروز بیشتر این مشکلات جلوگیری می‌کند و در نهایت سبب رفع این موارد می‌شود.
  3. ایجاد لبخند دلنشین و دندان‌های متقارن

لمینت دندان می‌تاوند به راحتی از دندان در برابر عوامل گوناگون همانند اسیدهای موجود در غذا و نوشیدنی جلوگیری نماید، همچنین می‌تواند در بالا بردن طول عمر دندان نقش اساسی ایفا نماید. با قرار گیری پوسته نازک لمینت دندان بر روی دندان طبیعی فرد، نامقارن بودن دندان و همچنین تفاوت رنگ دندان به خوبی پوشیده می‌شود و قابل رویت نمی‌باشد.

مراحل انجام لمینت دندان

در صورتی که نمی‌دانید ترمیم لمینت دندان و یا مراحل آن به چه صورت اتفاق می‌افتد، مراحل زیر، به شما در نحوه انجام ترمیم لمینت دندان کمک می‌کنند.

گام اول: مشاوره

در صورتی که قصد دارید دندان‌های خود را لمینت نمایید، باید با یک دندان پزشک متخصص مشورت نمایید. دندانپزشک در اولین گام دندان‌های شما را مورد بررسی و معاینه قرار می‌دهد، در صورتی که پوسیدگی و یا خرابی دندان شما را تهدید کند، تصمیم می‌گیرد که آیا انجام لمینت دندان برای شما گزینه مناسبی می‌باشد یا خیر؟ در صورتی که بیماری‌های اساسی همانند پرپودنتال یا شواهدی که نشان دهد شما دندان قروچه دارید را نشان دهد، پزشک ممکن است انجام روکش دندان را به شما توصیه نکند.

در مشاوره اولیه دندانپزشک خواسته‌های اولیه شما را در مورد چگونگی روکش و تناژ رنگی دلخواه شما را مورد بحث قرار می‌دهد. البته در نظر داشته باشید مشاوره اولیه با توجه به عکس واضح گرفته شده از دندان انجام می‌گردد.

گام دوم: آماده سازی دندان

متخصص دندانپزشکی در این گام به کمک وسیله‌های مخصوص مقدار بسیار کمی از لایه بیرونی مینای دندان شما استفاده می‌کند. مقدار مینای تراشیده شده تقریبا با عرض و همچنین عمق لایه لمینت دندان مطابقت دارد.

گام سوم: ساخت قالب دندان

در این مرحله پس از اینکه مینای بیرونی دندان‌های طبیعی فرد به میزان لازم تراشیده شد، دندانپزشک برای تشخیص نوع و اندازه روکش مورد نیاز دندان شما، یک قالب از دندان‌هایتان آماده می‌کند. این قالب‌ها در آزمایشگاه‌های مخصوص دندانپزشکی ساخته می‌شود. در آزمایگشگاه از قالب جهت تولید پوسته لمینت استفاده می‌شود.

برای ساخت پوسته لمینت دندان معمولا از نوعی سرامیک که چینی و یا لمینت می‌باشد استفاده می‌گردد. تولید روکش‌ها ممکن است پند روز طول بکشد در حالی که روکش‌های دائمی لمنیت شما در حال ساخت میباشد به طور موقت از روکش‌های موقتی استفاده می‌شود.

گام آخر: چسباندن روکش دائمی لمینت دندان

پس از اینکه روکش‌های دائمی ساخته شدند باید بر روی دندان فرد قرار گیرند. در ابتدا ممکن است باز نیاز به تراشیدن دندان‌های اصلی فرد باشد تا بتوان به راحتی روکش را بر روی آن تنظیم و قرار داد. پس از اینکه مواد مناسب جهت چسباندن روکش به دندان بر روی دندان فرد قرار گرفت، روکش به آرامی بر روی آن قرار می‌گیرد.

برای فعال شدن این ماده مخصوص و چسبندگی آن دندانپزشک از نور ویژه متمرکزی جهت چسباندن دندان استفاده می‌کند. این روند در حد چند دقیقه برای هر دندان لازم می‌باشد تا ماده به خوبی فعال و بتواند روکش را بر روی دندان‌های طبیعی فرد نگه دارد.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان بسته به نوع مواد، میزان سلامت دندان فرد و همچنین نوع لمینت می‌تواند متغیر باشد و نمی‌توان هزینه لمینت دندان را به طور دقیق بیان کرد. در صورتی که قصد دارید لمینت دندا را انجام دهید و یا برای ترمیم لمینت دندان خود اقدام نمایید باید به مطب دندانپزشک متخصص خود مراجعه نمایید تا وی پس از بررسی کام دندان‌هایتان هزینه دقیق را به شما بگوید.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌های دندان در واقع ترکیبی از شیشه، پلاستیک و یا رزین می‌باشد که به منظور یکدست شدن دندان و ایجاد لبخند زیباتر بر روی دندان قرار می‌گیرد. از کامپوزیت برای پر کردن حفرات دندان، ترمیم و تغییر شکل لبخند استفاده می‌گردد، کامپوزیت دندان به دلیل داشتن ثبات و ایمنی یکی از روش‌های تغییر طرح لبخند فرد محسوب می‌شود. به دلیل ساختار موجود در مواد کامپوزیت نیاز هست که پس از هر ۵ الی ۶ ماه جهت ترمیم کامپوزیت دندان خود به دندان پزشک جهت تراشیدن مراجعه نمایید.

مراحل و ترمیم کامپوزیت دندان

در گام اول هم برای انجام و برای ترمیم لمینت دندان شما باید توسط دندانپزشک متخصص ویزیت شوید تا با بررسی دندان شما و بررسی‌های لازم، موارد به وجود آمده مانند خرابی و پوسیدگی دندان را رفع نماید. علاوبر بررسی سلامت دندان باید لثه‌های فرد از لحاظ سلامتی نیز مورد بررسی قرار گیرند. پس از حل مشکل لثه و دندان فرد در این مرحله باید کامپوزیت دندان انتخاب شود. در صورتی که دندان به تراشیدن نیاز داشته باشد با تزریق بی‌حسی تراشیدن انجام می‌گردد در صورتی که به تراشیدن نیازی نباشد تراشیدن دندان نیاز نیست.

در این گام دندان‌هایی که تحت درمان قرار گرفته‌اند باید کاملا تمیز شوند و از دیگر دندان‌ها جدا شوند تا در صورت داشتن هر گونه میکروبی بر روی سطح آن‌ها به دندان‌هایی که می‌خواهید آن را کامپوزیت کنید و یا برای ترمیم کامپوزیت دندان خود اقدام نموده‌اید منتقل نشود.

در مرحله سوم یک ژل مخصوص اسیدی بر روی دندان قرار می‌گیرد تا بتواند مقداری سطح دندا را خش دهد، این عمل باعث می‌شود که مواد قرار گرفته بر روی دندان به خوبی قرار بگیرند. در مرحله چهارم از کاشت و ترمیم کامپوزیت دندان، یک ماده خمیری شکل مخصوص بر روی دندان قرار گرفته و به آرامی به آن فرم داده می‌شود.

در گام آخر با قرار گیری مواد کامپوزیت بر روی دندان، مواد توسط چراغ‌های ساطع شده توسط یک دستگاه مخصوص دندانپزشکی بر روی دندان ثابت می‌گردد. اما کار اینجا تمام نمی شود زیرا بعد از انجام تمام این مراحل توسط پزشک، باید بدانید مراقبت از کامپوزیت ها بسیار موضوع مهمی است.

هزینه کامپوزیت دندان

در صورتی که قصد دارید برای انجام کامپوزیت دندان خود اقدام نمایید؛ اما از قیمت و هزینه کامپوزیت دندان خود اطلاعی ندارید در ابتدا باید به دندانپزشک جهت بررسی دهان و دندان خود اقدام نمایید. دندانپزشک متخصص با بررسی دندان‌های شما در صورتی که دندان‌هایتان به روش‌های درمانی نظیر پر کردن و کشیدن نیاز داشته باشد شما را مطلع می‌سازد و به طور دقیق هزینه کامپوزیت دندان را به شما می‌گوید.

سخن پایانی

داشتن لبخند زیبا و دندان‌های سالم و یکدست به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و از دندان‌های سالم و ردیف خود لذت ببرید. از روش‌هایی که می‌توانند در زیبایی دندان‌ها تاثیر بگذارند می‌تواند به لمینت دندان و کامپوزیت دندان اشاره نمود. هر دو روش بدون درد هستند که می‌توانند به شما در داشتن لبخندی زیبا کمک نمایند. ترمیم لمینت دندان و همچنین ترمیم کمپوزیت دندان پس از گذشت مدت زمان نیاز می‌باشد که توسط دندانپزشک متخصص باید صورت گیرد.

سوالات متداول

  1. لمینت دندان چیست؟

نوعی روکش بسیار نازک و ظریف می‌باشد که مطابق و همرنگ دندان طبیعی فرد جهت بهبود لبخند و ظاهر دندان فرد طراحی و بر روی دندان جایگذاری می‌شود

  1. هزینه لمینت دندان و هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟

به طور قطع نمی‎توان گفت که هزینه لمینت دندان و هزینه کامپوزیت دندان چقدر است برای اطلاع از هزینه دقیق باید به مطب دندانپزشک مراجعه نمایید.

  1. آیا ترمیم لمینت دندان دردناک می‌باشد؟

خیر در صورت نیاز به دندان شما بی‌حسی تزریق می‌شود تا دردی را احساس نکنید؛ اما برای ترمیم لمینت دندان به تزریق بی‌حسی نیاز نمی‌باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.