آیا ماسکهای ۳d برای کرونا مفید هستند؟

دیگر کسی نیست که نداند کرونا، این ویروس خطرناک از چه راه هایی ما را مبتلا می کند و از چه راه هایی باید استفاده کنیم تا این ویروس ما را از پای در نیاورد. ماسک مهم ترین محصول پزشکی برای ایمنی در برابر این ویروس است. با استفاده از ماسک مهم ترین راه ابتلای ما به این ویروس که از طریق تنفس است بسته می شود. البته مهم است که از چه ماسکهایی استفاده کنیم. بدیهی است که هر ماسکی نمی تواند ما را در برابر این ویروس ایمن کند و از ما محافظت کند.

 

برای این که بتوانیم به خوبی از خود محافطت کنیم تا این روزها را با سلامت سپری کنیم باید از محصولات استاندارد با فیلتراسیون مناسب در برابر ویروس استفاده کنیم. یکی از این محصولات ماسک سه لایه است که از همان ابتدا استفاده از آن رسانه ای شد و هنوز هم مردم از آن استفاده می کنند. ماسک های ۳ لایه ای همان ماسکهای قدیمی هستند که از قدیم حتی پزشکان نیز آن ها را استفاده می کردند تا از گزند بیماری های مختلف در امان بمانند.

 

اول از همه ساختار این ماسکها را بررسی می کنیم و در آخر به سراغ ماسکهای جدیدی می رویم که تازه تر به بازار آمده اند.

 

ماسکهای پزشکی یکبارمصرف از سه لایه ساخته می شوند. دو لایه اسپان باند و یک لایه ملت بلون برای بدنه ماسک، یک گیره یا فیکساتور بینی در بالای ماسک برای مسدود کردن هوای ورودی و خروجی و بند یا کش برای این که ماسک روی صورت قرار گیرد در این محصولات استفاده می شود.

 

لایه های اسپان باند ساده ترین لایه ها و از پارچه بدون بافت هستند که در پزشکی نیز زیاد استفاده می شود. این لایه ها برای ملحفه و خیلی محصولات دیگر به کار می روند. البته که نوعی که در ماسکها استفاده می شود نرم و تر و لطیف تر و همچنین ضد حساسیت است.

 

لایه ملت بلونی که در این ماسکها استفاده می شود از ورود و خروج ویروس و سایر میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند. این لایه در ماسکهای پزشکی در وسط دو لایه دیگر واقع می شود و نمی گذارد ویروس از جریان تنفس شما وارد هوا شود و دیگران را آلوده کند. همچنین اگر فردی مبتلا به این ویروس در نزدیک شما نفس بکشد هوای ورودی به ماسک فیلتر می شود و شما هوای بدون ویروس و در واقع فیلتر شده را نفس می کشید.

 

ماسکهای سه لایه ای ابتدایی ترین ماسکهای کارسازی هستند که می شود این روزها استفاده کرد. اما امروز ماسکهای دیگری هم آمده اند که اتفاقا خیلی هم معروف شده اند. این ماسکها که به ماسک سه بعدی معروفند به سرعت مورد استقبال قرار گرفتند. تا جایی که در خیابان خیلی ها را می بینیم که از این ماسکها استفاده می کنند.

 

ماسکهای برجسته یا همان ۳D MASKS برش های خاصی دارند. هنگامی که این ماسکها را می زنید بر روی صورت به صورت سه بعدی قرار می گیرند. گرچه نام درست تر این ماسکها در پزشکی فست است، اما نام سه بعدی نزد مردم کوچه و بازاری و این روزها حتی پزشکی کارها، رواج پیدا کرده است.

 

سه بعدی نیز اگر دارای لایه ملت بلون باشد می تواند در شرایط کرونایی استفاده شود. در غیر این صورت استفاده از آن توصیه نمی شود. یک ماسک فست یا همان سه بعدی اگر فاقد لایه ملت بلون باشد نمی تواند از شما در برابر کرونا محافظت کند.

 

در این ماسکها (استانداردهایشان) معمولا از لایه ملت بلون و آن هم در تعداد لایه های بیشتر نسبت به سه لایه ای ها استفاده می کنند. معمولا این ماسکها چهار لایه و پنج لایه هستند و در این ماسکها بین دو تا سه لایه از جنس ملت بلون استفاده می شود که باعث افزایش فیلتراسیون ماسک می شود.

 

پس اگر ماسک استاندارد سه بعدی را تهیه کنید خیالتان راحت خواهد بود که از کرونا ایمن می شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.