آیا ماسک های با رنگ مشکی برای کرونا مفید هستند؟

این روزها همه ما از ماسک خسته شده ایم. متاسفانه برای پیشگیری از کرونا مجبوریم ماسک داشته باشیم. غفلت و خروج از خانه بدون ماسک می تواند تا حد بسیار زیادی خطرآفرین باشد. به همین دلیل ممکن است به خاطر تنوع دلمان بخواهد از ماسک ها متنوع تری هم استفاده کنیم. در این مطلب در این باره صحبت خواهیم کرد که آیا ماسک های تیره رنگ دارای استانداردهای لازم برای پیشگیری از کرونا هستند یا خیر.

 

این مدت شاهد تحولات زیادی در زمینه تولیدات پزشکی به خصوص ماسک بودیم. ماسک ها رنگارنگ و با طرح های مختلف دیده می شود. ماسک هایی که در گذشته حتی در این مدل ها و رنگ ها تولید نمی شده است. برای این که مصرف کنندگان این روزها حق انتخاب بیشتری داشته باشند و استفاده از این وسیله یعنی ماسک هم خسته کننده نشود تولیدکنندگان اقدامات جالبی کرده اند. به طور مثال ماسک های استاندارد را در رنگ های مختلف و تنوع بسیار تولید کرده اند. این باعث شده است که هر کسی این وسیله را با رنگ مورد نظر و مطابق سلیقه اش و البته با استانداردهای لازم بتواند تهیه نماید.

 

نکته مهم این است که در خرید خود به استانداردها توجه داشته باشیم. مهم ترین مورد این است که لایه های ماسک به طور استاندارد باشند. حال ممکن است رنگ های مختلفی داشته باشد. پس رنگ ماسک نمی تواند نشان دهد که آیا ماسک شما استاندارد است یا خیر.

 

به طور مثال ممکن است قصد خرید یک ماسک مشکی را داشته باشید. ماسک هایی که این روزها خیلی هم پرطرفدار هستند. ماسک های با این رنگ در تنوع زیادی وجود دارند. ممکن است ماسک های پارچه ای یا یکبارمصرف را با این رنگ ببینید. مهم ترین موردی که باید بررسی کنید توجه به ساختار ماسک است.

 

همان طور که وزارت بهداشت و بسیاری از مراکز مبارزه با کرونا اعلام کرده اند تنها ماسک سه لایه می تواند این روزها به کمک شما بیاید. حال این که این ماسک چه رنگی داشته باشد مهم نیست. تنها ساختار و لایه های ماسک اهمیت دارد.

 

اگر بخواهیم ساختار این ماسک ها را تشریح کنیم شامل دو لایه از جنس اسپان باند می شوند. یک لایه دیگر که خیلی مهم است و ملت بلون نام دارد هم در بین این دو لایه اسپان باندی قرار می گیرد. به این ترتیب ماسک شامل سه لایه می شود. حال ماسک های با این ساختار ممکن است رنگ های مختلفی داشته باشند. رنگ های سفید و آبی قبلا متداول تر بود. اما امروزه تولیدکنندگان برای تنوع رنگ های مختلفی را نیز تولید کرده اند.

 

به غیر از لایه ها باید به این هم توجه کنید که حتما ماسکی که می خرید گیره بینی داشته باشد. منطور از گیره بینی همان میله باریک و انعطاف پذیری است که در بالای ماسک قرار داده می شود. پس از این که ماسک را روی صورت قرار می دهید با این گیره می توانید ماسک را از بالا مسدود کنید. یعنی جریان هوا نمی تواند از بالای ماسک وارد شود و با تنفس کردن شما را آلوده کند. وجود گیره بینی به خصوص در این روزهای شیوع کرونا خیلی مهم است. همچنین توجه کنید که این قسمت در مراحل ساخت ماسک در داخل آن قرار گرفته شده باشد. برخی از ماسک های غیر حرفه ای گیره را با چسب می چسباند. این کار استاندارد نیست. ممکن است پس از استفاده کوتاهی بشکند. همچنین این ماسک ها غیر بهداشتی هستند. ماسک باید به روش اولتراسونیک و با دستگاه های مکانیزه ساخته شده باشد. یعنی مهم است که بدون دخالت دست تولید شده باشد.

 

بسته بندی ماسک نیز مهم است. توجه کنید که ماسک در یک جعبه و به صورت بهداشتی به شما عرضه شود. ماسک هایی که به صورت کیلویی یا بدون جعبه و باز عرضه می شوند به هیچ وجه مناسب این روزها نیستند. به خصوص این روزها که توجه به پروتکل های بهداشتی تا این اندازه مهم است. شما نمی دانید ماسک های باز در چه شرایط و محیطی نگهداری می شوند. خیلی از افراد نیز به دلیل منافع شخصی ماسک را از جعبه درمی آورند و به صورت تکی می فروشند. شما نمی دانید که هنگامی که ماسک را از جعبه بیرون آورده اند آلوده شده است یا خیر. ممکن است دست فروشنده یا فردی که ماسک را جدا کرده است آلوده به ویروس بوده باشد. پس دقت کنید که ماسک خریداری شده شما دارای بسته بندی و روش عرضه مناسب و قابل قبولی باشد.

 

مورد آخر این که ماسک شما اندازه خوبی داشته باشد. یعنی با اندازه استاندارد برای صورت کودک یا بزرگسال باشد. اگر برای فرزند خردسال یا کودکی می خواهید ماسک بخرید باید توجه کنید که ماسک باید کوچکتر باشد. استفاده از ماسک های بزرگسالان برای کودکان و بالعکس به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

اگر ماسک شما همه این ویژگی های استاندارد را داشت می توانید آن را خریداری کنید. حال آنکه تولید داخل یا خارج کشور باشد فرقی ندارد. همچنین این که چه رنگی داشته باشد هم مهم نیست. فقط این که استانداردها را درست رعایت کرده باشد. این روزها تولیدات داخلی نیز پیشرفت زیادی در این زمینه داشته اند. توانسته ایم در زمینه تولید محصولات پزشکی بسیار پیشرفت کنیم. شرکت کننده های مختلفی اقدام به تولید ماسک کرده اند. خوشبختانه خیلی از این محصولات نهایی نیز با کیفیت خوب و استانداردی هستند.

 

دقت کنید که تنها این مصحولات را از مراکز مجاز عرضه آن نظیر شرکتهای تولید و پخش محصولات پزشکی یا داروخانه ها تهیه کنید. بهتر است این روزها هر محصولی را خریداری نکنید. همچنین دقت کنید که از کجا خرید می کنید. اگر از یک دست فروش خرید می کنید نمی توانید توقع خیلی زیادی از چیزی که خریداری کرده اید داشته باشید. این محصولات شاید ظاهر ساده ای داشته باشند. اما باید خیلی در خرید آنها دقت کرد. گاهی تفاوت یک محصول حرفه ای پزشکی با استاندارد و غیراستاندارد به قدری کم است که به راحتی نمی توان محصول درست را تشخیص داد. پس بهتر است این وسایل به این مهمی را آن هم این روزها فقط از جاهای قابل اعتماد تهیه کنیم. بهتر است بیشتر هواسمان باشد. یک ماسک نامناسب ممکن است به قیمت زیاد ابتلای ما و حتی مرگمان منجر شود. این روزها خیلی افراد سودجو ممکن است محصولات غیراستاندارد را تولید کرده باشند. باید دقت کنیم. شاید هیچ ارزانی بی حکمت نباشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =