آیا نمای کرتین وال ضد زلزله است؟

کرتین وال از ترکیب پروفیل‌های آلومینیومی به‌عنوان سازه اصلی نگهدارنده و یک مصالح پرکننده مانند شیشه، ورق و یا اسپندریل ساخته می‌شود و اصطلاحا به نوعی نمای شیشه‌ای و سبک با استراکچر تمام آلومینیومی اطلاق می‌گردد. نمای کرتین وال (Curtain wall) در بسیاری از پروژه های مطرح ساختمانی کشور اگر به شکل صحیح و طبق استانداردهای معرفی این نوع نما به لحاظ مسائل هزینه ای و دتایل های اجرایی صورت گیرد می تواند تاثیر زیادی در دستیابی به بهترین نوع نمای شیشه ای کرتین وال در آن پروژه منجر شود.  امروزه نمای کرتین وال در سطح بین المللی جایگاه خاصی پیدا کرده است. یکی از دلایل توجه معماران بزرگ به نمای شیشه ای قابلیت ترکیب پذیری آن با سایر مصالح نمای مدرن بوده. مصالحی از قبیل سرامیک خشک، آلومینیوم کامپوزیت و حتی سنگ های قیمتی. به شکلی که خلق نماهای خیره کننده با این متریال بین معماران به یک رقابت تبدیل شده است. اجرای نمای کرتین وال را با توجه به روش ساخت و نصب می توان به دو دسته اساسی تقسیم بندی کرد: سیستم استیک، جایی که قاب دیوار و صفحه های پرده قطعه قطعه در محل نصب شده و به یکدیگر متصل می شوند و سیستم واحد، در جایی که کل دیوار پرده ساخته شده است و قبل از حمل و نقل در کارخانه مونتاژ می شود. سیستم های اجرای نمای کرتین وال اکنون دارای اهمیت ساختاری معادل با عناصر سازه ای دیگر ساختمان هستند. از آنجا که در معرض جو خارجی قرار دارد باید به درستی طراحی، نصب و نگهداری شود.

انواع اجرای نمای کرتین وال

سیستم های دیواری پرده معمولاً با قاب آلومینیوم اکسترود شده طراحی می شوند و معمولاً با موادی مانند شیشه، روکش سنگ یا پانل های فلزی ترکیب می شوند. برای اجازه دادن به نور و هوا ممکن است منافذی اضافه شود. بر اساس ساخت و نصب ممکن است آنها را به دسته هایی تقسیم بندی کنند.

سیستم استیک یا واحد: در سیستم های سنتی استیک، قاب و صفحه های شیشه ای یا مات نصب شده و قطعه قطعه به یکدیگر متصل می شوند. در سیستم مدولار یا واحد، واحدهای بزرگتر، به طور معمول یک طبقه بلند و یک ماژول در کارخانه مونتاژ و لعاب می شوند. سپس حمل می شوند و بر روی ساختمان نصب می شوند. سرانجام، این ماژول های عمودی و افقی با بدنه های مجاور متصل می شوند.

سیستم صفحه باران با آب بندی، مدیریت آب یا فشار برابر: به طور معمول، سیستم های صفحه باران با فشار برابر (PE) بالاترین سطح مقاومت را در برابر نفوذ هوا و آب دارند ، با سیستم های مدیریت شده آب، مطمئن ترین انتخاب بعدی است. تفاوت این دو در محفظه برابری فشار بین مانع خارجی و داخلی است که نفوذ آب را کاهش می دهد و اجازه می دهد تا هر گونه رطوبت به داخل نفوذ نکند. از طرف دیگر سیستم های مهر و موم شده صورت به یکپارچگی آب بندی بستگی دارند و از حداقل اطمینان برخوردار هستند.

نمای کرتین وال شیشه‌ای را می‌توان از لحاظ دتایل ظاهری فریم شیشه به دو دسته کلی   فریم لس و فیس کپ طبقه بندی نمود.

جزئیات اجرایی اجرای نمای کرتین وال

سیستم واحد به اندازه ماژول معمولی ۵-۶ فوت محدود می شود. هر دو این سیستم ها اساساً با صفحه های لعاب دار هستند. در صورت استفاده از آن ها در  ساختمان های بلند، آنها از قسمت داخلی نصب می شوند. ادغام دقیق با عناصر دیگر مانند روکش های دیوار، سقف و غیره برای نصب موفقیت آمیز لازم است.

هر سیستم نمای کرتین وال باید برای جمع آوری هر نوع آسیب در سمت خارجی طراحی شده باشد. جزئیات دقیق و طراحی و اجرای نمای کرتین وال باید از هرگونه حرکتی که در اثر تغییرات حرارتی و فشار باد ایجاد می شود جلوگیری کند.

جنبه بسیار مهم دیگر ایمنی در برابر آتش است. اگر این صفحات لعاب دار به خوبی طراحی شوند، دسترسی آسان آتش نشانان را فراهم می کنند. اما ممکن است دود و مواد سمی را در فضای بسته محصور کنند. بنابراین، در موارد اضطراری، طراحی و اجرای نمای کرتین وال می توانند هم عذاب آور و هم نجات دهنده باشند.

متداول ترین روش نصب، یک قاب آلومینیومی سبک با صفحات پر کننده ساخته شده از شیشه است که روی قاب ثابت شده است. این می تواند به صورت سفارشی متناسب با رنگ، سایه و رنگ طراحی و ساخته شود و در نتیجه انتخاب گسترده ای از یک طراحی نما را ارائه می دهد.

آیا نمای کرتین وال ضد زلزله است؟

بر اساس نوع پروژه هر سازه به صورت دقیق بررسی می شود. پایه هایی که زیر شیشه ها قرار می گیرد در هنگام زلزله به شدت از فشار وارد شده بر شی شه ها می کاهد و تحقیقاتی که در این زمینه شکل گرفته نتایج مثبت دارد. شرکت هایی تاسیس شده که به صورت تخصصی در این زمینه کار می کند.

تفاوت نمای کرتین وال و فریم لس چیست؟

در روش کرتین وال فریم لس یا شیشه ، اگر به سطح شیشه نگاه کنیم ، یک سطح یکنواخت مشاهده خواهیم کرد ، اما قاب های شیشه ای زیر شیشه سایه می شوند. از مزایای این تکنیک می توان به سهولت در نگهداری و نظافت و همچنین سرعت بالای نصب اشاره کرد. کرتین وال بدون شیشه دو روش مختلف برای نصب دارند. اینکه مخاطبان شما بتوانند انواع کرتین وال را به صورت حضوری و بدون سر و صدا با کیفیت قابل قبول و قیمت مقرون به صرفه خریداری و نصب کنند.

در واقع کرتین وال فریم لس حالت قاب در نمای خود ندارد ولی کرتین وال های ساده به این شکل نیستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + بیست =