آیا ویژگی های مانتو مجلسی را می شناسید؟

مانتو پوشش اصلی خانم های ایرانی است و به همین دلیل باید در انتخاب یک مانتو مناسب به خصوص در مورد مانتوهای مجلسی که قیمت بالایی دارند دقت کرد. بهتر است از این نوع مانتو در مجالس مهمی مانند عروسی یا عقد و یا حتی در مراسم ختم رسمی استفاده کنید و به خصوص در بین عزیزانتان بدرخشید.

مانتوهای مجلسی قیمت بالاتری نسبت به مانتوهای معمولی (یعنی مانتوهای کژوال یا غیر رسمی ) دارند و گاهی اوقات قیمت آنها از لباس مجلسی هم بیشتر است، زیرا این مانتوها معمولاً دست ساز هستند تا جلوه ای خاص و متفاوت داشته باشند. آنها با چیزهای ظریفی مانند مروارید دوزی، گلدوزی، تکه دوزی و گیپور دوزی طراحی می شوند.

معمولا مانتوهای مجلسی را کمتر در مغازه ها و بازارها پیدا می کنید و بیشتر به صورت سفارشی مزون ها برای مشتریان دوخته می شوند و یا به صورت وارداتی از کشورهای همسایه آورده می شود که نمونه آن مزون فاریون عبایا می باشد.نمونه ای از این مانتوهای مزون را روی فرش قرمز جشنواره ها یا اکران فیلم ها دیده ایم که از نظر ظاهر و قیمت کمتر از یک لباس شب نبوده است.

برای مانتو و سایر لباس ها، این یک قانون کلی است که باید پوشش خود را با توجه به مکان و زمان انتخاب کنید. پوشیدن یک مانتو معمولی برای یک مهمانی و مراسم شبانه رسمی اصلا مناسب نیست و سعی کنید از قبل یک مانتو مجلسی برای خود تهیه کنید.

مانتوهای مجلسی مانند لباس شب بر اساس جدیدترین مد روز طراحی و دوخته می شوند. پس به همان اندازه که در انتخاب لباس شب خود دقت می کنید، در مورد مانتو مجلسی نیز باید نکاتی را رعایت کنید. انتخاب مانتو مجلسی به قد، سایز و استایل اندام شما بستگی دارد و در هنگام خرید مانتو نباید اندام، قد و ظاهر خود را نادیده بگیرید.

نکات کلیدی برای انتخاب مدل مانتو مجلسی

قبل از اینکه برای خرید مانتو و یا خرید پارچه به بازار بروید و مدل مانتو را برای دوخت انتخاب کنید باید به نکات مهمی که در ادامه به آن اشاره می کنیم توجه کنید تا بتوانید بهترین نتیجه و بهترین مدل مانتو را بگیرید.

۱- در نظر گرفتن بودجه برای خرید مانتو مجلسی

همانطور که گفتیم مانتوهای مجلسی قیمت بالایی دارند پس در خرید آن دقت کنید. شما نمی توانید به راحتی کت فعلی خود را ترک کنید و به دنبال جایگزین مناسب تری باشید. اگر بودجه محدودی دارید به جای خرید یک مانتو بسیار مجلل، دو مانتو را با قیمت کمتر خریداری کنید تا بتوانید آن را با سایر لباس های خود ست کنید و در نتیجه تنوع در ظاهر خود ایجاد کنید.
معمولا تعداد روسری ها، شال ها و شلوارهای کمد لباس شما از تعداد مانتوها بیشتر است در حالی که این لباس ها قیمت کمتری نسبت به مانتو دارند. بنابراین دست شما برای تنظیم باز است. مانتوهای سنگ دوزی شده قیمت بالاتری دارند. اگر می خواهید در هزینه خود صرفه جویی کنید، توصیه می کنیم کمتر از این مدل ها استفاده کنید و جایگزین های ارزان تری را انتخاب کنید.

نکته مهم در انتخاب مانتو مجلسی این است که تزیینات مانتو مجلسی نباید زیاد شلوغ باشد وگرنه اغراق آمیز و مشمئز کننده به نظر می رسد. اگر از افرادی هستید که سادگی را ترجیح می دهید، مدل مانتو مجلسی گیپور مناسب شما هستند زیرا معمولاً مانتوهای گیپور یا گلدوزی شده نیازی به سنگ دوزی ندارند.

۲. انتخاب محل درست برای خرید مانتو مجلسی

معمولا خانم هایی که به دنبال مانتوهای مزونی هستند به سراغ گران ترین مزون ها می روند تا ظاهری کاملا متفاوت با دیگران داشته باشند. اما خرید از چنین مزون هایی همیشه به معنای خاص ترین و شیک ترین مانتو نیست.

در واقع باید با توجه به عوامل و معیارهای مختلف به دنبال تولید کننده ای باشید که با تکنیک طراحی مانتو آشنا باشد. مانتویی که با توجه به ویژگی های ظاهری اندام شما طراحی شده و از نظر رنگ صورت و میمیک صورت کاملاً هماهنگ باشد، مناسب ترین گزینه برای شماست.

۳. رنگ مانتو مجلسی

برای انتخاب رنگ مانتو حتما رنگ پوست خود را در نظر بگیرید. همچنین رنگی را انتخاب کنید که بتوانید با کیف و کفش خود هماهنگ کنید. مزیت لباس مجلسی مشکی این است که می توان آن ها را با لباس های رنگی دیگر به خوبی ست کرد. در حالی که سنگ دوزی و تکه دوزی روی زمینه مشکی جلوه بیشتری خواهد داشت. رنگ مشکی را می‌توان برای موقعیت‌های زمانی و مکانی مختلف نیز استفاده کرد: هم در مراسم روز و هم در شب.

۴. مانتو های مجلسی مناسب برای عقد و عروسی

مانتوهای مخصوص مجالس و عروسی نیز نمونه ای از مانتوهای مجلسی هستند. معمولا رنگ های روشنی مانند کرم، سفید و صورتی دارند که با تزئیناتی مانند تور، گیپور و مروارید همراه است.

این مانتوها به دلیل ظریف کاری قیمت بالایی نیز دارند. معمولا عروس خانم ها را بعد از مراسم عروسی خود به مهمانی هایی مانند پاگشا بر اساس رسوم معمول دعوت می کنند، بنابراین پیشنهاد می شود مدل کت مالت را انتخاب کنند که برای مراسم بعد از عقد خود از آن استفاده کنند.

این مانتوها را عروس خانم ها با شلوار کرپ یا دامن و شال می توانند ست کنند. استفاده از کیف های پاشنه بلند و حصیری با این کت ها بسیار شیک است.

معمولا به دلیل اینکه مانتوهای عروس کمتر از سایر مانتوهای مجلسی پوشیده می شوند، توصیه می شود که هزینه زیادی برای خرید آن صرف نکنید. یکی از راه های صرفه جویی در مانتو عروس این است که به جای سنگ دوزی و مروارید، مدل هایی را انتخاب کنید که با گل های کوچک تزئین شده اند.

۵. انتخاب مانتو مجلسی مناسب با توجه به قد ، سایز و وزن

مانتوهای مجلسی بیشتر با قد بلند طراحی می شوند. اگر کوتاه قد هستید توصیه می کنیم از کفش های پاشنه بلند استفاده کنید. به هر حال کفش های پاشنه بلند جزء جدایی ناپذیر مهمانی های شبانه هستند.

برای افراد بلند قد استفاده از لباس مجلسی بلند با کمر باریک و کفش هایی با پاشنه کوتاه تر توصیه می شود. برای افراد کوتاه قد اگر تمایلی به پوشیدن کت های بلند ندارند می توانند از کت های کتی با دامن های بلند استفاده کنند.

۶. انتخاب مانتو مجلسی برای خانم‌های قد بلند

توجه داشته باشید که هرگز نباید مانتو و شلوار یکسان بپوشید و سعی کنید این دو را در رنگ های مختلف اما هماهنگ انتخاب کنید. زیرا انتخاب یک رنگ از این دو تا قد شما را برجسته می کند.
انتخاب رنگ متفاوت این دو را از هم جدا می کند و شما را مناسب تر می کند. توجه داشته باشید که کت های خیلی کوتاه باعث می شوند پاهای شما بلندتر به نظر برسند و کت های پف دار و خیلی گشاد شما را بزرگتر نشان می دهند. کت‌های تنگ بپوشید که بر انحنای و برجستگی شما تأکید می‌کند، زیرا حواس‌تان را از قد شما منحرف می‌کند.

۷. مدل مانتو برای خانم‌های کوتاه قد

کت های ساده و بلند تا روی زانو برای شما مناسب هستند. خطوط عمودی باریک روی مانتو شما را بلندتر نشان می دهد. از پوشیدن دامن های گشاد و کلوش و مدل های چروک خودداری کنید و توجه داشته باشید که کت های بلند شما را کوتاه تر نشان می دهد.

۸. انتخاب مانتو مجلسی برای خانم‌های چاق

سعی کنید خودتان را خیلی سفت داخل کت نکنید. به دنبال مانتوهایی با اندازه و دوخت مناسب خود باشید و دقت کنید که در مانتوی انتخابی شما خطوط افقی وجود نداشته باشد زیرا باعث چاق شدن شما می شود.

از کتی با خطوط عمودی یا بدون هیچ خطی استفاده کنید. کت هایی با جیب های کناری و کت های خیلی کوتاه برای شما مناسب نیستند. مانتوهایی با دامن کلوش و مدل چاک دار از پهلو برای شما مناسب است و علاوه بر شیک بودن به شما در حرکت کمک می کند.

۹. انتخاب مانتو مجلسی مناسب برای شکم بزرگ

جلیقه برای شما نیست. زیرا شکم را بزرگتر می کند. مدل های کت رول (یک طرف آن طرف دیگر پیچیده می شود) برای شما مناسب است، زیرا این مدل سینه را به دو قسمت تقسیم می کند و کمر مشخص تر می شود و در نهایت شکم کوچکتر به نظر می رسد.

از شانه تا پایین به دنبال یک کت صاف و یکدست باشید و متوجه شوید که چین‌ها، چین‌ها، جیب‌های جلو و کناره‌های کت، شکم‌تان را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

۱۰. انتخاب مانتو مجلسی مناسب برای سینه بزرگ

تاپ کت های ساده و گشاد برای کوچکتر نشان دادن سینه ها مناسب هستند. کت های تنگ توجه را به ناحیه سینه جلب می کند و کت های دارای دکمه در دو طرف آن ها را بزرگتر نشان می دهد. جیب توجه را به سمت سینه ها جلب می کند و کت های چین دار در ناحیه سینه شکل سینه ها را بزرگتر می کند. سعی کنید از یک کت با دامن چین دار استفاده کنید تا توجه از ناحیه سینه دور شود و متناسب تر به نظر برسید.

امیدوارم مطالب ارائه شده مفید بوده باشد و در انتخاب آگاهانه تر شما با توجه به شرایط اقتصادی تان کمک کننده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.