آیا کامپوزیت دندان را می توان برداشت؟

معمولاً از کامپوزیت بعنوان به عنوان ساده‌ترین و بی‌دردترین روش دندانپزشکی در جهان یاد می‌شود. باندینگ دندان معمولاً برای پوشاندن ترک و شکستگی،مرتب کردن دندان و سفید کردن آنها استفاده می شود. اما یکی از سوالاتی که اغلب از دندانپزشکان  پرسیده می شود این است که آیا می توان باندینگ دندان را برداشت یا خیر. آیا کامپوزیت دندان قابل برداشتن است؟ روشهای مختلفی برای برداشتن کامپوزیت دندان وجود دارد که برخی از آنها با پیشرفته تکنولوژی سریع تر و ایمن تر شده اند. به خواندن ادامه دهید تا همه باید ها و نباید های برداشتن کامپوزیت از روی دندان را بدانید.

آیا کامپوزیت دندان قابل برداشتن است؟هزینه برداشتن کامپوزیت دندان

بله، باندینگ دندان قابل برداشتن است – این فرآیند برگشت پذیر است.

باندینگ دندان یک درمان افزایشی است. در فرایند باندینگ کامپوزیت دندان نیازی به برداشتن هیچ یک از مینای دندان طبیعی شما نیست. در عوض، دندان شما به سادگی با اسید ملایم زبر می شود. سپس، یک ماده کامپوزیت ساخته شده از رزین به طور مستقیم یا غیر مستقیم روی دندان شما اعمال می شود. دندانپزشک شما این مواد را تا زمانی شکل می دهد که دقیقاً مانند بخشی از دندان های طبیعی شما به نظر برسد.

از آنجایی که نیازی به برداشتن هیچ یک از ساختار طبیعی دندان شما نیست، مواد باندینگ را می توان بدون آسیب به مینای دندان برداشت. این برخلاف سایر درمان های زیبایی مانند روکش های دندانی و لمینت است. روکش ها و لمینت دندان نیاز به برداشتن یک لایه نازک از مینای دندان دارند. بنابراین روند برگشت پذیر نیست.

دلایل برداشتن کامپوزیت از روی دندان چیست؟

اکنون می دانیم که باندینگ دندان را می توان حذف کرد، اما آیا می دانیم چرا کسی می خواهد از شر باندینگ دندان خلاص شود؟ دلایل مختلفی وجود دارد که چرا بیمار ممکن است حذف باندینگ دندانی را انتخاب کند.

جهت ترمیم آسیب دندان های باند شده

اگر در یک یا چند دندان باند شده خود ترک یا بریدگی دارید، ممکن است بهتر باشد قبل از افزودن مواد کامپوزیت بیشتر، باندینگ را به طور کامل از بین ببرید.

زمانیکه از نتایج کامپوزیت دندان راضی نیستید

عدم رضایت از نتایج باندینگ کامپوزیت دندان به ندرت اتفاق می افتد. اما ممکن است لبخند شما آنطور که می خواستید به نظر نرسد یا به دلایل دیگری از نتایج ناراضی باشید.

زمانیکه کامپوزیت لکه دار شده یا تغییررنگ می دهد

ممکن است متوجه شوید که کامپوزیت دندان شما تغییر رنگ داده یا لکه دار شده است. دراین صورت به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید تا با حذف کامپوزیت دندان، لبخند شایسته خود را به دست آورید.

جهت آماده‌سازی دندان‌های برای روکش و لمینت

اگر دندان‌هایتان را کامپوزیت کرده اید اما تصمیم دارید که  انها را روکش یا لمینت کنید. قبل از اینکه دندان‌هایتان برای روکش آماده شوند، باید مواد باندینگ برداشته شود. برای تعویض کامپوزیت با لمنیت ابتدا باید کامپوزیت دندان را حذف کرد تا قالب گیری دندان ها انجام شود و دندان برای گرفتن لمینت آماده شود . در مرحله بعد قالب تهیه شده به آزمایشگاه ارسال می شود و دستورالعمل هایی در مورد چگونگی شکل گرفتن روکش ها به دست می آید .

روش های برداشتن کامپوزیت دندان چیست؟ بهترین روش برداشتن کامپوزیت

دراین بخش قصد داریم درمورد نحوه برداشتن کامپوزیت دندان صحبت کنیم. روش های مختلفی برای برداشتن کامپوزیت قدیمی وجود دارد که آنها را بررسی می کنیم. دندانپزشک شما ممکن است یکی از گزینه های زیر را برای حذف باندینگ دندانی از روی دندان شما انتخاب کند.

برداشتن کامپوزیت قدیمی با کاغذ سنباده

سطح ساینده یک ورقه سنباده، کامپوزیت را از روی دندان جدا کرده و آن را جلا می دهد. ورقه های سنباده انعطاف‌پذیر به تمام سطوح دندان شما می‌رسند و براقی صافی از خود به جای می‌گذارند.

برداشتن کامپوزیت دندان با هوا سایش ( Air-abrasion)

هوا سایش یک روش رایج و موثر برای حذف رزین کامپوزیت است.اکثر مطب های دندانپزشکی از فناوری air-abrasion برخوردار نیستند. با استفاده از این فناوری، دندانپزشکان از یک ابزار دستی استفاده می کنند که ذرات ریز اکسید آلومینیوم را روی دندان های شما جاری می کند. ابزار Thr air-abrasion اغلب برای از بین بردن پوسیدگی دندان در مراحل اولیه آن استفاده می شود. اما می تواند کامپوزیت دندان را نیز حذف کند.اما روش ایر ابریژن برای افرادی که از کامپوزیت برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ هایشان استفاده کرده‌ اند، توصیه نمی‌ شود. زیرا این روش برای برداشتن لایه‌ های نازک کامپوزیتی مناسب بوده و در صورت استفاده برای لایه‌ های ضخیم‌ تر کامپوزیت ممکن است آسیب‌هایی به خود دندان و همچنین دندان‌ های اطراف آن وارد شود.

برداشتن کامپوزیت از روی دندان با دریل های کاربیدی

این مته های پر سرعت دندان ها را جلا می دهند. اگر دندانپزشک شما با مته کاربیدی فشار کمی به دندان‌های شما وارد کند، کامپوزیت را سریع‌تر از ورقه سنباده پاک می‌کند. اما مته کاربید چندان انعطاف‌پذیر نیست، بنابراین می‌تواند رگه‌هایی از مواد روی دندان‌های شما باقی بگذارد که می‌توان آن‌ها را با ورقه سنباده پاک کرد.

ریمو کامپوزیت دندان با میکرو اچر

میکرو اچر یک ابزار نازل سندبلاست است. نازل به اندازه ورقه سنباده سطح دندان را پوشش نمی دهد. بنابراین به ندرت برای برداشتن مقدار قابل توجهی از کامپوزیت استفاده می شود. بسیاری از دندانپزشکان از آن برای کارهای نهایی استفاده می کنند.

دندانپزشک شما مطمئناً در مورد گزینه های برداشتن باند دندانی شما با شما صحبت می کند. او به شما کمک می کند تا بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنید.او می تواند برای انتخاب روش مطمئن برای برداشتن کامپوزیت دندانی به شما کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.