آیا کودکان هم باید برای پیشگیری از کرونا ماسک بزنند؟

ویروس کرونا یک ویروس بسیار خطرناک برای انسان بوده است. این ویروس علاه بر بزرگسالان و افراد مسن تا به حال کودکان را نیز قربانی خود کرده است. در اوایل شیوع کرونا تعداد کودکانی که در اثر کرونا جان سپردند بسیار کمک بود. این باعث شد تا خیلی ها این گمانه زنی را داشته باشند که کرونا با کودکان کاری ندارد. اما به تدریج اتفاقات بدی افتاد. کم کم این ویروس نشان داد که اصلا شوخی ندارد. کودکان معصوم زیادی به خاطر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند.

البته که در پیک ابتدایی، ویروس کرونا به این شدت امروز نبود. این ویروس گویی هوشمند است. هر روز با شکلی جدید خودنمایی می کند. هر روز نشانه های متفاوتی دارد و به شکلی جدید ظاهر می شود. یک روز با علائم آنفولانزا دیده می شود و روز دیگری هیچ علامتی ندارد! به همین علت باید خیلی از آن ترسید. ترسیدن نه به این معنی که هیچ کاری انجام ندهیم. بلکه به معنای رعایت موارد بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس.

همان طور که دیگر همه می دانند اولین اقدام برای پیشگیری استفاده از یک ماسک مناسب است. بهترین ماسک هم ماسک سه لایه است. این ماسک ها را به راحتی می توان از مراکز عرضه تجهیزات پزشکی و از بسیاری داروخانه ها تهیه کرد.

کودکان هم باید مانند بزرگسالان ماسک داشته باشند. این شامل همه کودکان بالای دوسال می شود. حال این که برای آنها از چه ماسک هایی استفاده کنیم را به طور کامل می گوییم. البته که ساختار اصلی ماسک باید مانند ماسک بزرگسالان باشد. اما تفاوت هایی لازم است تا برای کودکان مناسب باشد.

اولین و آشکارترین تفاوت ماسک کودک با ماسک بزرگسال تفاوت در اندازه آن است. ماسکی که برای صورت کودکان مناسب است ماسکی با اندازه کوچکتر نسبت به ماسک های دیگر است. ماسک باید اندازه کوچکتری داشته باشد تا از صورت کودک شما بیرون نزند. اگر ماسک خیلی بزرگ باشد برای اطفال گشاد و بزرگ خواهد بود. در این صورت علاوه بر این که آنها را اذیت می کند، هوا به راحتی می توان جریان داشته باشد. همراه با هوا ویروس کرونا هم می تواند وارد شده و از طریق تنفس کودک را آلوده کند. پس توجه کنید که هرگز از ماسک های مناسب برای خودتان برای کودک استفاده نکنید. حتما برای آنها ماسک مناسب خودشان را تهیه نمایید. این روزها باید خیلی مراقب کودکان دلبندتان باشید.

نکته دیگر این است که ماسک انتخابی شما کش خوبی داشته باشد. در بسیاری از ماسک های غیر استاندارد از کش های نامناسب استفاده می شود. کش های ضخیم و یا نامناسب ممکن است گوش کودک را آزار دهد. همچنین اگر کش بلند باشد ماسک به صورت شل و نامناسب روی صورت قرار می گیرد. حتی ممکن است از روی صورت بیفتند. اگر هم خیلی کوتاه باشد زیاد کشیده می شود و بازهم گوش کودک و پوست نازک اطراف گوش او را آزار می دهد. ماسک های استاندارد دارای یک کش با با اندازه مناسب هستند.

نکته بعدی توجه به وجود گیره بینی در بالای ماسک است. برخی افراد گمان می کنند که گیره بینی فقط برای ماسک های بزرگسالان مهم است. به هیچ وجه این گونه نیست. ماسکی که برای کودک استفاده می کنید هم باید یک گیره بینی داشته باشد. علاوه بر این معمولا انعطاف پذیری گیره بینی در ماسک های مناسب برای بچه ها بیشتر است. چرا که بینی بچه ها ظریف تر و کوچک تر است. پس گیره بینی باید نرم تر باشد تا بینی کودک را آزار ندهد. همچنین به راحتی حالت بگیرد. تا هوا و جریان هوای آلوده به ویروس نتواند از قسمت بالایی ماسک داخل شود. حتما پس از این که ماسک را روی صورت کودک قرار دادید قسمت گیره بینی را نیز برای او تنظیم کنید.

همچنین توصیه می شود که از ماسکی استفاده شود که کودک به آن علاقه بیشتری دارد. چرا که کودکان شاید نتوانند خیلی ماسک ها را تحمل کنند. کاری کنید که کودک خردسال شما به ماسکش علاقه مند شود. به همین علت می توانید از ماسک های با طرح های شاد و عروسکی استفاده کنید. این کار به خصوص برای بچه های خیلی کم سن و سال مناسب خواهد بود. آنها به هر چیز عروسکی و کودکانه علاقه دارند. می توانید حق انتخاب را برای او آزاد بگذراید. چند ماسک با طرح های مختلف به او نشان دهید تا هر کدام را که دوست دارد بردارد و انتخاب نماید. پیدا کردن این ماسک ها خیلی هم سخت نیست. این روزها خیلی از تولیدکننده ها ماسک های با طرح ها و رنگ های مختلف را برای بچه ها تولید کرده اند. به راحتی می توانید این محصولات را از داروخانه یا مراکز عرضه مجاز دیگر تهیه کنید.

در مرحله آخر هم این که توجه کنید که کودکان ممکن است خیلی تحمل ماسک را نداشته باشند. به خصوص اگر خیلی سن آنها کم باشد. پس توصیه می شود که تا جای ممکن آنها را همراه خود از خانه بیرون نبرید. می توان او را نزد یک فرد قابل اعتماد یا نزد پدر و برادرش یا اعضای دیگر خانه بگذارید. بردن کودکان حتی با ماسک به جاهایی مثل فروشگاه خطرناک است. چرا که آنها ممکن است هر لحظه ماسک خود را پایین بیاورند. همچنین ممکن است دستان خود را به کالاهای مختلف بزنند. پس توجه کنید که باید خیلی بیشتر از گذشته به آنان توجه کنید. همان طور که بارها گفته شده باید سعی کنیم خروج از خانه را به حداقل برسانیم. بهتر است هربار یک نفر برای خرید برود و همه چیزهایی که لازم داریم را بخرد. بهتر است خریدهای دسته جمعی را به دوران پس از کرونا منتقل کنیم. همچنین بهتر است خریدها و خیلی از امور دیگرمان مانند امور بانکی را اینترنتی انجام دهیم. این روش بهترین روش حال حاضر و یک روش بسیار ایمن است. احتمال انتقال کرونا به حداقل می رسد. بهتر است کمی تحمل بیشتری داشته باشیم تا شاهد مرگ هیچ کس نباشیم. مرگ کودکان نیز بسیار دردناک تر است. پس بهتر است مواظب این گل های معصوم باشیم. مبادا این نوگلان قربانی این ویروس خطرناک شوند. با رعایت موارد ایمنی می توانیم احتمال ابتلا به کرونا را به حداقل برسانیم. به امید روزگارانی سرشار از سلامتی برای همه مردم دنیا.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 7 =