اجزای اصلی چرخ گوشت

چرخ گوشت یکی از پرکاربردترین ابزارهای امروزی در جهان است که می تواند به شما در چرخ کردن خوب کمک کند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرخ گوشت های خوب کدامند؟! ما در بحث برای آشنایی با قطعات چرخ گوشت خانگی به این سوال پاسخ خواهیم داد.
گوشت چرخ کرده موجود در بازارها و سوپرمارکت ها معمولاً درصد چربی بالایی دارد و ممکن است فاقد کیفیت مطلوب باشد. بنابراین، داشتن چرخ گوشت در خانه می تواند به شما این اطمینان را بدهد که از گوشت با کیفیت استفاده می کنید. از طرفی اضافه شدن قطعات اضافی مانند سوسیس ساز در چرخ گوشت های امروزی امکان تهیه سوسیس خانگی را در خانه فراهم می کند.
در ادامه قصد داریم شما را با اجزای تشکیل دهنده چرخ گوشت و نحوه عملکرد آن آشنا کنیم. این کار به شما کمک می کند تا دریابید که آیا چرخ گوشت شما مشکلی دارد یا خیر. زیرا دانش کاملی از اجزای چرخ گوشت دارید. اگر دستگاه شما خراب شد، ما شما را از طریق بهترین راه برای تعمیر چرخ گوشت راهنمایی می کنیم.

قطعات چرخ گوشت خانگی عبارتند از

موتور چرخ گوشت

مهم ترین قسمتی که با شناخت قطعات چرخ گوشت به آن می پردازیم، موتور چرخ گوشت است. نقش موتور چرخ گوشت به قدری مهم است که خرابی آن باعث جلوگیری از استفاده از چرخ گوشت می شود.
نکته ای که در استفاده از چرخ گوشت باید به خاطر داشته باشید این است که موتور چرخ گوشت خانگی نسبت به نوع صنعتی آن ضعیف است و پس از ۱۵ دقیقه استفاده از آن، آن را متوقف کنید.
نکته دیگر این است که هرگز در حین چرخ کردن گوشت پیاز اضافه نکنید. آب پیاز وارد موتور چرخ گوشت می شود و می تواند به آن آسیب برساند.

اورلود چرخ گوشت

در اکثر چرخ گوشت‌ها به منظور محفاظت الکتريکي موتور در برابر اتصال کوتاه ایجاد شده و یا جریان اضافه بار در داخل چرخ گوشت، از محافظ کمک گرفته می‌شود. محافظ به کار گرفته شده گاهی یک فيوز شيشه‌اي است که جريان نامي آن متناسب با جريان نامي دستگاه انتخاب مي‌شود و گاهی نیز از یک اورلود به عنوان محافظ استفاده مي‌شود. اورلود چرخ گوشت یکی از قطعات مهم در چرخ گوشت محسوب می‌شود که عدم کارکرد درست آن موجب ار کار افتادن چرخ گوشت می‌شود. لذا آشنایی با نحوه کارکرد و تعویض یا تعمیر اورلود چرخ گوشت بسیار مهم است.

مخزن یا محفظه چرخ گوشت

اگر می خواهید قطعات چرخ گوشت را بشناسید، اولین تصویری که به عنوان نشانگر چرخ گوشت مشاهده می کنید، جعبه یا ظرف چرخ گوشت است. حنجره یک سوراخ استوانه ای است که گوشت از طریق آن وارد گلو می شود. این ابزار فلزی است و هنگام استفاده از آن باید گوشت را به قطعات کوچک برش دهید و سپس داخل آن قرار دهید. هنگام قرار دادن گوشت در ظرف مراقب دست های خود باشید. به یاد داشته باشید که هرگز گوشت را با دست به گلو فشار ندهید و حتماً چکش پلاستیکی را به داخل محفظه استوانه ای فشار دهید تا از صدمات تصادفی جلوگیری شود.

چرخ دنده چرخ گوشت

قسمت دیگری که در مبحث شناخت قطعات چرخ گوشت خانگی به آن می پردازیم چرخ دنده است. چرخ دنده بیشتر از پلاستیک ساخته شده و در جعبه دنده قرار دارد. عملکرد چرخ دنده افزایش سرعت چرخش موتور چرخ گوشت است.
برای استفاده از این قسمت مهم باید چند نکته را رعایت کنید. از آنجایی که این قطعه دارای قسمت پلاستیکی است و در داخل میله یا قرار می گیرد، استفاده مداوم باعث گرم شدن میله هدایت فلزی و دور شدن از چرخ دنده می شود. نتیجه این مشکل صدای غیرعادی هنگام کار با چرخ گوشت است یا مشکل دیگری که چرخ گوشت کار می کند اما گوشتی از آن خارج نمی شود یا گوشت چرخ کرده می افتد.
ضمناً میزان ورود گوشت به چرخ گوشت باید مناسب و محدود باشد. به دلیل حجم زیاد گوشت، گوشت بین تیغه ها گیر می کند.

شبکه چرخ گوشت

یکی دیگر از اجزای این دستگاه پرکاربرد، سبکه چرخ گوشت است. شبکه‌ها دارای جنسی آهنی هستند و در دو مدل کوچک و بزرگ موجود می باشند. بسته به اینکه گوشت ریز یا درشت چرخ کرده بخواهید، می توانید از آنها استفاده کنید و روی تیغه نصب کنید. اگر رنده روی تیغه به درستی نصب نشده باشد، چرخ گوشت شما کار نمی کند.
نکته مهم این است که رنده چرخ گوشت پس از استفاده باید با مواد شوینده ظرفشویی و آب گرم شسته شود و تمام سوراخ های آن از گوشت پاک شود. زیرا اگر حتی تکه های کوچک گوشت روی رنده باقی بماند، ممکن است بوی نامطبوعی در چرخ گوشت ظاهر شود که نشان از خراب شدن این تکه ها دارد.

میله هدایت کننده یا مارپیچ

یکی دیگر از قسمت های چرخ گوشت، هدایت کننده یا مارپیچ است. این میله در گلو قرار دارد و وظیفه آن هدایت گوشت به سمت تیغه است. هدایت کننده دارای شکل مارپیچ و بدنه فلزی است. در انتهای مارپیچ یک واشر وجود دارد که باید به انتهای میله متصل شود. برخلاف انتظار، تاثیر این ابزار بسیار مهم است و باعث می شود تیغه به خوبی در جای خود قرار گیرد.

تیغه چرخ گوشت

برای شناخت قطعات چرخ گوشت خانگی، قسمت مهم تیغه آن است که گوشت را با لبه تیز خود به قطعات کوچک تقسیم می کند. شکل ظاهری تیغه سه یا چهار تیغه و جنس آن فولادی یا بیشتر از فولاد است.
روش کار به این صورت است که میله مارپیچ به سمت تیغه های گوشت می رود و گوشت را چرخ می کند. در صورت شکستن تیغه، باید آن را تعویض کنید. نکته مهم دیگر نحوه بستن تیغه چرخ گوشت است. اگر تیغه به عقب بسته شود، گوشت چرخ نمی شود. بنابراین دقت کنید که لبه تیز چرخ گوشت به سمت بیرون باشد.

طوقه چرخ گوشت

قسمت جلویی شبکه دارای حلقه ای است که از قسمت های داخلی محافظت می کند. البته با بسته شدن طوقه، حلزون و تیغه در جای خود ثابت می شوند. طوقه نیز فلزی است و هنگام بستن آن باید شیارهای گلوگاهی وارد شیارهای گلو شود و تیغه از جای خود خارج نشود.

سینی چرخ گوشت

سینی چرخ گوشت جایی است که گوشت خرد شده را در آن می ریزید. پایه معمولاً پلاستیکی است و همانطور که گفته شد در بالای دستگاه چرخ‌کن قرار می‌گیرد و گوشت از طریق پایه وارد محفظه چرخ‌کن می‌شود.

سوسیس ساز چرخ گوشت

یکی از کارآمدترین ویژگی های چرخ گوشت خانگی امروزی داشتن سوسیس ساز چرخ گوشت است. همانطور که قبلا ذکر شد، این ابزار به شما امکان می دهد سوسیس های خانگی سالم را از گوشت مرغوب در خانه درست کنید. از آنجایی که گوشت های صنعتی مانند سوسیس و کالباس برای سلامتی بسیار خطرناک هستند، استفاده از گوشت های سالم و تازه و تهیه سوسیس در خانه راه مناسبی برای پرهیز از غذاهای ناسالم است. در عین حال فرصتی برای خوردن و لذت بردن از یک سوپ سالم به شما می دهد. بنابراین هنگام خرید چرخ گوشت برای منزل به این نکته توجه داشته باشید که سوسیس ساز چرخ گوشت باید یکی از اجزای آن باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =