اختلال هویت جنسیتی و روش درمان آن

اختلال هویت جنسیتی چیست و روش درمان آن کدام است ؟

افراد مبتلا به اختلال هویت جنسیتی به دلیل تمایل شدید به داشتن جنسیت دیگر، نسبت به جنسیتی که دارند و میزان فراگیر بودن فعالیت ها و علاقه های مربوط به جنسیت، احساس اضطراب دارند. در حالی که برخی از نوجوانان ممکن است احساس جنسی خود را با والدین، پزشک و یا روانشناس درمیان بگذارد، برخی دیگر ممکن است علائم یک اختلال خلقی، اضطراب یا افسردگی را نشان دهند و یا مشکلات اجتماعی بوجود آورند.

هویت جنسیتی چیست؟

هویت جنسیتی به احساس ما اشاره دارد که ما کی هستیم و چگونه می بینیم و توصیف می کنیم. بیشتر افراد خود را “مرد” یا “زن” می شناسند. که به آن هویت باینری گفته می شود. اما برخی افراد احساس می کنند هویت جنسیتی آن ها با جنسیت بیولوژیکی آن ها متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است دستگاه تناسلی مرد و موهای صورت داشته باشند اما به عنوان یک مرد مشخص نمی شوند یا احساس مردانه نمی کنند. برخی ممکن است دستگاه تناسلی و سینه داشته باشند اما به عنوان یک زن شناخته نمی شوند و احساس زنانه نمی کنند. برخی افراد خود را از داشتن هویت “باینری” تعریف نمی کنند ( زن یا مرد). برای آن ها مفهوم جنسیت به هویت آن ها ربطی ندارد. آن ها ممکن است برای توصیف هویت خود از اصطلاحات مختلفی از جمله متنوع بودن جنسیت و عدم تطابق جنسیت استفاده کنند. بعد از درمان اختلالات هویت جنسی می توانید در صورت وجود سایر مشکلات جنسی به سکس تراپی مراجعه نمایید تا مشکلات شما ریشه یابی شود و در نهایت درمان گردد.

اختلال هویت جنسیتی

اختلال جنسیتی نوعی پیچیده از رفتار انسان است. افرادی که دچار کمبود جنسی هستند ممکن است معتقد باشند که در بدن اشتباه به دنیا آمده اند. آن ها اغلب ترجیح می دهند به عنوان یک عضو جنس مخالف زندگی کنند. برخی از افراد تراریخته می خواهند زندگی کنند و به عنوان عضو جنس مخالف پذیرفته شوند. برخی به دنبال تغییر جنسیت خود با استفاده از هورمون درمانی و جراحی هستند. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال جنسیتی میل و ماندگاری قوی برای زندگی دارند که “مطابقت” یا هویت جنسیتی خود را بیان می کند. آن ها این کار را با تغییر نحوه نگاه و رفتار انجام می دهند. سوء ظن جنسیتی یک بیماری روانی نیست، اما ممکن است برخی از افراد به دلیل اختلال جنسیتی دچار مشکلات سلامت روان شوند.

علائم اختلال جنسیتی

افراد مبتلا به اختلال جنسیتی ممکن است ظاهر، رفتار و یا علایق خود را تغییر داده باشند. آن ها همچنین ممکن است علائم ناراحتی، پریشانی یا  افسردگی داشته باشند که برای درمان افسردگی شدید باید هر چه زودتر اقدام نمایند. از جمله علائم اختلال جنسیتی عبارتند از:

 • عزت نفس کم
 • عقب نشینی یا منزوی اجتماعی می شوند
 • افسردگی یا اضطراب
 • خطرات غیر ضروری
 • غفلت از خودشان

کودکان و اختلال جنسیتی

ممکن است کودکان نسبت به لباس یا اسباب بازی هایی که با مطابق با جنس مخالف است علاقه نشان دهند. آن ها ممکن است از خصوصیات جنسی خود ناراضی باشند. با این حال، این نوع رفتار در کودکان بسیار منطقی است و بخشی از رشد است. این بدان معنا نیست که همه کودکانی که از این طریق رفتار می کنند دچار اختلال جنسیتی یا سایر مسائل مربوط به هویت جنسیتی هستند. تعداد کمی از کودکان ممکن است احساس پریشانی کنند که با بزرگتر شدن اوضاع بدتر می شود. این اغلب در دوران بلوغ اتفاق می افتد، هنگامی که جوانان احساس می کنند ظاهر جسمی آن ها با هویت جنسیتی آن ها مطابقت ندارد. این احساس می تواند در بزرگسالی ادامه یابد و برخی از افراد تمایل زیادی به تغییر بخش هایی از ظاهر بدنی خود، مانند موهای صورت یا سینه دارند.

روش های درمان اختلال جنسیتی

هدف از درمان بی نظمی جنسیتی پرداختن به پریشانی و سایر احساسات منفی مرتبط با داشتن جنسیت است که با جنس تعیین شده شما در بدو تولد همسو نیست. مهم است که به یاد داشته باشید که مشکل، هویت جنسی شما نیست بلکه ناراحتی ناشی از آن است. به همین دلیل است که درمان اختلال هویت جنسیتی از طریق رویکرد تیمی با پزشکان متخصص در تخصص های مختلف از جمله روانشناسی، کار اجتماعی، غدد درون ریز، ارولوژی و جراحی به بهترین وجه انجام می شود. گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

 • مشاوره

برخی از افرادی که دچار اختلال در جنسیت هستند، مایل به جراحی نیستند. به عنوان مثال، شما ممکن است بخواهید بدون استفاده از هورمون یا انجام جراحی تأیید جنسیت، زندگی کنید و به عنوان جنسیت تأیید شده خود شناخته شوید. یک درمانگر باتجربه می تواند در تمام بخش های سفر هویت جنسیت از شما حمایت کند. ما به شما روانشناسان کلینیک پیروزی را پیشنهاد می دهیم. کلینیک پیروزی با کادری مجرب و حرفه ای همواره در تمامی روز ها آماده خدمات رسانی به شما عزیزان است.

 • هورمون درمانی

برای افرادی که مایل به ایجاد خصوصیات بدنی از جنسیت تأیید شده خود هستند، هورمون های مکمل می توانند کمک کنند. در کودکان، هورمون های بلوغ می توانند تغییرات جسمی ناشی از بلوغ را سرکوب کنند تا این که آن ها و والدین آن ها برای تأیید جنسیت خود آماده باشند. در بزرگسالان و نوجوانانی که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته اند، هورمون ها می توانند به ترغیب رشد جنسیت تأثیرگذار بر صفات جسمی کمک کنند.

 • عمل جراحی

رویه هایی از قبیل بازسازی قفسه سینه یا بزرگ کردن پستان (جراحی ) و metoidioplasty، فالوپلاستی یا واژینوپلاستی (جراحی ) می توانند بخشی از روند تأیید جنسیت باشند. افرادی که تصمیم به انجام عمل جراحی می گیرند، معمولاً بعد از انجام اقدامات دیگری در سفر تأیید جنسیت خود، مانند گرفتن هورمون های اضافی، این کار را انجام می دهند.

میزان شیوع اختلال هویت جنسیتی

اختلال هویت جنسیتی همه گیر نیست و به تعبیری اختلالی کمیاب و نادر است که در سال های ابتدایی زندگی و کودکی می توان آن را تشخیص داد. اغلب خانواده ها در کودکی متوجه این احساس فرزندان خود می شوند و در همان زمان بهتر است به یک روانشناس مراجعه نمایند و خود را برای برخورد با این اختلال آماده سازند.

اصطلاحات جنسیتی

سوء ظن جنسیتی پیچیده است و درک آن دشوار است. این کمک می کند تا بین معانی اصطلاحات مختلف مرتبط با جنسیت تفاوت قائل شویم.

 • اختلال جنسیتی

ناراحتی یا پریشانی ناشی از عدم تطابق بین هویت جنسیتی فرد و جنس بیولوژیکی آن ها که هنگام تولد تعیین شده است

 • تراجنسیتی

میل به زندگی و پذیرفته شدن به عنوان عضو جنس مخالف. معمولاً همراه با آرزو برای معالجه درمانی است تا ظاهر بدنی آن ها با هویت جنسیتی آن ها سازگارتر باشد.

 • دو جنسی

این شامل افرادی می شود که هویت جنسیتی آن ها منحصراً مرد و زن نیست، ترکیبی از زن و مرد یا بین جنسیت یا فراتر از آن.

افراد مبتلا به اختلال جنسیتی ممکن است مستقیم، همجنسگرا، لزبین، دوجنسگرا، غیر جنسی یا pansexual شناخته شوند و با مداخله ممکن است این تغییر کند.

اختلال جنسیتی چگونه تشخیص داده می شود؟

 

برای تشخیص اختلال جنسیتی باید معیارهای خاصی را رعایت کنید و این معیارها بسته به سن شما متفاوت است. اگر نوجوان و بزرگسال هستید باید حداقل دو مورد از موارد زیر را تجربه کنید تا تشخیص داده شود شما از اختلال هویت جنسیتی رنج می برید:

 • عدم مشارکت بین جنسیت با تجربه و بیان شده و خصوصیات جنسی اصلی یا ثانویه شما مشخص شده است
 • تمایل شدید برای رهایی از خصوصیات جنسی اصلی یا ثانویه
 • تمایل شدید به خصوصیات جنسی اولیه یا ثانویه جنس دیگر
 • تمایل شدید به جنس دیگر بودن
 • تمایل شدید برای برخورد با جنس دیگر
 • اعتقاد شدید به اینکه شما احساسات و واکنش های معمولی جنس دیگر را دارید

اگر کودکان شش ماه ۶ مورد از موارد زیر را تجربه کنند به اختلال هویت جنسیتی مبتلا شده اند:

 • تمایل شدید به بودن از جنسیت دیگر یا اصرار بر این که آن ها جنس دیگری هستند
 • اولویت برای پوشیدن لباس های معمولی از جنس مخالف است
 • ترجیح برای نقش های جنسیتی متقابل در بازی باورنکردنی یا بازی فانتزی
 • ترجیح برای اسباب بازی ها، بازی ها یا فعالیت های کلیشه ای است که توسط جنسیت دیگری استفاده می شود
 • ترجیح قوی برای همبازی های جنس دیگر
 • مخالفت شدید با اسباب بازی ها، بازی ها و فعالیت های معمولی برای جنسیت اختصاص داده شده آن ها
 • عدم تمایل به آناتومی جنسی آن ها

این یک تشخیص پزشکی است که تا زمانی که کودک به بلوغ نرسد، غیر از مشاوره فردی یا خانوادگی، نیازی به درمان ندارد. سوء ظن جنسیتی به طور معمول توسط یک درمانگر یا سایر متخصصان روانشناس تشخیص داده می شود.

سخن پایانی

اختلال هویت جنسیتی پریشانی هایی است که افرادی که هویت جنسیتی آن ها با جنبه های بدن تولدشان مغایرت دارد، تجربه می کنند. این می تواند به عنوان ناراحتی جسمی و پریشانی روانی و عاطفی تجربه شود. عوامل اجتماعی نیز در بروز اختلال جنسیتی مهم هستند. رابطه جنسی بیولوژیکی بسته به ظاهر دستگاه تناسلی، هنگام تولد تعیین می شود. هویت جنسیتی، جنسیتی است که فرد در خود احساس می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − سیزده =