ارائه خدمات آمبولانس خصوصی به بیماران اعصاب و روان

 آمبولانس تشکیل شده از مجموعه امکانات اولیه در یک وسیله نقلیه مجهز که وظیفه کمک رسانی و انجام امداد های اولیه را برعهده دارد. قطعاً بعد از وقوع اتفاقات ناگوار، اولین شماره ای که به ذهن مان می رسد شماره ۱۱۵ و درخواست آمبولانس است. اما باید بدانیم آمبولانس ها از خدمات متفاوتی برخوردار می باشند، خدماتی از قبیل انتقال بیماران اعصاب و روان، ‌معتادان، انتقال مجروحان و آسیب دیدگان تصادفات، حضور هنگام حوادث طبیعی و غیر طبیعی، انتقال از مراکز درمانی به منزل یا سایر مراکز درمانی و… که برای هر یک از این انتقالات تیم مجزا و آمبولانسی خاص در نظر گرفته شده است. همچون انتقال بیماران اعصاب و روان که نیازمند تیم متخصص خاص خود هستند، موارد دیگری نیز وجود دارد که آمبولانس های خصوصی به خوبی نقش آفرینی می کنند که در ادامه به آن می پردازیم، در اینجا با وظایف آمبولانس های خصوصی بیشتر آشنا می شویم.

خدمات آمبولانس خصوصی

هنگام نیاز به یک آمبولانس، بسیار مهم هست که آمبولانس سریع، مجهز و با تیم مجرب به محل اعزام شود. بنابراین آمبولانس خصوصی مجهز، با داشتن تیم متخصص و ارائه خدمات ۲۴ساعته می تواند گزینه مناسبی برای دریافت کمک به بهترین شکل ممکن باشد. این مراکز خصوصی علاوه بر داشتن کادر مجرب و آمبولانس های فوق حرفه ای، دارای راننده های کاربلدی نیز هستند، چرا که راننده حرفه ای و آموزش دیده برای انتقال بیماران بسیار مهم واقع می شود و باید در هر شرایطی از نظر جسمی، روحی و روانی در سلامت کامل باشد تا بتواند افراد حاضر در آمبولانس، به خصوص بیمار درحال انتقال را ایمن به مقصد برساند.

شاید تا به حال بر نحوه انتقال بیماران به بیمارستان ها یا مکان های دیگر تمرکزی نداشته اید، اما باید بگوییم جابجایی بیماران نیازمند تخصص می باشد، برای مثال: انتقال بیماران بویژه بیماران اعصاب و روان که موقعیت و شرایط حساس تری نسبت به سایر بیماران دارند نیازمند تخصص و دقت بالا است تا بتوان از مشکلات احتمالی که ممکن است برای بیمار به وجود بیاید جلوگیری کرده و یا در صورت وقوع بتوانند آن را کنترل و رفع کنند. به همین منظور در اورژانس های خصوصی برای بیماران اعصاب و روان، با به کارگیری افراد و تیم های مجربی که درنظر گرفته شده و با استفاده از تخصص و تجربه ای که دارند بیمارانی از این قبیل را با آرامش تا مقصد همراهی می کنند.

 تفاوت آمبولانس خصوصی و دولتی

 آمبولانس های دولتی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی می باشند و با شماره گیری ۱۱۵می توانید از خدمات اورژانس دولتی بهرمند شوید اما آمبولانس خصوصی با شماره گیری ۱۱۵ دردسترس نیست و نه تنها شماره اختصاصی خود را شامل می شود بلکه تحت نظر یک مرکز خصوصی و تخصصی فعالیت می کند. آمبولانس بخش دولتی دارای محدودیت مسافت می باشد، مثلاً بیمار را به نزدیک ترین مرکز درمانی منتقل می کنند اما در آمبولانس خصوصی بیمار می تواند انتخاب کند که به کدام مرکز درمانی یا بیمارستان منتقل شود. یکی دیگر از تفاوت های آمبولانس خصوصی و دولتی در هزینه استفاده از خدمات است که بهره مندی از این خدمات در بخش دولتی رایگان می باشد اما در اورژانس بخش خصوصی با پرداخت هزینه معین شده طبق قوانین اورژانس مورد نظر، می توانید از امکانات این مراکز استفاده کنید. 

مثلاً در شهر ری ۴ بیمارستان وجود دارد که قادر به پاسخگویی تمامی بیماران اورژانسی نمی باشند، پس آمبولانس خصوصی شهر ری که در غرب استان تهران قرار دارد و انواع خدمات را با تیم متخصص و آموزش دیده و آمبولانسی مجهز ارائه می دهد می تواند کمک بزرگی برای بیماران و همینطور برای بخش دولتی باشد.

خدمات آمبولانس خصوصی

اعزام آمبولانس های نوع زمینی و آمبولانس هوایی، شامل موارد زیر می شود:

  • انتقال افراد خاص مانند بیماران اعصاب و روان و معتادان، از خانه به مرکز درمانی و بالعکس.
  • انتقال بیماران از بیمارستان به منزل یا به سایر مراکز درمانی و حتی به شهرستان.
  • انتقال نوزادان تازه متولد شده و یا نارس.
  • دریافت خدمات در منزل، یا در سازمان های دولتی که جهت خدمات رسانی در ادارات و ورزشگاه ها نیز مستقر می شوند.
  • انتقال بیماران به مسافت های دور مانند خارج از شهر یا حتی خارج از کشور.
  • تمامی افراد می توانند از خدمات این بخش خصوصی بصورت شبانه روزی بهرمند شوند.

باید بدانید طبق قوانین، در هنگام بروز حادثه های بین جاده ای، یا تصادف های داخل شهری و موارد اورژانسی فقط باید با شماره ۱۱۵ تماس گرفته شود و رسیدگی به این نوع حوادث برعهده اورژانس فوریت های پزشکی بخش دولتی است. اما اگر نیاز به انتقال فرد آسیب دیده به شهری دیگر باشد می توان از آمبولانس های خصوصی استفاده کرد، به همین دلیل است که معمولا به این نوع ماشین ها آمبولانس خصوصی بین شهری نیز گفته می شود.

 

 هزینه آمبولانس خصوصی

 هزینه آمبولانس خصوصی نیز مانند سایر آمبولانس ها به عوامل مختلفی از جمله مسافت تا بیمارستان مورد نظر و بالعکس، شرایط بیمار، استفاده یا عدم استفاده از درخواست نیروی کمکی برای کارهای لازمه بیمار، تعیین پرستار همراه بیمار و یا حتی نوع آمبولانس و تجهیزاتی که در آن تعبیه شده بستگی دارد. همچنین این آمبولانس ها تحت نظارت وزارت بهداشت کشور می باشند و مانند سایر آمبولانس ها هزینه هایشان طبق مصوباتی که ابلاغ می شود دریافت خواهد شد. البته لازم به ذکر است هزینه های دریافتی از کلانشهر تهران نسبت به سایر کلان شهرها و شهرستان ها مقداری متفاوت است. به طور مثال: اگر هزینه گرفتن آمبولانس خصوصی را در کلانشهر تهران ۱۲۰ هزار تومان در نظر بگیریم، در کلانشهر دیگر این هزینه ۱۰۰ هزار تومان و در شهرستان ها ۸۰ هزار تومان است. اما باز هم این یک عدد نسبی است و هزینه آمبولانس خصوصی بستگی به عواملی دارد که در ابتدا ذکر شد.

 

 به طور مثال اگر شما آمبولانس خصوصی وی آی پی را برای بیمار خود در نظر بگیرید بسیار مجهز تر از سایر آمبولانس ها می باشد و هزینه های شما طبق خدمات و کیفیتی که در این آمبولانس به بیمارتان ارائه می شود بیشتر خواهد بود، و بالعکس اگر شما از نوع معمولی آن استفاده کنید برحسب تجهیزاتی که در آن تعبیه شده و نوع خدمات هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =