از کلاه برداران ديجيتالي دوری کنید!

اگر قصد خرید و فروش بیت کوین یا خرید و فروش وب مانی و یا خرید و فروش پرفکت مانی را دارید با برخی از رایج ترین روش های کلاه برداری ها در این زمینه و سایر ارزهای دیجیتالی در ایران آشنا شوید تا از خود و سرمایه تان حفاظت نمایید.

باج گیری

مراقب باج گیری غریبه هایی که شما را تهدید می کنند تا به وسیله بیت کوین از شما اخاذی نمایند باشید. یکی از روش های انجام این کار از طریق ایمیل است که در آن فرستنده پیامی برای تان ارسال کرده و ادعا می کند که رایانه ی شما را هک نموده است و از طریق پروتکل دسترسی از راه دور به دسکتاپ  در حال استفاده از آن است. فرستنده می گوید که یک نرم افزار کی لاگر  بر روی سیستم شما نصب نموده است و اشاره می کند که از وب کم شما برای ضبط کارهایی که انجام داده اید استفاده شده است، کارهایی که دوست ندارید دیگران چیزی راجع به آن ها بدانند. فرستنده دو گزینه در برابرتان قرار می دهد – برای از بین بردن این اطلاعات برای او بیت کوین ارسال کنید یا هیچ چیزی برایش نفرستید و شاهد این باشید که چگونه آن اطلاعات به مخاطبان ایمیل تان و تمام شبکه های اجتماعی ارسال خواهند شد. کلاه برداران از لیست ایمیل های دزدیده شده و سایر اطلاعاتی که درز پیدا کرده اند استفاده می کنند تا این ترفند را بر روی هزاران نفر پیاده نمایند

مبادلات قلابی ارزهای دیجیتالی

همچنان که خرید بیت کوین و خريد و فروش بيت كوين محبوب تر می شود، افراد بیشتری به دنبال کسب آن می روند. متأسفانه افراد شرور از این فرصت سوءاستفاده می کنند و مبادلات قلابی خرید و فروش بیت کوین را ترتیب می دهند. این مبادلات قلابی ممکن است کاربران را با قیمت های پیشنهادی مناسب فریب دهند و کاربران فکر کنند که دارند با قیمت بسیار اندکی خرید بیت کوین را انجام می دهند. وقتی که قصد خرید یا فروش بیت کویندارید، مطمئن شوید که مبادلات معتبری انجام می دهید.

هدایای رایگان

از آن جا که اطلاعات مانند یک ویروس به سرعت در اینترنت پخش می شوند، کلاه برداران با روش های متفاوتی در قبال میزان بسیار اندکی هزینه ثبت نام یا دریافت اطلاعات شخصی تان، پیشنهاد پاداش هایی با بیت کوین رایگان  و کسب بیت کوین رایگان  یا سایر ارزهای دیجیتال مانند پرفکت مانی، وب مانی و اتریوم به شما می دهند. وقتی که چنین چیزی را در یک وب سایت یا شبکه های اجتماعی دیدید، بهتر است که فورا گزارش آن را به عنوان محتوای مجرمانه بدهید تا دیگران قربانی این ماجرا نشوند.

جعل هویت

متأسفانه ایجاد حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی و جعل هویت برای افراد کلاه بردار کار ساده ای است. غالبا چنین افرادی آن قدر منتظر می مانند تا شخصی که قصد جعل هویتش را دارند، محتوایی را منتشر نماید. سپس با استفاده از حساب کاربری ای که بسیار شبیه به حساب کاربری آن فرد است، محتوای او را منتشر می کنند و مردم را دعوت به همکاری می نمایند. آن ها این کار را به نحوی انجام می دهند که گویا همان شخص اصلی این کار را انجام داده است. یک روش دیگر نیز این است که این فرد جاعل با استفاده از همین حساب کاربری قلابی و با استفاده از پیام های شخصی سعی می کند دیگران را فریب دهد. هرگز فریب این هدایای رایگان مثل چگونه بیت کوین رایگان بدست آوریم یا استخراج بیت کوین رایگان را نخورید و اگر درخواست عجیبی در شبکه های اجتماعی دریافت کردید، بهتر است که به دقت هویت آن فرد را در شبکه های مجازی مختلف بررسی نمایید.

بدافزارها

هکرها روش های خلاقانه ای برای دزدی از مردم دارند. وقتی که قصد ارسال بیت کوین را دارید، آدرسی که می خواهید بیت کوین را به آن ارسال کنید به دقت دو سه بار مورد بررسی قرار دهید. برخی از بدافزارها وقتی که روی سیستم نصب شوند، آدرس هایی که در کلیپ بورد ذخیره می شوند را تغییر می دهند و در نتیجه تمام بیت کوینهای ارسالی را به حساب هکر می فرستند. از آن جایی که شانس کمی برای بازگرداندن بیت کوین منتقل شده وجود دارد، اگر چنین اتفاقی بیفتد احتمال بازگرداندن مبلغ انتقالی بسیار اندک خواهد بود. مهم است که نسبت به برنامه هایی که اجازه ی دسترسی های مدیریت را به آن ها می دهید دقت بیشتری داشته باشید. داشتن یک آنتی ویروس معتبر و به روز نیز می تواند کمک شایانی برای تان به ارمغان آورد، البته بازهم احتمال خطا و اشتباه وجود دارد.

ملاقات شخصی

برای خرید و فروش بیت کوین وقتی که بیت کوین را به صورت محلی خرید و فروش می نمایید، طرف قرادادتان ممکن است از شما بخواهد برای مبادله به شخصه با شما ملاقات داشته باشد. اگر شخص فوق الذکر را از قبل نمی شناسید، این کار اشتباهی است و می تواند منجر به آسیب به شما شده و شما را سوژه ی دزدی آن فرد قرار دهد. اتفاق افتاده است که برخی کلاه برداران در قبال خرید بیت کوین دریافتی شان، پول تقلبی را به فرد مورد معامله شان داده اند. سعی کنید به جای ملاقات های حضوری، از پلتفورم ها انتقال همتا به همتا استفاده کنید.

ایمیل های فیشینگ

نسبت به ایمیل هایی که اظهار می کنند از طرف سرویس هایی که از آن ها استفاده می کنید ارسال شده اند بر حذر باشید. مراقب ایمیل هایی که از شما می خواهند رمزعبور خود را بازنشانی کنید یا از شما می خواهند برای بهبود خدمات بر روی چیزی کلیک کنید باشید. درک تفاوت یک ایمیل قلابی که سعی در فریب شما دارد با ایمیلی که به خاطر استفاده شما از محصول یا خدمات خاصی برای تان ارسال شده است می تواند بسیار دشوار باشد. اگر شک داشتید، ایمیل را با استفاده از آدرسی که در وب سایت شرکت وجود دارد برای شرکتی که خدمات را از آن ها خریده اید ارسال کنید، با آن ها تماس تلفنی برقرار کنید یا این که با حساب های کاربری رسمی شان در شبکه های اجتماعی ارتباط برقرار کنید. در غیر این صورت این از طریق این ایمیل ها اطلاعات محرمانه شما را بدست آورده و بیت کوین شما را خواهند دزدید.

ترفند بالا ببر و بفروش

به افرادی که ادعا می کنند می دانند قیمت بیت کوین به چه مقدار خواهد رسید و به این ترتیب می خواهند سرمایه تان را جذب نمایند اعتماد نکنید. در ترفند بالا ببر و بفروش، فرد یا افرادی سعی می کنند قیمت ها را به صورت تصنّعی افزایش دهند تا بتوانند از داشته های شان سود هنگفتی دریافت نمایند.

شبکه های هرمی

شبکه های هرمی به مردم قول می دهند که بر اساس تعداد زیرمجموعه های شان به آن ها سود یا بیت کوین یا ارزهای دیجیتالی مثل پرفکت مانی، وب  مانی یا اتریوم بدهند. همین امر موجب می شود این هرم به صورت فزاینده ای رشد کند و در نهایت نیز معمولا سود چندانی را نصیب افراد دعوت کننده و دعوت شده نمی نماید. هرگز برای رسیدن به جایزه یا سودی که از یک محصول یا سرویس دریافت می کنید، دوستان و اطرافیان خود را به این شبکه ها دعوت نکنید و هرگز سرمایه ی خود را برای تسریع این فرآیند هدر ندهید.

باج افزارها

این ها گونه ای از بدافزارها هستند که بخشی از دسترسی شما یا تمام دسترسی تان به یک دستگاه را مسدود می نمایند و از شما می خواهند که برای برقراری دسترسی تان، به آن ها با خرید بیت کوین باج بدهید. بهترین راه این است که از یک حرفه ای در زمینه رایانه مشورت بگیرید تا این بدافزار را از سیستم تان حذف کند، نه این که به این بدافزارها باج بدهید. نسبت به برنامه هایی که بر روی سیستم تان نصب می کنید کمال دقت را به عمل آورید، به خصوص آن دسته از برنامه هایی که اجازه ی دسترسی مدیریت را از شما می خواهند. همچنین مطمئن شوید که نرم افزار دانلودی تان تقلبی نباشد و همان نسخه ی رسمی ای باشد که در گذشته استفاده می-کردید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =