استفاده از سرور مجازی به جای هاست

استفاده از سرور مجازی به جای هاست

وقتی شما قصد راه اندازی سایتی دارید بدون شک نیاز به هاست برای اینکار دارید که کیفیت هاست تاثیر بسزایی در پیشرفت سایت شما دارد.

اگر هاستی که انتخاب میکنید ویژگی های زیر را نداشته باشد سایت و کسب‌و‌کار شما را دچار مشکل و خطر میکند:

  1. آپتایم در تمام طول روز ، ماه و سال
  2. باز و کلین بودن آی‌پی برای کراول و ربات های گوگل و دیگر موتورهای جستجو
  3. سرعت و کیفیت سخت افزار سروری که روی آن میزبانی میشوید
  4. پهنای باند حداقل ۱ گیگابیت سروری که از آن هاست در اختیار دارید

لوکیشن سرور

چه در استفاده از سرور مجازی (VPS) و چه هاست لوکیشن سرور برای گوگل مهم است و در سئو محلی تاثیر گذار است از طرفی اگر لوکیشن سرور میزبانی شما به کاربرانتان نزدیک باشد آنها سرعت بیشتریدر بارگزاری سایت شما را تجربه میکنند.

پس با این تفاسیر اگر شما قصد راه اندازی سایتی  برای کاربران ایرانی دارید باید از هاست یا سرور مجازی استفاده کنید که در ایران میزبانی میشود.

 

کنترل پنل میزبانی

در حالت کلی دو کنترل پنل با کیفیت برای این کار وجود دارید سی پنل  و دایرکت ادمین فرقی ندارد شما مستقیم هاست بخرید یا سرور مجازی میتوانید از هر کدام از این کنترل پنل ها استفاده کنید البته اگر از سرور مجازی استفاده میکنید میتوانید از میزبان خود بخواهید که روی آن سی پنل نصب کند تا شما مشکلی در استفاده از سرور مجازی به جای هاست اشتراکی نداشته باشید.

 

آی‌پی

وقتی شما از هاست اشتراکی استفاده میکنید معمولا همونطور که از اسمش مشخصه منابع شما با دیگر کاربران اشتراکی است حتی آی ‌پی که این برای سایت های حرفه ای نکته جالبی نیست به همین علت شما باید از هاست یا سروری استفاده کنید که آی‌پی اختصاصی داشته باشد چراکه گوگل به سایت هایی که میزبانی مستقلی دارند و از آی‌پی اختصاصی استفاده میکنند توجه بیشتری میکند وقتی بحث آی‌پی اختصاصی به زبان می آید دیگر استفاده از هاست اشتراکی توجیهی ندارد پس ۲ گزینه دیگر باقی میماند یکی سرور اختصاصی و دیگری سرور مجازی

 

مزیت سرور اختصاصی

سرور اختصاصی یا همون ددیکیت بالاترین سطح از میزبانی است یعنی سایت و تمام متعلقات آن روی یک سرور سخت افزاری اختصاصی در داخل یک دیتاسنتر نگه داری میشوند و دسترسی تمام منابع و سخت افزار در اختیار شخص شماست و چندین سایت را روی آن میتوانید نگه داری کنید با آی‌پی هایی کاملا مستقل و میتوانید با ماشین های مجازی خودتان میزان منابع را به صورت کاملا آزادانه به هر مورد اختصاص دهید. البته که وقتی این همه مزیت روی سرویسی وجود دارد قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت.

سرور اختصاصی بخاطر قیمت بالایی که دارد برای همه مناسب نیست و ممکن است برای شما توجیه اقتصادی نداشته باشد پس در این صورت باید چیزی بین هاست اشتراکی و سرور اختصاصی انتخاب کنید که کیفیتی نزدیک به سرور اختصاصی و قیمتی نزدیک به هاست اشتراکی داشته باشد.

 

سرور مجازی

سرور مجازی چیزی بین سرور اختصاصی و هاست اشتراکی است و اگر میخواهید سرویسی با کیفیت نزدیک به سرور اختصاصی و قیمتی نزدیک به هاست اشتراکی داشته باشید میتوانید از سرور مجازی یا همون vps‌ استفاده کنید.

در سرور مجازی شما ‌آی‌پی اختصاصی دارید و از طرفی دیگر منابع شما بین تعداد زیادی کاربر شیرو تقسیم نمیشود. و تمام دیتای شما در انحصار شما است و هر زمان که بخواهید میتوانید منابع را تقسیم و یا ارتقا دهید .

ساده تر بخواهیم بگوییم از دل هر سرور اختصاصی چندین ماشین مجازی بیرون می آید که سرور مجازی را شکل میدهند.

شما میتوانید بنا به نیاز خود از میزبانتان بخواهید روی سرور مجازی سی پنل یا دایرکت ادمین یا هر چیز دیگری نصب کند. سرور مجازی مثل یک کامپیوتر خام است که هر سیستم عاملی را میتوان روی آن نصب و راه اندازی کرد.

 

پیشنهادی که برای شما دارم این است که سرور مجازی خود را از هر کجا که تهیه میکنید به صورت یک ماهه بگیرید و کار خود را بلافاصله شروع نکنید و یک ماه انواع تست ها را روی سرور انجام دهید تا مطمئن شوید برای شما و کارتان مناسب است بعد در دوره بعدی تمدید میتوانید سرور را به صورت ۶ ماه یا یکساله یا حتی بیشتر تمدید کنید.

نکته حساسی که وجود دارد آی‌پی شما و دیتای شما است معمولا میزبان ها پس از تمام شدن دوره استفاده در صورت عدم تمدید سرور بلافاصله دیتای روی آن را پاک و آی‌پی را برای کار دیگری استفاده میکنند پس مراقب باشید که هیچوقت vps یا منقضی نشود.

بکاپ گیری

در سرور مجازی بک آپ گیری به عهده خود شماست مگر اینکه سر بکاپ با میزبان خود به توافقی برسید پس مراقب باشید که به صورت مستمر از هاست خود بکاپ تهیه کنید که در صورت هر گونه اتفاق دچار مشکل نشوید.

 

هزینه مازاد

یک تفاوت دیگر در سرور مجازی و هاست اشتراکی این است که وقتی شما مبلغی بابت هاست پرداخت میکنید یک هاست کامل با سی پنل یا دایرکت ادمین تحویل میگیرید و هزینه اضافه تری پرداخت نمیکنید اما شما یکبار باید سرور مجازی را خریداری کنید و سپس لایسنس دارکت ادمین یا سی پنل را هم جدا خریداری کنید و روی سرور مجازی نصب و فعالسازی کنید.

 

جمع بندی

با توجه به موارد گفته شده اگر تازه قصد شروع کاری دارید و هنوز سرمایه ندارید و یا کارتان جدی نیست و در مرحله آزمون و خطا است پیشنهاد میکنیم از همان هاست اشتراکی استفاده کنید اما اگر کسب‌وکار جدی دارید و میخواهید در بین رقبا حرفه‌ایتر عمل کنید میتوانید از سرور مجازی استفاده کنید و در نهایت اگر شرکت بزرگ با درآمد بالا دارید میتوانید از سرور اختصاصی استفاده کنید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.