استفاده از کاپ قاعدگی برای چه کسانی مناسب میباشد؟

فنجان قاعدگی چیست؟

فنجان قاعدگی نوعی محصول بهداشتی زنانه است که می توان از آن استفاده مجدد کرد. این یک فنجان کوچک و انعطاف پذیر به شکل قیف ساخته شده از لاستیک یا سیلیکون است که شما آن را در مهبل خود قرار می دهید تا مایع پریود را جمع آوری کند.

فنجان ها می توانند خون بیشتری نسبت به روش های دیگر داشته باشند و بسیاری از خانم ها از آنها به عنوان جایگزینی سازگار با محیط زیست برای تامپون استفاده می کنند. و بسته به جریان شما ، می توانید یک فنجان تا ۱۲ ساعت بپوشید.

مارک های موجود لیوان های قابل استفاده مجدد عبارتند از: Keeper Cup ، Moon Cup ، Lunette Menstrual Cup ، DivaCup ، Lena Cup و Lily Cup. همچنین چند فنجان قاعدگی یکبار مصرف در بازار وجود دارد مانند Softcup در عوض. به خواندن ادامه دهید تا در مورد نحوه قرار دادن و برداشتن لیوان قاعدگی ، نحوه تمیز کردن آن و موارد دیگر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نحوه استفاده از فنجان قاعدگی

اگر به استفاده از لیوان قاعدگی علاقه دارید ، با متخصص زنان خود مشورت کنید. اگرچه می توانید هر یک از مارک ها را به صورت آنلاین یا در اکثر فروشگاه ها خریداری کنید ، اما ابتدا باید بدانید که به چه سایزی نیاز دارید. اکثر مارک های فنجان قاعدگی نسخه های کوچک و بزرگ را به فروش می رسانند.

برای تعیین اندازه لیوان قاعدگی مناسب برای شما ، شما و پزشک خود باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • سن شما
 • طول دهانه رحم شما
 • آیا جریان سنگینی دارید یا نه
 • استحکام و انعطاف پذیری لیوان
 • ظرفیت فنجان
 • قدرت عضلات کف لگن شما
 • اگر زایمان طبیعی کرده اید

لیوان های قاعدگی کوچکتر معمولاً برای زنان زیر ۳۰ سال که زایمان طبیعی نداشته اند توصیه می شود. سایزهای بزرگتر اغلب برای زنانی که بالای ۳۰ سال سن دارند ، از طریق واژینال زایمان کرده اند یا دوره های سنگین تری دارند ، توصیه می شود.

قبل از اینکه کاپ قاعدگی خود را بگذارید

وقتی برای اولین بار از فنجان قاعدگی استفاده می کنید ، ممکن است احساس ناراحتی کنید. اما “چرب کردن” فنجان شما می تواند به صاف شدن روند کمک کند. قبل از قرار دادن فنجان خود ، لبه را با آب یا روغن روان کننده (روان کننده) چرب کنید. قرار دادن فنجان قاعدگی مرطوب بسیار راحت تر است.

نحوه قرار دادن کاپ قاعدگی

اگر می توانید تامپون بگذارید ، قرار دادن کاپ قاعدگی نسبتاً آسان است. برای استفاده از کاپ کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دستان خود را کاملاً بشویید.
 1. روی لبه کاپ آب یا روغن روان کننده بر پایه آب بمالید.
 1. کاپ قاعدگی را به نصف بچسبانید ، آن را در یک دست بگیرید و لبه آن رو به بالا باشد.
 1. کاپ را ، لبه بالا ، داخل واژن خود قرار دهید مانند تامپون بدون اپلیکاتور. باید چند اینچ زیر دهانه رحم شما قرار بگیرد.
 1. هنگامی که کاپ در مهبل شما قرار گرفت ، آن را بچرخانید. برای ایجاد مهر و موم محکم که نشتی ها را متوقف می کند ، فنر باز می شود.

اگر تمام موارد به درستی وارد کرده اید نباید کاپ قاعدگی خود را احساس کنید. همچنین باید بتوانید حرکت کنید ، بپرید ، بنشینید ، بایستید و سایر کارهای روزمره را بدون افتادن لیوان انجام دهید. اگر در قرار دادن لیوان خود مشکل دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.

چه زمانی کاپ قاعدگی خود را بیرون بیاورید

بسته به اینکه جریان سنگینی دارید یا نه ، می توانید یک کاپ قاعدگی را برای ۶ تا ۱۲ ساعت بپوشید. این بدان معناست که می توانید از یک کاپ برای محافظت شبانه استفاده کنید.

همیشه باید کاپ قاعدگی خود را با علامت ۱۲ ساعت بردارید. اگر قبل از آن پر شود ، باید پیش از برنامه آن را خالی کنید تا از نشت جلوگیری شود.

شاید جالب باشد بخوانید :

چگونه کاپ قاعدگی خود را بیرون بیاورید

برای برداشتن یک فنجان قاعدگی ، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دستان خود را کاملاً بشویید.
 1. انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن قرار دهید. ساقه فنجان را به آرامی بکشید تا بتوانید به پایه برسید.
 1. پایه را فشار دهید تا مهر و موم آزاد شود و برای برداشتن فنجان به پایین بکشید.
 1. پس از بیرون آمدن ، فنجان را درون سینک ظرفشویی یا توالت فرنگی خالی کنید.

مراقبت های بعد از جام

فنجان های قاعدگی قابل استفاده مجدد باید قبل از قرار گرفتن مجدد در واژن شسته و پاک شوند. فنجان شما باید حداقل دو بار در روز تخلیه شود.

لیوان های قاعدگی قابل استفاده مجدد با دوام هستند و با مراقبت مناسب می توانند ۶ ماه تا ۱۰ سال دوام بیاورند . بعد از برداشتن فنجان های یکبار مصرف را دور بیندازید.

مزایای استفاده از لیوان های قاعدگی چیست؟

بسیاری از خانمها استفاده از لیوان قاعدگی را انتخاب می کنند زیرا:

 • آنها مقرون به صرفه هستند شما بر خلاف تامپون یا پد ، که باید به طور مداوم خریداری شود و می تواند هزینه ای کمتری طی سال داشته باشد
 • لیوان های قاعدگی ایمن تر هستند. از آنجا که فنجان های قاعدگی به جای جذب خون جمع آوری می شوند ، شما در معرض ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS) نیستید ، یک عفونت باکتریایی نادر در ارتباط با استفاده از تامپون.
 • فنجان های قاعدگی خون بیشتری را در خود نگه می دارند. یک فنجان قاعدگی می تواند حدود یک تا دو اونس جریان قاعدگی را در خود نگه دارد. از طرف دیگر تامپون ها فقط می توانند تا یک سوم اونس را نگه دارند.
 • آنها سازگار با محیط زیست هستند فنجان های قاعدگی قابل استفاده مجدد می تواند مدت طولانی دوام بیاورد ، این بدان معناست که شما بیشتر از زباله های خود به محیط زیست کمک نمی کنید.
 • می توانید رابطه جنسی داشته باشید. بیشتر فنجان های قابل استفاده مجدد باید قبل از رابطه جنسی برداشته شوند ، اما لیوان های یکبار مصرف نرم می توانند تا زمانی که شما صمیمی شده اید باقی بمانند. شریک زندگی شما نه تنها فنجان را احساس نمی کند ، بلکه نگران نشتی نیز نخواهید بود.

استفاده از لیوان های قاعدگی چه معایبی دارد؟

فنجان قاعدگی ممکن است یک گزینه مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست باشد ، اما هنوز باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

 • برداشتن جام می تواند کثیف باشد. ممکن است خود را در مکان یا موقعیتی بیابید که برداشتن لیوان را دشوار یا ناخوشایند می کند. این بدان معناست که شما ممکن است نتوانید از نشت در طول فرآیند جلوگیری کنید.
 • قرار دادن یا برداشتن آنها سخت است. ممکن است متوجه شوید که هنگام قرار دادن فنجان قاعدگی ، چروک مناسب را دریافت نمی کنید. یا ممکن است برای کشیدن پایه به پایین و بیرون کشیدن آن مشکل داشته باشید.
 • به سختی می توان تناسب اندام مناسب را پیدا کرد. فنجان های قاعدگی یکپارچه نیستند ، بنابراین ممکن است پیدا کردن تناسب مناسب برای شما دشوار باشد. این بدان معناست که ممکن است مجبور شوید قبل از پیدا کردن مارک مناسب برای خود و واژن خود ، چند مارک تجاری را امتحان کنید.
 • ممکن است به مواد حساسیت داشته باشید. بیشتر فنجان های قاعدگی از مواد فاقد لاتکس ساخته شده اند ، و برای افرادی که به لاتکس حساسیت دارند گزینه ای عالی است. اما برای برخی افراد ، این احتمال وجود دارد که مواد سیلیکونی یا لاستیکی باعث واکنش آلرژیک شوند.
 • ممکن است باعث تحریک واژن شود. اگر فنجان قاعدگی تمیز نشود و به درستی از آن مراقبت نشود ممکن است واژن شما را تحریک کند. همچنین اگر فنجان را بدون هیچ گونه روغنکاری وارد کنید ، ممکن است باعث ناراحتی شود.
 • احتمال عفونت افزایش می یابد. فنجان قاعدگی را خیلی خوب بشویید. بشویید و بگذارید خشک شود. از فنجان قاعدگی یکبار مصرف استفاده نکنید. بعد از آن دستان خود را بشویید.

نحوه خرید این محصول

خرید کاپ قاعدگی نسبت به تامپون و پد مقرون به صرفه تر هستند. شما می توانید به طور متوسط هزینه ای برای یک فنجان بپردازید و مجبور نباشید حداقل یک ماه دیگر آن را خریداری کنید. بسته به مدت طولانی و سنگینی دوره قاعدگی و زمان قاعدگی ، هزینه تامپون و پد به طور میانگین مبلغ بیشتری در سال بپردازید.

چگونه می توان محصول بهداشتی زنانه مناسب خود را انتخاب کرد

برای بسیاری از زنان ، استفاده از فنجان قاعدگی خالی از لطف نیست. قبل از انجام تعویض ، مطمئن شوید که بدانید در یک محصول بهداشتی زنانه به چه چیزی نیاز دارید:

 • آیا یک فنجان هزینه کمتری برای شما دارد؟
 • آیا استفاده از آن راحت تر است؟
 • آیا می خواهید در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشته باشید؟

اگر به این س سالات پاسخ مثبت دادید ، کاپ پریودی برای شما مناسب است. اما اگر هنوز مطمئن نیستید ، با متخصص زنان خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید و اینکه کدام محصول قاعدگی ممکن است برای شما مفید باشد. و همچنین جهت مشاوره بیشتر از این نوع محصولات میتوانید از کارشناسان فروشگاه آرایشی پوست کالا در ارتیاط باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.