استوری تلینگ چیست؟ چه اهمیتی دارد؟

به احتمال زیاد برای شما هم اتفاق افتاده که به دفعات درگیر یک فیلم یا سریال بشوید و از دیدن آن بسیار لذت ببرید. جدا از اینکه علت‌های فراوانی برای این موضوع وجود دارد، یکی از عوامل مهم برای درگیر کردن و جذب مخاطب، توانایی داستان سرایی و قصه گویی یا همان استوری تلینگ می‌باشد. اما استوری تلینگ یعنی چه؟ در این مقاله توضیح می‌دهیم که استوری تلینگ چیست، چگونه یک داستان خوب بنویسیم و…

منظور از داستان سرایی یا استوری تلینگ چیست؟

در پاسخ به سوال استوری تلینگ چیست باید گفت برای داستان سرایی، قصه گویی یا همان استوری تلینگ (Story Telling)، تعریف‌های زیادی وجود دارد. قصه گویی در حقیقت هنری تعاملی با استفاده از واژه‌ها و اقدامات مشخص برای ارائه و نشان دادن المان‌ها و جلوه‌های یک قصه و روایت برای تحریک و برانگیخته کردن تخیل مخاطبان می‌باشد.

البته درصورتی‌که بخواهیم به شکل ساده‌تر استوری تلینگ را تعریف کنیم به نظر می‌رسد معنی آن در همین دو واژه نهفته است؛ گفتن داستان. اما درصورتی‌که بخواهیم اندکی بیشتر توضیح دهیم بایستی بگوییم در حقیقت شما با استفاده از داستان سعی می‌کنید تا ضمن ایجاد ارتباط با مخاطبان، آن‌ها را درگیر کنید و کاری کرده که تعامل‌شان با شما بیشتر بشود.

بعضی اوقات ممکن است بخواهید مفهوم یا محتوایی را برای دسته‌ای از مخاطبین شرح دهید. جهت این کار می‌توانید محتوایی را در قالب متن، صوت یا ویدیو ایجاد کنید و انتشار دهید که بر پایه ساختار محتوا آماده گردیده و مسیر صحیحی را طی می‌کند. ولی اگر بخواهید مخاطب زیادتری را تا انتهای محتوا جذب کنید و همچنان او را درگیر نگه دارید و تاثیر محتوا را بالا ببرید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید به کار گرفتن روش استوری تلینگ می‌باشد.

 

شما باید از استوری تلینگ استفاده کنید

استفاده از استوری تلینگ بسیار لازم است اما چرا به آن نیاز داریم؟ استفاده از تکنیک استوری تلینگ در پست‌های بلاگ، ویدئوهای اینستاگرام یا هر جای دیگر سبب می‌شود تا محتوا و مطلبی جذاب داشته باشید. ولی برای اینکه بتوانید به این مرحله برسید باید قادر باشید به درستی از داستان سرایی استفاده کنید. در نتیجه محتوای شما دقیقا تبدیل به همان چیزی خواهد شد که مخاطبان علاقمندند از آن استفاده کنند. قصه‌ها عامل اصلی بالا بردن توجه مخاطب می‌باشند.

درصورتی‌که توانایی استفاده درست از استوری تلینگ را داشته باشید، داستان‌ها کمک خواهند کرد در زمان برقراری ارتباط، پیام شما بهتر و شفاف‌تر به مخاطبان انتقال داده شود.

قصه‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید استدلال‌های خود را بیان کنید و از آن‌ها دفاع کنید. با استفاده از داستان‌ها این امکان را دارید خیلی از مفاهیمی که به سختی انتقال پیدا می‌کنند یا به سادگی قادر نیستید آن‌ها را بیان کنید را به مخاطب خود ارائه دهید. قطعا هر چقدر بتوانید بهتر نظر مخاطبان را جلب کنید و آن‌ها را بیشتر درگیر خود کنید، شانس‌تان برای داشتن ترافیک ورودی زیادتر، بالا رفتن فروش و به وجود آمدن مشتری‌های وفادار، افزایش پیدا خواهد کرد.

 

چطور یک قصه مناسب بنویسیم؟

پیش‌تر فهمیدید استوری تلینگ چیست و چرا به آن نیاز دارید. حالا که از اهمیت آن باخبر شدید باید بدانید چطور یک قصه خوب بنویسید.

خوب یا بد صفت‌های نسبی می‌باشند که با توجه به سلیقه یا ویژگی‌های مختلف از نظر کاربران مشخص می‌شود. ولی مواردی هستند که موجب می‌شوند تا به کمک یک قصه گویی فوق‌العاده بتوانید یک تجربه منحصربه‌فرد را برای مخاطبان خود به ارمغان بیاورید. همچنین خود روایتگر یا قصه گو هم لذت خواهد برد.

درصورتی‌که قصد دارید یک قصه خوب بنویسید لازم است بدانید که بهترین داستان‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  • آموزشی: برترین داستان‌ها کنجکاوی مخاطبان را برانگیخته می‌کنند و کاری می‌کنند تا به علم مخاطب اضافه شود.
  • سرگرم‌کننده: بهترین قصه‌ها به قدری سرگرم‌کننده می‌باشند که نه فقط مخاطب را درگیر کرده، بلکه موجب می‌شود او با اشتیاق منتظر بقیه‌ی قصه باشد.
  • به یاد ماندنی: قهرمان سازی، الهام بخشی، رسوایی یا شوخ طبعی چندین ویژگی می‌باشند که سبب خواهند شد قصه شما هیچ وقت از یاد مخاطب نرود.
  • جهانی (فراگیر): برترین قصه‌ها به همه‌ی خوانندگان مربوط می‌شوند و از احساسات و اتفاقاتی صحبت می‌کنند که اغلب افراد آن‌ها را تجربه کرده‌اند.

 

استوری تلینگ‌های موفق‌تر کدامند؟

یک سوال بسیار مهمی که وجود دارد این است که اگر قصد استفاده از استوری تلینگ را داریم و می‌خواهیم بر اساس آن محتوا یا کمپین داشته باشیم چه استوری تلینگ‌هایی موفق‌تر هستند؟ برای موفق شدن لازم است به مواردی توجه کنید که عبارتند از:

  • سعی کنید ساختار اصولی قصه حفظ شود، قصه باید به موقع فراز و فرود داشته باشد، آن را منسجم و یکپارچه بنویسید و تعلیق را یادتان نرود.
  • تلاش کنید داستان‌تان به گونه‌ای باشد تا مخاطبان بتوانند کاملا با آن همذات پنداری کنند و موقعیت‌ها و شخصیت‌های آن را به خوبی درک نمایند.
  • سعی کنید مخاطبان دائما منتظر بقیه‌ی قصه باشند و نتوانند از داستان شما چشم بردارند.

 

شما در این مقاله دریافتید که مزایای استوری تلینگ چیست. حالا برای جمع بندی باید بگوییم: هدف ما از ایجاد انواع فرمت‌های محتوا، ایجاد تعامل همیشگی و دائم با مخاطبان، رفع نیازهای آن‌ها، خلق ارزش، جلب توجه و اعتماد و متقاعد سازی کاربران برای انجام اقدامات مورد نظر می‌باشد. درصورتی‌که مایلید محتوای شما همه‌ی این موارد را پوشش دهد و تاثیر بسیاری داشته باشد، یکی از برترین شیوه‌ها، استفاده از روش استوری تلینگ می‌باشد. با وجود اینکه خلق قصه به راحتی انجام نمی‌شود، اما با کمک کارشناسان این حوزه می‌توانید کاری کنید که مخاطبان تا آخر قصه و حتی بعد از داستان در کنار شما باقی بمانند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.