اصلا چرا طراحی سایت مهم است؟

در تفلیس بازرگان جوانی بود که در فروشگاه‌ های خود، صنایع دستی و هنرهای بومی گرجستان را می فروخت. با وجود داشتن ۳ شعبه در تفلیس، او رویای بزرگتری در سر داشت و مایل بود به مردمی از سرتاسر جهان کالای خود را عرضه دارد. بنابراین تمام مغازه‌ها و سرمایه‌های خود را جمع کرد و رهسپار عروس شهرهای جهان یعنی پاریس گردید. او مطمئن بود بقدری مسافر از سراسر جهان به آنجا می آیند که اگر فروشگاه خود را در نقطه ی مناسبی از پاریس بنا کند، قادر خواهد بود به رویای خود جامه ی عمل بپوشاند. طی ۱۸ ماه، بازرگان جوان ۳ بار مکان فروشگاه خود را تغییر داد اما نتایج راضی کننده نبود و او گمان می کرد هنوز پرتردد‌ترین جای پاریس را پیدا نکرده است. خسته از همه ی زیان هایی که برای جابجایی و نصب ویترین مغازه‌های خود متحمل شده بود، روزی یک قرار مشاوره با یکی از بزرگ‌ترین هتلداران فرانسه گذاشت. به باور جوان، این مرد که در سراسر فرانسه و نقاط مختلف پاریس سال‌ها هتل دار بوده، می توانست او را در انتخاب بهترین و پر ترددترین جای پاریس، یاری کند. وقتی جوان شرح حال مختصری از خواسته ی خود و آنچه در این مدت هزینه کرده بود و نتایجی که به دست آورده بود را به تاجر بزرگ ارزانی داشت، تاجر به او گفت: درنظر گرفته شود، حتی از آنچه پیش از این به شما گفتیم نیز پرسود‌تر خواهد بود. می پرسید چرا؟ فکر می کنید مخاطبان شما در صورت داشت یک وب سایت اختصاصی چند نفر خواهند بود؟ بازرگان جوان بهت زده از سر میز برخاست و درحالی که شرم زده و شتابان از اتاق خارج می شد، گفت: “فروشگاه من هنوز وب سایت ندارد!” حکایت بالا، حکایت قابل تاملی است برای توجه به اهمیت وب سایت و کسانی که هنوز برای کسب و کار خود دست به طراحی وب سایت نزده اند.
چرا داشتن وبسایت از نون شب واجب تره؟
تصور کنید این امکان به شما داده می شد که در یکی از مجلل‌ترین و پر تردد‌ترین مجتمع‌های تجاری تهران، یک شعبه برای کسب و کار تان راه اندازی کنید و در آن، محصولات یا خدمات خود را عرضه کنید. و تمام این امکانات بی نظیر با هزینه‌ای بسیار اندک امکان پذیر بود. خب، بهتر از این چه چیزی میخواستید؟! مثلا آیا دوست داشتید مغازه ی شما شبیه هیچ کدام از هم صنفان شما نباشد؟! آیا مایل بودید درصورت ورود به مجتمع فروشگاه شما جزو نخستین فروشگاه‌ها باشد؟! بسیار خوب، شما چنین امکانی را همین حالا نیز دارید! ایجاد یک وب سایت رسمی و مستقل، درصورتی که برای آن برنامه ریزی دقیق و صحیحی درنظر گرفته شود، حتی از آنچه پیش از این به شما گفتیم نیز پرسود‌تر خواهد بود. می پرسید چرا؟ فکر می کنید مخاطبان شما در صورت داشتن یک وب سایت اختصاصی چند نفر خواهند بود؟ آیا می دانید که از ۸۲ میلیون نفر ایرانی، ۷۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از اینترنت استفاده می کنند؟! آیا می دانستید ۴۷ میلیون ایرانی همچنین به شبکه‌های مجازی دسترسی دارند؟!
بگذارید سوال بسیار مهمی را مطرح کنیم: فکر می کنید گردش سرمایه ی سالانه که به صورت اینترنتی انجام می‌شود چه مقدار است؟ طبق آمار رسمی بانک مرکزی، در سال ۱۳۹۷ بیش از ۱۳۸ هزار میلیارد تومان خرید و فروش اینترنتی صورت گرفته است!
اجازه دهید سوال مهم تری از شما بپرسیم و می خواهیم که خوب به آن فکر کنید: سهم شما از این بازار عظیم، چند ریال بوده است؟ چه مقدار از دارایی تان را در این بازار وسیع و گسترده سرمایه گذاری کرده اید؟! به نظر شما زمان آن نرسیده تا در این مجتمع بزرگ، مجلل و پر تردد، یکی از منحصر بفرد‌ترین مغازه‌ها را ازآن خود کنید؟! نکته ی مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که داشتن صفحه در شبکه‌های اجتماعی، با داشتن یک وب سایت بسیار متفاوت است! داشتن صفحات اجتماعی در فضای مجازی قطعا لازم است اما به هیچ عنوان کافی نیست. در واقع تمامی آن صفحات، باید درگاهی برای معرفی کسب و کار شما و سوق دادن مشتریان احتمالی، به سوی وب سایت شماست. در حقیقت، محل اصلی رویداد تبدیل مخاطب به مشتری، در بیشتر مواقع، در وب سایت شما اتفاق می افتد. بنابراین داشتن یک وب سایت رسمی را با داشتن صفحه در فضای مجازی اشتباه نگیرید
اختلاف عجیب قیمت بابت طراحی سایت علتش چیه؟
پیش از این، اهمیت داشتن وب سایت را باهم مورد بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم که باید سهمی شایسته از این بازار ۱۳۸هزار میلیارد تومانی در ایران را ازآن خود کنیم. اما حال، آنچه که مهم است بدانیم این است که داشتن یک وب سایت، به مراتب بیش از داشتن یک فروشگاه به تخصص و هوشمندی نیاز دارد. زیرا اصول طراحی سایت، به مراتب حساس‌تر از زدن یک مغازه یا دفتر کار است. ارائه‌ی نشانی وب سایت شما به مشتریان فعلی، نشان دهنده ی رسمیت کسب و کارتان است و به آن اعتبار می بخشد. اما اینکه مشتریان با ورود به آن نشانی، با چه سطح کیفیتی از طراحی وب سایت قرار است روبرو شوند، بخش مهم‌تر ماجراست. در واقع طراحی سایت، مجموعه‌ای گسترده از برنامه ریزی‌های روال کلی سایت، برنامه ریزی مکان کلیک‌ها و چگونگی استفاده از منوهای در دسترس، و همچنین کد گذاری تمامی این موارد به علاوه ی نحوه ی مدیریت محتوا و در نهایت طراحی گرافیکی و ظاهری تمامی این برنامه ریزی‌ها را شامل می‌شود. مطمئن باشید برای طراحی یک وب سایت عالی، نیاز به تیمی متخصص خواهید داشت. مگر آن که بتوانید به پرسش‌های زیر پاسخی روشن و دقیق بدهید:
  • آیا می دانید دقیقا چه می خواهید؟ این که بدنه و ساختار وب سایت تان، چگونه در برگیرنده ی تمام نیاز‌های شما باشد؟
  • آیا درباره ی اصول رابط کاربری (UI) و تجربه ی کاربری (UX) یا همان طراحی ‌های کاربرمحور چیزی می دانید؟ اینکه چگونه یک وب سایت مورد توجه کاربران قرار میگیرد و سایت‌های معتبر در طراحی خود از چه متدهایی پیروی می کنند؟ آیا می دانید چگونه می توانید با طراحی اصولی سایت بر پایه ی این دو شاخصه (UI و UX) ، می‌توانید کاربران را به مشتری دائمی خود تبدیل کنید؟
  • آیا چیزی از استانداردهای بین المللی طراحی وب سایت می دانید؟
  • آیا می دانید که سئو کردن وب سایت از همان آغاز پیکره بندی ابتدایی باید مورد توجه قرار گیرد؟ و بدین وسیله است که شما در صف اول موتور جست و جوی گوگل خواهید بود؟
  • آیا می دانید تامین امنیت یک وب سایت از مهم‌ترین بخش‌های طراحی وب، از چه اصولی پیروی می کند؟ و تمام بانک اطلاعاتی کسب و کار شما باید با این اصول مورد حفاظت قرارگیرد؟
  • آیا می دانید چه محتواهایی باید در وب سایت تان قرار بگیرند تا بازدیدکنندگان به مراتب به وب سایت شما سر بزنند و در ادامه مشتری شما باشند؟
  • آیا از اصول حاکم بر تولید محتوا و دسته بندی صحیح آن در طراحی سایت آگاهی دارید؟ نگران نباشید! ما اینجا هستیم تا در تمامی این زمینه‌ها به شما کمک کنیم! به شما اطمینان می دهیم که پاسخ تمام این پرسش‌ها را به درستی می دانیم! تیم طراحی پنتاما برای همین هدف (یعنی کمک به شما در طراحی یک وب سایت همه چیز تمام) گرد هم آمده اند.
این روزها داشتن یک وب سایت کار بسیار ساده‌ ای است اما داشتن یک وب سایت که موفق، پر بازدید و مورد توجه کاربران باشد، هرروز دشواتر می‌شود. رعایت اصول طراحی وب سایت، خود یک مسئله ی گسترده و قابل بحث است که می توان در یک مقاله به طور مفصل به آن پرداخت. اما این نکته را باید بدانید که هرچه کار طراحی وب سایت با روی کار آمدن نرم افزارهای جدید، آسان‌تر می‌شود، اهمیت تخصص گرایی در طراحی وب نیز افزایش می یابد. شما باید این را بدانید که طراحی وب سایت، به نوعی شبیه ساختن ساختمانی تجاری است. باید نیازهای شما کشف، طبقه بندی و سپس طراحی شوند. از پیِ ساختمان این وب سایت تا نمای بیرونی آن، نیاز به ایده و اجرایی تخصصی دارد. همچنین یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی وب سایت بهینه سازی سئوی سایت است که باعث می‌شود وب سایت شما در جست و جوهای مربوطه در موتور‌های جست و جو، در رتبه‌های اول قرار گیرد. تعداد بازدید از شعبه ی آنلاین کسب و کار شما، و همچنین احساس خوب کاربر (که در اینجا مشتری نیز قلمداد می‌شود) همگی وابسته به اصول UI و UX است. و اینکه مختصصان طراحی وب سایت شما تا چه اندازه از این اصول پیروی کرده باشند. سایت شما باید از لحاظ Google Page Speed نمره ی قابل قبولی کسب کند. همچنین شما مایل هستید که وب سایت شما در گجت‌های مختلف (مثل موبایل، لپ تاپ، تبلت و…) به طور کامل، درست و بهینه نمایش داده شود. همه و همه ی این نکات، دلایلی است که باعث می‌شود به شما توصیه کنیم از تیمی متخصص در زمینه ی طراحی وب سایت کمک بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + دوازده =