اصول مهم در جوجه کشی

مرغداری در حیاط خانه در میان خانواده های ایرانی رایج است و همچنان پابرجاست. اگرچه با شهرنشینی مردم و کوچکتر شدن حیاط خانه ها محدودتر شده است ، افرادی هستند که حتی در پشت بام خانه های خود به پرورش مرغ ادامه می دهند. نگهداری جوجه های بومی با کمترین هزینه و فقط با مصرف باقی مانده زباله های آشپرخانه و کشاورزی امکان پذیر است. هرکسی ممکن است دلایل و اهداف مختلفی از جمله تولید مرغ و تخم مرغ برای خود داشته باشد که دارای ارزش غذایی بالایی هستند و همچنین این موارد ، پروتئین حیوانی را به خانواده ها می رسانند. اما اگر به قصد کسب درامد، میخواهید جوجه کشی انجام دهید باید بدانید که اینکار دارای اصولی است که در ادامه این نوشته به بررسی آنها میپردازیم.

خرید دستگاه جوجه کشی

برای جوجه کشی ، مهمترین و اولین قدم خرید دستگاه جوجه کشی خانگی از یک شرکت معتبر است. دستگاه جوجه کشی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد و علاوه بر این ضمانت کالا ، شرایط مهمی مانند: نوع سیستم کنترل و سنسورهای دما و رطوبت، چرخش اتوماتیک و روان، نوع تهویه و خروجی دی اکسید کربن، مواد استفاده شده در ساخت بدنه از مواردی هستند که در زمان خرید باید انها را در نظر داشته باشید.

اصول پایه در جوجه کشی

دما: دمای مطلوب برای جوجه ریزی در تخم های بارور (۵/۳۷ درجه سانتیگراد در اکثر نژادها) دمایی است که در آن شرایط بیولوژیکی برای رشد جنین آغاز می شود و باعث رشد جنین می شود. دما باید در طول دوره جوجه کشی ثابت نگه داشته شود.

چرخش تخمها و قرار دادن آنها: چرخش تخم ها باعث میشود مواد مغذی جدید به جنین برسد. همچنین، چرخش، همزمان با رشد جنین، موقعیت صحیح تخم را در موقعیت مناسب تخم تضمین می کند. در نهایت، چرخش مانع از چسبیدن جنین به دیواره تخم و مرگ جنین می شود.

رطوبت: پوسته تخم مرغ پر از سوراخ های کوچک است، به این معنی که رطوبت داخل تخم مرغ می تواند از آنها عبور کند. در طول دوره جوجه کشی، این رطوبت از سوراخ ها خارج شده و به هوای خارج تخمک ها می پیوندد. تنظیم مناسب رطوبت باعث می شود که مقدار مناسب آب با گذشت زمان از بین برود. در مورد رطوبت دو نکته مهم وجود دارد ، یکی اینکه مقدار رطوبت مورد نیاز باید همیشه در دسترس تخم مرغ باشد. دوم ، بسیار متفاوت است که رطوبت در طول دوره جوجه کشی متفاوت باشد و توجه به میانگین درصد رطوبت در طول دوره بسیار مهم است.

هوای تازه: بسیار مهم است که بدانید تخم های بارور شده برای تنفس در طول دوره جوجه کشی به هوای تازه احتیاج دارند. تخم ها با اکسیژن موجود در هوای اطراف تنفس می کند و دی اکسید کربن تولید شده را برمی گرداند. اکسیژن تازه برای جوجه ریزی و جوجه ریزی در هنگام جوجه کشی حیاتی است.

محیط تمیز: در طول دوره جوجه کشی، تخم بسیار مستعد ابتلا به عفونت است. گرمای موجود در دستگاه جوجه کشی همراه با رطوبت محیط ایده آل برای رشد باکتری ها است. برای این منظور ، قبل از هر دوره جوجه کشی، از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن داخل دستگاه جوجه کشی و تخم مرغ استفاده کنید. همچنین بسیار مراقب باشید که محیطی که در آن جوجه کشی می کنید تمیز و مناسب باشد.

ویژگی های دستگاه جوجه کشی چیست؟

یکی از مهمترین ویژگی های دستگاه جوجه کشی سنسور آن است. عدم توجه به نوع سنسور دستگاه جوجه کشی می تواند مشکلات زیادی را در روند جوجه کشی ایجاد کند.

برد جوجه کشی

علاوه بر سنسور جوجه کشی ، برد جوجه کشی نیز بسیار مهم است. شانه جوجه کشی صفحه ای است که می تواند دستگاه را با توجه به اطلاعات دریافت شده از طریق سنسور دما و رطوبت ، فن ها ، شیرآلات و … کنترل کرده و دما و رطوبت را با توجه به نیاز دستگاه تغییر دهد.

در نتیجه ، انتخاب برد اشتباه می تواند ضربه جبران ناپذیری به دستگاه جوجه کشی وارد کند و باعث کاهش شدید کارایی دستگاه شود. بردها با توجه به مارک و قطعات استفاده شده در آن ارزیابی می شوند.

در انتخاب برد مناسب ، روشها و کیفیت مونتاژ دستگاه، تعداد سنسورهای پشتیبانی شده ، امنیت پیش بینی شده برای دستگاه و … باید در نظر گرفته شود. از طرف دیگر، ضمانت برد نیز بسیار مهم است زیرا در صورت عدم ضمانت، کاربر در صورت بروز مشکل هزینه بالایی را متحمل می شود.

شانه جوجه کشی

شانه قسمت مهم دیگری هنگام انتخاب دستگاه است. شانه ها به چندین مدل تقسیم می شوند. شانه هایی که فقط می توانند پرنده را جوجه کشی کنند. این شانه ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند فقط برای یک پرنده استفاده شوند ، مثلاً جوجه کشی مرغ یا جوجه اردک و غیره. این شانه ها به گونه ای طراحی شده اند که توانایی نگهداری تمام تخم مرغ ها را دارند (به استثنای شترمرغ ها) و از طرف دیگر ، در صورت یکسان بودن شرایط جوجه کشی، تخم های پرندگان دیگر را می توان همزمان در آنها قرار داد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.