افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

باندینگ کامپوزیت دندان به عنوان راه حلی مقرون به صرفه و سریع برای ترمیم برخی از انواع آسیب ها یا بهبود ظاهر لبخند شناخته می شود. باندینگ به این معنی است که دندانپزشک شما از یک رزین کامپوزیت استفاده می کند تا آسیب یا نقص را بپوشاند و با سایه دندان شما مطابقت داشته باشد. به طور معمول، شما فقط به یک بار ویزیت نیاز دارید و نیازی به بیهوشی نیست.بطور معمول طول عمر باندینگ دندان معمولاً بین ۵ تا ۱۰ سال است. اما روش هایی وجود دارد که سبب افزایش طول عمر ونیرکامپوزیت دندان می شود. دراین مقاله می خواهیم درباره راه های افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان صحبت کنیم.

باندینگ دندان چیست؟ افزایش طول عمر باندینگ دندان

باندینگ دندان شامل استفاده از یک رزین کامپوزیت، برای تعمیر دندان پوسیده یا شکسته است. این ماده همرنگ دندان است که می‌توان از آن برای ترمیم دندان‌های شکسته و تغییر رنگ آنها استفاده کرد و به آن‌ها کمک کرد تا جذاب‌تر و بلندتر به نظر برسند. این روش دندانپزشکی زیبایی همچنین می تواند برای بستن شکاف بین دندان ها یا تغییر شکل یا جذاب کردن دندان های شما استفاده شود. باندینگ نامیده می شود زیرا رزین کامپوزیت ماده ای است که برای مدت طولانی به دندان شما می چسبد و یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش های دندانپزشکی در سراسر جهان است.اما عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث کاهش یا افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان شود.

آیا کامپوزیت دندان دائمی است؟

خیر. کامپوزیت دندان یک روش دائمی نیست. بعد از مدتی نیاز به ترمیم یا تعویض دارد. اما اگر این کار را نزد دندانپزشک متخصص و با تجربه انجام دهید و بعد از درمان نیز، به خوبی توصیه های ایشان را انجام دهید، می توانید موجب افزایش ماندگاری و دوام آن شوید.

ماندگاری کامپوزیت دندان معمولا چقدر است؟افزایش طول عمر کامپوزیت

باندینگ کامپوزیت دندان به طور کلی بین ۵تا ۱۰ سال دوام می آورد، اما بسته به چند عامل می تواند بسیار طولانی تر شود.

فاکتور های موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان چیست؟

به طور معمول، طول عمرکامپوزیت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد :

تجربه و تخصص دندانپزشک

اولین عامل مهمی که در ماندگاری ونیرکامپوزیت دندان نقش بسزایی دارد، تجربه و تخصص دندانپزشک است. چنانچه دندانپزشک شما از مهارت کافی برخوردار نباشد ممکن است پس از مدت کوتاهی، کامپوزیت دندان های شما بیفتند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

همانطور که میدانید رعایت دستورالعمل های بهداشتی و مراقبت از دندان ها سبب افزایش ماندگاری ونیرکامپوزیت دندان می شود. چنانچه از دندان های باندشده خود مراقبت نکنید سبب کاهش طول عمر کامپوزیت دندان می شوید.

جنس و برند کامپوزیت

برندهای مختلفی در بازار وجوددارد که ممکن است بخاطر قیمت پایینی که دارد شمارا وسوسه کند. اما اشتباه نکنید. در حال حاضر بهترین برندهای کامپوزیت مورد استفاده برندهای آلمانی و امریکاییست که طول عمر زیادی دارند.

محل اعمال باندینگ دندان

مهم است که روی کدام دندان شما میخواهد کامپوزیت اعمال شود. دندان های جلویی که بیشتر در معرض هستند ممکتن است زودتر از سایر دندان های باندشما دچار اسیب شوند.

سلامت و استحکام دندان‌های باند شده

افراد به طور ژنتیکی دارای انواع متفاوتی از دندان می باشند. با در نظر گرفتن این موضوع که کامپوزیت روی چه جنس دندانی نصب می شود، می تواند دوام آن را افزایش و یا کاهش دهد.

رژیم غذایی روزمره ای که دارید

اگر رژیم غذایی روزمره شما دارای غذاهای رنگی یا بسیار اسیدی باشد ممکن است باعث کاهش طول عمر کامپوزیت دندان های شما شود. بنابراین لازم است در رژیم غذایی خود دقت کرده و به میزان مصرف این مواد غذایی توجه کنید.

عادات خوب و بد

عادات بدی مانند جویدن ناخن، دندان قروچه و خوردن غذاهای سفت یا چسبنده نیز از افزایش ماندگاری ونیرکامپوزیت دندانهای شما جلوگیری می کنند.

در حالی که باندینگ دندان یک راه حل سریع و ساده برای کمک به ترمیم آسیب و پوشاندن لکه ها یا ترک ها ارائه می دهد، معمولاً برای همیشه دوام نمی آورد و پس از مدتی نیاز به تعویض یا ترمیم دارد.

چگونه می توان باعث افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان شد؟افزایش طول عمر کامپوزیت

 

اقدامات خوب بهداشت دهان و دندان به افزایش طول عمر دندان های طبیعی و هر باند دندانی که دارید کمک می کند. یکی از مزایای باندینگ دندان شامل این واقعیت است که شما از رزین به همان شیوه ای که از دندان های طبیعی خود مراقبت می کنید،می توانید مراقبت می کنیداما چند توصیه مهم وجود دارد که سبب افزایش ماندگاری کامپوزیت دندانی می شود.

چگونه از باندینگ دندان مراقبت کنیم؟ماندگاری کامپوزیت دندان

 • شما باید به طور منظم، حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
 • مسواک و خمیردندان با کیفیت استفاده کنید .
 • منظم نخ دندان بکشید و از تکنیک های صحیح نخ دندان کشیدن استفاده کنید
 • معاینات منظم دندانپزشکی را هر۶ ماه یکبار بگنجانید.
 • از جویدن یخ، آب نبات های سفت، دندان قروچه یا گاز گرفتن بیش از حد خودداری کنید که همه اینها می توانند مواد باند کامپوزیت را خرد کنند.
 • حداقل تا چند روز اول پس از عمل باندینگ، باید از مصرف اقلامی که ممکن است لکه دار شوند، خودداری کنید. به عنوان مثال می توان به چای، قهوه و سیگار اشاره کرد.
 • از خوردن غذاهای اسیدی یا شیرین باید خودداری کرد، زیرا  بر روی دندان های شما ساییده میشوند.
 • سیگار کشیدن و استعمال دخانیات را ترک کنید تا مانع از آسیب رسیدن به دندان های کامپوزیت شده خود شوید.
 • کامپوزیت های باکیفیت استفاده کنید. باکیفیت بودن کامپوزیت مورد استفاده از عوامل مهم و موثر در افزایش طول عمر ونیر کامپوزیت دندان است.

هزینه باندینگ دندان چقدر است؟

بیمارانی که برای انجام باندینگ دندان به ما مراجعه می کنند، اغلب نگران هزینه کامپوزیت دندان هستند. هزینه باندینگ کامپوزیت دندان شما به چند عامل بستگی دارد:

 • تعداد دندان های در حال ترمیم
 • محدوده کار، محل و اندازه نواحی دهانی که باند می شوند
 • محل زندگی شما
 • چه مقدار از این پروسه تحت پوشش طرح بیمه شماست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 17 =