انتخاب مناسب سیستم های گرمایشی

راهنمای استفاده از سیستم گرمایشی

یکی از مهم ترین اقدامات در فصل سرما انتخاب مناسب ترین سیستم های گرمایشی برای منزل و یا محیط کار می باشد. برای انتخاب یک سیستم گرمایشی  مناسب باید عوامل مختلفی در نظر گرفته شود زیرا امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای مکان ها و مصرف و سوخت های مختلف سیستم های گرمایشی مختلفی نیز تولید می شود. اگر به فکر خرید یک سیستم گرمایشی مناسب برای منزل و محل کار خود هستید، در مقاله ی انتخاب مناسب سیستم های گرمایشی با ما همراه باشید تا انواع سیستم گرمایشی و مزایا و معایب آن ها را بشناسید و بهترین سیستم گرمایشی را برای محیط خود انتخاب نمایید.

 

معرفی انواع سیستم های گرمایشی

برای خرید سیستم گرمایشی برای یک محیط باید اطلاعاتی در مورد انواع سیستم های گرمایشی داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع را بسته به شرایط خود انتخاب نمایید.آشنایی با انواع سیستم گرمایشی به شما در انتخاب و خرید بهترین سیستم برای محیط مورد نظر خود کمک بسیاری می کند.

 • بخاری
 • شومینه
 • پکیج
 • موتور خانه
 • گرمایش از کف
 • سیستم گرمایشی قرنیزی
 • سیستم گرمایش از سقف خانگی

 

معرفی انواع بخاری در انتخاب مناسب سیستم های گرمایشی

بخاری یک وسیله ی گرمایشی است که در مقایسه با سایر محصولات گرمایشی استفاده از آن بسیار راحتتر می باشد و برخلاف دیگر سیستم ها نصب آن نیازی به تجهیزات و لوله کشی خاصی ندارد و به راحتی میتوان آن را حمل و جابه جا نمود. با اینکه امروزه بسیاری از خانه ها از وسایلی همچون پکیج ، رادیاتور و … استفاده می کنند اما استفاده از بخاری همچنان در صدر وسایل گرمایشی می باشد. بخاری ها با توجه به نوع سوخت ، میزان گرما دهی ، برند و مدل ، ترموستات و … با همدیگر متفاوت هستند در این بخش از مقاله ی انتخاب مناسب سیستم های گرمایشی به معرفی انواع بخاری ها می پردازیم.

 معرفی بخاری برقی 

بخاری برقی یکی از سیستم های گرمایشی مطمئن و کوچک می باشد که نیروی برق  را به انرژی گرمایشی تبدیل می کند. این نوع بخاری ها مکانیزم ساده ای دارند و در اندازه های کوچکی تولید می شوند و بسته به اندازه، توان مصرفی، نوع طراحی و نوع المنت گرمازا برای محیط های زیادی میتوان از ان ها استفاده کرد . بخاری های برقی دودکش ندارند و به دلیل داشتن فن بعد از روشن شدن دستگاه بلافاصله گرمادهی خود را شروع می کنند. تقریبا همه ی بخاری های برقی امروزی برای تنظیم هوای اتاق مجهز به ترموستات اتوماتیک هستند که به طور خودکار پس از رسیدن به دمای مطلوب در همان درجه حرارت می ماند.

 

معرفی بخاری برقی
معرفی بخاری برقی

مزایای استفاده از بخاری برقی

قابلیت حمل آسان

کم حجم بودن و اشغال فضای کم

تولید شده در طرح ها و اندازه های مختلف

صرف هزینه ی کمتر نسبت به سایر بخاری ها

شروع شدن بلافاصله ی گرمادهی به دلیل داشتن فن

معرفی انواع بخاری برقی

هنگامی که شما در منزل یا محیط کار خود به گرمای هدفمند نیاز داشته باشید می‌توانید از بخاری برقی استفاده کنید. در اینجا با چند مدل اصلی بخاری برقی آشنا می‌شوید.

 •  فن دار
 •  تابشی
 •  کانوکتور

 

 بخاری های برقی فن دار

این مدل از بخاری ها انرژی لازم خود را جهت تامین نمودن گرمای لازم از انرژی الکتریسیته دریافت می کنند و همچنین مجهز به سیستم فن دمنده می باشند که وظیفه ی آن پخش کردن گرمای تولید شده در محیط اطراف خود می باشد. در بخاری های برقی فن دار گرما از سمت پایین به بالا در حرکت است و ایجاد جریان هوا به کمک فن باعث می شود که گرما در نقاط مختلف محیط به طور کاملا یکنواخت پخش شود. این بخاری ها شعله ی باز ندارند و سبب تولید و پخش گازهای سمی در محیط نمی شوند به همین دلیل انتخاب بسیار مناسبی برای مراکزی است که مواد شیمیایی سر و کار دارند.

 

 

بخاری های برقی فن دار

 بخاری های برقی تابشی

بخاری های برقی تابشی دارای چند المنت حرارتی هستند که وظیفه ی تولید گرما را بر عهده دارند.

این بخاری ها با روش گرم کردن مستقیم اجسام از طریق انرژی تابشی، باعث گرم شدن محیط مورد نظر می شوند به طوری که اشیایی که در مسیر تابش این مدل از بخاری قرار بگیرند می‌توانند گرمای آن را به صورت مستقیم احساس کنند.

بخاری‌های دیگر با گرم کردن هوا و انتقال انرژی گرمایی باعث گرم شدن محیط می ‌شوند. اما همان ‌گونه که تابش نور خورشید باعث گرم شدن کره ی زمین می‌شود، بخاری های برقی تابشی نیز اجسام و افراد را مستقیماً گرم می‌کند.

 بخاری های برقی کانوکتور

در بخاری برقی کانوکتور نیز مانند دو نمونه ی قبلی ، المنت ها مسئول تولید گرما و حرارت می باشند.

این نوع بخاری ها نسبت به دو نوع قبلی دارای ابعاد بزرگتری هستند و امکان استفاده از فن در آن ها وجود دارد و کاملاً بی صدا هستند اما چنانچه از فن آن استفاده شود مانند بخاری برقی های فن دار صدای فن آن شنیده می شود.

برای مدت زمان طولانی از بخاری برقی استفاده نکنید

شاید از خودتان بپرسید که باید بخاری برقی در طول روز و شب باید چند ساعت روشن باشد. بخاری برقی نباید مدت زمان زیادی روشن بماند. روشن بودن زیاد بخاری برقی باعث افزایش چند هزینه زیاد برق شده و د رمدت طولانی باعث خراب شدن آن می شود. باید به این نکته توجه کنید که بعد از مدتی استفاده بخاری را خاموش کنید. اگر بخاری زیاد روشن بماند شاید باعث ذوب شدن دستگاه نیز شود. اگر قصد خرید بخاری برقی دارید بخار برق یهای ترموستات دار بهترین گزینه هستند زیرا مصرف برق کمتری دارند و از لحاظ ایمنی نیز عالی هستند.

کابل برق را با فاصله مناسب از بخاری برقی قرار دهید

از دیگر نکات مهمی که باید در هنگام استفاده ا زبخاری برقی بدانید این است که کابل برق را از بخاری دور نگه دارید. نزدیک بودن کابل به بخاری باعث ذوب شدن آن شده و یا ممکن است آتش سوزی پیش بیاید. بهتر است که از چند راهی برای اتصال کابل استفاده نکنید زیرا ممکن است مدار رابیشتر از اندازه گرم کرده و آتش بگیرند.

 معرفی بخاری گازی 

بخاری های گازی از جمله رایج ترین نوع بخاری مورد استفاده در منازل می باشند و میتوان گفت در بین سیستم های گرمایشی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. بخاری گازی به صورت بخاری دیواری، بخاری زمینی، بخاری با دودکش و بخاری بدون دودکش تولید و مورد استفاده قرار می گیرند و نوع سوخت آن گاز طبیعی می باشد.

 

هنگام خرید بخاری گازی توجه به چه نکاتی الزامیست؟

 • اندازه ی محیط : اکثرا بخاری های گازی برای فضاهای باز و بزرگ و متوسط مناسب هستند.
 • هزینه : بخاری های گازی نسبت به بخاری های برقی گرانتر بوده اما از مصرف انرژی کمتری برخوردار هستند.
 • منبع گاز : اول از همه محیطی را که می خواهید بخاری را در آنجا قرار دهید بررسی کنید تا ببینید منبع گاز شما با مدلی که قصد خرید آن را داید تناسب دارد یا خیر.
 • دودکش دار یا بدون دودکش : بخاری هایی که دودکش دارند در هنگام روشن بودن غیر قابل حرکت هستند اما بخاری های بدون دودکش را در هنگام استفاده نیز میتوان تکان داد.

همچنین مدل های دودکش دار از طریق دودکش ، گازهای تولید شده را به بیرون از خانه منتقل می کند اما در مدل های بدون دودکش گازهای تولید شده در داخل اتاق باقی می ماند به همین دلیل باید محیط مجهز به تهویه ی مناسبی باشد.

 معرفی بخاری نفتی

در گذشته بیشتر از بخاری های نفتی استفاده می کردند که دردسر بیشتری نسبت به بخاری های گازی و برقی داشتند و هزینه ی سوخت آنها نیز بسیار بالاتر از بخاری های دیگر بود.

بخاری نفتی رایج ترین وسیله ی گرمایشی مورد استفاده در مناطق محروم از گاز شهری می باشد.

سیستم های گرمایشی پکیج

پکیج علاوه بر گرمایش محیط وظیفه ی گرم کردن آب مصرفی آن محیط را نیز بر عهده دارد.

این سیستم مانند بخاری به تنهایی نمی‌تواند گرمایش محیط را انجام دهد و باید به کمک سایر سیستم‌ ها از جمله رادیاتورها ، شوفاژها، فن کویل‌ ها و … این کار را انجام دهد.

اینکه میتوان برای تامین آب مورد نیاز و گرمای محیط از پکیج استفاده کرد و دیگر نیازی به آبگرمکن نیست و محیط کمتری را اشغال می‌ کند از مزایای این سیستم محسوب می شود.

 

موتورخانه

موتورخانه به فضایی در داخل یا خارج ساختمان ها گفته می شود که تمامی ابزارها و سیستم های مکانیکی و الکتریکی تولید گرما و آب گرم در آنها تعبیه شده و این وسایل و به دلیل اینکه بزرگ و سنگین هستند حتما باید در فضایی جداگانه از ساختمان نگهداری شوند تا هم استفاده از آنها بهینه و بهتر باشد و هم اینکه خطرات کمتری را برای ساکنین ساختمان ایجاد کند.

 

گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف یکی از مدرن ترین و پاکیزه ترین سیستم های گرمایشی می باشد.

در این سیستم از آب جهت انتقال دهنده ی حرارت استفاده خواهد شد و آب گرم از داخل لوله های پنج لایه که در کف اتاق ها جانمایی شده است عبور داده می شود و حرارت به صورت تشعشعی به محیط منتقل خواهد شد.

از مزایای سیستم گرمایش از کف می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • گرمایش یکنواخت
 • بدون سر و صدا
 • طول عمر بالا
 • صرفه جویی در مصرف سوخت
 • بدون حتی یک درصد اشغال فضا
 • در دید نبودن تجهیزات سیستم
 • ایجاد گرما تا ارتفاع دو متر
مزایای سیستم گرمایش از کف
مزایای سیستم گرمایش از کف

آیا سیستم گرمایش از کف سرطان زاست؟

عدم اطلاع از طرز کار سیستم گرمایش از کف باعث به وجود آمدن باور هایی غلط در میان مردم شده است. گرمایش از کف داغ نیست و آب با دمای حداکثر ۴۰ درجه در لوله های کف عبور می کند در نتیجه گرمایش از کف یکی از پاکترین و مطمئن ترین سیستم های گرمایشی می باشد.

 

سیستم های گرمایشی قرنیزی

سیستم گرمایشی قرنیزی به عنوان یک وسیله ی گرمایشی لوکس جایگزین بسیار مناسبی برای سیستم گرمایشی شوفاژ و گرمایش از کف بوده و معایب هیچ یک از این دو را ندارد. این سیستم های گرمایشی به نحوی طراحی شده اند که می توانند با انرژی و آبگرمکن خورشیدی با کارایی عالی کار کند. از مزایای این سیستم می توان به مواردی همچون : صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش لوله‌ کشی تاسیسات، انتقال گرما از پایین‌ ترین سطح و سرعت در گرمایش و عرضه در طرح‌ ها و رنگ‌ های مختلف اشاره کرد. این موارد سیستم گرمایشی قرنیزی را به گزینه ای قابل توجه برای منازل و برخی از اداره‌ها و ساختمان‌های بزرگ تبدیل کرده است.

 

سیستم گرمایش از سقف خانگی 

یکی از جدیدترین سیستم های گرمایشی سیستم گرمایش از سقف خانگی می باشد که حرارات در این سیستم اغلب از طریق مادون قرمز منتقل می شود و حرارت از طریق تابش مستقیم باعث گرم شدن کف ، اشیا و افراد واقع شده در مسیر می شود.

این سیستم باعث چرخش هوا نمی شود و در نتیجه آلودگی و غبار موجود در هوا به شدت کاهش می یابد.

از مزایای سیستم گرمایش از سقف خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کنترل کردن مسیر گرما
 • گرم کردن یکنواخت محیط
 • کاهش آلودگی و گرد و غبار موجود در فضا
 • گزینه ای عالی برای اداره ها، سالن ها و انبارها

 سخن پایانی

انتخاب بهترین سیستم های گرمایشی برای خانه بستگی به عوامل مختلفی از جمله :

شرایط آب و هوایی، نوع انرژی و میزان مصرف آن، فضای ساختمان و نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی آن، قیمت اولیه دستگاه و … بستگی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − دو =