انتخاب نام برای برند خود

انتخاب یک نام برای برند و تجارت یکی از دغدغه های اصلی کسانی هست که میخواهند به تازگی کسب و کاری را شروع کنند .

افراد مختلف معمولا برای انتخاب نام برند سختی های زیادی می کشند و با افراد مختلفی مشورت می کنند و گاها این مشورت ها باعث بیشتر سردرگم شدن و گیچ شدن می شود .

معمولا برای انتخاب نام برند سراغ اسمهایی می روند که قبلا زیاد استفاده شده و در آن حوزه به شهرت و اعتبار رسیده اند و نامهای مشابه و نزدیک آنها را انتخاب می نمایند .

این یکی از اشتباهات بزرگ در انتخاب نام برند هست و دلیل نمی شود چون کسی یا برندی با نامی خاص بر سر زبانها افتاده است ما هم با نام مشابه آن بتوانیم به هدفمان برسیم .

برای انتخاب نام برند باید سعی شود اسمهای خاص و متفاوت و گاها عجیبی انتخاب شود .

به عنوان مثال یکی از آشنایان مدتی قبل قصد راه اندازی سایت با موضوع موزیک و دانلود آهنگ داشت ه ما به آنها نام کاکتوس موزیک را پیشنهاد دادیم .خیلی ها به این نام خرده می گرفتند و می گفتند اسم کاکتوس چه تناسب و ارتباطی به موزیک دارد ولی ما به انتخاب خود اطمینان داشتیم و بر این نام تاکید داشتیم و در مدت کوتاهی این نام جای خود را بین مخاطبین باز کرده و تبدیل به نامی بزرگ در حوزه موسیقی شد .

این مثال را ذکر کردیم تا بهتر با مفهوم انتخاب نامی متفاوت و گاها عجیب آشنا شویم ، نامی که متفاوت باشد و همین متفاوت بودن بتواند آن را در اذهان نگه دارد . مثال دیگری اگر بخواهیم بزنیم در مورد برند اپل هست . چه کسی ابتدا می توانست قبول کند اپل ارتباطی با گوشی تلفن همراه و تکنولوژی های دیجیتالی داشته باشد ؟ ولی در عین انتخاب نامی متفاوت و کیفیت بالا این نام طوری جا افتاد که دیگر کسی نمیتواند به نام آن خرده بگیرد و نام آن را عجیب بداند .

در انتخاب اسم برند می توان نامهای بی معنی هم انتخاب کرد که اسمی خاص هست و قبلا هیچ معنی به خصوصی نداشته است . اگر در این زمینه بخواهیم مثال بزنیم آقا و خانمی برای شروع تجارتی اقدام کردند و ما به آنها اسم با هوبا را پیشنهاد دادیم . شاید بگویید این اسم از کجا آمده است و اصلا چه معنی می دهد ؟

سوال قشنگی است ! باید بگوییم این کلمه هیچ معنی به خصوصی ندارد و تنها ترکیبی از اسم این زن و شوهر یعنی باران خانم و آقا هومن بود ، که با ترکیب با از باران و هو از هومن نام هوبا را پیشنهاد دادیم .

این هم تنها یک مثال بود تا با مفهوم ساخت و ترکیب اسمها برای برند سازی آشنا شویم .

راه های مختلف و زیادی برای انتخاب نام برند وجود دارد که در مقالات بعدی به روشهای دیگری از انتخاب نام برند اشاره خواهیم کرد.

نویسنده : هادی صاحب خواجه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 9 =