انواع بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان با دو روش قابل انجام است:

۱) Office Bleaching یا بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی

این روش از بلیچینگ در مطب دندانپزشک توسط متخصص بلیچینگ انجام شده و از مواد شیمیایی مخصوص با غلظت بالا و مدت زمان کوتاه استفاده می شود. دندانپزشک دندان های شما را با محلول اسیدی آغشته یا اصطلاح اچ می کند سپس یک ماده اکسید کننده به مینای دندان شما می زند. سپس دندان ها را در معرض نور شدید یا لیزر قرار می دهند( این روش با نام بلیچینگ دندان با لیزر هم شناخته می شود). انجام کامل بلیچینگ در این روش معمولا سه تا چهار جلسه طول می کشد و هر جلسه هم حدودا ۳۰ الی ۶۰ دقیقه زمان می برد. دندانپزشکی که شما به آن مراجعه می کنید باید مهارت کافی در این زمینه داشته باشد تا مواد شیمیایی باعث ایجاد حساسیت و ناراحتی همچون درد لثه  و دندان درد نشود. دندانپزشک برای جلوگیری از تماس مواد اکسید کننده با لثه، از ژل های محافظت کننده استفاده می کند که با یک نور آبی آن را روی دندان در طی مدت زمان انجام بلیچینگ، ثابت نگه می دارد. هزینه بلیچینگ دندان در کلینیک دندان پزشکی نسبت به خانه معمولا گران تر است. البته به موادی هم که برای بلیچینگ استفاده می شود هم بستگی دارد.

۲) Home Bleaching یا بلیچینگ دندان در خانه

این روش بلیچینگ زیر نظر دندانپزشک در منزل و توسط خود فرد انجام می شود. نوع ماده ای که در این روش استفاده می شود، با ماده ای که در مطب توسط دندانپزشک استفاده می شود، متفاوت است. در این روش دندانپزشک از یک قالب از دندان های فرد تهیه کرده و در لابراتوار توسط آن قالب، تری پلاستیکی (نایت گارد) ساخته می شود. ژل بلیچینگ درون قالب نایت گارد ریخته شده و روی دندان قرار داده می شود. مدت زمانی که باید قالب روی دندان ها قرار گیرد بسته به وضعیت دندان های فرد، بین یک الی شش ساعت در روز است. کل پروسه یک دوره درمانی بین یک الی دو هفته برای هر فک می باشد. زیرا در هر بار باید فقط روی یکی از فک ها، قالب قرار گیرد. این روش صبر و حوصله شخص را می طلبد. چنانچه شخص فرصت کافی نداشته و بخواهد بلیچینگ دندان را سریع و در کوتاه ترین زمان انجام دهد، بهتر است این کار را در مطب دندانپزشکی انجام دهد. هزینه این روش نسبت به بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی ارزان تر است.

نکته : قبل از بکار گیری هر کدام از روش های بلیچینگ، باید دندانهایی که پوسیده و دچار مشکل شده اند، ترمیم و جرم گیری صورت گیرد

کدام روش سفید کردن دندانها بهتر است ؟

چقدر بلیچینگ دندان موثره؟ اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر در نوع بلیچینگ در خانه حاصل میشود.

با بلیچینگ دندان ها چند درجه سفیدتر میشوند ؟

این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ قطعی بدهد. ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندانها متغیر باشد.

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد ،فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندانهای ضد حساسیت قابل درمان است.

بلیچینگ دندان در خانه

دندانپزشک از دندانهای شما قالبگیری میکند و یک جفت تری متناسب با سایز دندانهای شما و مخصوص به شما ( custom trays)میسازد. و سپس ژلهای سفید کننده دندان را همراه با این تری ها به شما تحویل میدهد.که بسیاری از همکاران توضیحات جامعی را برای این درمان ارایه نمیکنند.

نحوه استفاده از تری و ژل برای بلیچینگ دندان

۱. ابتدا دندانهای خود را مسواک نموده و با نخ دندان ما بین دندانهای خود را تمیز کنید.

۲.نوک مخلوط کننده سرنگ را وصل کنید.

۳. یک قطره ژل سفید کننده دندان را بر سطح داخل لبه بیرونی هر یک از حفره های قالب پلاستیکی دندانها ( تری ها ) بچکانید. بعد از چکاندن هر قطره آنرا با نوک سرنگ در حفره پخش کنید.

۴. قالبهای محتوی ژل سفید کننده دندان را بروی دندانها بگذارید. دقت کنید که ژل از قالبها بیرون نزند و مطمین شوید که قالبها بدرستی و کاملا بر روی سطح دندانها قرار گیرد.

«پس از قرار دادن قالب بر روی دندانها ، حبابهایی در ژل سفید کننده مشاهده می نمایید، که خود بخشی از روند سفید نمودن دندانهاست»

۵. ژل اضافی بیرون زده از قالب را بوسیله انگشت یا مسواک خشک پاک کنید. سفید شدن لثه ، در این مرحله طبیعی است و ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و این خود علامت زیاد گذاشتن مواد سفید کننده دندان است که باید در دفعات بعد کمتر استفاده کنید.

۶. قالبها را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی دندانهای خود نگه دارید. ( استفاده بیش از ۱۵ دقیقه تاثیری نخواهد داشت. )

۷. بعد از هر کاربرد ، قالبها را از دهان خارج کرده و با آب و مسواک دندانها و لثه های خود را بشویید.  قالبها را با آب سرد بشویید و کاملا از ژل پاک کنید، سپس در یک جعبه در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید.

۸. برای کسب بهترین نتیجه ، از ژل سفید کننده در دو نوبت یکی در ابتدای روز و دیگری در انتهای شب قبل از خواب استفاده نمایید.

نکات مهم در طی درمان بلیچینگ دندان

  • در طول درمان ، مصرف توتون ، دخانیات ، چای ، قهوه و نوشیدنیهای تیره رنگ حاوی کولا را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندانها تاثیر منفی گذاشته و حتی مجددا آنها را تیره نماید.
  • بهداشت دهان را در طول دوره سفید کردن دندانها کاملا رعایت نمایید.
  • فاصله زمانی بین نوبتهای استفاده از ژل سفید کننده دندان حداقل بیش از یک ساعت باشد.
  • به هیچ عنوان در هنگام بارداری ، شیر دادن، بیماران قلبی حاد، بیماران دیابتی، بیماران دارای دندانهای حساس و افراد زیر ۱۶ سال نباید از ژل سفید کننده استفاده کنند. ۲. هرگز قالب پلاستیکی دندانها را از ژل لبریز نکنید.
  • از تناول خوراکها، میوه ها و نوشیدنیهای حاوی سیتریک اسید در طول درمان خودداری کنید.
  • سرنگهای حاوی ژل سفید کننده را در محل خشک و خنک نگهداری نموده و هرگز آنها را در یخچال یا فریزر قرار ندهید.
  • در طول زمان بکار گیری و استفاده از ژل سفید کننده بر روی دندانها در دهان ، از خوردن ، آشامیدن و یا کشیدن سیگار خودداری نمایید. بهترین نتیجه در بلیچینگ خانگی ( home bleaching) در حداقل زمان ۲ هفته تمام میباشد.بشرطی که نوبت زمانهای استفاده منظم بوده و قطع نگردد.اما استفاده بیش از دو بار در روز یا مدت زمان طولانی تر از یک ساعت در هر بارمنجر به تسریع در نتیجه گیری نخواهد شد.

مراحل انجام بلیچینگ دندان

 

بلیچینگ چیست ؟

این روش درمانی ،بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها درمانی است که در آن بد رنگی‌ها و رنگ‌دانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده است و حتی بعضی بدرنگی‌های ژنتیکی را بر طرف و دندان‌هایی سفید و زیبا را به شما هدیه می‌کند.دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن و تغییر رنگ در اثر نفوذ  رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد . دلایل چون مواد رنگی ،غذاها ، باکتری‌ها و استفاده از سیگار یا قلیان و……باعث تغییر رنگ در دندان ها می شوند .

بلیچینگ از چه ماده ای تشکیل شده است :
ماده اصلی موجود در مواد بلیچینگ(پراکسید هیدروژن) است .
این ماده باعث اکسید‌ شدن رنگ‌دانه‌های روی دندان که رسوب‌ کرده اند وبین سطح مینایی‌ شده و آن‌ها را از بین می‌برد. این ماده به قسمت‌های زیرین مینا در عاج نفوذ می‌کند و رنگ آن را روشن‌تر کرده و باعث سفید شدن دندان می‌شود.

سه روش برای انجام بلیچینگ دندان وجود دارد :

۱- بلیچینگ در مطب دندان پزشکی

 

این روش سریع تر باعث سفید شدن دندان می شود .دندانپزشک برای شروع کار با ژل مخصوص محافظ لثه ، تمام لثه اطراف دندانهای جلو را به منظور محافظت می پوشاند. لب بیمار نیزبرای محافظت به وسیله دهان بازکن مخصوص باز میشود.
بعداز آن ژل بلیچینگ که ژل پراکسید هیدروژن ۳۷ درصد می باشد روی سطوح بیرونی دندان های جلو گذاشته می شود و بعد از آن با دستگاه مخصوص بلیچینگ که تولید اشعه با فرکانس بالا و آبی رنگی می کند ، به ژل روی دندان ها اشعه تابیده می شود. و این عمل با دقت لازم چند مرتبه تکرار می شود.
در واقع  اشعه تابیده شده باعث فعال شدن زیاد ژل بلیچینگ و تاثیر سریع آن می شوداین کار  در یک جلسه حدود یک ساعت طول می کشد و با این صورت  مراحل انجام  بلیچینگ دندان با موفقیت به اتمام می رسد.

۲-بلیچینگ با دستگاه لیزر

 

البته باید گفت که این روش از گران ترین گزینه های سفید کردن دندان به شمارمی آید. در این روش ماده بلیچینگ بر روی دندان ها به میزان کافی ریخته می شود. برای افزایش و تسریع فرآیند درمان از دستگاه پرتو لیزر استفادهمی کند که میزان گرمای مورد نیاز را به دندان میدهد. ژل استفاده در این روش لیزر بسیار قدرتمند است.

۳-بلیچینگ در خانه

 

 در این روش با استفاده از نوارهای سفید کننده  عمل انجام بلیچینگ دندان را در خانه انجام می گیرد.  این نوارهای شفاف به صورت مستقیم بر روی دندان و روزانه می بایست به مدت ۳۰ دقیقه روی دندان قرار بگیرد و تا ۲ هفته نیز ادامه دار است.

در روش دیگر بلیچینگ در خانه دندان‌پزشک در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالب‌گیری می‌کند و در جلسه بعدی به شما یک جفت (تری )شفاف تحویل می‌دهد که به اندازه کافی فضای بین دندان‌ها و تری تعبیه شده است. بعد از آن مواد لازم برای سفید شدن دندان به شما داده میشود.تا عمل بلیچینگ دندان در خانه به توسط خود شما انجام شود.

 

هزینه بلیچینگ دندان

در روش سفید کردن دندان در مطب و خانه هزینه ازدیگر روش ها مقرون بصرفه تر است. هزینه بلیچینگ مطبی با قیمت بلیچینگی که در خانه انجام میشود در اکثر مطب ها برابر است.هزینه بلیچینگ زیاد بالا نیست شاید به خاطر جنس مواد استفاده شده کمی قیمت متفاوت باشد.

نکات مهمی که باید هنگام بلیچینگ سفیدکردن دندان‌ها به آن باید توجه داشت:
۱- در طول درمان سفید کردن دندان ها ، مصرف توتون، دخانیات، چای، قهوه و نوشیدنی‌های تیره‌رنگ را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندان‌ها تاثیر منفی بگذارد و حتی مجددا آن‌ها را تیره کند.
۲- بهداشت دهان را در طول دوره سفید کردن دندان‌ها کاملا رعایت کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 3 =