انواع خودکار و قلم

شاید جالب باشد که بدانید ابزار نوشتن تا کنون چه پیشینه و فرآیندی را پشت سر گذاشته تا به بهترین قلم در دست شما تبدیل شود. قلم به هر ابزار تحریری گفته می شود که در داخل یا خارج آن جوهر وجود داشته باشد. از برجسته ترین انواع خودکارها می توان به خودکار، خودکار فلزی و خودکار پلاستیکی اشاره کرد که امروزه قلم رایج ترین نوع نرم افزارهای نوشتن هستند.

انواع خودکار قدیمی و اصل

در گذشته قلم و مرکب آنها جدا بود. به این ترتیب مرکب را در ظرف مخصوص خود نگه می داشتند و قلم جسم نازکی بود که در جوهر فرو می رفت و آن را به روز کاغذ منتقل می کرد.

فقدان مخزن داخلی در قلم‌های باستانی را می‌توان در مقایسه با قلم‌ها و ابزارهای نوشتاری امروزی یک نقطه ضعف دانست، اما واقعیت این است که این امر باعث می‌شود جوهر قلم‌های باستانی نامحدود باشد، بنابراین قلم فقط در صورت شکستگی قابل استفاده است.

در اینجا برخی از انواع خودکارهای قدیمی آورده شده است:

قلم نی

علاقه مندان به تحریر کهن و اصیل ایرانی با این نرم افزار تحریر که از شاخه های نی تراشیده و گود شده درست شده است، آشنایی کامل دارند. امروزه نوشتن با ابزار یکی از زیباترین و بدیع ترین هنرها یعنی خوشنویسی است.

سبک های مختلف خوشنویسی از جمله نستعلیق، نستعلیق شکسته، معلی، ثلث و نسخ همگی با همان قلم و مرکب مخصوص آن (مرکب) نوشته شده است.

وقتی این خودکار بر روی ورق های خوشنویسی کشیده می شود صدایی ایجاد می شود که به «سریر قلم» معروف است و به قول بزرگان ذوق یکی از صداهای بهشتی است!
گاهی به جای قلم نی از خط فلزی استفاده می شود. همچنین به کمک یک قلم خوشنویسی مناسب می توان نوشته های روزمره را به هنر تبدیل کرد.

قلم فرانسوی

حروف دیگر dip (به معنی ضربه زدن به چیزی در آب) یا nip (به معنی نوک) هستند. در ایران این قلم از دیرباز به قلم فرانسه معروف بوده است.

انواع جدید قلم با مخزن جوهر

اخیراً تولیدکنندگان  سعی کرده اند با طراحی یک مخزن جوهر برای قلم ها، استفاده از آن ها را آسان تر کنند. انواع اصلی عبارتند از خودنویس، روان نویس و خودنویس. ابتدا به معرفی دو نسخه اول نرم افزار می پردازیم زیرا خود نویس ها انواع زیادی دارند و باید به صورت جداگانه بررسی شوند.

خودکار

شاید نتیجه تلاش‌های اولیه برای آسان‌تر کردن استفاده از خودکار توپ، خودکار باشد. شواهد نشان می دهد که ابزارهای قلم مانند از حدود ده قرن پیش اختراع شده اند، هرچند مشکلات و کاستی هایی داشته اند که در طول قرن ها برطرف شده و در چند قرن اخیر به شکل نهایی خود رسیده است.

البته با آمدن قلم و خودکار استفاده از قلم کم شده است، اما به دلیل خوشنویسی زیبایی که با آن می توان انجام داد، وسیله ای اصیل برای نوشتن است و طرفداران خاص خود را دارد.

روانویس

این یک نوع خودکار است که جوهر آن بر خلاف جوهر بر پایه آب است. این کار باعث می‌شود جوهر کمتر چسبنده شود و کاغذ به سرعت خیس شود و نوشتن نرم‌تر شود.

انواع خودکارها و ویژگی ها و کاربردهای آنها

به رایج ترین و شناخته شده ترین نرم افزار نویسی این روز رسیدیم. قلم نیز حاصل تلاش برای ساخت انواع خودکارها و نرم افزارهای نوشتاری بهره مند از مخزن است که به کمال مطلوب خود رسیده است.

جوهرهای خودکار معمولاً روغنی هستند و چسبندگی بیشتری دارند. به همین دلیل است که به سرعت خشک می شود و به همین دلیل پاک کردن کاغذ از روی خودکار تا حدودی دشوار است.

انتقال جوهر از مخزن به کاغذ معمولاً توسط یک توپ نازک در نوک قلم انجام می شود که قطر آن از نیم تا کمی بیشتر از یک میلی متر متغیر است. این توپ معمولا از فولاد یا برنج ساخته می شود اما در برخی از مدل های لوکس اتوماتیک از طلا ساخته می شود.

مهمترین طبقه بندی خودکار را می توان موارد زیر بیان کرد.

خودکار ساده: معمولا از پلاستیک ساخته شده و سبک است. برای نوشتن روزمره از انواع معمولی و ساده خودکار استفاده می شود.

خودروهای لوکس: علاقه مندان به کالاهای نفیس از انواع مدل های خودروهای لوکس استفاده می کنند که بازه قیمتی بالایی دارند. این مدل ها عمدتا برای هدایای خاص و استفاده شخصی خریداری می شوند و یا در مجموعه ها قرار می گیرند. شاید برایتان جالب باشد که قیمت گران ترین اتوماتیک ایران به چند صد میلیون تومان می رسد.

اما اگر بخواهیم انواع خودکارها را بر اساس جوهرشان دسته بندی کنیم شامل دو دسته روغنی و ژله ای می شود.

۱. خودکار روغنی: اکثر مدل های خودرو دارای این نوع جوهر هستند و معمولی محسوب می شوند.

۲. خودکار ژله ای: این نوع جوهر بر پایه آب است که رنگدانه های خاصی به آن اضافه می شود. ویژگی قلم های ژله ای این است که زودتر از قلم های معمولی خشک می شوند، رنگ آن ها کدر است و روی سطوح تیره و کاغذ بهتر خودنمایی می کنند.

انواع خودکارها را نیز بر اساس ظاهر و کاربردشان به دو دسته می توان تقسیم کرد: خودکارهای شیک و

کلاسیک:

این یک انتخاب خوب برای استفاده روزمره در کتاب های درسی و تکالیف است. دارای بدنه و جوهر استاندارد و ساده ای است که می توان با آن خطوط زیادی را برای مدت طولانی نوشت. بنابراین بهترین خودکار برای نوشتن روزمره همین خودکارهای کلاسیک هستند.

چالش های استفاده از طراحی خودکار

امکان بازگشت خودکار هنگام ترسیم وجود ندارد. در واقع نقاشی و طراحی با قلم می تواند روحیه پررنگ هنرمند را به تصویر بکشد. مسئله دیگر این است که محدودیت های بیشتری در استفاده از انواع خودکارهای طراحی نسبت به استفاده از مداد دارید. این محدودیت هم در درجه کنترل جوهر و ردیابی روی کاغذ و هم در رنگ آمیزی آن ظاهر می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.