انواع روتختی و ویژگی‌های آن

اگر قصد خرید روتختی را دارید، شناخت انواع روتختی و ویژگی های آن اولین موردی است که باید در نظر داشته باشید.

برای انتخاب یک روتختی مناسب و با کیفیت تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

یکی از مواردی که برای داشتن خوابی آرام و راحت تاثیر دارد، انتخاب یک تختخواب خوب به همراه خرید ملافه و روتختی مناسب و راحت است.

انواع روتختی موجود در بازار با تنوع رنگ و طرح می تواند تاثیر بسیاری در زیبایی دکور اتاق خواب داشته باشد. اما این مورد را به یاد داشته باشید که فقط نباید به زیبایی توجه کنید.

نکته مهمی که باید در انتخاب از انواع روتختی به آن دقت کنید کیفیت و مقاوت روتختی است.

همچنین شما می توانید برای راحتی و آرامش خوابتان یک ملافه نرم و مناسب، انتخاب کنید.

از آنجایی که خرید روتختی هر روز و هر ماه انجام نمی شود، پس در انتخاب بسیار دقت کنید.

حتما قبل از خرید، بررسی های لازم درباره روتختی را انجام دهید، حتی می توانید از خواندن نظرات خریداران در مورد آن استفاده کنید.

طرح، رنگ، جنس و نوع دوخت روتختی از مواردی است که هنگام خرید روتختی باید از آن اطلاع داشته باشیم. همچنین در نظر بگیرید کدام یک از انواع روتختی مناسب شماست و آیا با خواسته های شما تطابق دارد یا خیر.

در هنگام انتخاب این نکته را مدنظر قرار دهید که زمان خرید روتختی خود را پس از کامل کردن رنگ اتاق، پرده و فرش  انجام دهید. می توان گفت روتختی جزو آخرین کالایی است که برای اتاق خواب خریداری می شود.

انواع روتختی

در حال حاضر بسیاری از انواع روتختی موجود سبک هستند، به همین دلیل در هنگام استفاده از آن اذیت نمی شوید و خواب راحتی را برای شما فراهم می کنند.

هنگامی که از یک روتختی مناسب و زیبا در اتاق خواب استفاده می کنید، حس خوب به فضا القا می شود.

اصولا روتختی متفاوت از لحاف است. همانطور که گفتیم، مهم ترین ویژگی انواع روتختی وزن سبک آن است.

می توانیم بگوییم روتختی هر آنچه برای تختخواب نیاز است را در بر می گیرد. در مقایسه با لحاف، انواع روتختی دارای تنوع رنگ و طرح بیشتری است و از آن می توان به عنوان یک وسیله تزئینی استفاده کرد.

همچنین روتختی در مقایسه با پتو بزرگ تر است. اگر شرایط آب و هوای منطقه زندگی شما گرم است، انتخاب روتختی به عنوان پتو برای شما بهتر است. به این دلیل که مرتب کردن آن از پتو، راحت است.

شما می توانید از بین روتختی های کلاسیک، دونفره، نازک یا ساتن انتخابی مناسب داشته باشید.

به عبارتی می توان بیان کرد که انواع روتختی مانند روتختی عروس ، روتختی دخترانه، روتختی پسرانه وجود دارد. بنابراین پس از بررسی آنها و نیاز خود یکی از آنها را  که مطابق سلیقه تان است، خریداری کنید.

نگهداری از انواع روتختی

مراقبت و نگهداری از روتختی به نوع آن بستگی دارد. اکثر روتختی ها قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارند و به ندرت نیاز به خشکشویی پیدا می کنند. بنابراین قبل از اینکه برای شستشوی روتختی اقدام کنید، برای جلوگیری از آسیب روتختی، به روش شستشوی درج شده روی محصول نگاهی بیندازید.

اندازه استاندارد انواع روتختی

با وجود اندازه های مختلف انواع روتختی شما می توانید برای خرید بهتر ابتدا اندازه تخت خود را محاسبه کنید. سپس در نظر بگیرید که می خواهید روتختی را تا چه میزان پایین تر از تخت و تشک قرار دهید. نکته مورد توجه این است که باید سایز روتختی کاملا با سایز تشک منطبق باشد و از روتختی کوچک تر از اندازه تشک استفاده نشود.

رنگ و جنس در انواع روتختی

به رنگ اتاق خواب توجه کنید. دو حالت در انتخاب رنگ روتختی وجود دارد، انتخاب رنگ مطابق با سایر رنگ های موجود در اتاق و دیگری انتخاب رنگ متضاد با رنگ های در نظر گرفته شده برای اتاق.

اگر می خواهید حسی خوبی در اتاق داشته باشید، استفاده از رنگ های شاد به شما پیشنهاد می شود.

از دیگر موارد مهم برای انتخاب از بین انواع روتختی، جنس پارچه آن است. جنس پارچه استفاده شده در آن باید بافتی مرغوب داشته باشد و با چند بار شستشو زیبایی و رنگ خود ر از دست ندهد.

طرح انواع روتختی

طرح پاچه از دیگر مواردی است که در خرید روتختی در نظر گرفته می شود. می توانید مطابق سلیقه طرح روتختی را انتخاب کنید، پیشنهاد می شود برای حفظ آرامش محیط خواب خود از انتخاب طرح های شلوغ یا حتی رنگ های تیره خودداری کنید.

در بازار انواع روتختی با طرح های ساده و شلوغ وجود دارد. قبل از خرید مشخص کنید  کدام یک طرح های روتختی را می پسندید، روتختی های ساده یا روتختی های پر از نقش و رنگ.

الیاف انواع روتختی

نوع الیاف استفاده شده در پارچه نیز بسیار اهمیت دارد. اگر روتختی شما جنبه تزیینی دارد، می توانید از نمونه های مختلف موجود در بازار استفاده کنید. اما اگر قصد دارید به عنوان پتو از آن استفاده کنید بهتر است در انتخاب آن دقت کنید و نوع پارچه سبک و کمی گرم (البته با توجه به آب و هوای منطقه زندگی) باشد.

اگر برای کودک خود روتختی انتخاب می کنید، قطعا پارچه ای را انتخاب کنید که شستشوی آن آسان باشد.

امروزه برای تولید روتختی به کیفیت و نوع الیاف توجه بسیار زیادی می شود. انواع روتختی با الیاف های طبیعی مانند پنبه، کتان، ابریشم و الیاف های مصنوعی مانند پلی استر، ریون و بامبو وجود دارد.

در هنگام خرید به نوع الیاف استفاده شده در پارچه توجه کنید. ممکن است برخی از افراد به الیاف استفاده شده در پارچه حساسیت داشته باشند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به پلی استر و سایر مواد شیمیایی حساسیت دارید، حتما در زمان خرید به این نکته توجه کنید.

طرح و نوع دوخت روتختی

 همان طور که انواع روتختی با طرح و رنگ متفاوت وجود دارد، دوخت های مختلفی نیز از روتختی داریم که عبارت از روتختی تکه‌دوزی، گلدوزی، طرح‌های چاپی و چهل‌تکه است.

در انتها لازم است بدانید که هنگام خرید روتختی مبلغی را در نظر بگیرید، زیرا بهتر است بودجه‌ای را برای این کار کنار بگذارید و مشخص کنید تا انتخاب آگاهانه‌‌ای داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + پانزده =