انواع روش های مهاجرت به کانادا

بهترین روش های مهاجرت به کانادا

مناسب ترین و بهترین روش های مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۰ برای ایرانیان عزیز (بدون توجه به شرایط بیماری کرونا) روش های زیر است:

 • مهاجرت کانادا از طریق استارت آپ
 • مهاجرت کانادا از طریق خود اشتغالی
 • مهاجرت کانادا از طریق خویشاوندی
 • مهاجرت کانادا از طریق تحصیل
 • مهاجرت کانادا از طریق تخصص
 • مهاجرت کانادا از طریق کارآفرینی

قصد داریم هر  یک از راه های مهاجرت به کانادا را تک تک برای شما شرح دهیم تا با شرایط کلی آن ها آشنا شوید.

مهاجرت کانادا از طریق استارت آپ

بر اساس بسیاری دلیل مختلف و مزیت های فوق العاده، مهاجرت از طریق ویزای استارت آپ همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت به کانادا بوده است. مهم ترین شرط لازم برای دریافت ویزا استارتاپ کانادا، داشتن ایده خلاقانه تجاری می باشد چرا که به واسطه یک ایده و برنامه دقیق استارت آپی امکان ورود به کانادا با کمترین هزینه ممکن برای شما و کلیه اعضای خانوادتان فراهم می شود.

مهمترین ویژگی این برنامه این است که می توانید سریعا اقامت دائم کانادا را کسب نمایید! پس بیایید راجع به شرایط کلی این برنامه صحبت کنیم:

همانطور که گفتیم شرط اصلی برای دریافت این نوع ویزا داشتن یک ایده خلاقانه برای یک کسب و کار است. کسب و کاری که به رشد اقتصادی و شرایط بازار در کانادا کمک کند و پتانسیل رشد نیز داشته باشد.

برای پذیرش این ایده باید از فیلتر های مختلفی عبور نمایید.

علاوه بر داشتن ایده و بیزینس پلن قابل ارائه، برای دریافت ویزای استارتاپ کانادا، حتما باید از حمایت یک یا چند سازمان سرمایه گذاری مشخص شده از سوی دولت کانادا برخوردار شوید.

سه سازمان معرفی شده از سوی دولت کانادا، گروه های تجاری هستند که برای سرمایه گذاری در حوزه استارتاپ تعیین شده اند.

لیست این سه دسته سازمان نظارتی برای کسب حمایت از استارت آپ به شرح زیر است:

 • Venture capital funds
 • Angel investor groups
 • Business incubators

خب پس یکی دیگر از شروط دریافت نامه حمایت از یکی از سازمانهای فوق است. شرط بعدی داشتن یکی از مدارک معتبر زبان نظیر Ielts است. البته که داشتن مدرک زبان فرانسه نیز مفید است.

همچنین شما باید تمکن مالی خود برای برآوردن کلیه هزینه های زندگی خود (و همراهانتان) را در مدت زمانی که در کانادا حضور دارید و هنوز کسب و کارتان راه اندازی و یا به سود دهی نرسیده را به اداره مهاجرت کانادا اثبات نمایید.

بعد از دریافت مدارک مربوط به عدم سوء پیشینه و سلامت پزشکی و همچنین پرکردن فرم های مربوطه و انگشت نگاری شما می توانید وارد فرآیند دریافت ویزای استارت آپ کانادا شوید.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰

۳۲:۲۹

 

 

 

 

مهاجرت کانادا از طریق خود اشتغالی

یکی دیگر از راه های مهاجرت به کانادا مهاجرت از طریق خوداشتغالی است. کار کردن در کانادا با ویزای خوداشتغالی یکی از راه‌های بسیار پرطرفدار اقامت در کاناداست و برای هنرمندان و ورزشکاران روش بسیار مناسبی جهت مهاجرت است.

برنامه ویزای خوداشتغالی به افراد اجازه می‌دهد بتواند اقامت دائم کانادا را در صورت داشتن برخی شرایط کسب نماید. اگر مایل به استفاده از این روش برای مهاجرت و کار در کانادا هستید باید شرایط لازم را داشته باشید:

 • داشتن تجربه فعالیت ورزشی یا فرهنگی در سطح جهانی و بتوانید نقش خود را در ارتقاء فرهنگ و ورزش کانادا ایفا کنید.
 •  مزرعه‌ای در کانادا خریده و مدیریت نمایید.
 • در موارد بالا باید حداقل ۲ سال سابقه و تجربه داشته باشید.
 • قبولی در آزمایش های پزشکی
 • داشتن تمکن مالی برا ایجاد اشتغال و زندگی در کانادا
 • داشتن مدرک زبان معتبر (Ielts)

به طور کلی هر کدام از شرایط شما از قبیل مدرک تحصیلی یا مدرک زبان و یا حتی سن و شرایط دیگر دارای امتیازاتی هستند. برای اخذ این نوع ویزا شما باید حداقل ۳۵ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ممکن را کسب نمایید تا واجد شرایط باشید اما هرچه امتیازتان بالاتر باشد شانس شما برای دریافت این ویزا بیشتر می شود.

بعنوان مهمترین مزایای این برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارید.
 • نیازی به راه‌اندازی کسب‌وکار پیش از رسیدن به کانادا ندارید.
 • در صورت موفقیت اقامت کانادا را به صورت دائمی دریافت می‌کنید.
 • مدت زمان برای فرآیند پذیرفته شدن در این پروسه کوتاه است.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰

۲۴:۰۹

 

 

 

 

مهاجرت کانادا از طریق خویشاوندی

 

برای اینکه کسی واجد شرایط این برنامه مهاجرتی باشد حتما می بایست حداقل یکی از اعضا درجه یک خانواده اش ساکن کشور کانادا باشد.

برای شروع فردی که ساکن کاناداست باید بعنوان اسپانسر شخصی که قصد دریافت ویزای کانادا را دارد اقدام کند. البته که باید شرایطی را نیز دارا باشد تا مراحل تشکیل پرونده را شروع نماید. شرایطی که در ادامه برایتان بازگو می کنیم اما قبل از آن باید بدانید که این برنامه مهاجرتی به دو دسته تقسیم می شود:

 • مهاجرت همسر و فرزندان
 • مهاجرت سایر بستگان واجد شرایط
بیشتر بخوانید:  کالج های مونترال

مهاجرت برای همسر و فرزندان:

شخص اسپانسر می تواند برای دریافت اقامت همسر و فرزندانش اقدام کند به این صورت که باید اول اثبات کند توانایی کافی برای سرپرستی خانواده خود را داراست و می تواند تمام هزینه های زندگی آنان را تامین نماید سپس می تواند اقدام به تشکیل پرنده و دریافت ویزای آن ها نماید.

مهاجرت برای سایر بستگان واجد شرایط:

می توان در این برنامه برای پدر و مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ، خواهر برادر و یا حتی فرزندان آن ها نیز اقدام کرد البته مانند همسر و فرزند، شخص اسپانسر باید تمکن مالی خود برای تامین نیازهای شخصی که قصد مهاجرت دارد را اثبات نماید.

البته اسپانسر باید دارای شرایط زیر را نیز داشته باشد:

 • در ابتدا رایطه خانوادگی بین شخص اسپانسر و اسپانسر شونده باید اثبات شود.
 • فرد اسپانسر و فرد تحت تکلف باید در ابتدا یک موافقت‌نامه تنظیم کند مبنی بر این موضوع که شخص اسپانسر باید حمایت‌های مالی لازم را برای شخص اسپانسر شونده انجام دهد.
 • یک استثنا وجود دارد که فرزندان زیر ۲۲ سال نیازی به امضاء این توافق نامه ندارند.
 • شخص اسپانسر بایستی متعهد شود که حمایت‌های مالی از تمامی اعضاء خانواده خود که وارد کانادا شده‌اند را برای یک دوره ۳ تا ۱۰ سال تضمین می کند.
 • شخص هنگامی می‌تواند برای همسر و یا فرزندان خود اقدام به تشکیل پرونده کند که اولا به اداره مهاجرت کانادا نشان دهد که برای حمایت و سرپرستی کردن خانواده این توانایی را دارد.
 • یک نکته وجود دارد که در صورتی که فرزندان وابسته اسپانسر باشند و حتی همسر شخص اسپانسر خود نیز دارای فرزندانی باشد این وظیفه اسپانسر است که باید شرایط مالی خود را ثابت کند.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰

۳۵:۰۱

 

 

 

 

مهاجرت کانادا از طریق تحصیل

کانادا کشوری با امکانات آموزشی بالاست. کیفیت آموزش در این کشور به گونه ای است که هر سال دانشجویان زیادی از خارج از کشور جذب کالج ها و دانشگاههای این کشور می شوند.

جالب است بدانید که تعداد ۱۴ دانشگاه کانادا در لیست ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا و از این تعداد ۴ تا در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

نکته مهم دیگر پایینتر بودن هزینه تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان است که نکته مثبت دیگری برای انتخاب کانادا بعنوان مکانی برای ادامه تحصیل شده است.

البته که تحصیل در کانادا مزایای بسیار دیگری دارد که از جمله آن ها می توان به امکان دریافت ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی و دریافت افامت و یا دریافت فاند و بورسیه تحصیلی و آموزش رایگان اشاره کرد که در ادامه مقاله به هر یک جداگانه می پردازیم.

مزایای تحصیل در کانادا:

تورنتو محبوب ترین مقصد برای دانشجویان خارجی است (حدود ۴۵ درصد) و بعد از آن شهر ونکوور (۲۵ درصد) و مونترال (۱۳ درصد) در رتبه های بعدی قرار دارند.

اما همانطور که گفته شد چون بعد از فارغ التحصیلی امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کار وجود دارد و می توان از این طریق اقامت کانادا را کسب کرد از سال ۲۰۰۹ به بعد تعداد درخواست های ویزای تحصیلی ۲ برابر شده و کانادا را به یکی از ۵ کشور برتر جهان برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است.

جالب است بدانید دانشجویان ایرانی نیز سهم زیادی در دانشگاه های کانادا دارند و این تعداد هر ساله رو به افزایش است.

حال قصد داریم مزیت های تحصیل در کانادا را برایتان معرفی کنیم:

 1. دریافت مجوز کار پس از پایان تحصیلات
 2. دریافت مجوز کار در حین تحصیل
 3. دریافت ویزای کار برای همسر شخص دانشجو در کشور کانادا
 4. تقاضا دادن برای دریافت اقامت دائم کانادا از برنامه گواهینامه استانی:
  دانشجویان که در مقاطع فوق لیسانس و دکتری استان‌های کانادا مشغول تحصیل هستند، می‌توانند پس از پایان تحصیلات درخواست گواهی از استان محل تحصیل نموده که این امر برای پروسه دریافت اقامت بسیار مفید است.
 5. تقاضای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری:
  تجربه تحصیل در کشور کانادا می‌تواند به شخص متقاضی ۱۵ الی ۳۰ امتیاز بدهد و همچنین تجربه کار شخص هم میتواند تا ۷۰ امتیاز برای وی کسب کند که در صورت متاهل بودن، سابقه تحصیل و کار و مدرک زبان کمک شایانی به دریافت امتیازات دیگر می نماید و شخص با پیدا کردن کار زیر نظر کارفرمای کانادایی هم می‌تواند جدول امتیازات خود را بالا ببرد.

طبق آمارهایی که سازمان ملل هر ساله در اختیار رسانه‌ها قرار می دهد کشور کانادا یکی از برترین کشورها در زمینه ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان می‌باشد، به طوری که در مقطع دکتری در اکثر رشته‌ها به دانشجویانی که شرایط تحصیلی مناسبی داشته باشند به آن ها فاند تحصیلی تعلق می گیرد و‌ دانشجویان می‌توانند از این امتیاز بزرگ استفاده کنند.

اما ذکر این نکته واجب است که برای اخذ فول فاند در مقطع دکتری در کانادا افراد متقاضی برای آنکه بتوانند از مزایای فاند استفاده کنند باید دارای شرایطی باشند که موارد زیر را شامل می شود:

۱- فرد متقاضی ویزای تحصیلی در کانادا ‌باید مقطع کارشناسی ارشد را در یکی از دانشگاه‌های معتبر تحصیل کرده باشد.

۲- فرد متقاضی ویزای تحصیلی در کانادا باید سطح زبان بالایی داشته باشد.( حداقل آیلتس ۷)

۳- فرد متقاضی باید معدلی بالا در دوران کارشناسی ارشد داشته باشد.

و اگر این شرایط را داشته باشید می‌توانید با اساتید دانشگاه‌ها در ارتباط باشید که در صورت تایید استاد شما می‌توانید از دانشگاه فاند گرفته و شرایط تحصیل رایگان و یا دریافت کمک هزینه های تحصیلی در کانادا را برای خود فراهم کنید.

متقاضیانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا شوند می‌توانند از شرایط تحصیل رایگان در کانادا برخوردار شوند.

مهاجرت کانادا از طریق تخصص

در صورتیکه دارای تخصص باشید می توانید شانس کسب اقامت دائم کشور کانادا را داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

البته که تنها گزینه پیش روی متخصصین بمنظور دریافت ویزای کانادا اکسپرس اینتری است.

البته که برنامه استان کبک در این مورد هم متفاوت است!

خب حال برای اینکه متوجه شوید شامل این برنامه می شوید یا خیر با ادامه این مقاله همراه شوید:

مهمترین موارد برای شامل این برنامه شدن اول میزان تحصیلات شماست  و در موارد بعدی سن، تجربه کار و همچنین مسلط بودن به یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی است.

ابتدا قصد داریم شرایط استان کبک را مورد بررسی قرار دهیم.

مهاجرت از طریق تخصص برای متخصصین و یا کارگرین ماهر استان کبک:

در صورت داشتن مدارک مورد نیاز این برنامه و پرداخت ۷۵۷ دلار کانادا و کسب امتیازات لازم می توانید فرآیند دریافت این نوع ویزا را آغاز نمایید.

فرآیند صدور این نوع ویزا ۲ مرحله دارد:

مرحله اول توسط استان و مرحله دوم مربوط به دولت کاناداست. یعنی در صورتیکه فرد قبول شود گواهی CSQ دریافت می کند که از طریق این گواهی می تواند درخواست اقامت به مدت یک سال از دولت کانادا را داشته باشد.

البته بعد از حضور در استان کبک شخص می تواند از تمام امتیازات این استان بهره مند شود.

شرایط لازم برای درخواست این ویزا شامل موارد زیر است:

 • حداقل ۱۳ سال سابقه تحصیلات داشته باشد.
 • مدرک زبان حداقل در حد متوسط داشه باشد.
 • از استان کبک پیشنهاد شغلی داشته باشد.
 • باید حداقل ۵۵ امتیاز برای فرد مجرد و ۶۳ امتیاز برای فرد متاهل کسب شود تا گواهی صادر شود که امتیاز دهی به صورت زیر است.
 • سن باید بیش تر از ۱۸ و کمتر از ۵۰ سال باشد.
 • اثبات توانایی برای حضور در این استان نیز امتیاز دارد.
 • هرگونه تجربه اعم از تحصیل یا کار و یا تجربیات همسر شخص متقاضی نیز امتیاز دارد.

تخصص و تحصیلات نیز باید در یکی از ۴ سطح زیر باشد:

 • تخصص و تحصیلات در زمینه های کشاورزی، پرستاری افراد سالمند یا کودکان
 • داشتن مدرک زبان فرانسه دست کم در سطوح متوسط و یا پیشرفته طبق گواهی TAF و TSF ضروری است.
 • داشتن شرایط تمکن مالی اجرای زندگی برای ۱ سال اول شخص
 • داشتن پیشنهاد شغلی
 • در صورت متاهل بودن همسر شما میتواند امتیازاتی کسب کند که شامل سن و میزان تحصیل و داشتن مدرک زبان می شود
 • داشتن فرزند نیز امتیاز دارد

حال شرایط دریافت این ویزا را برای استان های دیگر مورد بررسی قرار می دهیم:

مهاجرت از طریق تخصص فدرال

این نوع اقامت شامل ۶ زیر گروه است:

 • متخصص یا کارگر ماهر فدرال
 • متخصص یا کارگر ماهر کبک
 • تاجر ماهر فدرال
 • دارندگان تجربه کار در کشور کانادا
 • دارندگان تجربه کبک
 • متخصصین نامزد استانی

نقطه مشترک تمامی افراد یاد شده صرفا تخصص آنهاست.

مهاجرت از طریق تخصص برای متخصصین و یا کارگرین ماهر کانادا:

یک نیروی متخصص می‌تواند با پرداخت ۱۵۰ دلار کانادا و ارسال مدارک به اداره مرکزی مهاجرت در شهر سیدنی واقع در استان نوا اسکوشیا چنانچه واجد شرایط باشد.

 • فرد باید تجربه کار به صورت فول تایم در سطوح حرفه‌ای و تکنیکی و تجاری و یا مدیریتی را داشته باشد.
 • دارای پیشنهاد معتبر شغلی از یک شرکت کانادایی باشد.
 • دانشجوی خارجی فارغ‌التحصیل دوره دکتری از کشور کانادا
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای گذران زندگی

 

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰

۲۶:۳۳

 

 

 

 

مهاجرت کانادا از طریق کارآفرینی

کارآفرینی یکی از راه های مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های استانی است. این بدین معناست که هر استان برای خودش شرایط و برنامه جدایی دارد.

برای تشکیل دادن پرونده در این برنامه باید متناسب با درخواست های استان مورد نظر اقدام کنید. هماطور که گفته شد هر استان شرایط و پیش نیاز های جدای مختص به خود را دارد که شما اول باید مقصد خود را مشخص کرده یا بعد از بررسی شرایط هر استان یکی از آن ها را انتخاب کنید.

اما موردی که بین همه استان ها مشترک است سرمایه گذاری برای شروع یک بیزنس است که باید در این مورد به اداره مهاجرت تعهد داده و سپس موفق به کسب ویزا برای خود و کل اعضای خانوادتان می شوید.

البته تفاوت در شرایط استان ها باعث بروز تفاوت در شرایط حقوقی آن ها نیز می شود. شرایطی مانند میزان سرمایه گذاری و مدارک مورد نیاز فرد متقاضی برخی از تفاوت های میان استان هاست.

در مجموع سخت ترین شرایط را استان های انتریو و بریتیش کلمبیا دارند و استان های منیتوبا و پرنس ادوارد به مراتب شرایط راحت تری را دنبال می کنند.

شرایط اخد اقامت دائم کانادا از روش خود اشتغالی

شامل شرایط سرمایه گذاری برگشت پذیر (که میزان آنها بستگی به استان مورد نظر دارد) است و شهر های تورنتو و‌ ونکوور پر‌هزینه‌ترین آنها می‌باشند.

تا قبل از ورود به کانادا هم نیازی به سرمایه گذاری نیست (شما فرصت دارید در یک بازه ۶ الی ۱۲ ماه پس از ورود به کانادا استارت بیزنس خود را بزنید)

سرعت بسیار بالای رسیدگی به این پرونده‌ها نسبت به سایر پرونده‌های مهاجرت کانادا از نکات مهم این برنامه است.

شخص متقاضی این برنامه اقامتی در ابتدا باید صاحب دارایی حداقل ۳۰۰ هزار دلاری باشد و باید اثبات نماید که این وجه را از طریق قانونی کسب کرده است.

فرد متقاضی این نوع از پروگرام باید اثبات کند که حداقل سابقه مدیریت یک بیزینس را در ۳ سال گذشته داشته است.

فرد متقاضی این برنامه باید یک تعهد نامه کتبی مبنی بر اینکه یک شرکت فعال کانادایی در یک آدرس و‌ مکان مشخص شده و مدت زمان دقیق احداث می کند و حداقل یک کارمند تمام وقت کانادایی را (که از اعضای خانواده خود نباشد) استخدام می‌کند را به امضا برساند.

همچنین موظف است دولت را متقاعد کند که تعهدات خود را حداکثر در مدت زمان ۳ سال انجام دهد و در صورتی که در این مدت تخلف کند این ویزا باطل می‌شود.

اما بعلت تعداد بالای استان های کشور کانادا و شرایط متفاوت این استان ها قادر به توضیح کامل در این مقاله نیستیم اما می توانید از طریق لینک  زیر اقدام به مطالعه دقیق تر نمایید.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰

۲۸:۳۱

 

 

 

 

امیدوارم از این مقاله بهره کافی را برده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.