انواع روغن صنعتی

رشد نفت صنعتی در طول انقلاب صنعتی با استفاده از ماشین آلات مبتنی بر فلز سرعت بیشتری به دست آورد. برای خرید با کیفیت ترین انواع روغن صنعتی از شرکت اویل کارو همین الان روی لینک کلیک کنید.

با تکیه بر روغن های صنعتی، نیاز به چنین ماشین هایی برای دستیابی به موفقیت به طور قابل توجهی با توسعه تقطیر روغن خلاء بهبود یافت. با استفاده از این فناوری می توان محصولات غیرمحصولی را که در بسیاری از روان کننده های رایج وجود دارد، تصفیه کرد. در اینجا به معرفی انواع روغن های صنعتی و کاربرد آنها می پردازیم. با ما بمان.

روغن صنعتی چیست؟
روان کننده ها یا همان طور که امروزه «روغن صنعتی» نامیده می شود، موادی هستند که به صورت ارگانیک برای کاهش اصطکاک بین سطوح در تماس متقابل استفاده می شوند که در نهایت باعث کاهش گرمای تولید شده در طول حرکت سطوح می شود. همچنین امکان انتقال انرژی، انتقال ذرات خارجی و یا گرما یا سرد کردن سطوح وجود دارد. ویژگی کاهش اصطکاک به عنوان روانکاری شناخته می شود.
انواع روغن های صنعتی کدامند؟
انواع روغن صنعتی عبارتند از:
روغن هیدرولیک، روغن هایی با شاخص ویسکوزیته بالا یا روغن هیدرولیک بدون روی
روغن های گردشی برای استفاده در ماشین آلات صنعتی از جمله سیستم های گردشی و هیدرولیک
انواع روغن های دنده معدنی و مصنوعی بر پایه PAO (پلی آلفا الفین) و PAG (پلی آلکیلن گلیکول)
روغن پمپ خلاء و پمپ انتشار مبتنی بر سیلیکون برای استفاده در صنایع هسته ای و اتاق های خلاء
روغن ترانسفورماتور و عایق الکتریکی
روغن های انتقال حرارت معدنی و مصنوعی برای استفاده در سیستم های انتقال حرارت بسته و غیر مستقیم تا دمای ۳۶۰ درجه سانتیگراد
روغن های امولسیون کننده، روغن های آب صابون و روغن های کششی
روغن های عملیات حرارتی برای انواع عملیات تمپر روی قطعات فولادی و آلیاژهای مختلف
روغن برای کمپرسورهای هوای اسکرول و تیغه ای و همچنین کمپرسورهای پیچی چرخشی و کمپرسورهای گاز.
روغن های کمپرسور تبرید برای اتاق های سرد و سیستم های تهویه
روغن های توربین برای استفاده در انواع گرمایش صنعتی، توربین های آب و گاز در نیروگاه ها، پتروشیمی ها و پالایشگاه ها.
روغن ماشین ابزار، روغن برای برش، حفاری، تراشکاری و آسیاب فلزات آهنی
روغن خوراکی برای صنایع غذایی و دارویی برای استفاده در دستگاه هایی که نزدیک به خوراکی ها کار می کنند.
روغن های زنجیره ای
روغن صنعتی خوراکی یک مایع چرب است که به صورت فیزیکی از بافت های مختلف گیاهی و برخی از بافت های حیوانی استخراج می شود و با ارزش ترین آنهاست. این نوع روغن ها از دانه های گیاهی در کارخانه های روغن خوراکی فرآوری می شوند. روغن صنعتی خوراکی یکی از پرمصرف ترین روغن ها در کشورهای جهان به ویژه ایران است.
انواع روغن های صنعتی
روغن صنعتی یکی از مایعاتی است که در حال حاضر در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن ها انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. این روغن ها اغلب در مواقعی که روان کننده ها برای ماشین آلات صنعتی مورد نیاز است استفاده می شوند. امروزه انواع روغن های صنعتی را می توان به عنوان روغن دنده صنعتی، روغن توربین، روغن گردشی و هیدرولیک، روغن دیزل ژنراتور، روغن محافظ صنعتی، روغن ماشین آلات سنگین، روغن کمپرسور صنعتی، روغن انتقال حرارت طبقه بندی کرد. روانکاوان عملیات ماشینکاری و برشکاری و … تقسیم می کنند که هر کدام از این روغن ها در صنایع مختلف دارای مزایایی هستند.

همانطور که قبلا ذکر کردیم، روان کننده ها برای کاهش اصطکاک بین سطوح در قسمت متحرک استفاده می شوند. یکی از بزرگترین تصورات غلط رایج این است که همه روان کننده ها یکسان هستند زیرا عملکردهای مشابهی دارند، اما همه روان کننده ها یا سایر روغن های صنعتی یکسان ساخته نمی شوند.

هنگامی که به این فکر می کنید که کدام روغن صنعتی برای شما مناسب است، باید از قبل بدانید که ویسکوزیته نسبی مهمترین ویژگی برای دریافت روغن های مستعمل است. اما روغن های زیادی وجود دارند که درجه و ویسکوزیته مشابهی دارند. به عنوان مثال SAE 50 ضخیم تر است، آنها اساساً ویسکوزیته یکسانی دارند اما از نظر درجه استفاده کاملاً متفاوت هستند. با وجود اینکه یک روانکار قیمتی مشابه روغن صنعتی دارد، اما برای اهداف مشابه (از نظر عملکرد و ویسکوزیته) تولید می شود، این ساختار آنها است که آنها را برای عملکردهای خاص متفاوت و موثر می کند.

ساختار افزودنی هر روان کننده یا روغن صنعتی تفاوت زیادی بین انواع صنعتی و مصرفی ایجاد می کند. روغن های صنعتی در معرض فشارهای صنعت قرار دارند: محیط های پرفشار با تماس منظم با آلاینده هایی مانند خاک و آب. اصولاً فشار بالا نیاز به روان کننده خاصی دارد که در حین کار سطح ضخامت مناسبی را بین سطوح دنده ها ایجاد کرده و بین دنده ها برهمکنش ایجاد می کند. روغن های صنعتی هنگام روانکاری یاتاقان های ماشین های حالت سیال باید این شرایط را تحمل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.