انواع سایز سیم مفتول +وزن و ضخامت مفتول سیاه، سفید و مسوار

سیم مفتول فولادی یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی شناخته شده است و در انواع مختلفی تولید می‌شود. این سیم آهنی تنها سیمی است که کاربردهای متنوعی دارد. از مهمترین کاربردهای آن می‌توان به بستن قسمت‌های مختلف آرماتور، تولید سیم جوش و تولید انواع توری مرغی، حصاری، گابیون و… اشاره کرد. انواع سیم مفتول شامل سیم مفتول سیاه(آرماتوربندی)، سیم مفتول گالوانیزه، سیم مفتول سفید، سیم مفتول استیل، سیم مفتول مسوار می‌باشد. در این مقاله ما قصد داریم تا شما عزیزان را با سایز و اندازه سیم مفتول و وزن هر متر و کلاف آنها آشنا کنیم. با ما همراه باشید!!!

ضخامت و انواع سایز سیم مفتول به همراه جدول وزن

همان‌طور که در متن فوق به آن اشاره کردیم سیم مفتول فولادی دارای انواع مختلفی می‌باشد حال در مورد هر یک از آنها و ضخامت و سایز مفتول‌های آهنی و فلزی توضیح خواهیم داد.

انواع سایز مفتول سیاه، آرماتوربندی و قالب بندی

سیم مفتول سیاه که به آن سیم آرماتوربندی یا قالب بندی نیز گفته می‌شود. معمولا از فولادهایی که گالوانیزه نشده باشند، در تولید این محصول استفاده می‌شود و در نهایت سیم مفتول آهنی سیاه به وجود می‌آید. مفتول سیاه را به صورت کلاف و کیلویی به بازار عرضه می‌کنند. این نوع سیم مفتول سیاه به دلیل فولاد کم کربنی که در آن استفاده می‌شود دارای انعطاف پذیری بالایی می‌باشد.

برخی از اندازه‌ها و انواع سایز سیم مفتول و کاربرد آنها:

  • هر کلاف مفتول سیاه سایز ۳ دارای ضخامت ۳ میلیمتر در وزن ۱۵ کیلوگرم می‌باشد.از کاربردهای آن می‌توان به آرماتوربندی، قالب‌بندی و بسته‌بندی کشاورزی اشاره کرد.
  • سیم مفتول آهنی آرماتوربندی در ضخامت ۱.۵ میلیمتر و در وزن ۱۵ کیلوگرم است. ضخامت سیم مفتول سیاه برای قالب بندی چنانچه با سیم نرم باشد دارای ۲.۵ میلیمتر در ۱۵ کیلوگرم می‌باشد.
  • مفتول سیاه سلفون پیچ فابریک به صورت کلافی به بازار عرضه می‌شود و ضخامت آن ۲.۵ میلیمتر و دارای ۱۵ کیلو می‌باشد. در زیر جدولی برای سایز و ضخامت مفتول سیاه به نمایش گذاشته می‌شود.

لازم به ذکر است گفته شود سیم مفتول سیاه دارای ضخامت ۱.۵ میلیمتری در ساختمان سازی و آرماتوربندی و دارای ضخامت ۲.۵ میلیمتری در ساختمان‌سازی و قالب بندی و ضخامت ۳ و ۴ میلیمتری در نجاری، چوب و صنعت کشاورزی به کار گرفته می‌شود.

نوع مفتول

انواع سایز سیم مفتول

وزن هر کلاف مفتول

مفتول آرماتوربندی ۱.۵ میلیمتر ۱۵
مفتول قالب‌بندی ۲.۵ میلیمتر ۱۵
مفتول سیاه ۳ میلیمتر ۲۰
مفتول سیاه بسیار نرم ۱.۵ میلیمتر ۲۰
مفتول سیاه بسیار نرم ۲.۵ میلیمتر ۲۰
مفتول سیاه سلفون پیچ ۱.۵ میلیمتر ۱۵
مفتول سیاه سلفون پیچ فابریک ۲.۵میلیمتر ۱۵
مفتول میهن نور ۱.۵ میلیمتر ۱۵
مفتول میهن نور ۲.۵ میلیمتر ۱۵
مفتول سفت خام فابریک ۱.۵ میلیمتر ۵۰
مفتول سفت فابریک ۲.۵ میلیمتر ۱۰۰

اندازه ضخامت و سایز سیم سفید یا مفتول گالوانیزه

سیم مفتول گالوانیزه یکی از پرکاربردترین سیم مفتولی‌ها شناخته شده است. همان‌طور که از نام آن پیداست یک پوشش گالوانیزه هنگام تولید سیم به آن اضافه می‌کنند. سیم مفتول گالوانیزه به دو صورت تولید می‌شود نورد گرم و نورد سرد، در نورد گرم در یک حمام آغشته به روی تولید می‌شود و در نورد سرد به صورت الکترولیز تولید می‌شود و مقاومتش از گالوانیزه گرم کمتر است. در جدول زیر ضخامت و انواع سایز سیم مفتول گالوانیزه به نمایش گذاشته شده است.

نوع مفتول

ضخامت و سایز مفتول گالوانیزه

گالوانیزه گرم

مفتول گالوانیزه ۲۰/۲ ۲۰/۲ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول گالوانیزه ۴۰/۲ ۴۰/۲ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول گالوانیزه ۸۰/۲ ۸۰/۲ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول گالوانیزه ۳ ۳ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول گالوانیزه ۵/۳ ۵/۳ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول گالوانیزه ۲ ۲ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول گالوانیزه ۸/۱ تا ۲ ۱.۵ تا ۲ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول گالوانیزه ۴ ۴ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول گالوانیزه ۵ ۵ میلیمتر گالوانیزه گرم
سیم رابیتس بندی ۲/۱ میلیمتر گالوانیزه گرم
سیم اسکوپ ایرانی ۵/۱ میلیمتر گالوانیزه سرد
مفتول گالوانیزه ۱ تا ۱.۵ ۱ میلیمتر گالوانیزه گرم
سیم رابیتس‌بندی چینی ۲/۱ میلیمتر گالوانیزه گرم
سیم اسکوپ ایرانی ۵/۱ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول گالوانیزه ۹% ۷% گالوانیزه گرم

سایز مفتول سفید یا سیم رابیتس بندی

سیم مفتول سفید یکی دیگر از محصولات فولادی و از معروف‌ترین سیم‌های مفتول به حساب می‌آید. این نوع مفتول هم به روش گالوانیزه گرم و هم به روش گالوانیزه سرد تولید می‌شود و به دلیل جنس روی که در تولید آن به کار رفته است در هر نوع آب و هوایی می‌توان از آن استفاده کرد زیرا خورده و پوسیده نمی‌شود و همچنین میزان کربن موجود در این نوع مفتول باعث افزایش استحکام در آن می‌شود. در زیر جدولی تهیه کردیم تا ضخامت و انواع سایز سیم مفتول سفید و سیم گالوانیزه رابیتس بندی را شما عزیزان بررسی کنید.

نوع مفتول

ضخامت و انواع سایز سیم مفتول راویزبندی

گالوانیزه گرم

سیم رابیتس بندی مفتول ۱.۲ ۱.۲ میلیمتر  گالوانیزه گرم
سیم اسکوپ مفتول ۱.۵ ۱.۵ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول سفید ۲ ۲ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول سفید ۲.۲ ۲.۲ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول سفید ۲.۴ ۲.۴ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول سفید ۲.۸ ۲.۸ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول سفید ۳ ۳ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول سفید ۳.۵ ۳.۵ میلیمتر گالوانیزه گرم
مفتول سفید ۴ ۴ میلیمتر گالوانیزه گرم

سایز سیم مفتول استیل

سیم مفتول استیل قابلیت انعطاف پذیری بالایی داردو یکی از محکم‌ترین سیم مفتول‌های جهان شناخته شده استکه از آلیاژ استیل ساخته شده است و در دو دسته مفتول استیل فابریک و غیر فابریک دسته‌بندی شده است و معروف‌ترین آن مفتول استیل۳۰۴ و ۳۱۶ می‌باشد. سیم مفتول استیل نیز به صورت کیلویی و کلافی در بازار به فروش می‌رسد. ضخامت مفتول گرید ۳۱۶ ،سایز این نوع سیم از ۱ الی ۳ می‌باشد و انواع سایز سیم مفتول استیل گرید ۳۰۴ از ۱ الی ۵ می‌باشد.

اندازه و ضخامت و انواع سایز سیم مفتول مسوار

یکی دیگر از شاخص‌ترین محصولات مفتولی، مفتول مسوار می‌باشد و به دو صورت شاخه و کلاف با اندازه و ضخامت قطر ۱ تا ۸ میلیمتر به بازار عرضه می‌شود. جوش فلزات یکی از اساسی‌ترین و اصولی‌ترین کاربرد مفتول مسوار است. در روش تولید مفتول مسوار، آن را در دو حوضچه مجزا قرار می‌دهند. در ابتدا این سیم‌ها اسید شویی و کاملا تمیز می‌شود و فارق از هر نوع آلودگی باید باشد و سپس وارد حوضچه سولفات مس می‌شود. چنانچه اسید شویی و چربی زدایی به خوبی انجام نشود لکه‌های سیاه مانند در روی سطح سیم مفتول مسوار به جا می‌ماند و در موقع آبکاری در صنایع به مشکل خواهد خورد. مفتول مسوار ۲ میلیمتر به صورت کلافی فروخته می‌شود. در جدول زیر انواع سایز سیم مفتول قابل بررسی است.

نوع مفتول

ضخامت و سایز سیم مفتول مسوار

نوع بسته بندی مسوار

مفتول مسوار ۲ میلیمتر کلاف
مفتول مسوار ۲ میلیمتر شاخه
مفتول مسوار ۲.۲۰ تا ۲.۴۰ شاخه
مفتول مسوار ۲.۵ تا ۲.۹۰ کلاف
مفتول مسوار ۳ الی ۳.۹۰ کلاف
مفتول مسوار ۴ الی ۵.۷۰ کلاف
مفتول مسوار ۱.۵ کلاف
مفتول مسوار ۵.۸۰ تا ۷ کلاف
مفتول مسوار ۷.۲ تا ۸ کلاف

خرید مفتول سیاه، گالوانیزه و مسوار در انواع سایز سیم مفتول

صنایع فولاد توفیقی آماده ارائه فروش انواع سایز سیم مفتول می‌باشد. چنانچه قصد خرید انواع مفتول گالوانیزه، سیم آرماتوربندی و قالب بندی، سیم راوبزبندی و اسکوپ بندی، مفتول مسوار و مفتول سیاه را دارید لطفا با کارشناسان واحد فروش این مجموعه تماس حاصل فرمایید. شایان ذکر است اندازه ضخامت و سایز سیم مفتول بر روی قیمت این محصول بی‌تاثیر نیستند و شما می‌توانید برای دریافت انواع ضخامت و سایز سیم مفتول با مهندسین این شرکت مشاوره داشته باشید تا آنها شما را برای یک خرید خوب و با صرفه راهنمایی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 3 =