انواع سنگ شکن معدن و کاربردهای آن

قطعات سنگ شکن فکی از دو فک ثابت و متحرک تشکیل شده است که با حرکت فک متحرک، فضای بین دو فک را تغییر داده و مواد را خرد می‌کند. سطح داخلی فک‌ها ممکن است صاف یا ناصاف باشد.

word image 261106 1 - انواع سنگ شکن معدن و کاربردهای آن - انواع سنگ شکن

سنگ شکن معدن یک دستگاه است که برای خرد کردن و تبدیل مواد معدنی به قطعات کوچکتر یا پودر استفاده میشود. سنگ شکن معدن برای مقاصد مختلفی نظیر استخراج کانی ها، تولید شن و ماسه، ساخت و ساز، صنایع شیمیایی و غیره به کار می‌رود. بسته به نوع و خصوصیات مواد معدنی، از سنگ شکن‌های مختلفی با روشهای خردسازی متفاوت استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی انواع سنگ شکن معدن و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

انواع سنگ شکن‌های معدن را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: سنگ شکن‌های ثابت و سنگ شکن‌های متحرک. سنگ شکن‌های ثابت در یک محل ثابت نصب شده و برای خرد کردن مواد با ابعاد بزرگ یا سخت مناسب هستند. سنگ شکن‌های متحرک قابل حمل هستند و برای خرد کردن مواد با ابعاد کوچک یا نرم مناسب هستند. همچنین سنگ شکن های معدن را بر اساس روش خردسازی به دو دسته تقسیم می‌شود: سنگ شکن‌های فشاری و سنگ شکن‌های ضربه‌ای. سنگ شکن‌های فشاری با استفاده از نیروی فشار بین دو سطح صاف یا ناهموار، مواد را خرد میکنند. سنگ شکن‌های ضربه‌ای با استفاده از نیروی ضربه ناشی از حرکت قطعات در حال چرخش یا پرتاب، مواد را خرد میکنند.

برخی از انواع رایج سنگ شکن های معدن عبارتند از:

سنگ شکن فکی:

قطعات سنگ شکن فکی از دو فک ثابت و متحرک تشکیل شده است که با حرکت فک متحرک، فضای بین دو فک را تغییر داده و مواد را خرد می‌کند. سطح داخلی فک‌ها ممکن است صاف یا ناصاف باشد. سطح ناصاف باعث افزایش نقطه تماس و در نتیجه افزایش نسبت خردایش و کارآمدی سطح صاف باعث کاهش فشار لحظاتی و در نتیجه کاهش فرسودگی می‌شود. سنگ شکن فکی برای خرد کردن مواد با سختی متوسط یا بالا مناسب است و معمولا در مرحله اولیه خردایش به کار می‌رود. سنگ شکن فکی دارای ظرفیت بالا، نسبت خردایش بالا، ساختار ساده، نگهداری آسان و هزینه کم است .

سنگ شکن های چرخشی:

سنگ شکن های چرخشی شبیه سنگ شکن های فکی هستند، اما از مخروط چرخان برای خرد کردن سنگ ها استفاده می کنند. سنگ شکن های چرخشی کارایی بیشتری نسبت به سنگ شکن های فکی دارند، اما گران تر نیز هستند .

سنگ شکن لوله‌ای:

این نوع سنگ شکن از یک بدنه لوله‌ای، چندین توپ فلزی و چندین صفحه ضربه‌ پذیر تشکیل شده است که با حرکت لوله، توپ‌ها را به دور خود می‌چرخانده و با ضربه به صفحات ضربه‌پذیر و مواد، مواد را خرد می‌کند. سطح داخلی صفحات ضربه‌پذیر ممکن است صاف یا ناصاف باشد. سطح ناصاف باعث افزایش نقطه تماس و در نتیجه افزایش نسبت خردایش و کارآمدی سطح صاف باعث کاهش فشار لحظاتی و در نتیجه کاهش فرسودگی می‌شود. سنگ شکن لوله‌ای برای خرد کردن مواد با سختی پایین مناسب است و معمولا در تولید پودر یا پلت به کار می‌رود. سنگ شکن لوله‌ای دارای ظرفیت بالا، نسبت خردسازی بالا، تغذيه پيوسته و هزینه کم است.

سنگ شکن جوش:

این نوع سنگ شکن از یک بدنه، چندین الکترود جوش و چندین صفحه ضربه‌پذیر تشکیل شده است که با حرکت الکترود‌ها، جوش القایی را در مواد ایجاد کرده و با حصول اختلاف دمای بالقوه، مواد را خرد می‌کند. سطح داخلی صفحات ضربه‌پذیر ممکن است صاف یا ناصاف باشد. سطح ناصاف باعث افزایش نقطه تماس و در نتیجه افزایش نسبت خردایش و کارآمدی سطح صاف باعث کاهش فشار لحظاتی و در نتیجه کاهش فرسودگی می‌شود. سنگ شکن جوش برای خرد کردن مواد با سختی بالا مناسب است و معمولا در تولید پودر یا آلیاژ به کار می‌رود. سنگ شکن جوش دارای ظرفیت بالا، نسبت خردسازی بالا، تغذيه پيوسته و هزینه کم است.

انواع سنگ شکن ثانویه عبارتند از:

سنگ شکن مخروطی:

این نوع سنگ شکن از یک بدنه مخروطی ثابت و یک هسته مخروطی متحرک تشکیل شده است که با حرکت هسته، فضای بین دو مخروط را تغییر داده و مواد را خرد می‌کند. سطح داخلی مخروط‌ها ممکن است صاف یا ناصاف باشد. سطح ناصاف باعث افزایش نقطه تماس و در نتیجه افزایش نسبت خردسازی و کارآمدی ، سطح صاف باعث کاهش فشار لحظاتی و در نتیجه کاهش فرسودگی می‌شود. سنگ شکن مخروطی برای خرد کردن مواد با سختی بالا مناسب است و معمولا در مرحله ثانویه خردایش به کار می‌رود. سنگ شکن مخروطی دارای ظرفیت بالا، نسبت خردایش بالا، تنظیم آسان اندازه خروجی، نگهداری آسان و هزینه کم است.

سنگ شکن غلتکی:

این نوع سنگ شکن از دو یا چهار غلتک فلزی که با فشار یا اصطکاک روی مواد عمل می‌کنند تشکیل شده است. این سنگ شکن برای خرد کردن مواد نرم و لعابدار مناسب است و دارای هزینه کم و نگهداری آسان است.

word image 261106 2 - انواع سنگ شکن معدن و کاربردهای آن - انواع سنگ شکن

سنگ شکن ضربه‌ای:

این نوع سنگ شکن از یک بدنه، چندین چکش چرخان و چندین صفحه ضربه ‌پذیر تشکیل شده است که با حرکت چکش‌ها، مواد را به سمت صفحات ضربه‌پذیر پرتاب کرده و با ضربه به آن‌ها، مواد را خرد می‌کند. سطح داخلی صفحات ضربه‌پذیر ممکن است صاف یا ناصاف باشد. سطح ناصاف باعث افزایش نقطه تماس و در نتیجه افزایش نسبت خردایش و کارآمدی سطح صاف باعث کاهش فشار لحظاتی و در نتیجه کاهش فرسودگی می‌شود. سنگ شکن ضربه‌ای برای خرد کردن مواد با سختی پایین یا متوسط مناسب است و معمولا در تولید شن و ماسه یا پودر به کار می‌رود. سنگ شکن ضربه‌ای دارای ظرفیت بالا، نسبت خردایش بالا، شکل خروجی مناسب، تغذيه پيوسته و هزینه کم است

سنگ شکن چکشی:

این نوع سنگ شکن از یک بدنه، یک چکش چرخان و یک صفحه ضربه‌پذیر تشکیل شده است که با حرکت چکش، مواد را به سمت صفحه ضربه‌پذیر پرتاب کرده و با ضربه به آن، مواد را خرد می‌کند. سطح داخلی صفحه ضربه‌پذیر ممکن است صاف یا ناصاف باشد. سطح ناصاف باعث افزایش نقطه تماس و در نتیجه افزایش نسبت خردایش وکارآمدی سطح صاف باعث کاهش فشار لحظاتی و در نتیجه کاهش فرسودگی می‌شود. سنگ شکن چکشی برای خرد کردن مواد با سختی پایین یا متوسط مناسب است و معمولا در تولید پودر یا کود به کار می‌رود. سنگ شکن چکشی دارای ظرفیت بالا، نسبت خردایش بالا، تغذيه پيوسته و هزینه کم است.

به اینها سنگ شکن ثانویه گفته می‌شود چون معمولاً در مرحله‌ی دوم یا بعد از سنگ شکن اولیه کاربرد دارند. سنگ شکن اولیه مسئول خرد کردن سنگ‌های بزرگ و خام است که از معدن استخراج می‌شوند. سنگ شکن ثانویه وظیفه دارد تا سنگ‌های خرد شده توسط سنگ شکن اولیه را به اندازه‌های کوچکتر و مناسب‌تر برای فرآیندهای بعدی تبدیل کند. بسته به نوع و خصوصیات سنگ، از سنگ شکن‌های مختلفی مانند مخروطی، غلتکی، ضربه‌ای و چکشی استفاده می‌شود

کاربردهای رایج سنگ شکن معدن

سنگ شکن های معدن در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شود، از جمله:

خردکاری اولیه:

سنگ شکن های معدن اغلب برای خرد کردن سنگ های بزرگ به قطعات کوچکتر در مراحل اولیه فرآیند استخراج استفاده می شوند. این به کاهش اندازه مواد کمک می کند تا حمل و نقل و پردازش آسان تر انجام شود.

خردکاری ثانویه:

سنگ شکن های معدنی را می توان برای خرد کردن ثانویه نیز استفاده کرد، که فرآیند کاهش بیشتر اندازه مواد پس از گذراندن خردایش اولیه است. این معمولاً برای تولید یک اندازه یکنواخت از مواد که برای پردازش بیشتر یا استفاده به عنوان محصول نهایی مناسب است انجام می شود.

خردکاری ثالثه:

در برخی موارد، سنگ شکن های معدن ممکن است برای خرد کردن ثالثی نیز استفاده شوند، که فرآیند کاهش بیشتر اندازه مواد پس از گذراندن خردایش ثانویه است. این کار معمولاً برای تولید یک پودر بسیار ریز انجام می شود که برای استفاده در کاربردهای خاص مانند تولید سیمان یا کود مناسب است.

بازیافت:

سنگ شکن های معدنی همچنین می توانند برای بازیافت موادی مانند بتن، آسفالت و زباله های تخریب استفاده شوند. این به کاهش میزان زباله‌هایی که به محل دفن زباله می‌روند کمک می‌کند و همچنین می‌تواند مواد ارزشمندی را تولید کند که قابل استفاده مجدد هستند.

نوع سنگ شکن معدنی که برای یک کاربرد خاص بهترین است به اندازه و نوع ماده ای که باید خرد شود، اندازه خروجی مورد نظر و بودجه بستگی دارد.

word image 261106 3 - انواع سنگ شکن معدن و کاربردهای آن - انواع سنگ شکن

در اینجا برخی دیگر از کاربرد های سنگ شکن های معدن ذکر شده است

استخراج کانی ها:

سنگ شکن معدن برای خرد کردن سنگ‌های معدنی به قطعات کوچکتر یا پودر استفاده می‌شود تا فرآیندهای جداسازی و استحصال کانی ها را آسان‌تر و کارآمدتر کند. بسته به نوع و خصوصیات کانی، از سنگ شکن‌های مختلف با روش‌های خردایش متفاوت استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برای استخراج طلا از سنگ‌های طلایی، از سنگ شکن فکی یا ضربه‌ای برای خرد کردن سنگ‌ها به قطعات ۲۵ تا ۵۰ میلی‌متری و سپس از سنگ شکن لوله‌ای برای خرد کردن قطعات به پودر استفاده می‌شود.

تولید شن و ماسه:

سنگ شکن معدن برای خرد کردن سنگ‌های رودخانه‌ای یا کوهستانی به قطعات کوچکتر یا پودر استفاده می‌شود تا شن و ماسه با ابعاد و شکل مناسب برای ساخت و ساز تولید کند. بسته به نوع و خصوصیات سنگ، از سنگ شکن‌های مختلف با روش‌های خردایش متفاوت استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برای تولید شن و ماسه از سنگ آهک، از سنگ شکن فکی یا ضربه‌ای برای خرد کردن سنگ به قطعات ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری و سپس از سنگ شکن ضربه‌ای یا لوله‌ای برای خرد کردن قطعات به پودر استفاده می‌شود.

صنایع شیمیایی:

سنگ شکن معدن برای خرد كردن مواد شيميائي به قطعات كوچكتر يا پودر استفاده می‌شود تا مواد شیمیایی با ابعاد و خلوص مناسب برای صنایع شیمیایی تولید کند. بسته به نوع و خصوصیات مواد شیمیایی، از سنگ شکن‌های مختلف با روش‌های خردایش متفاوت استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برای تولید پودر گرافیت از زغال سنگ، از سنگ شکن فکی یا ضربه‌ای برای خرد کردن زغال سنگ به قطعات ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌متری و سپس از سنگ شکن جوش برای خرد کردن قطعات به پودر استفاده می‌شود.

word image 261106 4 - انواع سنگ شکن معدن و کاربردهای آن - انواع سنگ شکن

ساخت و ساز:

سنگ شکن معدن برای خرد کردن مواد ساختمانی به قطعات کوچکتر یا پودر استفاده می‌شود تا مصالح با ابعاد و شکل مناسب برای ساخت و ساز تولید کند. بسته به نوع و خصوصیات مواد ساختمانی، از سنگ شکن‌های مختلف با روش‌های خردایش متفاوت استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برای تولید آجر از خاک رس، از سنگ شکن فکی یا ضربه‌ای برای خرد کردن خاک رس به قطعات ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌متری و سپس از سنگ شکن لوله‌ای برای خرد کردن قطعات به پودر استفاده می‌شود.

صنایع ديگر:

سنگ شکن معدن برای خرد كردن مواد ديگري نظير كاغذ، پلاستيك، چوب، فلز، غذا و غيره به قطعات كوچكتر يا پودر استفاده مي‌شود تا محصولات با ابعاد و شكل مناسب براي صنايع ديگر توليد كند. بسته به نوع و خصوصيات مواد ديگر، از سنگ شكن‌هاي مختلف با روش‌هاي خردايش متفاوت استفاده مي‌شود. به عنوان مثال، براي توليد كاغذ بازيافتي از كاغذ قديمي، از سنگ شكن فكي يا ضربه‌اي براي خرد كردن كاغذ به قطعات ۵۰ تا ۱۰۰ ميلي‌متري و سپس از سنگ شكن لوله‌اي براي خرد كردن قطعات به پودر استفاده مي‌شود.

به طور خلاصه سنگ شکن معدن یک دستگاه است که برای خرد کردن و تبديل مواد معدنی به قطعات کوچکتر یا پودر استفاده می‌شود. سنگ شکن معدن بسته به نوع و خصوصیات مواد معدنی، از سنگ شکن‌های مختلفی با روش‌های خردایش متفاوت استفاده می‌شود. سنگ شکن‌های معدن را می‌توان به دو دسته کلی سنگ شکن‌های ثابت و سنگ شکن‌های متحرک و به دو دسته تقسیم کرد: سنگ شکن‌های فشاری و سنگ شکن‌های ضربه‌ای. برخی از انواع رایج سنگ شکن‌های معدن عبارت‌اند از: سنگ شکن فکی، سنگ شکن مخروطی، سنگ شکن ضربه‌ای، سنگ شکن چکشی، سنگ شکن لوله‌ای و سنگ شکن جوش. سنگ شکن معدن برای مقاصد مختلفی نظیر استخراج کانه‌ها، تولید شن و ماسه، صنایع شیمیایی، ساخت و ساز و صنایع دیگر به کار می‌رود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 6 =