انواع صدا در خوانندگی

به گفته فارابی، گلو انسان کامل ترین تولید کننده آلات و صداهای موسیقی است. آواز در واقع شکل سازمان یافته ای از صدای انسان است که در آموزش ها و آموزش های مختلف راهنما و برازنده خواهد بود.

در زندگی ما روزهایی هست که با صدای آهسته صحبت می کنیم و به ضرب آهنگ می خوانیم. اما صدا در آواز آنطور که ما می شناسیم برای زنان، کودکان و مردان متفاوت است. در این مقاله به بررسی انواع صدا در خوانندگی پرداخته ایم.

انوع صدا

صدا در زن و مرد ویژگی های متفاوتی دارد و همین ویژگی های متفاوت باعث تفاوت می شود.
نوع صدا و انواع صدا را مشخص کنید
اولین قدم برای خواننده شدن، درک نوع صدا است. در واقع، شناخت صدای خود در آواز، مانند شناخت وجود خود در زندگی است. نزدیک ترین به صدایش، چون صدا را در قالب درستی قرار می دهد، قطعا نه تنها در کار خوانندگی، بلکه در مسیر خوانندگی نیز به مرور زمان موفق خواهد شد. تمرین بیشتر صدا را بالغ تر و جذاب تر می کند.

ضمناً تشخیص نوع صدا، تمرین و آواز خواندن متناسب با صدا آسیب کمتری به تارهای صوتی و حنجره وارد می کند.

انواع صدای زنانه
۱- سوپرانو

سوپرانو یک صدای بسیار کم است که در واقع برعکس صدای کم است. از خط کشیدن زیر اولین حامل تا بیش از پنج خط حامل متغیر است. خود سوپرانوها انواع مختلفی دارند که تفاوت اصلی آنها در پایین بودن صدای آنهاست؛ انواع صداهایی که در دسته سوپرانوها قرار دارند عبارتند از:

سوپرانو Huaqiang این نوع سوپرانو دارای بهترین و پایین ترین نوع صدا است و همچنین بسیار ضعیف و سبک است.

لجر بعد از کلریناتور سوپرانو قرار دارد.

تربل غزلی رایج ترین نوع صدا در این گروه است که شامل صداهایی با دو ویژگی شفافیت و گرما می شود.

سوپرانو تئاتر

این نوع صدا هم جذاب و هم قدرتمند است.
در مقایسه با انواع مختلف سوپرانو، ظرافت های کمتری دارد، اما همیشه اینطور نیست، معمولاً همینطور است.
در اجراهای اپرا معمولاً افرادی که نقش هایی با حس تراژدی، غم و حماسی را ایفا می کنند، از بین افراد با این جنسیت انتخاب می کنند.

۲- میزانسن سوپرانو

به این نوع صدا، میزانسن سوپرانو نیز گفته می شود که کمی پایین تر از سوپرانو است و شامل صداهای ملایم مرتبط با صداهای خاص زنانه است. محدوده از La زیر اولین خط حامل تا La بالای خط حامل پنجم است.

۳- میدرنج یا باس (کنترالتو)

میدرنج را پایین ترین صدای زنانه می نامند اما در واقع پایین ترین صدای زنانه است.خانم های ایرانی معمولا این صدا را دارند. کنترالتو نیز نوعی بیس است که متعلق به زنان است. محدوده از نت فا در زیر اولین خط حامل تا فا در خط پنجم حامل است.آموزش اصطلاحات موسیقی (متداول ترین)

صدای مرد

۱- تنور

تنور پایین ترین صدای مرد است و دامنه آن بر اساس کلید سول است. اوزون دو زیر خط اول و بالای خط پنجم است و تفاوت آن در این است که صدای آن یک اکتاو کمتر است (از سوپرانو). نوع صدا در این آهنگ Men در موسیقی ایرانی بسیار مهم است، می توان گفت اکثر خوانندگان ایرانی این صدا را دارند.

۲- باریتون

گفته می شود که میانگین صدای مردانه از نت های لا در زیر خط اول حامل تا لا بالای خط پنجم حامل متغیر است و صدای آن یک اکتاو کمتر (از سوپرانوی متسو) است.

۳- بیس

کسل کننده ترین صدای مرد گفته می شود که از خط اول حامل تا پنج عنصر است و صدا یک اکتاو کمتر از میدرنج است.

صدای بچه ها

در مقایسه با بزرگسالان، صدای کودکان محدود و سازگار است و تنوع کمتری دارد. در این نوع صدا، حجم و رنگ صدا به دلیل شباهت نمادهای گلوگاهی و آوایی یکسان است و با شروع نوجوانی و رشد، به تدریج صدا تغییر می کند و به دسته های مختلف بزرگسالان تقسیم می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.