انواع پله فلزی

انواع راه پله فلزی و دیگرمدل‌های طراحی شده از پله‌ها به عنوان یک راه ارتباطی برای اتصال طبقات به هم دیگر می‌باشند. هر خانه یا محیط کاری بسته به معماری خانه و میزان فضایی که در اختیار دارد، یکی از انواع پله‌ها مانند پله معلق فلزی را برای محیط خود بر می‌گزیند.

پله آهنی و پله فلزی برای مغازه‌های مکانیکی و انواع رستوران‌هایی که در قالب سنتی فعالیت می‌کنند، کاملاً مناسب می‌باشد. پله فلزی امروزه به شیوه‌های نوینی تولید و طراحی می‌گردد که در انواع خانه‌های مدرن نیز مورد استفاده می‌باشد. راه پله فلزی و پله آهنی را می‌توان با انواع نرده‌های فلزی و نامرئی زیبا جلوه داد.

اگر قصد دارید که برای خانه و محیط کار خود پله فلزی و پله آهنی را برگزینید، باید بگوییم که نتخاب بسیار مناسبی می‌باشد. برخی افراد شاید ذهنیتشان از خرید راه پله فلزی و پله آهنی خرید پله فرفوژه باشد. ولی باید بگوییم که این راه پله‌ها مانند پله دوبلکس انواع مختلفی دارند. در ادامه با این تنوع در مدل و اجرا آشنا خواهید شد.

انواع راه پله‌های فلزی

راه پله‌های فلزی پله معلق در مدل‌های مختلفی برای مشتریان، توسط مهندسان دکوراسیون داخلی طراحی می‌شوند. این راه پله‌ها می‌توانند جلوه‌ی خاصی را برای محیط ایجاد کنند. باید بدانید که فقط لوازم خانه و مبلمان نمی‌تواند به تنهایی حجم زیادی از زیبایی دکوراسیون منزل را در سطح مطلوب پوشش دهد. بلکه شکل راه پله نیز برای خانه‌های دوبلکس می‌تواند یک ایده از طراحی دکوراسیون داخلی به نظر برسد.

راه پله ساده فلزی

این مدل راه پله بسیار ساده بوده و پله‌ها در امتداد یکدیگر قرار می‌گیرند و نرده فلزی نیز برای ایجاد حفاظت بیشتر به کار گرفته می‌شود. قیمت آن‌ها نسبت به مدل‌های دیگر پایین بوده و بیشتر جنبه کاربردی را برای منازل ایفا می‌نمایند.راه پله ساده فلزی نیز بسیار مقاوم بوده و شما می‌توانید آن را با هر وسیله‌ای که دوست دارید مزین نمایید. اگر برایتان قیمت و میزان هزینه‌ای که می‌کنید، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است می‌توانید این نوع راه پله را انتخاب نمایید.

برای ساخت راه پله های فلزی از یراق استفاده می‌شود. این یراق همان لوله استیل بوده که نقش بسیار کلیدی در ساخت راه پله فلزی ساده را دارا می‌باشد.

لوله استیل ۲۰۱ و ۳۰۴ و ۳۱۶ و همچنین ۴۲۰ پرمصرف‌ترین سایز از لوله‌های استیل بوده که در ساخت راه پله های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای مکان‌های رطوبتی مثل شمال کشور، بهتر است که از پله فلزی برای مکان‌های پرتردد استفاده نگردد. اگر برای خانه‌های دوبلکس و نیم پیلوت مورد استفاده قرار گیرد، قطعاً انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. البته اگر فرد به جنبه سادگی و استحکام توجه ویژه‌ای داشته باشد می‌تواند این پله را انتخاب نماید.

تمیز کاری و اجرای کاملاً اصولی نیز در زیبایی کار تأثیر بسزایی دارد.

راه پله فرفوژه

این سبک راه پله زیر مجموعه‌ای از انواع راه پله فلزی بوده و دارای تنوع زیادی در طرح و مدل می‌باشد. نرده‌های این راه پله‌ها را می‌توان با طرح‌های زیدی مزین نمود.

همچنین می‌توانی خودتان دست به کار شوید و نرده‌ها را رنگ بزنید. برای برخی فضا‌ها همچون کتاب فروشی‌های لوکس، کافی شاپ‌ها، خانه‌های عقد و برخی مزون‌ها این سبک راه پله انتخاب بسیار مناسبی می‌باشد. زیرا فضا را از حالت سادگی در می‌آورد.

مدل‌های مختلفی طراحی گشته و شما می‌توانید بر اساس علایق خود یکی از این مدل‌ها را انتخاب نمایید. به سه شکل مستطیلی، گرد و مارپیچی قابل اجرا می‌باشند.

راه پله های فلزی و فرفوژه دارای دوام و استحکام بسیار بالایی بوده و برای مکان‌هایی که زیاد شسته می‌شوند و میزان تردد بالاست، کاملاً انتخاب مناسبی است. راه پله‌های چوبی ممکن است موریانه در آن‌ها نفوذ پیدا نماید و بر اثر تردد زیاد دچار انحنا گردند. ولی برای راه پله‌های فلزی و پله فرفوژه چنین مشکلاتی وجود ندارد. اگر استحکام و کار راه انداز بودن نوع راه پله بیشتر از هر عامل دیگری برایتان مهم است، قطعاً می‌توان گفت که انتخاب خوبی است.

می‌توانید با انواع گل و گیاه و گلدان‌های طبیعی و مصنوعی راه پله را نقش و‌نگار داده و با سلیقه خود تزیین نمایید. در حالت کلی برای مکانی که انسان‌ها در آن جا رفت و آمد می‌نمایند، توجه به ظاهر مکان امری بسیار مهم تلقی می‌گردد.

امروزه راه پله های فلزی به شکل شناور نیز نصب می‌گردد. به عبارتی یک سمت آن به دیوار متصل بوده و سمت دیگر با پایه‌های فلزی پیچ می‌گردد.

بین راه پله‌ها نیز مصالحی وجود ندارد و در نگاه اول شما فکر می‌کنید که پله‌ها بین زمین و آسمان معلق مانده‌اند. برای پله‌های فرفوژه نیز می‌توان بین پله‌ها را خالی نمود ولی حتماً باید از حفاظ یا نرده استفاده گردد. به عبارتی پله فرفوژه بدون حفاظ اساساً وجود ندارد.

راه پله فلزی گرد

راه پله‌های فلزی دوام و استحکام زیادی دارند. برای محیط‌های شلوغ مثل کلینیک‌های زیبایی، پاساژ‌ها و برخی رستوران‌های پر تردد می‌توان از این سبک راه پله‌ها بهره برد.

به عبارتی به دلیل میزان استحکام بالایشان، نیازی به هزینه تعمیرات ندارند. شاید پله‌های شیشه‌ای بسیار حساس باشند ولی این پله‌ها کاملاً مقاوم هستند. پله‌های سنگ کاری شده نیز ممکن است بر اثر گذر زمان دچار از ریخت افتادگی شوند.

در انتخاب این مدل شک به دل خود راه ندهید و حتماً ان را برای منزل یا محیط کار خود انتخاب کنید. مدل‌های گرد زیبایی بی‌نظیری را برای فضای داخلی فراهم می‌نمایند.

نکات مهم در هنگام ساخت راه پله فلزی

برای ساخت این نوع راه پله باید حتماً اصول کار رعایت شود. به عبارتی این راه پله‌ها دارای ابعاد استانداردی می‌باشند. تعداد پله‌ها بر اساس فاصله‌ی بین طبقات تعیین می‌گردد. برای مکان‌هایی که سقف طبقه دوم و یا بالکن کوتاه بوده تعداد کمتری پله ساخته می‌شود و شاید نیازی به ساخت پاگرد نباشد.

اما نکته مهم رعایت طول پله‌ها در هنگام ساخت است. نباید آنقدر بلند باشد که فرد خسته شود و نه آن قدر کوتاه باشد که امکان زمین خوردن بیشتر باشد.

فاصله مناسب برای کف پله بین ابعاد ۳۲ تا ۳۳ سانتی‌متر کاملاً مناسب بوده و ارتفاع ۱۸ سانتی‌متری برای هر پله کاملاً استاندارد می‌باشد. در صورتی که برای راه پله پاگرد طراحی نموده‌اید، باید عرض بالای آن ۱۲۰ سانتی‌متر باشد و عرض پایین را ۹۰ سانتی‌متر در نظر بگیرید.

برای آپارتمان‌ها و خانه‌های دو طبقه مشخص کردن مکانی برای کپسول آتش نشانی بسیار مهم می‌باشد. پس لازم است که به جنبه ایمنی کار نیز توجه داشته باشید. در صورتی که شرایط فراهم بود، پنجره‌ای را بین راه پله تعبیه نمایید.

این نکته را در نظر داشته باشید که هر فردی با شرایط سنی متفاوت، قرار است از راه پله‌ها عبور نماید. خصوصاً اگر برای مکان‌های عمومی قصد ساخت راه پله فلزی و پله آهنی را دارید این ویژگی را مدنظر قرار دهید. نباید افراد پیر دچار ناراحتی در تردد شوند.

راه پله فلزی همراه با شیشه

نوع دیگری از انواع راه پله‌های فلزی، راه پله‌های فلزی شیشه‌ای بوده که زیبایی بی‌نظیری را برای دکوراسیون ساختمان خلق می‌نماید. شیشه‌ها نور خورشید را به داخل خانه منعکس نموده و فضا را پرنور جلوه می‌دهند.

بهتر است که برای راه پله‌های خانه‌ها و حیاط مورد استفاده قرار نگیرد. بیشتر برای داخل ساختمان آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. برای مکان‌های با متراژ کم و کمی تاریک این نوع راه پله می‌تواند زیبایی منحصر به فردی را ایجاد نماید. می‌توانید در زیر پله‌ها چراغ‌هایی را تعبیه نمایید و فضا را روشن‌تر نشان دهید.

برای ساخت راه پله فلزی شیشه‌ای، دو شیوه را برای ساخت در نظر می‌گیرند. راه پله از جنس فلزی یا آهنی بوده و روی آن برای زیبایی بیشتر شیشه‌هایی گذاشته و به کار برده می‌شوند.

نوع دوم بدین شکل است که قاب دور راه پله از فلز ساخته شده و روی آن را با شیشه می‌پوشانند. شیشه پله‌های فلزی کاملاً مستحکم و مقاوم بوده و از چند لایه شیشه برای ساخت آن بهره برده شده است.

مدل دیگر طراحی راه پله‌های فلزی شیشه‌ای، استفاده از حفاظ یا نرده شیشه‌ای است که تنوعی را در فضای داخلی خانه ایجاد می‌نماید.

هدف از ساخت راه پله فلزی

هر شخص بنا به نظر خود یکی از انواع راه پله‌ها را انتخاب می‌نماید. ولی برای انتخاب راه پله فلزی و انواع پله‌های فلزی سه عامل بیشتر از همه توجه فرد را در هنگام خرید به خود جلب می‌نماید.

شکل‌پذیری بالا

از آن جایی که این پله‌ها از قبل ساخته می‌شوند، می‌توان آن‌ها را به هر شکلی طراحی و اجرا نمود. مدل‌های مثلثی، گرد، مستطیلی، مارپیچی و پله فرفوژه پراستفاده‌ترین و محبوب‌ترین انتخاب‌ها را بر اساس ظاهر به خود اختصاص داده‌اند.

مقاومت بالا

به سبب اینکه از آهن ساخته شده‌اند و از دستگاه جوش برای اتصال آن‌ها بهره برده می‌شود، مقاومت بسیار بالایی داشته و قابلیت تحمل وزن‌های بالا را نیز دارا می‌باشند.

حتماً از آهن با کیفیت و مقاوم برای ساخت استفاده نمایید.

کیفیت بی‌نظیر

نسبت به راه پله‌های بتنی، شیشه‌ای و چوبی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. پله‌های گرانیتی در اثر رفت و آمد و تردد زیاد دچار سایش گردیده و هر چند سال یک بار باید از متد کفسابی و سنگسابی برای زیبایی بخشیدن به سطوح راه پله‌های خانه یا محیط کار خود استفاده نمایید. پله‌های چوبی نیز ممکن است در اثر استفاده زیاد از آب و دستمال کشیدن زیاد مقاومت خود را از دست بدهند.

پله‌های فلزی، پله آهنی و پله فرفوژه کاملاً مقاوم بوده و به این راحتی‌ها کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =