انواع پیچ و مهره را بهتر بشناسید

انواع پیچ و مهره

پیچ و مهره ها نوعی اتصال دهنده مکانیکی هستند که با رزوه های خارجی طراحی شده و مهره ای را ترکیب می کنند. از آنها برای محکم کردن یا محکم کردن مواد همراه با گشتاور سفت کننده استفاده می شود. پیچ ها ، نوع دیگری از اتصالات ، نیز دارای رزوه خارجی هستند اما نیازی به مهره ندارند. از طرف دیگر پیچ و مهره ها باید یک مهره داشته باشند تا بتواند به درستی کار کند و همچنین نیاز به سوراخ پیلوت یا سربی دارد تا پیچ در آن قرار گیرد.
اکثر پیچ ها، دارای ساختاری هستند که به آنها “ماشین” می گویند. برای استفاده از پیچ و مهره ، آن را در یک مهره با همان اندازه پیچ می زنند تا اجسام مختلف را در کنار هم نگه دارد یا محکم کند. پیچ های مختلفی برای انتخاب وجود دارد که همه آنها برای اهداف خاصی استفاده می شوند. استفاده از آنها بر اساس اندازه ، سبک سر و شکل پیچ متفاوت است. برخی از رایج ترین انواع پیچ و مهره ها عبارتند از پیچ و مهره پیچ ، پیچ لنگر ، پیچ و مهره چشمی، پیچ شش گوش و موارد دیگر.
۱. پیچ و مهره پیچ
این مدل به عنوان پیچ تاخیر نیز از آن اشاره شده، در عوض هنگامی که در چوب یا مواد نرم دیگر وارد شده و محکم می شود ، موضوع مکمل خود را ایجاد می کند. پیچ های چوبی ضروری هستند که دارای سر شش ضلعی بوده و با استفاده از آچار محکم می شوند. برخی از انواع پیچ های عقب دارای فلنجی در زیر سر هستند که به توزیع بار کمک می کند.
پیچ و مهره ها به دلیل استحکام فوق العاده و محکم دارای قابلیت تحمل وزن قابل توجهی می باشند. این پیچ و مهره ها انتخابی ایده آل برای نصب کف ، چوب بندی چوب یا هر پروژه سنگین دیگری هستند.
۲. پیچ و مهره های واگن
پیچ و مهره های واگن با سر بزرگ و گنبدی شکل صاف و دارای قسمت مربع کوچک می باشند. این قسمت مربع زیر سر به ثابت نگه داشتن اتصال دهنده در محل کمک می کند. پیچ و مهره های چرخ دار نوعی پیچ و مهره خود قفل شونده هستند که با سر سوئیچ فلاش خود امنیت بیشتری را ارائه می دهند و این اجازه را می دهد تا پیچ و مهره را فقط از طرف مهره باز کرده یا شل کنید.
برش مربع شکل موجود، این ویژگی قفل خودکار را فراهم می کند و اجازه می دهد پیچ از طرف مهره محکم شود ، بدون نیاز به استفاده از آچار روی سر. این نوع پیچ معمولاً برای چسباندن فلز به چوب استفاده می شود.
۳. پیچ های شش گوش
پیچ های شش ضلعی که پیچ های سر شش ضلعی نیز نامیده می شوند ، یک نوع پیچ معمولی هستند که در ابعاد استاندارد و اندازه متریک ارائه می شوند. همانطور که از نامش مشخص است ، این پیچ ها دارای سر شش ضلعی هستند که هم با سوکت و هم با آچار محکم می شوند.
پیچ های شش ضلعی ممکن است رزوه کامل باشند یا از یک شانه بدون رزوه تشکیل شده باشند. این پیچ و مهره ها یا با سوراخ ضربه ای و یا با مهره کار می کنند. آنها معمولاً در بسیاری از ماشین آلات یا مصارف ساختمانی استفاده می شوند.
۴. پیچ و مهره فلنج
پیچ و مهره فلنج دارای یک واشر در قسمت زیرین سر است که به توزیع بار یاتاقان کمک می کند. نسخه این پیچ ها که بدون دندانه هستند اغلب پیچ های قاب نامیده می شوند. پیچ های فلنج ممکن است تا حدی رزوه شده یا کاملاً رزوه شده باشند. در حالی که پیچ های فلنجی که دندانه دار هستند معمولاً پر رزوه هستند و می توانند فلنج معمولی یا بزرگ داشته باشند. فاکتور های موثر در انتخاب پیچ و مهره مناسب
سرهای دندانه دار روی پیچ و مهره های فلنج برای جلوگیری از شل شدن طراحی شده اند. تمام پیچ و مهره های فلنج دارای سر شش ضلعی هستند که برای استفاده از آچار استفاده می شود.
۵. پیچ و مهره چشمی
بر خلاف سر پیچ معمولی ، چشم بندها دارای یک حلقه کامل یا تا حدی بسته در انتها هستند. آنها معمولاً برای اتصال طناب یا زنجیر استفاده می شوند. در برخی موارد ، از این حلقه می توان برای بلند کردن یک شیء متصل به پیچ چشم استفاده کرد. اگرچه ، انواع پیچ و مهره چشم وجود دارد که برای بلند کردن طراحی نشده است. در عوض ، آنها برای مسیریابی تمیز کابل ها ، سیم ها و سایر موارد مشابه برای جلوگیری از تداخل تصادفی در نظر گرفته شده اند.
بسته به سطح و جنس پیچ و مهره چشم ، ممکن است مزایای بیشتری ارائه دهد. در حالی که برخی از آنها برای کاربردهای دمای پایین مناسب هستند ، برخی دیگر طوری طراحی شده اند که نور را منحرف نمی کنند و می توان از آنها برای ترکیب آسان در پس زمینه استفاده کرد.
۶. پیچ و مهره U
پیچ و مهره (U-Bolts) نوعی پیچ و مهره است که همانطور که از نامش مشخص است به شکل حرف U شبیه به منگنه است. آنها دارای یک قسمت رزوه ای از هر دو انتهای پیچ هستند ، جایی که براکت صفحه نصب و مهره های چسبنده در آن قرار داده شده است. اگرچه اکثر پیچ و مهره ها دارای طرح نیم دایره هستند ، اما برخی بیشتر دارای شکل مربع هستند.
این پیچ ها در طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله لوله های پشتیبانی و اهداف مربوط به خودرو استفاده می شوند. برخی از پیچ های U دارای روکش لاستیکی هستند تا سایش حرکت فلز بر روی فلز را محدود کنند. طرح های دیگر شامل واشرهای لاستیکی ضخیم برای کمک به کنترل سر و صدا و کاهش ارتعاش است.
نسخه های غیر فلزی این پیچ مهره ها نیز موجود است. اینها برای کاربردهایی که ممکن است خطر تماس پیچ با یک هادی برقی وجود داشته باشد ترجیح داده می شوند. در غیر این صورت ، یک پیچ فلزی U به خوبی کار می کند.
۷. پیچ و مهره جی
J-Bolts)) همانطور که از نامش مشخص است ، شبیه حرف J است. آنها معمولاً برای کاربردهای ساختاری مانند چسباندن دیوار به فونداسیون های بتنی استفاده می شوند ، اگرچه می توانند به عنوان پیچ و مهره چشم باز نیز استفاده شوند. پیچ و مهره J انتهای خمشی پیچ و مهره J برای پشتیبانی به دور میلگرد می چسبد و ممکن است در بتن ریخته شود تا به عنوان لنگر پیچ استفاده شود. پیچ و مهره های J دارای نخ های دستگاه هستند و برای استفاده با مهره در نظر گرفته شده اند.
۸. پیچ و مهره کور
پیچ و مهره های کور یک سبک پر مصرف هستند که اجازه می دهد اتصال دهنده در مواردی استفاده شود که برنامه مانع دسترسی به دو طرف پیچ برای سفت شدن می شود. آنها یک نوع اتصال دهنده سازه ای هستند که سازگاری و استحکام بیشتری نسبت به جوش یا پرچ معمولی ارائه می دهند. پیچ و مهره های کور برای ایجاد یک اتصال قوی در جایی که پرچ های سنتی یا پیچ های شش ضلعی یا نمی توانستند یا خیلی سخت بودند ساخته شد.
آنها فقط از یک طرف مواد برای اتصال نصب می شوند ، که می تواند برای اهداف تعمیر و تولید بسیار مفید باشد. این نوع پیچ ها نیز برای نصب در فضاهای تنگ ایجاد شده اند. برای نصب پیچ و مهره های کور ، باید یک سوراخ از پیش حفر شده داشته باشید.
۹. پیچ و مهره شانه
پیچ های شانه ای نیز که پیچ های براق کننده نامیده می شوند دارای یک قسمت رزوه دار با قطر کوچکتر از شانه پیچ ، یا فاصله بین سر و محل شروع قسمت رزوه ای هستند. این نوع پیچ و مهره ها به ویژه برای عملکرد به عنوان یک محور یا شفت مفید هستند که می تواند شامل یک قسمت چرخشی مانند بوش یا بلبرینگ باشد. به بیان ساده ، پیچ های شانه ای برای ایجاد نقطه محوری استفاده می شوند.
۱۰. پیچ و مهره آسانسور
به طور معمول در سیستم های نقاله ، پیچ های نصب آسانسور استفاده می شود یا با سر بزرگ و مسطح خود متمایز می شود. برخی از انواع سرهای ساده یا بدون غرق شدن. در هر صورت ، سر آن چیزی است که پیچ را پس از سفت شدن محکم نگه می دارد. آنها در ابتدا برای نگه داشتن کمربندهای بوم استفاده شده در آسانسورهای دانه ای طراحی شده بودند.
گردن مربع و قطر بزرگ سر پیچ های آسانسور سطح یاتاقان بیشتری ایجاد می کند تا از عبور پیچ توسط مواد نرم نوار نقاله جلوگیری شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.