انواع چاپ دیجیتال و کاربردهای آنها

چاپ دیجیتال انواع مختلفی دارد که ما در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم.

چاپ جوهر افشان

امروزه این نوع چاپ یکی از پرکاربردترین انواع چاپ دیجیتال در ایران است. در این نوع چاپ ، منبع رنگ چاپگر کارتریج است. نحوه عملکرد این کارتریج بدین صورت است که ابتدا در صفحه ای که می خواهد چاپ کند شروع به حرکت می کند و سپس جوهر از سوراخ های کوچک خود روی شی یا صفحه ای که قرار است چاپ شود، می ریزد و چاپ انجام می شود.

بیایید نگاه دقیق تری داشته باشیم:

مرحله ۱: ابتدا دستگاه چاپگر اطلاعات لازم را از طریق یک برنامه دریافت می کند. سپس آمادگی چاپگر را برای چاپ می سنجد و اگر این آمادگی وجود داشت ، داده ها از دستگاه به چاپگر منتقل می شود.

مرحله ۲: در این مرحله ، چاپگر برخی از داده های دریافتی را ذخیره می کند (لازم به ذکر است که میزان ذخیره اطلاعات بستگی به میزان حافظه دستگاه دارد و هرچه حافظه بیشتر باشد ، اطلاعات بیشتری ذخیره می شود)

مرحله ۳: در این مرحله ، کنترل کننده شی را به محل چاپ هدایت می کند.

مرحله ۴: در نهایت ، موتور دستگاه سر را در امتداد شی مورد نظر حرکت می دهد و دستگاه جوهر را بر روی شی می ریزد.

چاپ جوهر افشان در انواع چاپ دیجیتال

چاپ لیتوگرافی

این نوع چاپ دیجیتال یک روش خشک چاپ است، به این معنی که از هیچ مایع شیمیایی استفاده نمی شود. این نوع چاپ به دو روش جوهر دیجیتال و تونر (پودر) انجام می شود.

در روش تونر ، تصویر روی جسم توسط پودرهای رنگی ایجاد می شود. به این ترتیب ، سطح غلتک دستگاه تحت تأثیر بار ۶۰۰ ولت قرار می گیرد و با ذوب پودر رنگ روی جسم (کاغذ) چاپ می شود. سرعت چاپ در این روش قابل توجه است.

همچنین یکی از انواع چاپ دیجیتال است که بیشتر در صنعت استفاده می شود. در این روش ، همانطور که گفته شد ، ابتدا بار الکتریکی روی سطح غلتک پخش می شود و سپس جسم ، که ثابت است ، تحت تأثیر منبع نوردهی قرار می گیرد.

در مرحله بعد ، پودرهای رنگی برای انتقال روی جسم آماده می شوند و پس از آماده سازی ، این انتقال انجام می شود. در نهایت ، تحت فشار مناسب ، تونرها تصویر مورد نظر را با انتقال آن به جسم منتقل می کنند.

اما در روش دیجیتال به جای پودرهای رنگی از جوهرهای رنگی استفاده می شود. در این روش سرعت و تعداد چاپ بسیار زیاد است ، اما به دلیل گران بودن دستگاه های چاپ آن، از این روش کمتر استفاده می شود و یکی دیگر از دلایلی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد این است که دستگاه های این نوع چاپ بیشتر از A3 است.

چاپ حرارتی

در این نوع چاپ ، جوهر مستقیماً از انواع چاپ دیجیتال استفاده نمی شود و در واقع ، سر چاپگر با استفاده از گرما طرح مورد نظر را روی کاغذ چاپ می کند. در این روش کاغذ باید از نوع خاصی بوده و نسبت به حرارت حساس بوده و چگالی بالایی داشته باشد.

این روش چاپ یکی از بهترین روش ها برای چاپ روی اجسامی مانند سرامیک ، تیشرت ، لیوان، پارچه لایت باکس و … است و دستگاه مربوطه که از کیفیت بالایی در چاپ برخوردار است با نام تصعید در بازار موجود است.

چاپ لیزری

در این نوع چاپ دیجیتال ، یک دستگاه لیزری در آن نقطه با ایجاد حرارت نقطه ای و تمرکز بر یک نقطه تغییر رنگ می دهد. به نظر می رسد اگر این دستگاه بخواهد روی هر نقطه تمرکز کند و رنگ آن را تغییر دهد ، زمان تکمیل کار در این روش بسیار طولانی خواهد بود.

اما نکته این است که این تغییر رنگ در زمان بسیار کوتاهی انجام می شود و سرعت در این روش بسیار بسیار بالا است این روش به ما اجازه می دهد تا عمق حکاکی لیزری روی جسم را با استفاده از لیزر به میزان دلخواه تعیین کنیم. یعنی می توانیم با ایجاد خوردگی ، طرح مورد نظر را بر روی جسم حک کنیم. البته این روش به دلیل هزینه بالا بیشتر در صنایع و محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ تصعید رنگی (جدیدترین نوع چاپ دیجیتال)

در این نوع چاپ دیجیتال ، از حرارت برای انتقال رنگ به جسم نیز استفاده می شود. این روش از مجموعه رنگ CMYO استفاده می کند که کمی متفاوت از CMYK است. اما چرا به این روش تصعید رنگ گفته می شود؟

همانطور که می دانید تصعید زمانی اتفاق می افتد که ماده از جامد به گاز تبدیل می شود. بنابراین ، در این روش ، رنگها تا حدی گرم می شوند که گازی شده و سپس بر روی جسم پخش می شوند.

در این روش سرعت مانند روش لیزری بسیار زیاد است. کیفیت تصویر در این روش از اهمیت بالایی برخوردار است و مزیت دیگر این روش این است که می توان آن را روی انواع کاغذ چاپ کرد. هزینه چاپگر در این روش زیاد نیست ، اما هزینه چاپ تصویر با این روش زیاد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − یک =