اهمیت دستکشهای لاتکس در پزشکی

حتما دیده اید که یک پزشک در حین معاینه بیمار دستکشی سفید رنگ و یا شیری رنگ به دست می کند. این دستکشها را در بیمارستان ها بیشتر دیده ایم. دندان پزشکان نیز در حین کارشان از این دستکش ها استفاده می کنند. اما این دستکشها چه نام دارند و چرا از این دستکشها استفاده می شود. در این مطلب کمی به اختصار در مورد همین موضوع صحبت می کنیم. نام این دستکشها دستکش لاتکس است. این نام از آن ماده ای گرفته شده است که برای اولین بار این دستکشها را از آن ساختند. سال ها پیش پزشکان متوجه شدند اگر از لوازم ایمنی خوبی استفاده نکنند بسیار در خطر مواجهه با بیماری ها قرار دارند. آن ها باید دستکشی داشته باشند که ویروس به هیچ وجه نتواند از آن رد شود. دستکشی که هم راحت باشد و هم ایمنی را به اندازه برای آن ها به وجود بیاورد. ماده اولیه این دستکشها برای اولین بار از یک درخت گرفته شد. این درخت در آفریقا بود و نام درخت نیز لاتکس بود. به همین خاطر همین نام را بر روی این دستکشها نهادند. ماده اولیه ای که لاتکس نام داشت ماده ای کشسان بود که تنها نیز در همین درخت وجود داشت. یعنی این دستکشها پایه طبیعی دارند. این ماده جالب باعث شد بتوان دستکشی را ساخت که نرم و منعطف باشد و در عین حال نیز کشسانی خوبی داشته باشد. این دستکشها به خوبی کش می آیند. کاملا به دست می چسبند و اجازه رد و بدل شدن هوا و به طبع آلودگی را نمی دهند.

ویژگی دیگری که در این دستکشها وجود دارد و خیلی هم مهم است قابلیت محافظت بسیار عالی در برابر ویروس هاست. یعنی پزشک کاملا با این دستکشها در امان خواهد بود. ویروس ها توانایی رد شدن از ساختار منسجم و در عین حال ساده این دستکشها را نخواهند داشت. همین ویژگی این دستکشها را به اصلی ترین و مهم ترین دستکشی تبدیل کرده است که در پزشکی از آن استفاده می شود. پزشکان کل دنیا از این دستکش در حین انجام وظیفه شان استفاده می کنند. دستکشی که ایمنی بالایی دارد و اجازه نمی دهد دست پزشک به محیطی با آلودگی میکروبی برخورد کند و آن محیط برایش خطرناک شود.

جالب ترین ویژگی که این دستکشها دارند و باعث شده پزشک حس نکند خلالی به کارش وارد می شود این است که باعث کمتر شدن حس لامسه نمی شوند. حتی پزشک می تواند با تلفن همراه لمسی اش کار کند. پس ببینید که چقدر جالب طراحی شده اند. پزشک می تواند معایناتش را با همان دقتی انجام دهد که بدون دستکش انجام می دهد. در کنار این که از آسیب های جدی که ممکن است ویروس ها به او برسانند نیز در امان می ماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =