اورلود کولر گازی

اورلود چیست
اورلود یا OLP که مخفف کلمه (overload Protector) به معنای محافظ اضافه‌بار است، قطعه ایست که در بسیاری از لوازم خانگی الکترونیکی برای جلوگیری از آسیب به آن‌ها، سوختن و خطرات احتمالی پیش‌بینی‌ نشده تعبیه می گردد.
متخخصان تهران سرویس برای رفع مشکل اورلود کولر گازی شما آماده کمک به شما تهرانیای عزیز میباشد.

دلیل اورلود کولر گازی چیست
هر چند اورلود کولر گازی همیشه هم بد نیست و می تواند از سوختن موتور و همچنین آسیب جدی به کولر گازی جلوگیری کند ولی باید بدانید که همواره دلیلی برای اورلود کولر گازی وجود دارد که این دلایل را نمی توان بصورت دقیق مشخص کرد. هر اتفاقی می توان باعث اورلود کردن کولر گازی شود. اما عمده ترین موضوعاتی که بنا بر تجربه کارشناسان ما در شرکت تعمیر کولر گازی ای پی امداد مشهود بوده موارد زیر می باشدکه باعث شده اند کولرهای گازی بدون در نظر گرفتن برند اورلود کنند :
مقدار گازی که به دستگاه زده شده است از حد استاندارد بیشتر بوده و به کمپرسور فشار وارد شده است یا به اصطلاح زیر بار می مانده است.
زمانی که فشار کندانسوربه هر دلیلی بالا میرود کمپرسور دستگاه اورلود میکند که یکی از علت هایی که باعث بالا رفتن فشار کندانسور میشود کثیف بودن کندانسور است که توصیه میشود برای جلوگیری از چنین اتفاقی سرویس کولر گازی فراموش نشود.
برق ورودی دستگاه دارای ولتاژ پایین است یا نوسان دارد
کمپرسور دارای اشکال مکانیکی است.
خازن کمپرسور معیوب و خراب شده است.
قسمتی از سیم پیچی دستگاه مشکل دارد.
اگر کولرگازی دارای سیستم لوله مویین است ممکن است گرفتگی و مسدود شدن لوله مویین باعث اورلود شدن کمپرسور شود.

خارج کردن کمپرسور کولر گازی از حالت اورلود
به دو روش میتوان کولر گازی را از حالت اورلود خارج کنیم
گذشت زمان و دادن فرصت برای خنک شدن کمپرسور کولر گازی
خنک کردن کمپرسور کولر گازی با آب

انواع اورلود کولر گازی
اورلود حرارتی
اورلود حرارتی به نوعی از اورلود کولر گازی گفته می‌شود که در زمان بالا رفتن حرارت قطعات کولر گازی جریان برق متصل به آن‌ها را قطع می‌کند تا از آسیب رسیدن به قطعاتی گران قیمتی مانند موتور و کمپرسور جلوگیری شود.
برای مثال عملکرد این دستگاه اینگونه است که اگر حرارت سیم پیچ کمپرسور بالا برود جریان برق ارسالی به کمپرسور قطع خواهد شد و پس از مدتی که سیم پیچ خنک شد دوباره راه اندازی خواهد شد.
اورلود حرارتی از قرار گرفتن موازی دو ورق نازک فلزی از دو جنس متفاوت تشکیل شده است که پس از گرم شدن تغییر حالت داده و باعث قطع شدن جریان برق خواهد شد.

اورلود مغناطیسی
نوع مغناطیسی اورلود بوبینی است که در اثر عبور جریان زیاد (بیشتر از حد تنظیم‌ شده) شدت میدان مغناطیسی آن به حد لازم برای انجام عمل مکانیکی قطع مدار رسیده و مدار را قطع می‌کند. از این نوع اورلود در کلیدهای خودکار نیز جهت حفاظت در برابر خطای اتصال کوتاه استفاده می‌شود. می‌دانیم که یک اتصال کوتاه باید سریع قطع شود، بنابراین در چنین موقعیتی نمی‌توان از رله اضافه باری (حرارتی) استفاده نمود، چون گرم شدن بی متال رله به یک‌ زمان نسبتاً طولانی نیاز دارد.
این رله از یک هسته مغناطیسی که اطراف آن چند دور سیم پیچیده شده، تشکیل گردیده است. عبور جریان اتصال کوتاه باعث مغناطیس شدن و جذب اهرم قطع می‌شود. این رله را به‌طور مجرا به‌ندرت مورد استفاده قرار می‌دهند و در کلیدهای خودکار از آن‌ها به همراه رله‌های حرارتی بهره می‌گیرند. به‌ این‌ ترتیب قطع مغناطیسی در صورت بروز اتصال کوتاه، مدار را فوراً قطع نموده و مانع از سوختن قطعه‌ی بی متال می‌شود.

آیا این مطلب مفید بوده است ؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.