بررسی ماسکهای چندلایه و اثربخشی آنها در مقابل کرونا

با شیوع ویروس کرونا یا همان کوید ۱۹ همه کشورهای دنیا مردم خود را ملزم به استفاده از ماسک کردند. این ویروس که از طریق دهان و بینی منتشر می شود می تواند آنقدر خطرناک باشد که کل بدن را بگیرد و شخص مبتلا را از پای دربیاورد. البته این ویروس به غیر از راه ابتلای دهان و بینی از راه های دیگر نیز می تواند مردم را آلوده کند. اما در حال حاضر اصلی ترین راه همین دهان و بینی عنوان شده است. به همین خاطر با استفاده از ماسک که روی دهان و بینی را پوشش می دهد می توان تا حد زیادی در برابر این ویروس خطرناک ایمن شد.

 

در این مطلب می خواهیم انواع ماسکهای چندلایه را به شما معرفی کنیم. همچنین خواهیم گفت ماسکهای جدیدی که این روزها با نام های چندلایه و… عرضه می شوند چه هستند و چه ساختاری دارند. در ادامه نیز بررسی بیشتری در موردد اثربخشی کرونا در مورد آنها خواهیم داشت.

 

مهم ترین نوع ماسکهای چندلایه همین ماسکهای از نوع سه لایه هستند. این ماسکها عموما از تعداد سه لایه متشکل می شوند و دلیل نام گذاری شان هم همین تعداد لایه ها بوده است. برای ساخت این ماسکها که کاربرد زیادی در صنعت و حرفه پزشکی و درمان دارند از دو لایه از جنس اسپان باند و یک لایه دیگر از جنس ملت بلون استفاده می کنند. لایه های از جنس اسپان باند لایه رویی و زیرین و لایه ملت بلونی لایه وسطی این ماسکها را تشکیل می هد که همگی در نهایت به هم وصل می شوند. نوع اتصال معمولا در نوع حرفه ای تر این ماسکها از نوع پرسی است. این لایه ها و دیگر اجزای ماسک مثل گیره بینی و کش و یا بند به وسیله دستگاه های اتوماتیک و با حرارت خیلی زیاد به هم می چسبند. به این ترتیب آلودگی در لایه ها ایجاد نمی شود. این ماسکها می توانند از ورود میکروارگانیسم های مختلف پیشگیری کنند و ماسکهای خیلی خوبی برای این شرایط کرونایی اعلام شده اند.

 

اما ماسکها به همین جا و همین تعداد لایه ختم نمی شوند. می خواهیم ماسکهایی را به شما معرفی کنیم که این روزها زیادتر دیده می شوند. ماسکهایی که خیلی ها با نام ماسک سه بعدی می شناسندشان. این ماسک ها نیز همان طور که از نامشان برمی آید ظاهر متفاوت و خاصی دارند. یکی از دلایل توجه مردم به این ماسکها همین ظاهر خاص و متفاوتشان بوده است. البته که دلیل محبوبیت این ماسکها تنها ظاهر خاص و زیبایی نیست که دارند. ساختار و لایه ها و ویژگی هایی که در این ماسکها وجود دارد آنها را متمایز کرده و باعث شده خیلی ها یان روزها به آن ها علاقه مند شوند.

 

حال ماسکهای ۳d چه ویژگی هایی دارند؟ بهتر است به این برسیم که این مدل ماسکها چرا به وجود آمدند و اصلا چرا به این شکل هستند و برای ساختشان چه لایه هایی استفاده شده است. این ماسکهای خاص و جدیدتر که با شیوع کرونا و جهش های زیاد و خطرناک تری که داشت بیشتر دیده شدند معمولا از تعداد لایه هایی بیشتر از سه عدد ساخته می شوند. البته که نوع سه لایه آنها نیز وجود دارد و تولید شده است. اما بیشترین توجه روی لایه های بیشتر آنها بوده است. ماسک چهار لایه و پنج لایه از این نوع بسیار این روزها مورد توجه قرار گرفته است. در نوع چهار لایه دو لایه اسپان باند و دو لایه دیگر از جنس ملت بلون استفاده شده است. به این دلیل که فیلتراسیون بیشتری ایجاد شود. استفاده از دو لایه ملت بلون به جای یک لایه در مقایسه با ماسکهای ساده تر باعث شده که این ماسکها فیلتراسیون بیش از دوبرابر داشته باشند. دلیل این که گفتیم بیش از دوبرابر استفاده از دو لایه ملت بلون و همچنین ظاهر و قرار گیری متفاوت این ماسکها بر روی صورت بوده است. این دو مورد در کنار هم باعث اثربخشی بیشتر این ماسکها شده است. در نوع پنج لایه هم سه لایه ملت بلون و دو لایه اسپان باند استفاده می شود. سه لایه ملت بلون در وسط ماسک و دو لایه دیگر اسپان باند، یکی برای رو و یکی برای زیر ماسک استفاده می شود. این ماسکها اثربخشی فوق العاده زیادی دارند.

 

با جهش های بیشتر کرونا به نوع های انگلیسی و برزیلی احساس خطر بیشتری در مردم به وجود آمد. خیلی ها از ترس این ویروس در مواقعی که از خانه خارج می شدند از دو ماسک با هم استفاده می کردند تا اثربخشی بیشتری داشته باشد. به همین دلیل ماسکهایی با لایه های بیشتر ساخته شد تا در این روزها مردم راحت تر باشند و نیازی به استفاده از ماسکهای روی هم نباشد.

 

در آخر قدردانی می کنیم که از تولیدکننده های استانداردی که این روزها محصولات با کیفیت بیشتر تولید می کنند تا مقداری آمار رو به رشد کرونا را کاهش دهند. با استفاده از این ماسکهای حرفه ای می توانیم بسیار بیشتر از قبل در مقابل کرونا ایمن باشیم. البته که این ماسکها نباید دلیلی شود بر این که هر زمان بخواهیم می توانیم بیرون برویم و یا دورهمی هایی داشته باشیم. هنوز هم بهترین راه مراقبت، ماندن در خانه و پرهیز از حضور در مراسم ها و دورهمی های خانوادگی، دوستانه و یا حتی کاری است. تجمع افراد زیاد در یک فضای سربسته می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. با رعایت پروتکل های بهداشتی که دیگر همه ما می دانیم می توانیم این شرایط خسته کننده را زودتر پایان دهیم. به امید این که این روزهای سخت هرچه زودتر پایان یابد و همه مردم دنیا در سلامت باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.